Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velké, drahé a těžké. Takové byly první komunikátory s Windows Mobile

Trh WM komunikátorů je dnes značně nepřehledný. Svou zásluhu na tom má především stále širší spektrum firem, které se produkcí, případně distribucí takových zařízení zabývají. Doby monopolu HTC jsou ty tam, v roce 2002 to ale bylo trochu jinak.
Přehled prvních WM komunikátorů

Přehled prvních WM komunikátorů | foto: Mobil.iDNES.cz

Předchozí dva díly pojednávající o historii Windows Mobile patřily výhradně chytrým telefonům, kterým byl tento operační systém implementován. Připomeňme si teď jejich zpravidla hmotnější a oplácenější kolegy, které označujeme jako Pocket PC Phone edition a nebo také komunikátory.

Pocket PC 2002 Phone Edition (Merlin)

Vůbec první verzí OS Windows Mobile, který si rozuměl s telefonními funkcemi byl PPC 2002 Phone Edition, známý také pod názvem Merlin.

                            Pocket PC 2002 - Obrazovka Dnes

Poprvé byl použit u zařízení s kódovým označením HTC Wallaby, které poctilo svou přítomností i naši republiku – v posledním čtvrtletí roku 2002 si jej totiž mohli zakoupit zákazníci T-Mobilu i Eurotelu pod názvem MDA I respektive Dataphone I. Tomuto systému byla často vytýkána horší stabilita a mírná lenost, přesto byl implementován hned do několika modelů kapesních počítačů schopných telefonovat.

HTC Wallaby

Ekvivalentní označení: Qtek 1010, T-Mobile MDA, Eurotel Dataphone, Audiovox PPC 5050

HTC Wallaby bylo zcela jistě výjimečným modelem a to přes chybky a nedostatky, kterých bohužel nebylo málo.

HTC Wallaby

Srdcem zařízení byl procesor Intel s taktem obstojných 206 MHz, paměť v poměru 32 MB ROM/RAM bylo možno rozšířit paměťovou kartou formátu SD. Pohodlnou práci v kancelářských aplikacích zajišťoval 3,5 palcový dotykový displej s rozlišením 240 x 320 obrazových bodů, na kterém bylo možno v jeden okamžik pozorovat až 4 096 barevných odstínů.

Integrovaný GSM/GPRS modul byl dvoupásmový, pracoval tedy na kmitočtech 900/1800 MHz. Velikou bolístkou byla absence Bluetooth, uživatelé se tak museli spokojit s infraportem.

Chybějící integrovaný foťák ani nelze pánům z HTC vyčítat - před čtyřmi lety disponoval touto specialitkou jen málokterý mobilní telefon, natož kapesní počítač.

Eurotel Dataphone I - preview

Samsung SPH i700

Společnost Samsung se mezi příznivci WM zařízení těší stále větší oblibě. Velkou zásluhu na tom samozřejmě má povedený Samsung i320 a také nová i600. V následujících řádcích se ale dočtete o zajímavém počinu, který spatřil světlo světa již v roce 2003. Funkční i hardwarovou výbavou tento Samsung strčil hravě HTC Wallaby do kapsy.

Samsung i700

Za vše mluví použitý 300 MHz procesor, paměť v kombinaci 64 MB RAM/32MB ROM byla rovněž nadstandardní záležitostí. Rozšiřujícím slotem byl SD s podporou IO. Displej s úhlopříčkou 3,5 palce nabídl běžné QVGA rozlišení, ovšem s podporou 16-bitových barev. Díky integrovanému fotoaparátu bylo možné pořizování snímku ve VGA rozlišení.

Zajímavé bylo i umístění objektivu na horní hraně, kamerka byla navíc otočná a tak ji bylo možno při nečinnosti přetočit a chránit tak citlivou optiku:-).Telefonní modul pracoval v CDMA sítích, u nás by byl tedy pro tento účel nepoužitelný.

HP Jornada 928

Společnost Hewlett Packard jistě není třeba dlouze představovat. Díky širokému portfoliu výrobků čítající všemožná elektronická zařízení (kapesní počítače nevyjímaje), se snad nenajde nikdo, komu by značka HP nebyla alespoň trochu povědomá.

Historii této společnosti v třídě Pocket PC s GSM modulem úspěšně zahájil model jménem Jornada 928. Co vše tento komunikátor nabízel a co mu naopak citelně chybělo, bude předmětem dalších řádek.

HP Jornada 928

Hardwarové parametry spadaly do škatulky šedého průměru, ono 206 MHz procesor opravdu není příliš silným hnacím motorem. Paměť v rozložení 64 MB RAM a 32 MB ROM bylo možno navýšit kartami Compact Flash Type I (typ I byl tenčí nežli typ číslo II). Rozměrný TFT displej s rozlišením 240 x 320 bodů uměl najednou zobrazit až 65 536 stupňů barevné škály.

Zvláštností byl menší monochromatický displej, který uživatelům umožňoval spravovat funkce GSM části zařízení. Použitý GSM modul pracoval na frekvencích 900/1800 MHz, podporoval i datové přenosy GPRS třídy 8. Z dalších datových rozhraní byl zastoupen pouze infračervený port.

E-TEN P6xx

Společnost E-TEN se mezi uživateli Pocket PC proslavila povedenými modely M600/M600+ s Wi-fi a G500/G500+ s GPS. Mezi poslední projekty pak patří skutečné all-in-one zařízení E-Ten M700 (GPS, Wi-fi, QWERTY klávesnice), dále štíhlý X500 s totožnou výbavou jako M700 jen bez klávesnice, úplnou novinkou je potom X500+ s VGA displejem.

První model Pocket PC Phone však E-TEN vydává již v prvním čtvrtletí roku 2003, pojďme si tedy řadu P6xx alespoň stručně připomenout.

E-Ten P603

Původní model P600 poháněl procesor Intel s taktem 206 MHz, jemuž sekundoval dostatek paměti v poměru 32 MB ROM a 64 MB RAM. P600 nabízela hned dva rozšiřující paměťové sloty, rozuměla si totiž nejen s kartami typu SD/MMC, “schlamstla“ totiž i oba typy karet Compact Flash. Použitý QVGA displej s úhlopříčkou téměř 90 mm byl samozřejmě dotykový a zvládl zobrazit až 65 tisíc barevných odstínů.

Dvoupásmový GSM modul pracující na frekvencích 900/1800 MHz zajišťoval telefonní možnosti přístroje. Z datových přenosů bylo zastoupeno GPRS třídy 8 a CSD (vytáčená data). Na rozměrném těle P600 bylo možno nalézt okénko infraportu, technologie Bluetooth však zastoupena nebyla.

V půlce roku 2003 vychází z dílen E-TENu mírně modifikovaný model s označením P603. Kromě modernějšího vzhledu se novinka pochlubila pouze třípásmovým GSM modulem, který zajišťoval použití coby telefonu i ve Spojených státech.

Pomyslným třetím mušketýrem šestistovkové řady se v listopadu 2003 stal model P610. Opět byl mírně osvěžen design přístroje, ovšem nejvítanější změnou byla integrace Wi-fi přijímače. Ostatní specifikace zůstaly nezměněny.

Windows Mobile 2003 for PPC Phone Edition (Ozone)

Windows Mobile 2003 byly oficiálně uvedeny 23. června roku 2003 a předešlou verzi podstatně vylepšily. S příchodem WM 2003 mohli uživatelé poprvé využít možností kapesní verze kancelářských Office. Radikálně byl změněn i vzhled systému, vše bylo uhlazené a oku více lahodící.

     WM 2003 - Obrazovka Dnes WM 2003 - Kalendář WM 2003 - Telefon WM 2003 - Nastavení

Přehled dalších změn:
- vylepšený správce Bluetooth
- podpora bezdrátových Wi-fi sítí
- nová obrazovka Dnes
- Windows Media Player 9.0
- Logická hra Jawbreaker
- Nová verze internetového prohlížeče Pocket Internet Explorer
- Aplikace Windows Media Maker 2

HTC Himalaya

Ekvivalentní označení: Qtek 2020, T-Mobile MDA II, Eurotel Dataphone II, Orange SPV M1000, i-mate Pocket PC Phone, O2 XDA II, Dopod 696

Druhým Pocket PC s vestavěným GSM/GPRS modulem, který se objevil v nabídce našich dvou největších operátorů, bylo na sklonku roku 2003 zařízení s kódovým označením HTC Himalaya. T-Mobile i Eurotel však použili svá jména a tak jsme tento klenot mohli více než rok vídat v brožurkách těchto operátorů pod označením MDA II či Dataphone II.

Po předchozím modelu HTC Wallaby překvapila novinka mnohem modernějším hardwarovým vybavením. Tahounem celého systému byl rychlý procesor Intel s taktem celých 400 MHz, slušné bylo i rozložení paměti v kombinaci 128 MB RAM a 64 MB ROM. Ani to však nemuselo každému stačit, proto byl k dispozici SD/MMC slot.

