Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výjimečný následník nejlepších navigačních Nokií. Recenze Nokia 6720

Přestože se nepyšní přídomkem Navigator, nedá se Nokii 6720 rozhodně upřít smysl pro orientaci. Integrovaná GPS s mapovými podklady je pouze začátkem výčtu skvělé funkční výbavy, v níž nechybí Symbian S60, 3,5mm jack či 5Mpix fotoaparát.
Velmi povedený vzhled je jednou z předností modelu 6720.

Velmi povedený vzhled je jednou z předností modelu 6720. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Už při představení tohoto telefonu bylo jasné, že půjde ve stopách výtečných navigačních přístrojů, jakými jsou Nokia 6210 Navigator a Nokia 6220. Přestože to nejsou přímí pokrevní potomci, navigační schopnosti modelu 6720 rozhodně nejsou zanedbatelné. Kromě mapových podkladů pro střední a východní Evropu nabízí například elektromagnetický kompas, který oceníte při pěší navigaci.

Nokia 6720 však zastane kromě pracovních činností rovněž vše, co se týká multimédií, počínaje kvalitním 5Mpix fotoaparátem s automatickým ostřením a dvojitým diodovým bleskem, ale třeba 3,5mm jackem, s nímž už nebudete odkázáni na redukce či obvykle pochybná dodávaná sluchátka. V těle přístroje je přitom operační systém Symbian 9.3 s uživatelským prostředím S60 3rd Edition Feature Pack 2 se spoustou předinstalovaných aplikací. V této cenové kategorie však velmi zamrzí absence Wi-Fi, kterou Nokia dává skutečně pouze do vybraných přístrojů.


Katalog mobilů:

Nokia 6220 Classic Nokia 6210 Navigator Nokia 6720 classic

Trojice navigačních Nokií - postupně modely 6220, 6210 Navigator a dnes recenzovaná Nokia 6720.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Velmi dobře vybavený smartphone se zajímavým zahnutým vzhledem. Nepotěší však chybky jako horší příjem GPS či pouze průměrný fotoaparát.


Vzhled a konstrukce – zahnutí k nezaplacení

Už na první pohled poznáte, že Nokia 6720 není obyčejným telefonem. Dolní část je totiž mírně vychýlena ze své osy a právě toto mírné prohnutí znamená, že se přístroj perfektně drží v jedné ruce. Navíc je tak po vzoru véčkových přístrojů displej vždy trochu přikloněn k uživateli, což je ku prospěchu věci. Podobnou konstrukcí se může chlubit snad pouze HTC Hero či starší Motorola RIZR Z10, kde je však princip o něco složitější.

Recenze Nokia 6720 detail

Povrch přístroje je z velmi příjemného plastu, na kterém nezůstávají prakticky žádné otisky prvků, což je v poslední době spíše zázrak. Přitom Nokia 6720 neztrácí nic ze svého šmrncu. Vzhled bude vyhovovat asi spíš techničtěji založeným uživatelům, kteří nebudou namítat nic proti ostřeji říznutým liniím či výrazné dvojici reproduktorů na bocích přístroje.

Recenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 telo
Recenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 telo

Konektor s rozměrem 3,5mm je společně se zdířkou pro nabíječku tradičně na spodní straně přístroje. MicroUSB konektor a slot pro paměťové karty se schovávají pod jedinou záslepkou. Posledním trendem u Nokie je mizející vypínací tlačítko, které nenalezneme ani u tohoto modelu.Recenze Nokia 6720 detail

Rozměry přístroje činí 110 x 45 x 14 mm a hmotnost se přehoupnula k hranici 110 gramů, což může být pro někoho až příliš. V základním balení naleznete kromě 1GB microSD karty sluchátka a pouze krátký microUSB kabel s délkou zhruba 20cm.

Recenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 telo

Klávesnice a ovládání – Symbian se vším všudy

Mírné zahnutí přístroje zmiňované v předchozích odstavcích výtečně poslouží i při psaní SMS zpráv a přidává ještě větší jistotu při vyťukávání jednotlivých písmen. Klávesnice přitom zůstává prakticky rovná a neopakují se chybičky jako u Motoroly RIZR Z10. Musíme však pokárat oproti ostatním tlačítkům tužší klávesy se symboly hvězdičky a křížku, které místo přímého stisknutí musíte spíše naklonit do strany.

