Koncern TCL se rozhodl i v Evropě výrazněji prosadit se svým jménem. Značku, kterou známe především z televizorů, se bude snažit rozšířit i do dalších oblastí spotřební elektroniky – doma v Číně na to má ostatně portfolio dostatečně široké.
První oblast, kam míří, jsou smartphony. To je totiž pole, se kterým už má TCL v Evropě bohaté zkušenosti, byť ne pod svým vlastním brandem: ale značka Alcatel je dobře známá, TCL smartphony s tímto jménem vyrábí už mnoho let. Alcately se teď budou soustředit na kategorii levných telefonů a ve střední třídě bude zákazníky oslovovat TCL pod vlastní značkou. Loni jsme se v této kategorii dočkali první novinky, nenápadného, ale vlastně překvapivě povedeného modelu TCL Plex.
Letošní novinka TCL 10L se mu v mnohém podobá, ať už po stránce designu, nebo funkcí. Změny tu jsou, ne však dramatické, tomu také odpovídá cena, která je vlastně u obou modelů také původně stejná: 7 tisíc korun. Plex ovšem dnes seženete asi o tisícovku levněji, takže vlastně může být nečekaným konkurentem svého mladšího sourozence. To, že 10L nepřináší oproti staršímu modelu nic zásadního navíc, považujeme asi za jeho největší nedostatek.
Je to tedy dobrý smartphone?
Plusy a minusyProč koupit?
Proč nekoupit?
Kdy? V prodeji Za kolik? 6 990 Kč |
Ano, je, jen bychom prostě u střední třídy u TCL čekali u nového modelu asi trochu větší posun. Faktem nicméně je, že loňský model Plex byl asi jakousi zkouškou a letošní řada 10 je teprve tím, co chtělo TCL ukázat jako kompletní a funkční portfolio – i proto jsou si oba modely tak podobné.
Za sedm tisíc je to solidní smartphone bez větších nedostatků, byť bychom si přece jen v některých oblastech pokrok dovedli představit. A konkurence už prostě umí nabídnout víc.
V čem mu chybí pokrok?
Třeba u procesoru. Loňský model Plex měl Snapdragon 675, letošní 10L dostal Snapdragon 665. To je sice mladší, ale přece jen (i přes velmi drobné rozdíly) o něco slabší čipset. V praxi rozdíl samozřejmě zásadně znát není, ale konkurence v této kategorii už často používá modernější „sedmičkový“ Snapdragon, tady TCL zbytečně šetří.
Totéž platí o paměti: RAM má sice dostatečnou kapacitu 6 GB, ale ta uživatelská nabídne „jen“ 64 GB. Loňský model přitom disponuje dvojnásobkem, a to už je vzhledem k původně stejně nastavené ceně docela významný rozdíl. TCL se však snaží tyto ústupky nějak vynahradit.
Jak se snaží ústupky vynahradit?
Veliký 6,53palcový displej s průstřelem v levém horním rohu sice zůstává papírově stejný, ale na nás působí v praxi lepším dojmem než u modelu Plex. Navíc je tu aktuální Android 10 a firma slibuje update na jedenáctku, to Plex měl Android 9 a snad aktualizaci na „desítku“. Navíc se nám zdá, že trochu ubyly snahy o úpravy Androidu a ten je tu tak trochu čistší. Nově lze systém ovládat gesty z čistého Androidu, k tomu tu zůstala možnost virtuální lišty s ovládacími tlačítky nebo gesta podobná těm původním od Samsungu.
Malinko narostla baterie, hodnota 4 000 mAh kapacity je o 180 mAh vyšší než u staršího sourozence. Výdrž baterie nicméně zůstává v obvyklých mezích, jeden nebo dva dny se podle provozu zvládnout dají, tím TCL 10L nijak z průměru nevybočuje. V balení najdeme pořádné silikonové pouzdro a ne tvrdé plastové, které se brzy rozláme, i to je drobné plus. Nový smartphone má také v sestavě fotoaparátu o jeden snímač navíc. Z nějakého důvodu však pruh snímačů nově výrazněji vystupuje nad povrch těla telefonu, což je trochu škoda.
Je tedy foťák výrazně lepší?