HTC Himalaya jako O2 XDA II

Téměř dvě třetiny přední strany zařízení si pro sebe ukrojil velký TFT dotykový displej s QVGA rozlišením, který zobrazil více než 65 tisíc barevných odstínů.
Telefonování bylo možné díky integrovanému třípásmovému GSM modulu, vrcholem datových přenosů pak bylo GPRS třídy 10. Integrovaným digitálním fotoaparátem bylo možno pořídit snímky s rozlišením maximálně 640 x 480 obrazových bodů.

Nedotovaná cena se u obou operátorů přehoupla nad 20 000 Kč (20 999 Kč v případě T-Mobilu, Eurotel nabízel Dataphone II za 22 999 Kč). V případě podpisu smlouvy na dva roky bylo možno uspořit, dotovaná cena byla v obou případech necelých 16 000 Kč.

Eurotel Dataphone II - 1. díl, 2. díl recenze

E-TEN P300 (B)

V září 2003 E-TEN vypouští do světa svůj první komunikátor s modernější verzí Windows Mobile 2003 Phone edition. Byl jím model s označením P300, který se od předešlé řady P6xx odlišoval především rozměry, které byly na svou dobu opravdu kompaktní. Úbytek rozměrů ve dvou dimenzích (šířka a výška) však znamenal přechod na menší úhlopříčku dotykového QVGA displeje – z původní 3,5 palcové diagonály byl zmenšen na úhlopříčku 2,8 palce. Zmenšení fyzických rozměru displeje při zachovaní rozlišení s sebou ale přinášelo nebývalou jemnost zobrazení.

E-Ten P300B

Hardwarové vybavení bylo, až na značku procesoru Samsung, identické s předchozí řadou. Nově byl však zabudován digitální fotoaparát s 0,31 megapixely, který si kromě statických snímků poradil i se záznamem videosekvencí.

E-Ten P300

Model P300B byl oficiálně vydán až v květnu následujícího roku. “Béčko“ na konci označení znamenalo přítomnost bezdrátové technologie Bluetooth.

Dallab DP 900

Na počátku roku 2004 svůj první počin v oblasti Pocket PC Phone představila poměrně neznámá firma Dallab. Svůj model označila DP 900 a my si teď zmíníme jeho největší přednosti.

Dallab dp900

DP 900 na první pohled zaujal malými rozměry (100 x 65 x 18,3 mm) a displejem s atypickou úhlopříčkou tří palců. Dostatečný výkon zajišťoval 300 MHz procesor Intel spolu s pamětí 64 MB RAM/ROM. V pravém horním rohu přístroje se “uhnízdila“ otočná kamera s 0,31 megapixely.

Datové funkce však nejsou nijak oslnivé – chybí Wi-fi, není zastoupeno ani Bluetooth, jedinou možnosti připojení k internetu tak bylo GPRS třídy 10.

E-TEN P700

Únor 2004 se nesl ve znamení dalšího komunikátoru společnosti E-TEN – P700 byl následovníkem řady P6xx a pochlubil se především výbornou hardwarovou specifikací.

E-Ten P700

Uvnitř P700 tepal procesor Intel s taktem 400 MHz, paměť byla potom v rozložení 64 MB RAM/ROM. Zatímco třístovková řada byla rozměrově značně redukována, zde bylo již zase vše při starém. Uživatelé se tedy mohli těšit z rozměrného dotykového displeje s rozlišením 240 x 320 pixelů, který jejich zrak osvěžil až 65 536 barevnými odstíny.

Třípásmový GSM/GPRS modul zajišťoval vedle telefonního i datové spojení, opomenout nesmíme ani Bluetooth verze 1.1. Integrované Wi-fi ani fotoaparát však své místo v tomto zařízení nenašlo.

HP iPAQ H 63xx

V polovině roku 2004 se svou řadou komunikátorů blýskl i technologický gigant, společnost Hewlett Packard.
Snahou technologů HP bylo vytvořit zařízení vyznačující se velikou výdrží na jedno nabití, což se nakonec povedlo.

Staré přísloví “něco za něco“ však platí i zde a uživatelé tak za vysokou výdrž museli platit nízkým výkonem zařízení, které měl na svědomí použitý procesor Texas Instruments s taktem pouhých 168 MHz. Tomuto lenochovi asistovala paměť v kombinaci 64 MB RAM/ROM.

