Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Souboj třech nejlepších fotomobilů u nás

  1:00
Tři mobily s dvoumegapixelovým fotoaparátem. Který z nich je nejlepší? Odpovídá cena přístroje kvalitě výsledných fotografií? Je výhodou automatické ostření? Vyhraje Samsung D600, Sony Ericsson K750i, nebo Nokia N90?

V současné době jsou na našem trhu dva mobily s dvoumegapixelovým fotoaparátem: Sony Ericsson K750i a Nokia N90. Nepočítáme Sony Ericsson W800i, který má s modelem K750i fotoaparát stejný. K této dvojici se zanedlouho přidá Samsung D600, který má také dvoumegapixelový fotoaparát. Z dřívějších testů víme, že Sony Ericsson i Nokia jsou nejlepšími fotomobily, které dnes lze koupit. Vyrovná se jim nový Samsung?

Samsung do testu vstuje s jedním handicapem. Jako jediný z trojice soupeřů nemá automatické ostření a navíc na první pohled ani nevypadá jako špičkový fotomobil. To Nokia i Sony Ericsson svůj fotoaparát dávají mnohem více na odiv. O to víc nás zajímalo, jestli se může s dvojicí premiantů měřit.

Nejlevnější a nejdražší

Sony Ericsson K750i je jedním z hitů letošního roku. Jeho fotoaparát je špičkový, telefon má jednoduché a líbivé tvary a je také z celé trojice nejlevnější. Aktuálně stojí 10 990 Kč včetně DPH (doporučená maloobchodní cena). To Nokia N90 je z jiného soudku. Je to jeden z nejdražších mobilů na trhu, stojí 20 990 Kč. Navíc se jedná o chytrý mobil s operačním systémem Symbian a má hodně komplikovanou konstrukci. Tedy oproti Sony Ericssonu úplně jiná káva.

   K750i K750i K750i

Doporučujeme:

Recenze Nokie N90

Recenze Sony Ericssonu K750i

Preview Samsungu D600

Samsung D600 patří cenou mezi oba soupeře. Zatím se neprodává, ale jeho cena by se měla pohybovat okolo 13 000 Kč včetně DPH. Podrobnosti ale výrobce zatím nezveřejnil. Také nevíme, která verze se u nás bude prodávat. Existují totiž dvě, jedna s EDGE, druhá bez této technologie. Samsung D600 je manažerský mobil vysouvací konstrukce s bohatou multimediální výbavou. Tu ale mají i oba soupeři a ani jednomu telefonu nic zásadního nechybí. Snad jen někteří zákazníci nemohou Sony Ericssonu odpustit absenci EDGE. Dnešní test ale porovnává jen fotografie pořízené touto trojicí modelů, takže vše ostatní je v této chvíli podružné.

  

Při testu nám nepřálo počasí, což je z fotografií na první pohled patrné. Všechny snímky jsme pořizovali krátce po poledni a všechny telefony měly základní nastavení. Tedy největší rozlišení (1600 x 1200 obrazových bodů), nejvyšší kvalitu snímku, automatické vyvážení bílé a automaticky nastavenou citlivost ISO. Pokud telefon umožňoval nastavit makro režim, byl v případě potřeby použit.

  Nokia N90 Nokia N90 Nokia N90

Nejlepší je Sony Ericsson, nejhorší Nokia

Výsledky nás příjemně překvapily. Všechny tři telefony mají velmi slušný fotoaparát a snímky jimi pořízené lze použít pro výrobu papírových fotografií. Pro běžné formáty je i dvoumegapixelové rozlišení dostačující. Nejlepší je podle nás fotoaparát Sony Ericssonu K750i. Telefon má výborný makro režim, asi nejlepší podání barev a snímek lze v případě potřeby v počítači pohodlně upravit - doostřit. Nokia N90 nás zklamala. Přeci jen je výrazně nejdražší ze všech tří soupeřů, kvalita fotografií tomu ale neodpovídá. Nutno ale připomenout, že Nokia slibuje nový firmware, který by měl fotografie vylepšit. Kdy ale bude k dispozici zatím nevíme. U Nokie se nám také nelíbilo, že telefon fotografie přeostřuje, takže se v počítači následně špatně upravují.

K750i K750i

 
U první trojice snímků vítězí Sony Ericsson (foto 1) před Samsungem (foto 3). Nokia (foto 2) má problémy s podáním barev, což je patrné především na tabulce s číslem popisným.

Samsung D600 nás mile překvapil. Ač jako jediný nemá automatické ostření, podává velmi slušné výkony. V některých případech si se soupeři v ničem nezadá, oproti Nokii se pak jeho snímky lépe upravují v počítači. Nestačí ve snímání blízkých objektů, kde chybí makro režim. A je také při snímání nejpomalejší, takže je velmi obtížné poznat, kdy už je snímek uložen a kdy ještě hrozí rozmazání obrazu. Podrobnosti o Samsungu D600 a jeho fotoaparátu připravujeme do recenze, tentokrát jsme použili, stejně jako u soupeřů, jen základní nastavení.

Samsung je lenoch

Jak již bylo uvedeno, Samsung prohrává v rychlosti, snímání s ním je velmi pomalé a není poznat, kdy už je snímek uložen. Nejrychlejší je Sony Ericsson, ale proti běžným fotoaparátům i té nejnižší třídy je stále ještě hodně pomalý. Při snímání je obraz na displejích všech tří telefonů velmi kvalitní a lze z něj poznat, jak asi bude výsledná fotografie vypadat. Tedy až na ostrost snímku, tu až na extrémní situace z displeje odečíst nelze. Samsung má výborný displej, je ale nepříjemné, že v režimu zobrazení přes celý displej není vidět celý obraz. Díky tomu se zdá, že ohnisková vzdálenost objektivu je výrazně větší než u soupeřů.

K750i K750i 
U druhé série snímků opět vítězí Sony Ericsson s nejvěrnějším podáním barev. Naopak Nokia má s tímto opět problémy, červené sedlo je spíš oranžové. Samsung je na tom v tomto směru průměrně.

Samsung se při fotografování drží na výšku, Sony Ericsson na šířku a Nokia využívá speciální polohu na bok s vytočeným displejem. Nejpohodlnější je v principu režim u Samsungu, u něj ale hrozí, že si objektiv budete stínit prstem. Za Ergonomii si tedy Samsung palmu vítězství neodnese. V této disciplíně je tak vítězem Sony Ericsson, který se drží na šířku. U Nokie platí, že někdy je méně více.

Nokia má nejjemnější displej s největším rozlišením, následuje Samsung a poslední je Sony Ericsson, který má displej nejmenší a obraz na něm je z testované trojice přístrojů nejhorší.

Jak dopadly fotografie?

A nyní je čas na fotografie. Dodejme, že fotografie nejsou upravované a u Nokie a Sony Ericssonu jsou k dispozici i informace EXIF. Samsung je k snímkům nepřidává. V každé trojici je nejprve snímek pořízený Sony Ericssonem K750i, následuje Nokia N90 a jako třetí je Samsung D600.  

K750i K750i

 
V tomto případě Samsung ztrácí za deformaci svislé stěny budovy, všechny tři snímky mají výrazný šum a problémy jsou i s aberací.

K750i K750i

 
Na této trojici snímků je aplikován maximální zoom, tak jak jej testované fotomobily nabízí. Extrém u Nokie není použitelný, navíc je to výřez. Samsung má zoom nejmenší a ačkoliv se jedná o interpolaci, fotografie má plné rozlišení. To samé pak platí o Sony Ericssonu. Ovšem svislé stěny v tomto režimu rozhodně nejsou silnou stránkou Samsungu, ba právě naopak. Snímek je silně deformovaný.

K750i K750i 


V tomto případě Nokia přepálila bílý nápis, realitě více odpovídá výsledek Samsungu a Sony Ericssonu.

K750i K750i

 
V další trojici snímků vítězí Sony Ericsson (foto 1) před Samsungem (foto 3). Snímek z Nokie (foto 2) má opět špatně vyváženou bílou. Je sice nejostřejší, doostřit zbývající snímky v počítači je však to nejmenší.

K750i K750i 
Samsung nemá makro režim a při snímání z blízka je to znát. Snímek je nejméně ostrý. Snímek z Nokie je soudkovitý, ale pro informativní účely bez problémů čitelný. K výstupu ze Sony Ericssonu nemáme výhrady.

K750i K750i 
Zde je jasným vítězem Sony Ericsson. Samsung má problémy s ostrostí v rozích a u Nokie platí obehraná písnička s vyvážením bílé a s přeostřením snímku.

K750i K750i 


Opět nejlepší Sony Ericsson. Nokia si neporadila s barvou květů, nejsou červené ale fialové. Samsung má problémy s jasnou oblohou v pozadí.

K750i K750i

 
Sony Ericsson je v tomto případě jasně nejlepší. Snímek ze Samsungu by potřeboval zesvětlit a u Nokie úplně chybí detaily na světlé obloze.

K750i K750i 
V tomto případě se podle nás fotografie ze Samsungu vyrovná fotografii ze Sony Ericssonu. Naše modelka by z Nokie radost neměla, naordinovala jí totiž slušnou žloutenku.

 K750i K750i


S fotografií za naprosté tmy s použitím integrovaného blesku si dobře neporadil ani jeden fotomobil. Samsung propadl, snímek je rozostřený a nepoužitelný. Nokia opět doprostřed snímku umístila žlutý flek.

K750i K750i

 
Při snímání při zářivkovém osvětlení to jde nejlépe Sony Ericssonu (foto 1), Nokia si ale také nevedla špatně. Samsung má v tomto případě nejhorší vyvážení bílé a snímek není dostatečně ostrý. Samsung nemá makro režim.

  • Nejčtenější

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Samsung dostal pořádný políček hned po premiéře klíčového modelu

V podstatě hned po premiéře skládacího modelu Z Fold 6 dostal Samsung pořádný políček od konkurenta. Honor totiž představil skládačku Magic V3, která je podstatně tenčí a výbavou se Samsungu vyrovná....

16. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple má novou, hororovou reklamu. Režíroval ji Čech

Apple uvedl novou reklamu v hororovém stylu, která upozorňuje na rizika při prohlížení internetu a vyzdvihuje vlastní prohlížeč Safari. Reklamu režíroval český režisér.

19. července 2024  7:02

Apple má novou, hororovou reklamu. Režíroval ji Čech

Apple uvedl novou reklamu v hororovém stylu, která upozorňuje na rizika při prohlížení internetu a vyzdvihuje vlastní prohlížeč Safari. Reklamu režíroval český režisér.

19. července 2024  7:02

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

Novinka střední třídy vrací do hry konstrukci legendárního iPhonu

Celokovová konstrukce bývala u mobilních telefonů oblíbená, ale z moderních smartphonů postupně z praktických důvodů vymizela. Do hry ji nicméně vrací nové OnePlus Nord 4, smartphone střední třídy, u...

18. července 2024  14:22

Představili nový dostupný smartphone. Kvůli sázce na cenu má chudší výbavu

Vivo představilo novou verzi svého smartphonu V40 SE, která je určena pro uživatele, kteří chtějí při koupi nového chytrého telefonu trochu ušetřit a jsou ochotni udělat u toho víceméně pár...

18. července 2024  7:02

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...