Nejlepší mobil? HTC tápe, iPhone vede, Nexus zklamal, Lumie přichází

  1:08aktualizováno  1:08
Nové iPhony 6s jsou již v prodeji a před námi, tedy spíše před výrobci, je každoroční souboj o zákazníky. A rivalů má letos iPhone opravdu více než dost. My jsme do srovnání vybrali špičku od HTC, LG a Microsoftu. Tedy podzimní nejnovější top modely.

iPhone 6s ve společnosti konkurence z HTC, LG a Microsoftu | foto: archiv firem

Ačkoli je dopředu téměř jisté, že mezi špičkovými smartphony vzejde z důležitého klání v posledním čtvrtletí a tedy i vánoční sezony jako vítěz právě menší z nových iPhonů, porovnali jsme jeho parametry s jeho hlavními rivaly. Jsou to podzimní novinky jako iPhone 6s a část se jich ještě ani nezačala prodávat.

Jelikož je jich hotová armáda a nebyl by problém do tabulkového souboje postavit více konkurentů, rozdělili jsme ho na dvě klání. V prvním menší z iPhonů porovnáme s konkurenty, které jsou mu velikostí displeje na dosah a nepřekračují úhlopříčku 5,2 palce. Ve druhé části, která vyjde v příštích dnech, pak porovnáme nejlepší phablety dneška právě s iPhonem 6s Plus.

Rozměry, hmotnost, odolnost a zpracování

Celkově největší rozměry má z tohoto kvarteta vlajkové HTC, především tloušťka je výrazně vyšší než u soupeřů. Tělo telefonu je však nejtlustší uprostřed a směrem ke krajům se značně ztenčuje. Naproti tomu ostatní mají tloušťku konstantní prakticky po celé délce, tedy až na mírné výstupky objektivů fotoaparátů. Nutno podotknout, že kvůli zaobleným zádům je u HTC uvedený objem více zkreslený než u ostatních, kde rozdíl od skutečné hodnoty tvoří jen zaoblené hrany.

iPhone 6s
iPhone 6s

iPhone mezigeneračně mírně nakynul, je nepatrně tlustší a kvůli modernímu displeji i více váží. Vzhledem k nejmenší šířce se bude nejlépe ovládat jednou rukou. V efektivitě využití čelní plochy je na tom Apple nejhůř, má širší rámeček i značné pruhy nad a pod displejem. Připomeňme, že displej konkurentů má v úhlopříčce o téměř 13 mm víc, telefony jsou však širší přibližně jen o půl centimetru.

iPhone 6sHTC One M9+Nexus 5XLumia 950
Rozměry š × v × t [mm]67,1 × 138,3 × 7,172 × 151 × 9,672,6 × 147 × 7,973,2 × 145 × 8,2
Hmotnost [g]143168136150
Objem [cm3]65,89104,484,3187,04
Šasihliník (7000 Series)/sklohliník/sklo, technologie ZeroGapsklo/polykarbonátpolykarbonát/sklo

Konstrukční zpracování bude u všech telefonů na vysoké úrovni. Náš redakční favorit je v tomto ohledu HTC s unibody konstrukcí a přechody prostých viditelných mezer. Zatímco u HTC a Applu převažuje hliník, Nexus a Lumia mají kryt z polykarbonátu. Zatímco v případě Lumie jej lze sejmout a získat přístup k baterii, Nexus tělo uživatelsky rozebíratelné nemá.

Microsoft Lumia 950

Apple se dostatečně poučil z loňské ohýbací kauzy bendgate a skořápku iPhonů vytvořil z pevnější hliníkové slitiny aluminium 7000 series, z níž je i pouzdro hodinek Watch Sport. Testy společnosti SquareTrade již prokázaly, že nové iPhony mají mez pevnosti ohybu značně vyšší než loňská edice.

Odolnost vůči vodě papírově nemá ani jeden, testy však ukázaly, že iPhone se s vodní lázní v hloubce několika centimetrů popasuje velmi dobře. Výrobce totiž elektroniku chrání gumovým těsněním, jež vodě přístup do útrob telefonu značně komplikuje.

Displej a multimédia

Apple iPhone 4 před pěti lety bodoval svým v té době nebývale jemným Retina displejem. Dnes už dávno Apple v tomto ohledu na špici nepatří, což jasně deklaruje letmý pohled do příslušného řádku tabulky. Parametru jemnosti vévodí duo HTC a Microsoftu s QHD panely. Ty čítají více než 3,5násobek obrazových bodů. Takový rozdíl je již samozřejmě lidským okem na první pohled znát.