HP iPAQ h63xx

Rozměrově se tento iPAQ řadil k větším zařízením, čemuž napovídá i vyšší hmotnost 190 g. Vzhled komunikátoru mírně hyzdila mohutná anténa v levém rohu. Přední straně dominoval velký dotykový displej s rozlišením 240 x 320 bodů, který najednou zobrazil až 65 536 stupňů barevného spektra.

Vedle velké výdrže iPAQ kraloval i na poli datových funkcí a kromě běžného GPRS nabízel uživateli i připojení k sítím Wi-fi. Samozřejmostí byl infračervený port a Bluetooth verze 1.1. Zabudovaný GSM modul si rozuměl se všemi čtyřmi pásmy, tedy 850/900/1800/1900 MHz.

Do rozměrného těla iPAQu se vešel i digitální fotoaparát s 0,3 megapixely.

Windows Mobile 2003 SE for PPC Phone Edition

Vylepšená verze systému Windows Mobile 2003 s přídomkem Second Edition byla vydána 24. března 2004 a poprvé použita u kapesního počítače Dell Axim x30.

    WM 2003 SE - Obrazovka Dnes WM 2003 SE - Kalendář WM 2003 SE - Paměť WM 2003 SE - Nastavení

Nová verze doznala řadu vylepšení, z nichž nejpodstatnější byla tato:
- možnost volby orientace displeje (buď klasická – portrét, nebo naležato), u verze pro Smartphony tato možnost samozřejmě nebyla
- jistým změnám (k lepšímu, samozřejmě) podlehl i internetový prohlížeč Pocket Internet Explorer, zobrazované stránky se automaticky přizpůsobily velikosti (rozlišení) displeje, odpadla tedy nutnost rolovat i do boku – stránky se zobrazovaly sloupcově
- podpora displejů s rozlišením VGA, dále se počítalo i se čtvercovými displeji (nově s maticí 480 x 480 obrazových bodů).
- byl implementován WPA (Wi-fi Protected Access)
- nová sekce ve Start Menu, která zobrazovala nabídku těch nejčastěji spouštěných aplikací

HTC Blue Angel

Ekvivalentní označení: Qtek 9090, T-Mobile MDA III, Eurotel Dataphone III, Orange SPV M2000, i-mate PDA2k , O2 XDA IIs/XDA III, Dopod 700, Siemens SX66, Vodafone VPA III

Po delší odmlce o sobě ve třetím kvartálu roku dává vědět jednička na poli SP/Pocket PC, taiwanská korporace HTC. V září 2004 se totiž na světový trh dostává HTC Blue Angel, které pod svá křídla vzala celá flotila nadnárodních operátorů.

MDA III, jak Blue Angel pojmenoval T-Mobile, bylo v jistém směru revolučním komunikátorem, jako první zařízení svého druhu totiž nabízelo vysouvací QWERTY klávesnici.

HTC Blue Angel jako T-Mobile MDA III

Technické zpracování bylo na velmi dobré úrovni, pochvalné bylo i použití hliníku coby hlavního materiálu předního krytu. Pod plechovým šasi tepal procesor Intel o taktu 400 MHz, paměť byla potom obsažena v rozložení 128 MB RAM/64MB ROM. Bylo ji možno dále rozšířit paměťovými moduly typu SD/MMC.

Použitý GSM modul byl čtyřpásmový, majitel tak mohl bez starostí cestovat po celém světě a byl vždy na příjmu. Běžné datové přenosy GPRS na konci roku 2004 nikoho na pozadí neusadí, což inženýři v HTC moc dobře věděli. Proto přidali Wi-fi přijímač standardu 802.11b, což byl počin navýsost záslužný. Již tak rozmanité možnosti datových přenosů ještě přibarvil infraport a Bluetooth verze 1.1.

Integrovaný digitální fotoaparát si poradil nejen s pořizování VGA snímků, ale i s natáčením krátkých videí, která ukládal v rozličných formátech (3GPP, AVI, MPEG4).

T-Mobile i Eurotel nabízel HTC Blue Angel do konce minulého roku a dotované ceny byly, zejména ke konci prodeje, velmi zajímavé (listopad 2005, Dataphone III dotovaný za 5 995 Kč).

Eurotel Dataphone III – recenze

Motorola MPx

Po úspěšném duu chytrých telefonů, MPx 200 a 220, se společnost Motorola rozhodla vyzkoušet i dosud neprozkoumaný trh komunikátorů a pomoci jí v tom měla jejich plánovaná vlajková loď - Motorola MPx.

Celý projekt byl nastartován velmi dobře, MPx se mohla pochlubit unikátní konstrukcí – pevný byl pouze jeden kovový kloub a tak bylo možno MPx vyklopit jako běžné véčko, ale i jako mini notebook. Pokud se vám takové konstrukční řešení zdá být povědomé, pak jste možná četli naši recenzi na Nokii N93, která využívá výhod tohoto neotřelého kloubového mechanismu.

Motorola MPx

Bohaté bylo i funkční vybavení. Tribandovému GSM/GPRS modulu zdatně sekundoval zabudovaný přijímač bezdrátových sítí Wi-fi. Zastoupen byl i infračervený port a Bluetooth ve verzi 1.1. Vnitřní QVGA displej byl dotykový a v jednom okamžiku zobrazil až 65 536 barevných odstínů, vnější informativní displej byl také barevný. Pod ním našla své místo tlačítka pro pohodlnou obsluhu MP3 přehrávače. Nechyběla ani SXGA kamerka, která měla sloužit k focení i k natáčení videosekvencí.

Achillovou patou tohoto přístroje však byl slaboučký hardware v čele se starším typem 200 MHz procesoru. Paměťová zásoba byla rovněž nedostačující a to v rozložení 32 MB RAM/48MB ROM, což bylo na sklonku roku 2004 opravdu málo. Takové PDA by v těžké konkurenci (HTC Blue Angel, HTC Magician) mohlo jen těžko obstát.

Tohle vše společnost Motorola zvážila a nakonec byla myšlenka vstupu Motoroly MPx na trh definitivně zavrhnuta. V asijských zemích přesto byla v omezeném množství k dostání.

HTC Magician

Ekvivalentní označení: Qtek S100, T-Mobile MDA Compact, Orange SPV M500, i-mate JAM, O2 XDA II mini, Dopod 818, Vodafone VPA Compact

Dalším přelomovým komunikátorem se stal počátkem minulého roku HTC Magician. Nad svými vrstevníky vítězil především malými rozměry a nízkou hmotností, při zachování všech funkcí běžného Pocket PC.

Základem byl výkonný procesor Intel XScale s frekvencí úctyhodných 416 MHz, uživatel měl dále k dispozici 64 MB RAM/ROM (i když své samozřejmě i zde schlamstl OS). Slůvko skvělé lze adresovat i dílenskému zpracování, oblíbený a odolný hliník byl použit na celý přední kryt i příklopku baterie. Na horní hraně se nacházel SD/MMC slot na paměťové karty.

Přední straně vévodil jemný QVGA dotykový displej s úhlopříčkou 72 mm, který zobrazil 16-bitovou barevnou hloubku. HTC Magician v sobě ukrýval tribandový GSM telefon s podporou datových přenosů GPRS. Na pravém boku najdete průsvitné okénko infraportu, k PC se lze připojit i prostřednictvím Bluetooth.

HTC Magician jako T-Mobile MDA Compact

Zastoupen byl i integrovaný digitální fotoaparát se snímačem o 1,3 milionu světlocitlivých buněk. Pořizování autoportrétu usnadnilo malé zrcátko, samozřejmostí byla možnost záznamu ozvučených videosekvencí.

Od března 2005 si HTC Magician jako MDA Compact mohou zakoupit zákazníci T-Mobilu.

MDA Compact – recenze

HTC Magician Refresh

Ekvivalentní označení: Qtek S110, i-mate JAM Black, Dopod 828

U několika operátorů se v průběhu roku 2005 objevila mírně vylepšená verze původního HTC Magician s přídomkem Refresh.

HTC Refresh

Osvěžení se dočkal design (jiná barva krytu), ale tím největším vylepšením bylo navýšení operační paměti na 128 MB. Ostatní technické specifikace byly totožné s původní verzí.

E-Ten M500

Ekvivalentní označení: Typhoon MyPhone M500

Téměř rok pracovali technici koncernu E-Ten na novém komunikátoru s označením M500, který byl oficiálně uveden do prodeje v lednu minulého roku.

Rozměrově i funkčně šlo o variaci MDA Compactu, ten byl však malinko výkonnější a rozměrově kompaktnější. M500ku poháněl procesor Samsung s frekvencí rovných 400 MHz, paměť byla v běžné kombinaci 128 MB ROM a 64 MB RAM. Parametry displeje pak byly totožné jako u zmíněného Compactu.

E-Ten M500

Telefonování bylo možné ve všech čtyřech pásmech díky GSM/GPRS modulu. Integrované Wi-fi však zastoupeno nebylo, uživatelé se tak museli spokojit alespoň s Bluetooth 1.1.

Digitální fotoaparát je u takovýchto zařízení dávno standardem, v případě M500ky je integrován snímač s 1,3 miliony buněk.

HTC Beetles – HP iPAQ hw 65xx

Gigant HTC produkuje i komunikátory posléze prodávané pod značkou Hewlett Packard. Řada iPAQ hw 65xx alias HTC Beetles je toho po úspěšném modelu iPAQ h63xx dalším důkazem.

Tato řada komunikátorů se však od těch běžných odlišovala hned třemi atributy. První anomálií byl dotykový displej s čtvercovou maticí s rozlišením 240 x 240 bodů. Důvod implementace takto malého displeje byl nasnadě – do relativně malého těla iPAQu se totiž vešla i QWERTY klávesnice, která podstatně urychlila práci s delšími texty. Konečně třetí, poslední atypickou, ale vítanou odlišností byla integrace satelitního navigačního systému.

HP iPAQ hw6515

Srdcem komunikátoru byl procesor Intel s pracovní frekvencí 312 MHz, který společně s 64 MB RAM/ROM zajistil dostatečný výkon. K dispozici byly dokonce dva paměťové sloty – vedle zavedeného SD/MMC na těle zařízení najdeme i miniSD slot. Kromě běžného GPRS bylo možno spoléhat i na téměř třikrát svižnější EDGE. Nezapomnělo se ani na Bluetooth verze 1.2. a infraport.
Verze hw 6515 se mohla pochlubit i integrovaným foťákem s 1,31 megapixely, který zvládl nejen fotit, ale i zaznamenat krátká videa.

HP iPAQ hw 6515 – recenze

HTC Alpine

Ekvivalentní označení: Qtek 2020i, Orange SPV M2500, i-mate PDA2 Pocket PC, O2 XDA IIi, Dopod 699

Mezi prvním a druhým kvadrantem roku 2005 se u pěti nadnárodních operátorů objevila vylepšená verze modelu Himalaya s kódovým označením HTC Alpine.

HTC Alpine jako i-mate PDA2

Design byl prakticky totožný s původní verzí, ovšem v útrobách se nacházel kus mnohem modernějšího “železa“. Citelnou změnou byl zejména velmi rychlý procesor Intel s taktem do té doby nevídaných 520 MHz. Nově byl zabudován i přijímač bezdrátových sítí Wi-fi a poslední větší změnou byla modernější SXGA kamerka.

BenQ - Siemens P50

Ačkoli byl BenQ P50 oficiálně vydán až začátkem letošního roku, přesto běží pod starší verzí operačního systému. Přítomnost překonané verze OS je bohužel pro tento jinak velmi dobře vybavený komunikátor až příliš velkým handicapem.

BenQ P50

P50 na první pohled zaujme plnohodnotnou QWERTY klávesnicí, za což však uživatelé nemusí platit atypickým čtvercovým displejem. Zde je tedy vše jak má a dotykový QVGA displej zaujímá asi tři pětiny přední strany, navíc zvládne zobrazit až 262 tisíc barevných odstínů.

Základem je procesor Intel s frekvencí 416 MHz a paměť v poměru 64 MB RAM i ROM, její další rozšíření skýtá SD/MMC paměťový slot. Z datových funkcí stojí za zmínku integrovaný Wi-fi přijímač, podpora rychlých přenosů EDGE se ale nekoná.

Zadní strana patří objektivu digitálního fotoaparátu, pro který je maximum rozlišení 1280 x 1024 bodů, video pak pořídíte v QVGA rozlišení a 20 snímcích za sekundu.

Přečtěte si také:

  • Nejčtenější

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Apple ukázal, že přejít na iPhone 15 Pro z předchůdce nemá smysl

11. dubna 2024

Apple na svém webu zveřejnil nástroj pro snadné srovnání vybraných modelů iPhonu. Uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Ultra smartphone i odlehčená novinka. Motorola zahustila nabídku

18. dubna 2024

Společně s modelem Pro se na český trh chystají ještě další dvě novinky od Motoroly. Jednou je...

Čínský smartphonový standard dorazil do Česka. Není co vytknout, ani cenu

17. dubna 2024  7:02

Motorola představila hned tři modely z top řady Edge. První se začne prodávat model Edge 50 Pro,...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...