náhledy
Samsung Galaxy S24 Ultra a TCL 50 Pro Nxtpaper 5G jsou smartphony z opačných konců nabídky. Vlastně by neměly mít nic společného. Jenže jeden překvapivý detail je pojí. Jsou to totiž asi jediné dva chytré telefony, jejichž displeje se nelesknou jako... Však vy víte, jak se to říká.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Jsou to ve světové produkci skutečně unikátní kousky. Každý na to jde ale trochu po svém, takže v důsledku se displeje v praxi při používání dost liší.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
TCL (vpravo) má totiž skutečně matný displej s celou řadou speciálních vrstev, ten u Samsungu je „pouze“ antireflexní. Pozorné oko si tedy v displeji S24 Ultra může povšimnout odlesků, které u TCL a jeho Nxtpaper technologie chybí.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Oba displeje nabízí výtečnou čitelnost za všech okolností, třeba na prudkém přímém slunci. Překvapí, že podstatně levnější TCL v tomto ohledu nabízí dokonce lepší čitelnost, než Samsung.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Čitelné jsou ale oba displeje dobře a právě třeba odlesky sluníčka dovede i displej Samsungu Galaxy S24 Ultra odfiltrovat velmi dobře. Linky, které na displeji na fotce vidíte, ve skutečnosti vidět nejsou, vzniknou při fotografování vzhledem k frekvenci překreslování displeje: TCL ji má nižší a tak se „netrefilo“ do frekvence snímání z fotografického čipu. Pro oči je ale šetrnější vyšší frekvence Samsungu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Z hlediska pohodlí pro oči si ale nemají displeje co vyčítat, komfortnější možná dovede být z dlouhodobého hlediska panel TCL. Mimochodem, oba přístroje mají displeje s úhlopríčkou 6,8 palce, TCL s výraznějšímmi zaoblením v rozích a většími rámečky.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Trumfem TCL 50 Pro Nxtpaper 5G je nenápadný přepínač na boku telefonu. Ten slouží k zapnutí takzvaného E-ink režimu. Na výběr jsou dokonce dva režimy, jeden je navíc extrémně úsporný a omezuje některé funkce telefonu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V e-ink režimu se čitelnost displeje TCL ještě zlepšuje, tlačítko přitom zajistí, že k přepnutí dojde během několika sekund, takže lze takto libovolně přepínat kdykoli se uživateli zachce.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I u Samsungu jde černobílý režim zapnout. Ale to musí uživatelé pátrat hluboko v menu. Nachází se v menu Usnadnění pod položkou Zlepšení zraku a tady je potřeba pod položkou Korekce barev vybrat Stupně šedi. Pak si lze tuto položku (Korekce barev) přidat do rychlého menu zkraket v notifikační liště, přepnutí je pak okamžité.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Z displeje TCL 50 Pro Nxtpaper 5G ale máme přeci jen více onen inzerovaný „papírový“ pocit. V porovnání se Samsungem je to dáno i nižším rozlišením (2 460 × 1 080 oproti 3 120 × 1 440 pixelům) a hrubším povrchem displeje, který papír trochu imituje.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Oba nezvyklé dislpeje, tedy matný u TCL i antireflexní u Samsungu, nabízejí skvlé pozorovací úhly. Opět je možná trochu paradoxní, že levnější smartphone v tomto ohledu nabízí i z úhlu věrnější podání barev.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Z úhlu je vidět i rozdíl mezi technologií displeje, jde znát, že některým odlesklů se Samsung neubrání. Nicméně oproti běžné produkci je i jeho displej doslova balzám na duši, odlesky jsou minimalizované a to umožňuje třeba používat nižší jas (není třeba je „přesvítit“) a šetřit tak oči. U TCL je to samozřejmost.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Kromě obdobných a jedinečných vlastností displeje jsou jinak oba smartphony z úplně jiného světa. Ukazuje to už třeba konstrukce telefonů, S24 Ultra má titanový rám a vzadu matné sklo, TCL je kompletně plastové se zády se zvláštním mramorovým vzorem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Rozdíl v cenách přístrojů je znát v ruce okamžitě. TCL 50 Pro Nxtpaper 5G, které stojí 7 499 korun, je prostě očividně cenově dostupný telefon, který se svým zpracováním se Samsungem Galaxy S24 Ultra s titanovým rámem měřit nemůže.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Ovšem je tu i další detail, který telefony částečně pojí. Galaxy S24 Ultra má vestavěné pero S-Pen, k TCL dodává výrobce flipové pouzdro, které má rovněž uvnitř ukryté dotykové pero. Zákazník ho k telefonu dostane v ceně. TCL má i další trumf: sluchátkový jack.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Výbava telefonů je jinak diametrálně odlišná, TCL má obyčejný procesor MediaTek Dimensity 6300, Samsung špičkový Snapdragon 8 Gen3. Baterie uvnitř telefonů má kapacitu 5 000 mAh (u TCL o 10 mAh víc), diametrálně odlišné jsou fotoaparáty, TCL má hlavní 108megapixelový, Samsung dokonce 200megapixelový. Ale čísla jsou jen malá část rozdílů, v kvalitě jasně vede Samsung.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Je ale příjemně vidět, že jinak dva velmi odlišné smartphony umí být alternativou pro ty, které nebaví displeje, co se neustále lesknou. Pořídit si takový přístroj tedy mohou jak zájemci o nadupaný smartphone, tak o cenově relativně dostupný přístroj. Jen je překvapivé, že od dvou úplně jiných značek.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Jak jsme již zmínili, TCL 50 Pro Nxtpaper 5G vyjde i s pozdrem a dotykovým perem na 7 499 korun. Samsung Galaxy S24 Ultra stojí oficiálně víc než čtyřikrát tolik: 35 490 korun, ale vzhledem k tomu, že asi za tři měsíce přijde jeho nástupce, dá se telefon najít v různých slevových akcích.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz