Vertu se vrací, Číňané chtějí navázat na britskou tradici

  6:03
Původní manufaktura Vertu ukončila po krachu v roce 2017 svou činnost. Teď se značka luxusních mobilů vrací a podle všeho pod čínským vedením. Na první pohled se značka tváří jako původní Vertu i s tím, že telefony vznikají ručně v její britské manufaktuře. Jaká je realita, však není úplně jasné.
Vertu Ayxta Fold

Vertu Ayxta Fold | foto: Vertu

Ačkoli se „nové“ Vertu tváří, že plynule navazuje na firmu, která v roce 2017 zkrachovala a její zbytky byly rozprodány v dražbách, úplně jednoduché to není. Dodnes vlastně není úplně jasné, komu co z původního Vertu zbylo.

Stručná historie je následující: Nokia založila luxusní značku Vertu v roce 1998, v roce 2012 při svých potížích se zachycením změn v mobilním světě z podniku vycouvala a Vertu prodala investičnímu holdingu EQT. Ten v roce 2015 Vertu prodal čínské firmě Godin Holdings, ale ta v březnu 2017 Vertu prodala tureckému podnikateli Hakanu Urzanovi. A ten nechal dluhy zmítanou firmu padnout navzdory tomu, že uzavřel partnerství s čínskou TCL na dodávku komponent a měl si podle všeho ponechat některá práva na duševní vlastnictví. Zrovna tak se však objevovaly informace o tom, že Hakan Urzan zůstal za Vertu předchozímu majiteli dlužen. A po definitivním krachu britské značky se také v Číně začaly objevovat nové telefony Vertu, které se však jinam právě kvůli nedořešeným otázkám ohledně ochranných známek dostat nemohly.

Čínský majitel

Teď však právě toto „čínské“ Vertu podle všeho začíná s novou celosvětovou expanzí. Zástupci společnosti oslovují potenciální zákazníky a obchodní partnery na světových trzích, včetně toho českého. „Obecně je hlavním trhem Vertu Čína a jihovýchodní Asie. Chystáme se ovšem také na mezinárodní trhy,“ řekl iDNES.cz Lawrence Luo, obchodní zástupce Vertu, který oslovuje potenciální partnery v Česku. Konkrétnější však ke stavu společnosti nebyl.

Britský rejstřík duševního vlastnictví ukazuje, že nevýznamnější část ochranných známek Vertu skutečně patří Godin Holdings Limited, tedy předchozímu hongkongskému majiteli. Část jich ovšem náleží společnosti Vertu AK France, která vznikla v roce 2016 a měla z Francie řídit obchodní aktivity tehdejší firmy. Komu Vertu AK France dnes patří, není jasné, je možné, že nadále Hakanu Urzanovi, šéfem francouzské firmy je člověk s turecky znějícím jménem: Tunc Burusukoglu.

Aktuálně pak Vertu samotné vystupuje coby Vertu International Corporation Limited se sídlem v Londýně. Ředitelem a majitelem společnosti se základním kapitálem je jistý Ying Xu (s trvalou adresou v čínském Chengdu). Ale do září roku 2019, kdy Ying Xu Vertu International Corporation Limited převzal, firmu z poloviny vlastnil Lei Yan. Ten figuruje i ve společnostech Skydragon Consultancy Limited a také XOR UK Corporation Limited. Firmu XOR pro změnu založil s Hutchem Hutchisonem, bývalým šéfdesignérem Vertu. Firma na přelomu let 2020 a 2021 představila svůj vlastní mobilní telefon XOR Titanium a Hutchison tehdy tvrdil, že mimo jiné pro společnost pracují i někteří další bývalí zaměstnanci Vertu.

Zdá se tedy, že momentální aktivity britských firem na poli luxusních mobilních telefonů mají kompletně původ v Číně a za vším nejspíš stojí Godin Holdings Limited. Webové stránky Vertu existují ve variantách pro „světový“ a čínský trh, oboje působí trochu nedodělaným dojmem, některé sekce na nich zejí prázdnotou a často jim vládne trochu lámaná angličtina. Každopádně se na svých stránkách firma chlubí tím, že její telefony opět mají vznikat ručně v Británii, a to v manufaktuře v anglickém Church Crookham. Jenže to nemůže být ta původní, ve které Vertu své telefony do krachu vyrábělo. Ta byla totiž v roce 2020 zbourána a na jejím místě vzniká obchodní centrum.

