Vyzkoušeli jsme solární mobil z Číny. Stojí pouhých 900 korun

aktualizováno 
Snaha o maximální šetření energií už zasáhla i segment mobilních telefonů. Novinka od ZTE zaujme především rozměrným solárním panelem, díky kterému budete potřebovat nabíječku jen velmi zřídka.

Digicell Coral-200-Solar

Pokud vám novinka od čínského výrobce ZTE nějaký telefon připomíná, máte pravdu. Mobil s poněkud krkolomným označením Digicell Coral-200-Solar je totiž nám dobře známý Vodafone 225, kterému však na zádech přibyl velký solární panel.

Telefon byl vyroben ve spolupráci s africkým operátorem Digicell. Novinka je tak určena především pro rozvojové trhy, které se nacházejí v zeměpisných pásmech s vydatným slunečním svitem. Výhodou bude i velmi nízká cena tohoto telefonu, který by se měl prodávat v přepočtu za cca 900 korun.

Digicell Coral-200-Solar

Solární panel zprostředkuje na přímém slunečním světle až 50 mAh. Hodina strávená na slunci by tak měla dle výrobce zaručit až sedm hodin v pohotovostním stavu nebo vystačit pro patnáctiminutový telefonát. Při našem testu za slunečného počasí jsme nechali zcela vybitý telefon na slunci půl hodiny a bez problémů jsme pak z něj uskutečnili přibližně desetiminutový hovor, poté ještě telefon zůstal více než dvě hodiny v pohotovostním režimu.

Digicell Coral-200-Solar

I v našich klimatických podmínkách tak má solární panel u mobilního telefonu svůj význam, v zemích, pro které je telefon určen, si jej ale dokážeme představit jako jediný zdroj energie. Když k tomu navíc přičteme velmi nízkou cenu samotného mobilu, máme před sebou takřka ideální zařízení pro rozvojové trhy.

Digicell Coral-200-Solar

Rozšíření mobilní komunikace je v mnoha rozvojových zemích Afriky, Jižní Ameriky a Asie limitováno právě obtížným přístupem zákazníků ke zdrojům elektrické energie. Nezřídka se  totiž stává, že pro nabití telefonu musí zákazníci chodit mnoho kilometrů, přitom jejich bydliště je signálem pokryto.

Digicell Coral-200-Solar

Telefon samotný se pak od dobře známého Vodafonu 225 prakticky neliší - čtěte Otestovali jsme nejlevnější telefon na našem trhu: recenze Vodafonu 225. Máme tak před sebou jednoduchý mobil, který svým designem odpovídá nejnižší cenové kategorii. Použité materiály ale nepůsobí laciným dojmem a velké výhrady nemáme ani k dílenskému zpracování.

Solární mobil oproti klasickému Vodafonu 225 trochu povyrostl, především pak do tloušťky. Šest milimetrů možná ucítíte v kapse, díky zúžení v horní části se ale telefon velmi dobře drží v ruce. Velmi mile nás překvapila i hmotnost, která si udržela rozumnou hodnotu 85 g.

Digicell Coral-200-Solar

Další výbava již přesně odpovídá nejlevnějšímu mobilu od Vodafonu. Nechybí tedy barevný displej s rozlišením 128 x 128 obrazových bodů, který vzhledem ke své velikosti není ideální pro osoby s horším zrakem. Změna se nekoná ani u ovládání, kromě čtyřsměrné klávesy s potvrzovacím středem má tak přístroj dvě kontextová tlačítka a samozřejmě standardní alfanumerickou klávesnici.

Digicell Coral-200-Solar

Vzhledem k ceně je telefon určen opravdu jen k volání a psaní SMS. Solární telefon disponuje adresářem s kapacitou 300 čísel, nechybí řazení do skupin ani polyfonní vyzvánění. Co však mnoho uživatelů postrádat může, je vyzvánění vibrační. Ideální není zdaleka ani psaní SMS zpráv, které je stejně jako v případě Vodafonu 225 až příliš složité. K ukrácení času nabídne telefon i dvě předinstalované hry, nechybí ani kalkulačka, budík nebo převodník měn.

V tuto chvíli nedokážeme odhadnout, zda se solární telefon Digicell Coral-200-Solar může objevit i na našem trhu. Pokud se tomu tak stane, můžete se těšit na jeho podrobnou recenzi.

Autor:
  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Apple trefil jackpot. Levnější iPhone 11 je prodejní trhák

Nová generace iPhonů nejen mezigeneračně nezdražila, nástupce základního modelu dokonce zlevnil. A je to trefa do...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Huawei možná uzme vrcholnému samsungu jeho výsadu

Skládací Huawei Mate X zamíří na trh sice až v říjnu, a to nejdříve na domácí čínský, ale společnost již kuje plány na...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nástupce levného iPhonu SE dorazí na jaře. Má to být prodejní hit

O nástupci populárního iPhonu SE se čile spekuluje více než dva roky. Poslední „zaručený“ termín uvedení byl loňský...

Už víme, kdy Samsung představí špičkový model S. Má mít výjimečný foťák

Detaily ohledně příštího top modelu od Samsungu se pomalu začínají rozkrývat. Na internetu se objevují informace jak...

Apple podcenil zájem o iPhony. Teď potřebuje navýšit jejich výrobu

Zájem o novou generaci iPhonů je větší, než analytici krátce před uvedením odhadovali. A nejen to, poptávka je dokonce...

Pozor na rizika 5G sítí. Mohou mít zadní vrátka, varuje Evropská unie

Kybernetické útoky skupin podporovaných cizími státy či přílišná závislost na jednom dodavateli. To jsou některá z...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz