Sx45CZ - ovládejte svůj Siemens pohodlně

aktualizováno 
Práce s mobilním telefonem z prostředí stolního počítače je nejen pohodlná, ale také rychlá. Vlastníte-li mobilní telefon Siemens řady 45, určitě byste si neměli nechat ujít tento článek.

Spousta uživatelů mobilních telefonů Siemens S45 / ME45 si určitě své mobilní telefony pořídila také kvůli jejich bohatým komunikačním schopnostem a bezchybnému dodržování obecně platných standardů. Také standardně dodávaný komunikační sériový kabel či vestavěný infračervený port společně s dodávaným softwarem pouze umocňují možnosti datového využití těchto mobilních telefonů. Přesto však může uživatelům chybět intuitivní a jednoduše ovladatelný program umožňující z pohodlí stolního počítače úplně ovládat svůj mobilní telefon Siemens.

Majité starších řad mobilních telefonů Siemens jistě znají skvělý freewarový program Sx35CZ českého autora Pavla Cibulky. Tento program umožňoval veškerou základní práci s těmito mobilními telefony, a přestože byl s omezeními použitelný i pro telefony řady x45, nedokázal starší program nabídnout uživatelům to, co by od něj očekávali. Proto je představení první verze nového programu Sx45CZ velmi potěšitelné.

 
Základní okno programu a pohled na doručené a přijaté textové zprávy.

Začněme tedy stručným přehledem vlastností tohoto programu. Sx45CZ dokáže s mobilním telefonem komunikovat prostřednictvím datového kabelu i infračerveného portu. Program nabízí intuitivní uživatelksé rozhraní, pyšnit se může také úplnou podporou standardu EMS. Prostřednictvím Sx45CZ teď dokonce můžete posílat i přijímat EMS zprávy i v případě, že váš telefon se svým aktuálním firmwarem EMS neumí! Užitečnou funkcí je také automatická aktivace přijatých a odeslaných textových zpráv včetně rozšíření EMS, zobrazení všech telefonních seznamů z telefonu v jednom okně i úplná podpora českých znaků.

Pro technokraty zde najdete také okno terminálu, kde můžete sami ovládat mobilní telefon prostřednictvím AT příkazů nebo sledovat právě probíhající komunikaci s mobilním telefonem. Praktické využití této funkce sice nebude příliš časté, podtrhuje ale komplexní nabídku služeb tohoto zajímavého programu.

 
Přehled telefonních seznamů v jednom okně a přehled AT komunikace s mobilním telefonem.

Kromě nových funkcí zde naleznete také užitečné vlastnosti programu Sx35CZ, jakými jsou například souhrnné technické informace o mobilním telefonu: informace o použitých protokolech, aktuálním firmwaru telefonu, EMI a IMSI číslo, číslo SIM karty, síla signálu i úroveň nabití baterie mobilního telefonu. Z prostředí stolního počítače můžete také pracovat s kalendářem a seznamem úkolů svého mobilního telefonu. Co si budeme nalhávat - kalendář je na Siemensech zpracován poměrně dobře, ovšem zadávání většího množství událostí či jejich další udržování již tak jednoduché není. Díky programu Sx45CZ a velké pohodlné klávesnici svého notebooku jsem opět začal kalendář v mobilu plně využívat. Samozřejmostí je práce s vyzváněcími melodiemi (MIDI formát), spořiči displeje i tapetami pracovní plochy.

 
Souhrnné informace o mobilním telefonu a náhled na kalendář a seznam ukolů.

Další užitečné utilitky se skrývají v nenápadném rozbalovacím menu s názvem Extra. Najdete zde přehledný grafický skladatel vlastních vyzváněcích melodií, přičemž vaše hudební dílka můžete buď uložit na pevný disk vašeho počítače pro pozdější úpravu nebo je rovnou poslat do mobilního telefonu. Doslova kouzelnou hračku je však dálkové ovládání telefonu - v okně programu můžete na virtuální klávesnici naklikat jakýkoli postup (stisky virtuálních kláves se totiž okamžitě přenášejí do mobilního telefonu). Takto vytvořenou ovládací sekvenci znaků lze snadno uložit a později použít jako makra pro snadné ovládání nejrůznějších funkcí: zapnutí či vypnutí infračerveného portu, otevření určité wapové stránky apod. Zde také najdete aktivátor servisního menu.

 
Skládáme vlastní vyzváněcí melodii a listujeme telefonním seznamem.


Aktivace servisního menu.

Snad jedinou vadou na kráse tohoto užitečného softwarového nástroje je fakt, že se již nejedná o freeware jako starší verze Sx35CZ, ale o shareware. Program je však plně funkční po dobu třiceti dní, máte tedy dostatek času pořádně si jej vyzkoušet. Naštěstí licenční poplatek není příliš vysoký a autorem požadovaná částka dvou set padesáti korun zřejmě nikomu neudělá díru do rozpočtu. Máte-li mobilní telefon Siemens řady 45 a osobní počítač, tento program musíte mít. A to není vše: program Sx45CZ je s využitím projektu Wine bez problémů použitelný také v operačním systému Linux.

  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Apple trefil jackpot. Levnější iPhone 11 je prodejní trhák

Nová generace iPhonů nejen mezigeneračně nezdražila, nástupce základního modelu dokonce zlevnil. A je to trefa do...

Kolik ohnutí vydrží Galaxy Fold? Je to méně, než výrobce slíbil

Server CNET se pokusil ověřit tvrzení, že revoluční smartphone od Samsungu Galaxy Fold by měl vydržet dvě stě tisíc...

Huawei možná uzme vrcholnému samsungu jeho výsadu

Skládací Huawei Mate X zamíří na trh sice až v říjnu, a to nejdříve na domácí čínský, ale společnost již kuje plány na...

Velmi slušný smartphone za dva a půl tisíce. Recenze Xiaomi Redmi 7A

Překvapivě povedený telefon nižší třídy jsme objevili v podobě modelu Redmi 7A od Xiaomi. Ačkoliv je to prakticky...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Už víme, kdy Samsung představí špičkový model S. Má mít výjimečný foťák

Detaily ohledně příštího top modelu od Samsungu se pomalu začínají rozkrývat. Na internetu se objevují informace jak...

Nástupce levného iPhonu SE dorazí na jaře. Má to být prodejní hit

O nástupci populárního iPhonu SE se čile spekuluje více než dva roky. Poslední „zaručený“ termín uvedení byl loňský...

Velmi slušný smartphone za dva a půl tisíce. Recenze Xiaomi Redmi 7A

Překvapivě povedený telefon nižší třídy jsme objevili v podobě modelu Redmi 7A od Xiaomi. Ačkoliv je to prakticky...

Proč se v Česku neprodávají Apple Watch s LTE? Může za to revoluční SIM

Apple prodává v Česku v podstatě všechny produkty jako jinde ve světě. S jednou významnou výjimkou. kterou jsou chytré...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz