Zmiňovali jste fotoaparát. Jaký je?
U foťáku došlo, vedle displeje, asi k největším změnám, byť to pohled do hardwarových specifikací úplně nenaznačuje. Xperia 1 VI má nadále hlavní 48megapixelový fotoaparát s optickou stabilizací a světelností f/1,9, širokoúhlý foťák s f/2,2 a 12 megapixely a také objektiv s plynulým zoomem, který ukrývá 12megapixelový čip.
Tady už přece jen k hardwarové změně došlo: zatímco předchůdce, který plynulý zoom zavedl, u něj měl rozsah 3,5násobného až 5,2násobného přiblížení, tak novinka ho rozšiřuje až na 7,1násobný zoom. Trochu se s tím zhoršila světelnost na „dlouhém“ konci (rozsah je teď f/2,3 až 3,5), ale celkově je to vítaný krok. Předchozí rozsah plynulého zoomu byl totiž malý a tedy v praxi málo užitečný, teď je to daleko lepší a rozdíl mezi krajními polohami je výraznější. Navíc nový objektiv zvládá nově i makro snímky, a to ze vzdálenosti už čtyři centimetry.
Interiérové fotografie ve dne, ukázka zoomu (široký, hlavní, 2× digitální a 3,5× a 7,1× optický zoom, 10× a 21,3x digitální
Důležité je také to, že u Sony zrušili přehršli aplikací, které s fotoaparátem pracovaly. Vše teď funguje v hlavní aplikaci foťáku, stačí jen přepínat režimy. Nové je uživatelské prostředí aplikace, které se opět blíží tomu, na co jsme zvyklí od ostatní konkurence. Přepínání mezi režimy foťáku může prostředí trochu měnit, takže když se uživatel přepne do Pro režimu, má tu snadno dostupné další volby, včetně plně manuálního ovládání všech parametrů focení. Prostředí v tomto případě teď trochu méně připomíná foťáky Sony Alpha, ale spojitost tu poznat je a jejich uživatelé tak budou snadno vědět, kam tu sáhnout. Výhodou foťáku je také to, že ho lze ovládat mechanickými prvky: k zoomování lze použít tlačítka hlasitosti a telefon zachovává i mechanickou spoušť, další jedinečný prvek smartphonů Sony.
Interiérové fotky v noci s umělým osvětlením a s bleskem, ukázka rozsahu zoomu (široký, hlavní, 2× digitální a 3,5× a 7,1× optický zoom)
Tyto změny by ovšem nebyly k ničemu, kdyby se neprojevily na kvalitě obrazu. A ony se projevují, mimo jiné i proto, že Sony teď u Xperie 1 VI více než kdy předtím zapojuje chytré algoritmy a spojování pixelů. Výsledkem jsou snímky, které konečně snesou srovnání s těmi nejlepšími fotomobily. A byť může Xperia 1 VI v některých detailech stále zaostávat (HDR není tak suverénní jako u některých soupeřů, extrémní zoom také Xperia moc „nedává“), tak jsou výsledky celkově výborné.
Fotografie ve dne, ukázka zoomu (široký, hlavní, 2× digitální a 3,5× a 7,1× optický zoom)
Pochválit musíme i vylepšení některých nedostatků loňského modelu. Výrazně se zlepšila konzistence kvality snímků, a to i mezi jednotlivými objektivy, Xperia 1 VI více drží „barevný profil“, snímky mají oproti předchůdci lepší detaily. Snad jen v nočním režimu je mezi objektivy vidět větší rozptyl barevného podání, ale i tady je to lepší než u předchůdce, telefon také podstatně lépe pracuje s vyvážením bílé. Na absolutní špičku fotomobilů to pořád nestačí, ale Xperia 1 VI je na tom konečně dobře a za foťák se skutečně stydět nemusí. Navíc je tu pár trumfů.
Ukázka různé úrovně makrofotografie
Jedním je právě přepnutí do pokročilých manuálních režimů, kde může uživatel ovlivnit vše, co se mu zachce a do kterých chytré algoritmy nepromlouvají. Sony tedy konečně zavedlo to, po čem jsme roky volali: plně automatický režim pro běžného uživatele, který nechce nic řešit a zajímají ho „mainstreamové“ obrázky, zároveň zachoval profesionální režim, který fotí tak, jak fotí fotoaparáty Sony Alpha s tím, že i tady může uživatel vše nechat na automatice, nebo si ladit jednotlivé parametry sám.
Dalším trumfem je pak ono makro. To je asi největší devízou zoomového objektivu telefonu. Má to jeden háček: ostřit je potřeba ručně, takže makro pohyblivých předmětů (stačí třeba květ v mírném vánku) se pořizuje trochu obtížně, ale když se to podaří, je výsledek impozantní. Netvrdíme, že Xperia 1 VI má nejlepší makro na trhu, ale rozhodně k těm nejlepším v této disciplíně patří. Měřit se může třeba i s takovou „kapacitou“, jako je Google Pixel 8 Pro.