Není to až tak dávno, co jsem sliboval, že poodhrneme zákulisí dotovaných telefonů firem EuroTel a RadioMobil - nebojte, stane se tak, článek chystáme. Jako úvodní článek do problematiky jsem se rozhodl napsat pár slov o fenoménu mobilního světa roku 1997. O Motorole StarTAC.
Jestli je na světě něco, co se zapíše do dějin mobilní komunikace k datu 1997, tak to nebude ani tak vznik Mobil serveru, jako spíše uvedení modelu StarTAC americkou firmou Motorola (test StarTACu naleznete zde). V době, kdy se telefony takřka rozdávají na každém nároží, vnucují se za ceny dotované, bezmála s doplatkem, přichází americký gigant s kulantní nabídkou: prodáme vám mobílní telefon - cena pod 2500 dolarů!
Při pohledu na Dancally a Fizze se dere na jazyk otázka, zda jsou na marketingovém všichni zdrávi, či zda neměli desetiletou schůzků se strýčkem Chrupkinem. Pochybovače smích přešel v okamžiku, kdy se StarTAC stal tím, v co se ho snažila Motorola prosadit - luxusním telefonem, znakem bohatách, mocných a vlivných. Když vidíte člověka s Dancallem, je tu oprávněná pochyba, když se představí jako ředitel Komerční banky - pokud právě ukončil hovor ze svého StarTACa, není o jeho totožnosti sporu.
Malé rozměry, design, váha, snadné ovládání, přehlédnuté maličkosti - StarTAC. Jenže konstruujte a vyrábějte něco tak malého s vědomím, že si to koupí jen pár tvorů na této planetě? Motorola tedy připravila pro trh novou verzi, která dorazila i do Čech a srazila cenu z nedostupných 60000 Kč na polovinu. Původní model je nyní označován jako StarTAC 85 (někdy se ještě mylně označuje jako 80), ten nový, jednodušší a lacinější jako StarTAC 70. Jaké jsou rozdíly?
Nejmarkantnější
je změna displeje - LCD dislpej je dvouřádkový,
textový - zapomeňte na grafiku - a posuvná menu
StarTACů 80 a Motorol 8700 - to, co máte před sebou, je
dokonale převzaté z MicroTACů 8400 a Motorol Flare. Ikonka
baterie signalizuje pouze, zda je, nebo není nabito, žádné
ladné ubývání dílků. Hodiny zmizely - co také s nimi?
Zapomeňte na skalovatelné fonty - tyto jsou fuxní, textové,
velikost vám rozhodně přizpůsobovat nebudou.
Druhou
markantní změnou je barevné provedení - zatímco
původní Motorola StarTAC 85 byla antracitově černá, nový
model 70 je šedivý. Také zlatavé nápisy
povětšinou nahradila bílá a stříbrná - to proto, abyste se
před majiteli dvakrát dražších StarTACů netřpytili zlatem.
Třetí změna sáhla hluboko do systému - největší přednost všech Motorol, vibrační vyzvánění, jež si můžete inteligentně nastavit, aby nejdříve vibrovalo a potom vyzvánělo, bylo z této verze odstraněno. Prostě máte smůlu - telefon zazvoní, nebo pobilkává, ale vibračně vás neupozorní.
A čtvrtá změna? Po lithium-iontových akumulátorech se slehla zem - namísto toho jsou standardně dodávány NiMH akumulátory, což má trochu dopad na výkon telefonu, neboť nejsou tak výkonné - to kvůli váze.
Tento telefon je tedy prodáván jako kvalitní Motorola pro široké masy - cena do 30 000 Kč včetně DPH je opravdu podstatným poklesem. Je také evidentní, že Motorola jej záměrně očesala, aby zdůraznila rozdíl mezi hi-tech a masovým telefonem.
Tento telefon je již běžně k dostání i v České republice, zejména u nezávislých prodejců, v nabídce firmy RadioMobil se objevil také, u EuroTelu jsem jej zatím nezaregistroval.
Ale vývoj neskončil - nový model StarTACu se již připravuje a ačkoli se na trh nedostane dříve, než ke konci roku 1997, je možné již poreferovat o novinkách, které nabídne. Pro americký standard AMPS/D-AMPS dostal obchodní název StarTAC 8600, jak se bude jmenovat pro GSM, není dosud známo. Nicméně již je známo, že bude obsahovat hlasové ovládání (vytáčení čísel Voice Dial, jako má Philips Spark - konec konců, Motorola to vymyslela) i funkci záznamníku - hlasové schránky - díky ní lze nahrávat na telefon krátké vzkazy v okamžiku, kdy jej nezdvíháte.
Dalším modelem, který se na trh ovšem dostane až v roce 1998, bude StarTAC 110, který bude již vybaven barevným LCD displejem. Jde o reakci na prohlášení Siemense, že jeho S10 bude touto možností standardně vybavena - a Motorola nerada slyší, že ji někdo předběhl.
Poznatek předposlední: po zveřejnění cenové politiky Motoroly následovala reakce z Philipsu - pokrčení ramen a slova "Philips Genie bude ve stejné cenové hladině, jako StarTAC" - ovšem jaký?
Poznatek poslední: Motorola StarTAC se dotovaným telefonem v České republice nestane (například v SRN jím vlastně je, ale zde jsou dotovány karty, nikoliv telefony). Přeci jenom, Motorola StarTAC je stále o něčem jiném, než o ceně.