Displej iPhonu 6s je tedy nejmenší a hustota bodů nejnižší. Novinkou je ale 3D Touch, tedy vrstva, která je schopna rozpoznat sílu stisku a podle toho nabídnout uživateli kontextové menu nebo případně přímo provést určitou akci. Možnosti na tlak citlivého displeje se budou postupně rozšiřovat formou nových aplikací.

Zbylá trojice má displeje na milimetr stejně velké a na prohlížení fotek, sledování videí nebo hraní her nabízí oproti iPhonu lepší zážitek. Pohodlnější je koneckonců i prohlížení webu.

V případě fotoaparátů si musíme vystačit s papírovým srovnáním parametrů, jelikož celé kvarteto se nám pohromadě v redakci asi jen tak nesejde.

Problémem je, že výrobci častokrát spoustu parametrů fotoaparátu neuvádějí a najít je kdekoli jinde je téměř nemožné. Vyzdvihnout se v tomto směru patří web Microsoftu, který servíruje podrobné specifikace obou fotoaparátů u svých nových lumií jako na stříbrném podnose. Tak by to mělo vypadat.

iPhone 6sHTC One M9+Nexus 5X Lumia 950
TechnologieIPS LCDSuper LCD3LCDAMOLED
Barvy16 milionů16 milionů16 milionů16 milionů
Úhlopříčka4,7" (119,4 mm)5,2" (132 mm)5,2" (132 mm)5,2" (132 mm)
Rozlišení [px]750 × 1 334 (Retina HD)1 440 × 2 560 (QHD)1 080 × 1 920 (FHD)1 440 × 2 560 (QHD)
Počet bodů1 000 5003 686 4002 073 6003 686 400
Jemnost (PPI)326564424564
Ochranaionty zpevněné skloGorilla Glass 4Gorilla Glass 4 + oleofóbní vrstvaGorilla Glass 4
další3D touch reagující na sílu stisku---
Fotoaparát12.0 MPixduální 20.0 + 2.1 MPix12.0 MPix20.0 MPix, optika Carl Zeiss
Typ snímačeBSIBSIBSIBSI
Rozměr snímače?1/2,4" (?)1/2,3"1/2,4"
Rozměr buňky [μm]1,221,2 (?)1,55?
Světelnost OBf/2,2f/2,2f/2,0f/1,9
Počet členů5??6
Optická stabilizaceneneneano
Ochrana OBsafírové sklosafírové sklo??
HDRanoanoanoano
Autofokusanoanolaserovýano
Bleskduálníduálníduálnítrojitý
Videa4K při 30 snímcích/s (možno zároveň pořizovat 8MPix snímky); FHD při 30 nebo 60 snímcích/s; zpomalená videa 1 080p při 120 snímcích/s, 720p při 240 snímcích/s; 3 × digitální zoom 4 K při 30 snímcích/s; 1 080p při 60 snímcích/s; 720p při 120 snímcích/saž 4K při 30 snímcích/s; zpomalená videa při 120 snímcích/saž 4K (3 840 × 2 160) při 30 snímcích/s; optická stabilizace; digitální zoom
Čelní fotoaparátBSI snímač; 5.0Mpix snímky; 720p videa; světelnost f/2.2; HDRultrapixelový 4MPix snímač velikosti 1/3", velikost buňky 2 μm; 1 080p videa při 30 snímcích/s5.0 MPix5.0 MPix; 1 080p videa; světelnost f/2.4
FM rádioneano s RDSneano

Nový iPhone dostal nově 12MPix snímač a v tomto směru tak snížil náskok většiny konkurence. Desítky milionů pixelů ale samy o sobě kvalitní snímek neudělají, mnohem důležitější je kvalitní optika. Tu Apple nepochybně má, i když se nechlubí spoluprací s nějakým tradičním výrobcem optických dílů. Víme však, že objektiv krytý safírem tvoří pět optických členů a známe i jeho světelnost.

iPhone umí až 4K videa, ale vzhledem k obrovské datové náročnosti a absenci možnosti rozšíření paměti přijdou vhod i nahrávky v nižším rozlišením FHD nebo HD. Telefon boduje záznamem zpomalených videí. Mezigeneračně si polepšil sekundární fotoaparát, který pořídí až 5MPix autoportréty a ve vyšším rozlišením lze i videotelefonovat přes aplikaci FaceTime.

HTC má duální fotoaparát, kdy hlavnímu 20MPix snímači asistuje 2,1megapixelový. Firma je ale velmi skoupá na detaily, a tak není jisté, že jsou v tabulce uvedené parametry primárního snímače pravdivé (kopírují fotoaparát z menší M9). Ultrapixelový fotoaparát výrobce již v případě menší M9 přesunul ze zad na čelo zařízení a jinak tomu není u „pluska“.

HTC One M9+
HTC One M9+

LG Nexus 5X dostal senzor IMX377 z dílen značky Sony. V konkurenci boduje velikostí buňky a vzhledem k jejich počtu i celkovou velikostí snímače, na který před expozicí dopadá nejvíce světla. To by mělo znamenat vysokou kvalitu fotek. Nexus zaujme i laserovým ostřením, které mezi smartphony jako první měla G3.

Microsoft Lumia 950

Nejlepším fotomobilem ale nakonec může být i zástupce Microsoftu. Vrcholové lumie ještě s logem Nokie totiž vždy patřily ke špičce. Ústupky tak nelze v tomto ohledu očekávat.

Fotoaparát se chlubí optikou Zeiss a nejvyšší světelností objektivu v tomto souboji. Maximální velikost snímků je 20 megapixelů, videa modul umí pořizovat i v rozlišení 4K. Výhodou je optická stabilizace, kterou oceníte při focení i nahrávání videí. Jiný smartphone tohoto srovnání stabilizací nedisponuje. Minimální vzdálenost fotografovaného objektu je 10 cm.

Výkon a výdrž

V souboji čtyř špičkových smartphonů dneška se potkává celá trojice různých operačních systémů. Lumia 950 přitom bude spolu s větší sestrou XL první se zbrusu novým systémem Windows Mobile 10. K jeho specialitám patří funkce Continuum, kdy po připojení monitoru, klávesnice a myši za pomocí stanice Microsoft Display Dock telefon dokáže částečně suplovat stolní počítač. Funkce je to bezpochyby zajímavá, nakolik užitečná a použitelná bude v praxi, však zatím nedokážeme říci.

Lumia má stejný čipset jako menší z nových nexusů, tedy šestijádrový Snapdragon 808 a 3 GB operační paměti. S takovým hardwarem výborně optimalizovaná Windows poběží bez sebemenšího škobrtnutí.

Každý něčím speciální

iPhone 6s

  • jako první smartphone na trhu nabízí displej s technologií 3D Touch, která rozpozná sílu stisku
  • částečná voděodolnost, byť ji výrobce negarantuje

HTC One M9+

  • výkonné stereoreproduktory BoomSound pro kvalitní přednes libovolné hudby
  • duální 20MPix fotoaparát + čelní ultrapixelová kamera

Nexus 5X

  • laserové ostření fotoaparátu
  • referenční přístroj Googlu znamená stále aktuální verzi systému bez čekání

Lumia 950

  • 20MPix fotoaparát s optikou Zeiss a trojitým bleskem
  • zbrusu nový systém Windows 10
  • snímač oční duhovky

HTC u zvětšeného M9 dala před Snapdragonem 810 přednost novince z dílen MediaTeku. Je jím čipset MT6795 s osmijádrovým procesorem taktu až 2,2 GHz. V recenzích se přitom objevují stížnosti nad občasným nedostatkem výkonu. Snapdragon 810 by tak byl zřejmě lepší volbou

U iPhonu se nedostatku výkonu určitě bát nemusíme. Výkon vzrostl, rozlišení displeje zůstalo stejné a novinka tak mezigeneračně zrychlila. Vůbec poprvé telefon od Applu dostal 2 GB operační paměti. Dodavatelem čipů A9 je TSMC a Samsung, každý přitom používá jiný výrobní proces. V důsledku toho mají čipy navzdory stejnému počtu tranzistorů různou velikost.

Zatímco po stránce výkonu jsou na tom obě verze podobně, dle nedávných testů hraje výdrž ve prospěch čipu TSMC. U ní při vysokém zatížení procenta baterie mizí pomaleji než u iPhonu s čipovou sadou od Samsungu (více zde).

Výkonové srovnání napříč platformami je ale komplikovanější a obrovská zkreslení do výsledků v syntetických testech vnese různé rozlišení displejů.