Recenze Nokia 6720 detail

Kupodivu velmi dobře dopadla souhra tlačítek pod displejem, kdy nedochází k nechtěnému stisknutí například korekční klávesy namísto kontextového tlačítka. Podle hmatu vždy jasně poznáte, kterou klávesu máte pod palcem. Naštěstí nechybí kolébková tlačítka pro regulaci hlasitosti, s nimiž se Nokia u některých modelů rozhodla skoncovat.

Recenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 telo
Recenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 telo

Celý přístroj pohání operační systém Symbian s možností doinstalovat celou řadu aplikací i mimo prostředí mobilní Javy. Velmi patrná je rovněž provázanost celého systému s Nokia Ovi, čehož si můžete všimnout v kontaktech, správci souborů či při plánování trasy pro váš výlet na PC, kdy se výsledná cesta přenese do telefonu. Musíme pochválit rovněž velmi nízké prodlevy, při práci v menu běhal telefon velmi svižně.

Recenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 telo
Recenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 teloRecenze Nokia 6720 telo

Displej a výdrž baterie – žádné zázraky

Pokud se jedná o displej, nemůžeme mít tentokrát jediného slova proti. Jednak disponuje solidní úhlopříčkou 2,2 palce s 16 miliony barev a rozlišením 320x240 pixelů. Nemusíme snad už ani zdůrazňovat, že zobrazení je velmi jemné a všechny barvy perfektně syté. Tedy až na bílou barvu, která obsahovala lehkou příměs šedivé. Velmi dobrá je čitelnost na přímém slunečním světle a nebudete tak jenom slepě tápat v nabídkách.

Recenze Nokia 6720 detail

Výdrž baterie příliš neoslnila, ale rozhodně to není žádná tragédie ve srovnání s konkurencí. Při našem testování totiž vydržela Nokia 6720 na příjmu zhruba tři dny při zátěži, kterou tvořilo patnáct minut hovoru, několik odeslaných SMS a zhruba dvě hodiny poslechu hudby. Pokud jsme však trochu zatopili pod kotlem a přidali práci s dalšími aplikacemi či hraní her, snadno se Nokia 6720 dostala s výdrží pod hranici dvou dnů. Při plné zátěži a používání navigace se s námi rozloučil přístroj klidně již po jediném dni.

Recenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displej
Recenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displej

Telefonní seznam a zprávy – S60 to zařídí

Žádné chyby nenajdeme ani co se týče telefonního seznamu, do něhož se vejde až tisíc záznamů s nepřeberným množstvím nejrůznějších podrobností. Samozřejmostí je řazení kontaktů do několika vyzváněcích skupin. Uživateli je v přístroji vyhrazeno 45MB paměti, kterou však částečně okupují předinstalované programy.

Recenze Nokia 6720 detail

Editor textových zpráv poctivě odpočítává napsané znaky a ukazuje, do kolika částí bude zpráva rozdělena. Nechybí ani emailový klient a integrovaný prohlížeč www stránek včetně předem vložených odkazů na YouTube či MySpace. K připojení můžete kromě EDGE využít i sítě třetí generace s technologií HSDPA.

Recenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displej
Recenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displej

Organizátor a navigace – spousta aplikací k užitku

Series 60 je známá rovněž bohatou kancelářskou výbavou, mezi níž se objevuje například propracovaný kalendář, sada programů QuickOffice, čtečka PDF dokumentů, několik budíků či převodník "všeho na všechno". Další aplikace je možno samozřejmě doinstalovat díky otevřenosti celého systému.

Recenze Nokia 6720 detail

Trochu problémů jsme však zažili při používání GPS navigace, jejíž citlivost nebyla úplně ideální a v hustší zástavbě jsme často ztráceli signál. Navíc ani prvotní určení souřadnic není nejrychlejší. Situaci trochu zlepšuje distribuce mapových podkladů pro celý svět zdarma či přítomnost elektromagnetického kompasu. Automobilovou navigaci je možné využívat po zkušební dobu deseti dní. Doživotní licenci by v základním balení měla nabídnout až Nokia 6710 Navigator.

Recenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displej
Recenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displejRecenze Nokia 6720 displej

Multimédia a fotoaparát – pouze průměr

V nabídce multimédií kromě spousty dalších maličkostí naleznete především kvalitní MP3 přehrávač a rádio s RDS. Díky dvěma reproduktorům si budete moci vychutnávat hudbu stereo. Stejně tak můžete dát přednost tradičním sluchátkům, protože Nokia 6720 disponuje 3,5mm jackem. Pro chvíle zábavy je k dispozici několik her a pár trialových verzí kvalitnějších titulů z N-Gage, které si pro sebe uzmuly skoro polovinu kapacity paměťové karty.

