Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Test Sony Xperia Pro-I: Drahá hračka i super nástroj pro tvůrce obsahu

  1:08
Už samotná cena 46 990 korun vypadá u smartphonu Sony Xperia Pro-I poměrně děsivě. Vždyť je to svým způsobem nejdražší „normální“ smartphone na trhu. S příslušenstvím jste na 60 tisících. Xperia Pro-I tedy rozhodně není smartphone pro každého. Ale určitá skupina uživatelů z ní může být skutečně nadšená.

Sony Xperia Pro-I | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Chytré telefony Sony jsou obecně své. Nepoddávají se aktuálním trendům, drží si některé „staromilské“ funkce a neženou se za přízní davů. A také jsou dost drahé. I v této skupině je ovšem Xperia Pro-I učiněný exot. Je to extrémně drahý smartphone, který si může koupit jen ten, kdo neví, co s penězi. A nebo ten, kdo ví, jak právě tento telefon využije.

Hlavním trumfem Xperie Pro-I má totiž být obrazový výstup a schopnosti jeho zpracování. Ovšem ne pro běžného uživatele, ten může být z výsledků, které mu Xperia Pro-I „na první dobrou“ naservíruje, poměrně zklamán. Obzvlášť při dané ceně. Opravdu, Xperia Pro-I je jednoduše určena pro ty, kdo každodenně potřebují natáčet videa a fotografovat s tím, že následně materiály stejně podrobí patřičnému zpracování, nejlépe na počítači.

Pro-I je vlastně víc takový fotoaparát, než smartphone, smartphoní část je tu jen takový bonus, který umožňuje s výstupy telefonu pracovat trochu šířeji než obvykle. Během testu jsme si vzpomněli na starší pokusy Samsungu s jeho zařízeními Galaxy Camera nebo Galaxy Zoom, ovšem ani to není správný náznak toho, jak Xperia Pro-I funguje a k čemu je dobrá.

Co myslíte tím, že je to víc foťák než smartphone?

Xperia Pro-I je výjimečná v tom, že používá jednopalcový snímač ze špičkového fotoaparátu Sony RX100 sedmé generace. Snímač má tedy na smartphone nezvykle velké pixely, což je základ, na kterém Xperia Pro-I své obrazové schopnosti staví. Oproti kompaktu, který odborná i laická veřejnost zbožňuje právě pro jeho obrazovou kvalitu a skvělou pohotovost, je Pro-I ještě kompaktnější a lehčí zařízení, navíc vybavené operačním systémem Android, který umožňuje třeba přímo v telefonu snímky a videa zpracovávat. A to je celý účel „téhle legrace“. Xperia Pro-I je vlastně výkonné mobilní fotografické nebo video studio.

Plusy a mínusy

Proč koupit:

  • Foťák se specifickým potenciálem
  • Parádní displej
  • Špičkové zpracování
  • Jack, slot na karty, displej bez výřezů

Proč nekoupit:

  • Extrémní cena
  • Oproti aktuálním top modelům nižší výkon

Kdy? V prodeji

Za kolik? 46 990 Kč

Má to samozřejmě určitá omezení: tak třeba ten snímač je v telefonu nainstalován tak, že optika zvládne dostat světlo jen na jeho část, výsledkem je tedy dostupné rozlišení 12 megapixelů, místo dvaceti u kompaktního foťáku. Také je to celé poměrně náročné na baterii, ale na to jsou kreativci na cestách zvyklí. Výsledky jsou ale překvapivě zajímavé, obzvlášť, když si Xperii Pro-I dovybavíte další sadou příslušenství, která používání usnadní a ještě rozšíří možnosti práce s telefonem.

Jaké příslušenství?

K telefonu jsme od Sony dostali i elegantní kožený kryt, který zpříjemní držení a telefon trochu ochrání, za ten Sony žádá 2 199 korun. Důležitější byl však podle nás bluetooth grip s bezdrátovým dálkovým ovladačem a integrovaným malým stativem (GP-VPT2BT), který usnadní fotografování a natáčení videa „za pochodu“ nebo třeba ve stísněných podmínkách. V těch je Xperia Pro-I opravdu skvělá, k natočení videa prostě moc prostoru nepotřebujete. Grip stojí 5 222 korun. Posledním kouskem příslušenství je vlogovací monitor (XQZ-IV01), který se dá připojit na záda přístroje a snadno tak pomocí hlavního snímače pořídíte selfie snímky nebo lépe natočíte klasické vlogy. Vyjde na 4 999 korun.