Pro výpočetní jednotku je totiž ohromný rozdíl, zda vykresluje milion pixelů u menšího iPhonu, nebo téměř čtyřikrát víc u One M9+ nebo Lumie 950. Stručně řečeno: aby byl jeden z nich při běžném používání svižný jako iPhone, bude to použitý čipset stát mnohem více sil než sadu A9 v Applu. Své také pochopitelné udělá optimalizace tohoto kterého systému.

iPhone 6sHTC One M9+Nexus 5XLumia 950
PlatformaiOS 9Android 5.1. + Sense 7.0Android 6.0Windows Mobile 10
Čipová sada64bitový Apple A964bitový MediaTek MT6795T Helio X1064bitový Qualcomm MSM8992 Snapdragon 80864bitový Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808
CPU1,84 GHz2,2 GHz4 × 1,44GHz Cortex-a53 a 2 × 1,82GHz Cortex-A57× 1,44GHz Cortex-a53 a 2 × 1,82GHz Cortex-A57
Počet jader2866
Výr.proces14nm (Samsung)/16nm (TSMC)20nm20nm20nm
GPUPowerVR GT7600PowerVR G6200Adreno 418Adreno 418
RAM2 GB3 GB 2 GB3 GB
FlashROM16/64/128 GB32 GB16/32 GB32 GB
microSD slotneanoneano
Baterie1 715 mAh (pevná)2 840 mAh (pevná)2 700 mAh (pevná)3 000 mAh (vyjímatelná)
Bezdrátové nabíjeníneneneano

Velikostí datového úložiště boduje iPhone, ovšem pouze jeho 64 a 128GB varianta. Verze s 16GB pamětí bez možnosti dalšího rozšíření totiž uspokojí jen méně náročné uživatele.

Své uzme samotný operační systém, nemalý díl i dodatečně nainstalované aplikace a i pokud se člověk obejde bez několika GB oblíbené muziky, může na nedostatek paměti vcelku rychle narazit. Vždyť i pořízené snímky a především videa ve vysoké kvalitě (až 4K) volné místo ukrajují velmi rychle.

Absencí paměťového slotu jsou známy také nexusy a model 5X na tom není jinak. Alespoň, že v prodeji bude i 32GB verze. To je prostor, se kterým lze vystačit celkem bez potíží.

HTC a Lumia mají v základu shodně 32 GB paměti, na rozdíl od konkurence jim však nechybí rozšiřující slot. Paměť lze tak aktuálně navýšit až o 200 GB.

iPhone má menší baterie než jeho předchůdce. Místo ji sebrala jednak tlustší šasi a pak také silnější displej s technologií 3D Touch. Podle některých testů je však výdrž nových iPhonů lepší navzdory menším článkům (více zde).

Kapacita akumulátorů konkurence je znatelně vyšší, nejlépe je na tom Lumia, jež má jako jediná baterii uživatelsky vyměnitelnou. Celkově však ve výdrži nemusí být nijak velké rozdíly a rekordmana v této disciplíně mezi porovnávanými přístroji nehledejme.

Konektivita

Možnosti konektivity jsou u srovnávaného kvarteta podobné. Všechny modely podporují rychlá data včetně u nás používaných LTE frekvencí. Společným jmenovatelem kompletní čtveřice je také podpora nano SIM, což ale dnes nelze brát jako nevýhodu, dosud nejmenší typ karty používá stále větší procento smartphonů. Pro někoho může být výhoda podporu dvou SIM, tu však pro změnu nenabízí žádný z nich, byť Lumia 950 Dual-SIM existovat bude.

Fotogalerie

Samozřejmostí je integrovaný Bluetooth a wi-fi modul, který u dvojice androidů nabízí krom nezbytné funkce hotspot pro sdílení mobilní konektivity s dalšími telefony i pokročilejší wi-fi direct k přímému bezdrátovému propojení dvou zařízení. Nechybí ani DLNA pro streamování multimediálního obsahu z telefonu třeba na televizi ani jiných certifikovaných zařízeních.