Recenze Nokia 6720 detail

Nokia 6720 se bohužel nezavděčí příliš povedeným fotoaparátem, ačkoliv veškeré jeho parametry mluví jinak. Rovněž jsme od 5Mpix snímače s automatickým zaostřováním a dvojitého LED blesku nečekali pouze průměrné fotografie. Snímky bližších předmětů a detailů jsou naprosto v pořádku. Pokud však budete chtít udělat snímek panoramatu či krajiny, dočkáte se ve výsledku rozmazání některých předmětů a nepříjemného šumu. Video lze zaznamenávat v rozlišení 640 x 480 pixelů (VGA) při 15 snímcích za vteřinu.

Recenze Nokia 6720 foto M Recenze Nokia 6720 foto M Recenze Nokia 6720 foto M Recenze Nokia 6720 foto M Recenze Nokia 6720 foto M

Závěr – koupi si dobře rozmyslete

Nokia 6720 classic není tak jasnou koupí, jak by se z výčtu technických parametrů mohlo zdát. Sice se zahnutým tělem a lehce technickým vzhledem vypadá více než dobře, ale uvnitř přístroje jsme našli několik podstatných chybiček, jako je pouze průměrný fotoaparát či nepříliš velká citlivost GPS. Pokud tedy chcete hlavně navigovat, počkejte si raději na Nokii 6710 Navigator. Zamrzí rovněž absence Wi-Fi, s níž Nokia šetří, kde se jenom dá.

I přes všechna negativa se nedá upřít Nokii 6720 solidní výbava v čele s operačním systémem Symbian, 3,5mm jackem a bohatým obsahem základního balení. Bohužel konkurence nejenom ve vlastních řadách je velmi silná a investici zhruba sedmi tisíc korun si pořádně rozmyslete.

Proč koupit?

  • operační systém Symbian
  • 3,5mm jack
  • kvalitní displej
  • elektromagmetický kompas
  • povedený zakřivený vzhled

Proč nekoupit?

  • špatná citlivost GPS
  • absence Wi-Fi
  • pouze průměrný fotoaparát

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

6 380 Kč s DPH

  • Nejčtenější

Elitní škola zakázala smartphony. Nahradí je jednoduchými nokiemi

Chlapecká internátní škola Eton Collage, která byla založena už v roce 1440 a kterou prošli i princové Harry a William, oznámila, že zakazuje používání smartphonů. Cílem je omezení závislosti na...

10. července 2024

Samsung dostal pořádný políček hned po premiéře klíčového modelu

V podstatě hned po premiéře skládacího modelu Z Fold 6 dostal Samsung pořádný políček od konkurenta. Honor totiž představil skládačku Magic V3, která je podstatně tenčí a výbavou se Samsungu vyrovná....

16. července 2024  7:02

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Operátoři lákají na letní data. Současné zákazníky ovšem vesměs opomíjejí

Premium

Slunečné počasí a vysoké teploty přímo vybízejí k pobytu v přírodě. Ať už trávíte čas u vody nebo v lesích ve stínu stromů, pravděpodobně je vám stálým společníkem mobilní telefon. Toho si jsou...

13. července 2024

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

Tyto mobily vám mohou na dovolené hodně ušetřit. Levné má jediná značka

Přestože dva ze tří tuzemských operátorů letos značně snížili poplatky za data v zemích mimo Evropskou unii, což je třeba i blízké Turecko, stále může být levnější alternativou místní SIM. Tu...

17. července 2024

Samsung dostal pořádný políček hned po premiéře klíčového modelu

V podstatě hned po premiéře skládacího modelu Z Fold 6 dostal Samsung pořádný políček od konkurenta. Honor totiž představil skládačku Magic V3, která je podstatně tenčí a výbavou se Samsungu vyrovná....

16. července 2024  7:02

Letní slevy: výprodej pixelů, žhavá Motorola a levnější Apple Watch

Samsung startuje prodej svých smartphonů s ohebnými displeji s tradičními výkupními bonusy i dalšími pobídkami. Ale i řadu dalších smartphonů lze teď v červenci pořídit s výraznou slevou. Ceny srazil...

16. července 2024

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...