Nový začátek

Zdá se tedy, že „nové“ Vertu tedy stojí na poměrně jasných základech – pod čínským vedením chce navázat na někdejší firmu, se kterou toho však vlastně nemá moc společného: jen onu značku. Právě na ukotvení značky bude tedy muset staronový majitel intenzivně zapracovat: byť bylo Vertu založeno Nokií a její komponenty používalo coby základ pro své telefony, firma si zakládala na své faktické nezávislosti a na tom, že návrh, vývoj a výroba telefonů probíhaly právě v Británii.

Jak je to s telefony teď, není jasné, byť firma opět o výrobě v Británii mluví. Portfolio má ovšem bohaté. Zákazníkům po celém světě skrze svůj e-shop nabízí čtyři modelové řady telefonů. Je mezi nimi i tradiční řada obyčejných „hloupých“ mobilů Signature s luxusním zpracováním a astronomickou cenou: ta se podle provedení (ocel, stříbro, zlato) pohybuje od 18 600 do 87 350 dolarů, v přepočtu tedy v rozmezí asi od čtyř set tisíc do necelých dvou milionů korun bez daně (takže až téměř 2,5 milionu s daní).

Základním modelem značky je přístroj označovaný jako iVertu. Jde o smartphone s Androidem 11 a procesorem Snapdragon 888, 12 GB RAM, 512 GB paměti, 6,67palcovým OLED displejem a čtyřmi fotoaparáty (hlavní a širokoúhlý mají 64 megapixelů, pak je tu pětimegapixelové makro a dvoumegapixelový snímač pro hloubku ostrosti). Ceny telefonu s převážně koženými zády začínají na 2 900 dolarech (asi 65 000 korun bez daně) a šplhají se až na 8 950 dolarů (cca 200 000 korun). Existují však i provedení v kombinaci s 18karátovým zlatem a aligátoří kůži na zádech, tam cena může dosáhnout až částky 34 350 dolarů (asi 770 000 korun bez DPH).

Vedle typu iVertu nabízí značka i model Aster P, který uvedla už v roce 2018 v Číně. Má Snapdragon 660, pouze jeden hlavní a jeden čelní fotoaparát, přesto je většinou dražší než iVertu: ceny začínají na 5 300 dolarech (necelých 120 000 korunách) a šplhají až na 17 000 dolarů (přes 380 000 korun). Zlato není v tomto případě k mání.

Velmi překvapivý je pak vrchol nabídky Vertu, který se jmenuje Ayxta Fold, a jak název napovídá, je to smartphone s ohebným displejem. Podle všeho je to „jen“ přístroj Royole FlexPai 2 převlečený do koženého hávu. Ohebný displej má úhlopříčku 7,8 palce, rozlišení 1 920 × 1 440 pixelů, běží na něm Android 10 a pohání ho Snapdragon 865 s 12 GB RAM. Foťáky jsou tu celkem čtyři: hlavní 64megapixelový, selfie 32megapixelový, širokoúhlý (16 megapixelů) a zoomový (8 megapixelů). Nejlevnější Ayxta Fold 5G vyjde na 5 130 dolarů (115 000 korun bez DPH), většina modelů stojí 7 900 dolarů (asi 177 tisíc) a nejdražší provedení stojí 18 200 dolarů (408 000 korun).

V Číně pak podle všeho firma nabízí ještě modely Constellation X a Signature Touch, které pochází ještě z dob vývoje v předchozí skutečně britské éře firmy. Godin Holdings si podle našich předchozích informací zajistila bohaté zásoby telefonů a náhradních dílů původní konstrukce (ještě před majetkovými změnami byla distributorem Vertu v Číně), a tak nejspíš půjde o doprodej určitých zásob – pokud tedy vůbec telefony jsou skutečně v nabídce. Firma láká také na model Life Vision se 6,3palcovým displejem a relativně základní výbavou, ten se v evropské nabídce neobjevuje.

Vertu dokonce zákazníkům nabídne i hodinky: hodinky Tourbillon Smartium Watch s cenou pět tisíc dolarů (112 000 korun bez daně) mají jít přes bluetooth propojit s mobilním telefonem, ale jejich funkce zůstávají záhadou.

  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...