Ne, to není. Základní parametry hlavního snímače jsou shodné a procesor Snapdragon 665 u TCL 10L má trochu horší koprocesor pro zpracování obrazového signálu, takže vlastně teoreticky svého staršího sourozence překonat nemůže.
Pravdou je, že něco dožene software a že 48megapixelový hlavní foťák (se solidní optikou s f/1,8) dává dobré výsledky. Snímky mají rozlišení 12 megapixelů a vcelku solidní detaily, foťák dobře zvládá kontrasty i focení s protisvětlem a další těžké disciplíny. Dech mu trochu dochází v horším světle, pro fotografování v noci chybí nějaký speciální režim, snímky tak nejsou zdaleka tolik prosvětlené, jak by mohly být. Na druhou stranu působí docela přirozeně. Zdá se nám však, že model Plex na tom byl u noční fotografie trochu lépe.
Širokoúhlý fotoaparát má tentokrát osmimegapixelové rozlišení (Plex má šestnáctimegapixelové). Drobný úbytek detailů nicméně vyváží lepší práce s kontrasty, i když snímky pořízené s HDR dovedou právě především u širokoúhlého snímače působit až nepřirozeným dojmem.
Zbylé dva foťáky jsou jen do marketingových počtů: dvoumegapixelový snímač pro hloubku ostrosti zářné bokeh snímky nezařídí a dvoumegapixelový makro snímač je úplně k ničemu, obzvlášť když hlavní snímač umí fotit také z poměrně blízké vzdálenosti a v případě potřeby dovede pořídit snímky v plném rozlišení 48 megapixelů – z nich bude jakýkoli výřez vždy lepší než z dvoumegapixelové makro nesmyslnosti, kterou sem TCL přidalo jako čtvrtý snímač.
Chybí vám něco?
Ve výbavě nám nic zásadního nechybí. Je tu klasická čtečka otisků prstů na zádech a k tomu odemykání obličejem, NFC pro mobilní platby (a další funkce), nechybí slot na microSD karty, je tu USB-C konektor i sluchátkový jack. Zajímavostí je tlačítko Google Assistenta na levém boku.
Mám si ho pořídit?
Upřímně, jsme trochu zklamaní, že TCL 10L vlastně oproti staršímu modelu Plex není žádným vylepšením. Nicméně nadále je to všestranný a elegantní smartphone za relativně dobrou cenu, který nemá zásadní nedostatky. Takže jeho koupí neprohloupíte. Na druhou stranu konkurence umí dnes za dané peníze nabídnout někdy i o dost víc.
Třeba takový Samsung Galaxy M21 sice také nebude rekordmanem ve výkonu, ale jeho baterie s kapacitou 6 000 mAh je rozhodně lákadlem, přitom stojí 6 390 korun. A je to Samsung, což je oproti TCL zavedená a prémiová značka. Za modely A31 nebo A41 zaplatíte 7 990 korun a i ty dovedou být TCL velmi atraktivním soupeřem – s kompaktnějším pojetím (cashback dovede cenu srazit). Xiaomi Redmi Note 9 za zhruba 6 tisíc nabídne méně RAM, ale více uživatelské paměti a větší baterii, Note 9 Pro s cenou asi 7 200 korun pak TCL 10L výkonem, velikostí displeje i řadou dalších parametrů výrazně předčí. Na druhou stranu takový Huawei P40 Lite stojí také sedm tisíc a má menší displej, více paměti, ale chybí mu služby Googlu. P30 Lite New Edition láká na 256 GB vnitřní paměti a má služby Googlu, jenže menší baterku a starší Android 9, to vše za 7 777 korun.
Nokia 7.2 je dalším sympatickým soupeřem, tentokrát s ještě slabším procesorem Snapdragon 660, ale znovu větší pamětí (a menší baterkou). Zajímavé Realme 6 stojí 8 tisíc, stejně jako nová Motorola One Fusion+ s pokročilejším hardwarem. Konkurentů je mnohem víc – TCL 10L míří do velmi nabitého segmentu a za dané peníze lze často koupit zajímavěji vybavené smartphony. Ostudu nicméně rozhodně neudělá. Avšak mezeru na trhu po Huawei rozhodně nijak výrazně neobsadí.