A jaké jsou výsledky?

Při běžném fotografování a natáčení videa jsme si moc velkých rozdílů oproti jiným smartphonům nevšimli. Xperia Pro-I v běžných situacích v kvalitě fotografií na konkurenty často i trochu ztrácí, do úprav fotografií nepromlouvá tak výrazně jako u jiných moderních smartphonů umělá inteligence, takže třeba v noci nejsou stíny tak prosvětlené a kontrasty tak dokonalé, jako to umí jiné přístroje. Běžný uživatel bude opravdu trochu zklamán, pokud tedy zrovna nepatří k těm, kdo ocení přirozený vzhled fotek spíš, než dnes tak oblíbené vytažení detailů i z černočerné tmy.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I

Noční rozsah zoomu

Xperia Pro-I se tedy dobře hodí pro skutečné zachycení atmosféry a to jak fotografií, tak videem. Později přineseme fotografické srovnání se Samsungem Galaxy S22 Ultra, kde to perfektně vynikne. Jenže to zachycení atmosféry bude lichotit spíše umělecky zaměřeným uživatelům a ti si nejspíš kvůli tomu telefon za 47 tisíc korun pořizovat nebudou, vystačí si se svým za tímto účelem již možná dávno pořízeným fotoaparátem.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I

Rozsah zoomu (i digitální) v interiéru

Kde ovšem Xperia Pro-I zafungovala skvěle i pro nás, to byl veletrh MWC v Barceloně. V průběhu veletrhu jsme na výstavišti s telefonem fotili a natáčeli téměř vše, materiály jsme pak používali do článků. U fotografií z často podivně osvětlených stánků perfektně vynikne třeba skvělá schopnost velkého čipu a optiky rychle a spolehlivě zaostřit. Tak, jak to umí Xperia Pro-I, to podle nás žádný jiný smartphone prostě nezvládá. Velký čip je také znát na úrovni detailů snímků, což bylo opět při focení telefonů na stáncích výrobců hodně užitečné. Mimochodem, zajímavostí hlavního fotoaparátu je proměnlivá clona z f/2.0 dovede telefon v případě potřeby „přiclonit“ na f/4.0, což zlepší třeba hloubku ostrosti.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I

Scéna a zoom ve dne

A když jsme s fotografiemi pracovali v grafickém editoru, všimli jsme si, že pro jejich doladění pro naše použití (a to šlo o JPEG snímky, nikoli materiály ve formátu RAW, který samozřejmě Xperia Pro-I umí) stačí vlastně zhruba stejné „triky“, které jsme v minulosti používali u zrcadlovek Sony Alpha. Kdo je třeba zvyklý na barevné podání těchto fotoaparátů Sony, bude u Pro-I doslova jako doma.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia Pro-I

Fotografie pořízené hlavním snímačem

Podobně u natáčení videa jsme ocenili kompaktnost celého řešení. Grip umožňuje postavit telefon na podložku a začít natáčet právě představenou novinku přímo před jeho objektivem. Navíc, kdybychom měli na sžití s Xperií Pro-I více času a barcelonský veletrh měl rozsah jako v minulosti, dovedeme si představit, že bychom v něm klidně i sólo zvládli odbavovat živé online video vstupy, které jsme vysílali v dobách před covidem, kdy byl veletrh MWC monstrózní. Tehdy jsme tyto vstupy vždy odbavovali ve dvou. Na toto je tedy Xperia Pro-I skvělá. Podobně si ji jistě mohou chválit třeba různí youtubeři a další tvůrci obsahu, kteří navíc mnohem lépe než my zvládají následné zpracování natočeného a nafoceného materiálu.

V případě potřeby má Xperia Pro-I i širokoúhlý foťák a teleobjektiv se zhruba dvojnásobným přiblížením. Ty už používají běžné čipy fotomobilů a výsledky tak za hlavním foťákem zaostávají, ale dodávají celku na univerzálnosti. Dodejme, že hlavní snímač a teleobjektiv mají optickou stabilizaci obrazu, k celkové stabilizaci ale pomáhá i používání gripu.

Má to nějaké zádrhele?

Ano i ne. Ano proto, že samozřejmě zdaleka ne vše funguje dokonale a třeba jen propojit smartphone s gripem bude pro mnohé otázka nutnosti nahlédnout do manuálu (jde to jen v Pro aplikacích a i tam je třeba hledat). Také třeba vlogovací monitor funguje jen v aplikacích Photography Pro a Videography Pro, což je podle nás zbytečná škoda. Na druhou stranu na určité překážky a určitá specifika bývají profesionálové zvyklí a v zásadě je v praxi tyto drobnosti neomezí.

Pro ty, kdo Xperii Pro-I a její příslušenství skutečně využijí, nemusí být tedy překážkou ani ona extrémní cena. I když. Foťák RX-100 VII vyjde asi na 34 tisíc a starší generace lze pořídit klidně i za méně než 20 000 korun. A pokud tedy zrovna nepotřebujete mít možnost občas obsah odbavovat rovnou z telefonu, nebo ho třeba z telefonu živě vysílat, i pro vás existují různé jiné cesty. Řekněme, že Xperia Pro-I tedy musí svému uživateli dávat určitý smysl, ale také ji prostě musí chtít. Jinak existují určitě levnější alternativy a kombinace, které nabídnou celkově velmi podobné možnosti práce.

A jaký je to smartphone?

Upřímně, jako smartphone se nám Xperia Pro-I velmi líbí, ale vzhledem k tomu, že je vlastně tak dvakrát dražší než rozumný špičkový smartphone, který pro běžného uživatele zvládne to samé, nedává takto samostatně smysl. Ale. Xperia Pro-I se drží elegantního minimalistického designu smartphonů Sony, je skvěle zpracovaná a působí bytelně. Disponuje odolností vůči vodě a prachu (IP68). Má 6,5palcový displej s vysokým rozlišením 3 840 × 1 644 pixelů, který disponuje obnovovací frekvencí 120 Hz a jeho OLED panel má barvy vyladěné tak, aby vyhovoval právě tvůrcům obsahu.

Displej je prostě parádní, bez výřezů, zahnutí i jen drobounkým zaoblením v rozích. To je prostě fajn třeba i na pohodové sledování filmů a videí (i když těch ve formátu 21:9 moc není, škoda). Telefon vzhledem k poměru stran docela příjemně padne do ruky. Android 11 poháněný procesorem Snapdargon 888 a 12 GB RAM je svižný, telefon má obří vnitřní paměť 512 GB, nechybí slot na karty microSD, je tu klasický 3,5mm jack, tedy věci, kterých se většina konkurence zbavila. Ale tohle mají i další telefony Sony, třeba i nejnovější Xperia 1 IV, která se chystá do prodeje a bude výrazně levnější než Pro-I.

A co výdrž baterie?

Jak jsme psali, při intenzivním focení a natáčení samozřejmě energie z baterie ubývá rychle, ale zhruba 6 hodin pobíhání po výstavišti v pohodě Xperia Pro-I zvládla bez nutnosti dalšího nabíjení. Ale už to bylo svým způsobem na hraně. Při běžném používání je to daleko lepší i v případě, když se bavíme o focení. Při porovnávání fotografických schopností se Samsungem Galaxy S22 Ultra jsme s Pro-I fotili řekněme v turistickém režimu a telefon byl v provozu od rána do noci, na počátku dne byla baterie nabita na 100 %, na jeho konci na displeji svítilo 65 %. To považujeme za hodně dobrý výsledek, obzvlášť když uvážíme, že kapacita je solidních, ale nijak rekordních 4 500 mAh. S Xperií Pro-I tak půjdou zvládnout dva dny používání na jedno nabití.

Mám si ji pořídit?

Pro většinu potenciálních zájemců zní odpověď ne. Pokud nepatříte mezi ty, kdo potenciál fotoaparátu telefonu využijí naplno, prostě to nemá smysl, investice je příliš vysoká. Stejnou službu vám udělá kterýkoli jiný špičkový smartphone s cenou i méně než poloviční. A i když patříte k tvůrcům, co ocení mobilní povahu tohoto řešení, pořád je otázkou, zda není rozumnější a levnější koupit si solidní smartphone a třeba některý pokročilý fotoaparát k tomu. Ale pokud v Xperii Pro-I vidíte potenciál pro váš obsah, pak neváhejte. Jiný takový přístroj totiž na trhu nenajdete.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Je sexy a jedinečná, ale míří spíše na fajnšmekry. Test Sony Xperie 1 IV

Sony Xperia 1 IV

Smartphony značky Sony jsou prostě své, to platí už mnoho let. I proto mají vlastně svou relativně...

Nekompromisní vstup mezi nejlepší. Test Viva X80 Pro

Vivo X80 Pro

Čínské Vivo je značka, která je na českém trhu stále poměrně mladá, ale má velké ambice. Ty teď...

Stejné notebooky, dvě generace procesoru. Vyplatí se připlatit za novinku?

Dva notebooky, dvě generace procesorů. Jaký je rozdíl?

O dvanácté generaci procesorů Intel se hovoří jako o revoluci a technicky tomu tak opravdu je. Jak...

Srovnali jsme herní notebook s desktopem. Jak se liší výkonem a cenou?

Notebook Acer Nitro 5, desktop Acer Nitro 50, monitor ViewSonic Elite XG271QG....

Na jeden stačí batoh, druhý raději složíte do kufru auta. Rozdíl v přenosnosti mezi herním...

Až příliš sebevědomý elegán. Test Oppo Reno 7 Lite 5G

Oppo Reno7 Lite 5G

Model vyšší střední třídy od značky Oppo, Reno 7 Lite, chce zazářit především po stránce...

Fotosouboj. Fotí lépe iPhone 13, Pixel 6, nebo Galaxy S22?

Apple iPhone 13 Pro Max, Google Pixel 6 Pro a Samsung Galaxy S22 Ultra

Jsou to tři nejvýznamnější hráči na poli chytrých telefonů: Google dominuje se svým operačním...

Solidní tablet, který potěší široké publikum. Test Nokie T20

Nokia T20

Finská značka Nokia tabletům nikdy moc neholdovala. Tento segment sice kdysi pomáhala svým modelem...

  • Nejčtenější

Apple iPhone 14 Pro Max v testu: přináší menší pokrok, než se zdá

Nové iPhony řady 14 se začaly prodávat v pátek 16. září a my už sbíráme první zkušenosti s novou generací. Špičkové...

Iliad dá třicetkrát více dat než čeští operátoři. A to za nižší cenu

Proslavil se na mobilní data neuvěřitelně štědrými akčními mobilními tarify, není však již operátorem jen jednoho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

5G bude základ všeho. Ostatní sítě by operátoři rádi vypnuli hned

Do dnešní doby spoléhají mobilní operátoři v mnoha částech světa na 2G sítě, konkrétně standard GSM. Ten je základním...

Známý ničitel telefonů vyzkoušel, jak odolný je skládací Samsung Z Flip 4

Krátce řečeno, když nebudete dělat blbosti, tak je nová skládačka od Samsungu bezproblémová, co se konstrukce týče. Ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepříjemný problém nových iPhonů Apple hbitě řeší záplatou

Jen pár dní po zahájení prodeje nových iPhonů se objevil značný neduh. Podle některých uživatelů nebylo totiž s iPhonem...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Apple iPhone 14 Pro Max v testu: přináší menší pokrok, než se zdá

Nové iPhony řady 14 se začaly prodávat v pátek 16. září a my už sbíráme první zkušenosti s novou generací. Špičkové...

Výkonné novinky pod pět tisíc korun lákají hlavně mobilní hráče

Výrobce Poco si přichystal dvojici mobilů, které cenu tlačí opravdu nekompromisně nízko. Přitom jde o telefony, které...

Tomuto mobilu svědčí pobyt na slunci. Dorazil i do Česka

Nový smartphone od značky Vivo na českém trhu rozhodně zaujme. Model X80 Lite 5G je model vyšší střední třídy, který...

S Fusionem můžete hodně ušetřit, ale musíte přijmout ústupky

Motorola na evropské premiéře modelu Edge 30 Ultra představila i dva levnější modely stejné řady. Vrcholnému modelu je...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...