Infraport, který u mobilů před dvěma lety zažil renesanci, nabízí pouze HTC. Využití je jasné: pomocí aplikace telefon může sloužit jako dálkový ovladač k televizi nebo jinému spotřebiči v domácnosti. Naopak NFC k rychlému transferu dat a především k mobilním platbám nechybí ani jednomu.

iPhone 6sHTC One M9+Nexus 5XLumia 950
Sítě/dataGSM/HSPA/LTE nebo CDMA (dle verze/regionu)GSM/HSPA/LTE, podpora různých frekvencí v závislosti na regionuGSM/HSPA/LTE, podpora různých frekvencí v závislosti na regionuGSM/HSPA/LTE, podpora různých frekvencí v závislosti na regionu
SIMnanonanonanonano
Bluetoothverze 4.2, podpora A2DP, LEverze 4.1, podpora A2DPverze 4.2, podpora A2DPverze 4.1, podpora A2DP
wi-fi802.11 a/b/g/n/ac, hotspot802.11 a/b/g/n/ac, hotspot, wi-fi direct, DLNA802.11 a/b/g/n/ac, hotspot, wi-fi direct, DLNA802.11 a/b/g/n/ac, hotspot
Infraportneanonene
GPSA-GPS, GLONASSA-GPS, GLONASSA-GPS, GLONASSA-GPS, GLONASS
USBvlastní konektor LightningmicroUSB 2.0, podpora USB HostUSB Type-CUSB Type-C
NFCanoanoanoano
bezpečnostní prvekvylepšený snímač Touch IDsnímač otisků prstůsnímač otisků prstůsnímač duhovky

K propojení s počítačem přes kabel slouží u Applu vlastní konektor Lightning, Lumia a Nexus se pak pyšní novým USB Type-C, který má oproti staršímu standardu vyšší přenosové rychlosti, rychlejší dobíjení a umožní v případě nutnosti dobít telefonem i jiná zařízení. Velkou výhodou je jeho symetrický tvar, kabel tak půjde zapojit do telefonu v obou polohách.

LG Nexus 5X
LG Nexus 5X

Apple, HTC a LG nabízí odemykání telefonu pomocí snímače otisků prstů. Tento prvek vídáme u vyšší kategorie smartphonů stále častěji. Apple u nové generace iPhonů snímač vylepšil, je to však právě Touch ID, který některým uživatelům způsobuje trable (více zde).

U Lumie 950 si svoji premiéru ve světě smartphonů odbyl snímač oční duhovky, který tak nahrazuje rozšířenější čtečku prstů. Telefon má dle serveru WindowsCentral pro tento účel kromě sekundární čelní kamerky navíc ještě další infračervený snímač právě pro načtení biometrických údajů uživatele a jeho následnou autentizaci. Ta prý trvá maximálně dvě sekundy. Teprve zkušenosti ukážou, zda je praktičtější snímač otisků prstů, nebo tento typ skeneru.

Ceny a dostupnost

V tuzemsku v prodeji je u nás dosud jen iPhone a HTC. Oba výrobci přitom za své zboží žádají více než 20 tisíc korun. Zatímco fanoušci Applu s nákupem neváhají, One M9+ zřejmě na dračku příliš nepůjde. A to HTC teď úspěch potřebuje víc než kdy jindy.

V Česku nejisté jsou dosud ceny Nexusu i Lumie, v tabulkách uvedené cifry vycházejí z přepočtu předběžných cen v zemích EU. Očekávané ceny Nexusu v Evropě jsou oproti cenám v USA velkým zklamáním. Zatímco tam bude 16GB verze za 379 dolarů (tedy 11 tisíc i s připočtenou DPH) a 32GB za 429 dolarů (12 400 s DPH), ceny v eurech vycházejí podstatně vyšší.

Předběžná cenovka Lumie 950 okolo 16 tisíc není vzhledem k výbavě přemrštěná a prodávat by se mohla.

iPhone 6sHTC One M9+Nexus 5XLumia 950
Dostupnost:v prodejiv prodejilistopadprosinec
Cena:
16 GB21 190 Kč-cca 13 000 Kč-
32 GB-20 990 Kčcca 14 300 Kčcca 16 300 Kč
64 GB24 390 Kč---
128 GB27 590 Kč---

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Zase ho neuhlídali. Unikla oficiální podoba špičkového samsungu

Samsung Galaxy Note 10

Úniků podoby nového Samsungu Galaxy Note 10 bylo už víc než dost, ovšem nejnovější obrázky ukazují již pravděpodobně tu...

Cibule a česnek. Slavný japonský designér stvořil nový vzhled smartphonů

Realme X Master edition by Naoto Fukasawa

Levná značka Realme možná naznačuje další trend v designu chytrých telefonů. Vzhled zad nového dostupného modelu...

Cizinec s obří baterií a 48MPix foťákem. Test Umidigi F1 Play

Umidigi F1 Play

Ačkoliv značku Umidigi nelze považovat za příliš známou, najdou se v jejím portfoliu zajímavé smartphony. Model F1 Play...

Najdete na iDNES.cz