Tajemný Android od Google se jmenuje T-Mobile G1. Bude i u nás

aktualizováno 
Včera v New Yorku pod taktovkou zástupců operátora T-Mobile a tchaj-wanského HTC proběhlo oficiální představení mobilního telefonu G1, který se jako vůbec první pochlubí novým OS Android. Že pojem Android ve světě mobilních telefonů slyšíte poprvé? Pak vězte, že jistě ne naposled.

T-Mobile G1 - první mobil s OS Google Android

Nelze říci, že by historie projektu Google Android byla nějak dlouhá a jeho počátky klidné. Na začátku totiž bylo založení silné aliance, která soustředila ty nejvýznamnější firmy z oblasti komunikací za účelem vytvoření více než dostatečně silného zázemí pro vznik zcela nového mobilního operačního systému.

Gigant Google skutečně neponechal nic náhodě a do projektu tak byli záhy zapojeni mobilní operátoři (T-Mobile, Telefónica O2, China Mobile, Sprint,…) i  samotní výrobci mobilních telefonů (HTC, Motorola, Samsung, LG). Dodávkou samotných komponent potom byli pověřeni Qualcomm, Marvell, NVIDIA, SiRF a Texas Instruments.

Právě takové informace jsme se dozvěděli na konci října minulého roku. V dalším období museli fanoušci Androidu přijímat novinky jen ve velmi malých, omezených dávkách, na druhou stranu je pravdou, že finální podobu prvního telefonu s Androidem známe již déle než půl roku.

Tehdy Andy Rubin, jeden ze zakladatelů celého projektu, v interview pro BBC představoval funkce a možnosti nového OS. Jen málokdo tehdy tušil, že sledujeme prezentaci telefonu, který na konci září nikdo nepojmenuje jinak než T-Mobile G1.

Jedno však bylo jisté ihned, a to že Android nabídne uživatelům plnohodnotný otevřený operační systém, který půjde podobně jako mobilní OS X snadno ovládat prsty. Tento fakt se s dalšími prezentacemi ukázal jako nezpochybnitelný. Po zhlédnutí včerejších oficiálních videí již nikdo nemůže nad ergonomii, snadnou ovladatelnost a sofistikovanost OS Android stavět otazníky. Android je tu, aby zahýbal segmentem mobilních OS. Pojďme si jej tedy v krátkosti představit.

Video z oficiálního představení T-Mobile G1 v New Yorku:

 
Google Android je tu. Co vše zajímavého přinese?

Neobvyklý design přístroje s mírným nádechem retro stylu rozdělil uživatele na dva tábory. Spokojení vyjadřovali obdiv nad jistou dávkou originality, druhá skupina zase hořekovala a výkon designérů hodnotila nelichotivě.

Všichni ale musí uznat, že se HTC podařilo připravit skutečně snadno zapamatovatelné zařízení, které si jen tak s jiným nespletete. A to je, jak jistě sami uznáte, pro samotného výrobce velmi pozitivní, pokud tedy nejde o opravdovou prapodivnost. A takto bychom určitě G1 nenazvali, zároveň ale rozhodně nejde o designový skvost.

Vzhled a vysouvací konstrukce telefonu tedy nebyla žádným tajemstvím, ovšem ohledně výbavy nebylo jasno do posledního momentu. A tak byly první ucelené technické specifikace odtajněny až včera v podvečer na oficiálním webu HTC. Dnes už tedy víme, že se v útrobách telefonu ukrývá moderní čipová sada Qualcomm MSM7201A, která čítá 528 MHz procesor, 192 MB operační paměti. Stejné vybavení v tomto ohledu nabídl HTC Touch Diamond. FlashROM kapacity 256 MB půjde po jejím zaplnění nahradit microSD kartou.

Velkým překvapením nejsou ani rozměry přístroje, kterým odpovídá 158 gramů hmotnosti. Půdorysné proporce jsou tak vyšší než v případě HTC Touch Pro, tloušťka je ale o necelý milimetr menší.

T-Mobile G1 - první mobil s OS Google Android

Dotykový displej úhlopříčky 3,2” (81 mm) nabídne rozlišení 320 x 480 obrazových bodů. Stejné přitom nabízí iPhone, ovšem na větší ploše. Kresba tak bude nepatrně jemnější, zároveň bude zobrazovací jednotka dostatečně velká ke komfortnímu ovládání prsty.

T-Mobile G1 - první mobil s OS Google Android

Pod displejem se nechází mírně vyhnutá část s několika ovládacími prvky, kterým vévodí trackball s potvrzovacím tlačítkem. Rychlou obsluhu telefonu dále obstará tlačítko Domů a Zpět a velká klávesa k vyvolání hlavního menu. Nesmí chybět tandem tlačítek pro správu telefonních hovorů.

Technická specifikace:

Název T-Mobile G1
 Rozměry [mm] 55.7 x 117.7 x 17.1
 Hmotnost [g] 158 g
 Operační systém Android
 Procesor Qualcomm MSM 7201A, 528 MHz
 RAM 192 MB
 FlashROM 256 MB
 Paměťový slot microSD (SDHC)
 Sítě Quadband GSM, Dualband UMTS
 Data GPRS, EDGE, HSDPA
 Displej - rozlišení 320 x 480 pix
 Displej - úhlopříčka 3,2" (81 mm)
 Displej - barvy 65 536
 Satelitní navigace ano
 Wi-fi 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.0, EDR
 Infraport ne
 Digitální fotoaparát 3,2 MPix
 Autofocus ne
 Blesk ne
 Videotelefonie ne
 FM rádio ne
 Další QWERTY klávesnice, pohybový senzor, digitální kompas
 Baterie 1 150 mAh

Další snímky T-Mobile G1:

T-Mobile G1 T-Mobile G1 T-Mobile G1

T-Mobile G1 T-Mobile G1 T-Mobile G1


Ty bude možné uskutečňovat ve čtyřech GSM a dvou UMTS pásmech frekvence 1700 a 2100 MHz. G1 má řadu funkcí, kterých si bez mobilního internetu neužijete. Bez neomezeného datového programu tak bude G1 polovičním zařízením. Na západ od nás se přitom mohou těšit na rychlost stahování až 7,2 Mbps, v Česku ve vybraných lokalitách dosáhnete jen zlomku této rychlosti.

T-Mobile G1 - první mobil s OS Google Android

Propojení s jiným telefonem bude možné pomocí Bluetooth 2.0 s podporou rychlých datových přenosů, modul bohužel nebude možno využít k poslechu muziky. Ne, profil A2DP podporován není. Samozřejmostí je wi-fi standardu 802.11 b/g pro připojení k bezdrátovým sítím. Snadnou orientaci v neznámých krajích usnadní GPS ve spolupráci s Google maps.

Telefonu, který míří na příčky nejvyšší, dnes nesmí chybět pohybový čip, který v závislosti na aktuální poloze telefonu mění zobrazení displeje z portrait režimu na landscape a naopak. Vyjma integrovaných aplikací (webový browser, prohlížeč fotografií) může této komponenty využívat spousta dalších aplikací, zejména her. Další lahůdkou je pak digitální kompas, který coby aplikaci znají i uživatelé Apple iPhone.

T-Mobile G1 - první mobil s OS Google Android

Ke zvěčnění výjimečných chvil je připraven 3,2 MPix fotoaparát, který samozřejmě zvládne i krátká videa. Mírným zklamáním je absence 3,5 mm audio jacku, který měl znamenat možnost použití kvalitních sluchátek. Bohužel si uživatelé budou muset vystačit s nepopulárním proprietárním řešením zvaným HTCExtUSB. Je to škoda, neboť zařízením typu ASUS Glaxy 7 a HTC Touch HD, která budou G1 konkurovat, běžnější audio výstup nechybí.

Tento multimediální komunikátor bude pohánět akumulátor kapacity 1 150 mAh, který slibuje více než tři stovky hodin pohotovosti v GSM pásmu.


OS Android: aneb plně pod taktovkou Google

Bylo jasné, že samotný OS nebude Google, coby duchovního otce celého projektu, nijak ignorovat, v konečném důsledku je integrace Google vychytávek do operačního systému dovedena k dokonalosti.

Hlavní síla tkví v technologii Direct push pro Gmail pro vzdálenou synchronizaci emailů, kontaktů a záznamů v kalendáři. V praxi to znamená, že po zapsání nového kontaktu do telefonního seznamu najdete tentýž záznam v PC po přihlášení na svůj emailový účet.

Stejný scénář nastane, když si provedete poznámku o nové schůzce v PC. Problémem může být, že spousta společností využívá MS Exchange serveru, se kterým ale Android takto spolupracovat neumí.

Samozřejmostí je okamžitá spolupráce s Google Maps, kdy se po klepnutí na adresu kontaktu okamžitě daná lokace ukáže na mapě. Libůstkou je pak služba Street View, která umožní si danou lokalitu prohlédnout na fotografiích, a to dokonce v úplném 3D pohledu. Mezi základními aplikacemi nechybí ani Instant Messenger s podporou GTalk. K rychlému chatu je připravena velká pětiřadá QWERTY klávesnice s dostatečně velkými mezerami mezi jednotlivými tlačítky.

Z dalších služeb se můžete spolehnout na YouTube klient a server Amazon k nákupu muziky on-line. Velmi dobře vypadá i webový browser s rychlým skrolováním a zoomováním zvolených partií na webu. Tento způsob se viditelně liší od přiblížení realizovaného dvojitým klepnutím, kterého využívá třeba Opera Mobile 9.5. Velmi dobře je řešena otázka otevírání více oken najednou. Efektivní je také vyvolání lišty Google search jediným tlačítkem.

Výchozí obrazovka kromě nezbytných údajů, jako je čas, datum, název operátora, obsahuje několik zástupců aplikací. Pomocí spodního virtuálního tlačítka přitom uživatel může vyrolovat kompletní nabídku aplikací a libovolného zástupce snadno přetáhnout na hlavní obrazovku. Na tu lze snadno umístit i výřez fotografie.

Home screen by měl vůbec umožňovat uživateli široké přizpůsobení obrazu svému. Jak je vidět z přiložených videí, veškeré ovládání je podřízeno dotykovým gestům a stylus tak skutečně nebude potřeba.

Problém nebude ani s novými aplikacemi. Ty bude moci uživatel stahovat bezdrátově prostřednictvím Android Marketu, který bude variantou AppStore. Očekává se, že v době uvedení na trh již budou k mání desítky aplikací. Jejich počet přitom bude dále stoupat geometrickou řadou.

Nepřehlédněte

 T-Mobile G1 v kostce:

 • Výkonný procesor, velká porce RAM
 • Velký displej s jemným rozlišením
 • Podpora čtyř GSM a dvou UMTS pásem
 • Plnohodnotná pětiřadá QWERTY klávesnice pro rychlé zadávání textů
 • Integrované wi-fi i Bluetooth 2.0
 • Vestavěná GPS
 • Gravitační čip, digitální kompas, 3.2 MPix fotoaparát

Další klady:

 • Opravdu rychlá odezva na pokyny uživatele
 • Podpora dotykových gest
 • Snadné přizpůsobení hlavní obrazovky (přesun zástupců aplikací, přiřazení fotografie)
 • Plná integrace Google doplňků (GMail, Google maps, Google search, GTalk)
 • Doplňková funkce Street view pro snadné 3D zobrazení dané lokality

Známé nešvary:

 • Diskutabilní retro design, vyšší rozměry
 • V okamžiku vypuštění nebude BT podporovat A2DP
 • Telefon bude možno používat jen se SIM operátora T-Mobile
 • Bude možno prohlížet dokumenty vytvořené v MS Word a Excel, zatím bez editace
 • Podpora Direct push pouze pro GMail, synchronizace s MS Exchange zatím nebude možná
 • Bude chybět klasický synchronizační nástroj typu ActiveSync, WM Device Center (WM) nebo iTunes (iPhone), synchronizace bude probíhat bezdrátově přes webové rozhraní
 • VoIP klient Skype nebude v době vydání k dispozici
 • Místo očekávaného 3,5 mm audio jacku jen HTCExtUSB
 • Absence plnohodnotného navigačního software, prozatím jen Google maps


Jak Google Android uspěje?

Předpovídat ohlasy uživatelů na první telefon s OS Android není úplně jednoduché. Na jednu stranu jde o výborně vybavené zařízení a navíc s vysouvací QWERTY klávesnicí pro rychlou textovou komunikaci.

Velkou roli bude také hrát zvědavost uživatelů a touha zbrusu nový mobilní OS vyzkoušet. Android tak může být vhodnou volbou pro ty, kterým současná řešení  (Windows Mobile, OS X, Symbian, Palm) z nějakého důvodu nevyhovují. Novinka totiž přinese pokročilé funkce okořeněné snadno ovladatelným fingers-friendly uživatelským prostředím.

Ani Android však není dokonalý, a tak zde máme i několik nezanedbatelných negativ. Prvním je přinejmenším diskutabilní vzhled telefonu. Ten může být v době designově daleko povedenějších děl (Apple iPhone a HTC Diamond) opravdu silným důvodem, proč do řeky jménem Android nevstupovat. Dále je to neschopnost synchronizace s Exchange serverem.

Android je koncipován jako profesionální pracovní nástroj a právě tam bude tato vlastnost systému hodně vadit. Konečně třetím a posledním negativem je slabší softwarový základ, který se ale za několik měsíců rozplyne.

Zájemci, kteří čekají na zahájení prodeje v Česku, si však poslední negativum mohou s klidným svědomím škrtnout – v prvním čtvrtletí bude jistě Android Market plný zajímavých aplikací, které uspokojí i náročnější uživatele. 

 

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Další z rubriky

Prémiový vzhled za příznivou cenu. Honor má nový model 10 Lite

Honor 10 Lite

Čas velkých výřezů displeje se pomalu chýlí ke konci. Honor má nový model, který si vystačí pouze s kapkovitým výřezem...

Nenápadně dokonalý smartphone Česko vynechává. Test Google Pixel 3

Google Pixel 3

Smartphony Pixel tradičně patří k tomu nejlepšímu, co umí svět chytrých telefonů s operačním systémem Android...

Nejlevnější smartphone může i nemusí být nouzovka. Test Alcatelů 1 a 1X

Alcatel 1 a Alcatel 1x

Alcatel je tradičním dodavatelem chytrých telefonů nejnižší cenové hladiny. Aktuálně nejdostupnějšími modely této...

Najdete na iDNES.cz