Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 24. září 2022 Jaromír

Je sexy a jedinečná, ale míří spíše na fajnšmekry. Test Sony Xperie 1 IV

  1:08
Smartphony značky Sony jsou prostě své, to platí už mnoho let. I proto mají vlastně svou relativně úzkou, ale o to věrnější základnu fanoušků. Sony jim teď v podobě modelu Xperia 1 IV servíruje přístroj, který se dokonce v kontextu všech konkurentů chlubí jedinečnou funkcí.

Sony Xperia 1 IV | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Ať už jde o design, základní proporce nebo i některá konkrétní technická řešení, jdou smartphony Sony v porovnání s konkurencí svým poměrně dost originálním směrem. Letošní špičkový model Xperia 1 IV je toho jasným důkazem: zachovává rysy svých předchůdců a k tomu přidává zajímavou novinku v podobě fotoaparátu s plynulým zoomem teleobjektivu.

Upřímně, technická novinka je to zajímavá, ale na zaměření smartphonu na spíše věrnou skupinu fanoušků než na širokou veřejnost to nic nemění. Na druhou stranu se zdá, že Sony tato taktika funguje, spekulace o konci chytrých telefonů značky v podstatě utichly a firma si našla své místo na trhu, se kterým se zdá být spokojená. A spokojení jsou zjevně i fanoušci. Xperia 1 IV je pro ně opravdu parádním kouskem. Pro širší okruh potenciálních zájemců už to má pár háčků, ale stále platí, že je Xperia 1 IV nadupaným telefonem, který je trochu škoda v konkurenci přehlížet.

Proč bych mu měl věnovat pozornost?

Začít můžeme už samotným designem. Ukažte nám značku, která tak dlouhodobě razí v podstatě stejný designový směr, drží si dlouhé roky svůj charakter a přitom její smartphony vypadají opravdu skvěle. Sony se vzhledem vymyká snad všem ostatním: hranaté tvary jsou přitom jasně nadčasové, a i když se design mění mezi generacemi jen drobně, tak i novinka přináší změny, které z ní činí svěží kousek.

Hodně telefonu pomáhá to, že Sony právě od zavedení řady 1 v roce 2019 přišlo s neobvyklým poměrem stran displeje 21:9. Špičkovým xperiím to dodává štíhlý a podlouhlý vzhled. Nikdo jiný to nezopakoval a Sony je v tom jedinečné a i Xperia 1 IV působí opravdu odlišně od všeho ostatního. Přitom je elegantní a moderní zároveň – jaký to paradox, že Sony dovede designu, který snad vypadá i trochu sci-fi, dosáhnout jednoduše bez různých zaoblení nebo výřezů v displeji.

Plusy a minusy

Proč koupit?

 • špičkový minimalistický design
 • výborné zpracování
 • komfortní ovládání
 • vynikající displej
 • jack, slot na karty
 • špičkový zvuk

Proč nekoupit?

 • fotoaparát je spíš pro pokročilé fotografy
 • vysoká cena

Kdy? V prodeji

Za kolik? 34 990 Kč

Tento fakt zároveň znamená, že je to vlastně telefon pro docela konzervativního uživatele, který právě tyto výstřelky nechce a zároveň si žádá „standardní“ prvky výbavy jako 3,5mm jack nebo slot na karty microSD, které už z většiny špičkových telefonů zmizely. Jenže je tu asi pár detailů, které některé konzervativní uživatele odradí, a proto musí Sony spoléhat na úzkou skupinu věrných fanoušků.

Jaké detaily odrazují?

Domníváme se, že zdaleka ne každý uživatel ocení onen displej s poměrem stran 21:9. U modelu Xperia 1 IV je to přitom naprosto špičkový OLED panel s obnovovací frekvencí 120 Hz, úhlopříčkou 6,5 palce a „brutálním“ rozlišením 1 644 × 3 840 pixelů. I vzhledem k absenci zahnutí a výřezů je displej prostě perfektní, chtělo by se říci dokonalý. I když až na výjimky běží telefon s nižším rozlišením 1 096 × 2 560 pixelů, je obraz perfektní.

Ano, ten poměr stran možná některé uživatele na první pohled odradí, ale podle nás má svůj význam. Při sledování některých videí sice budou po stranách obrazu zbytečné černé plochy, ale u některých filmových trháků je právě poměr stran 21:9 ten pravý. A navíc je „nudloidní“ displej při běžném používání telefonu na výšku vlastně docela praktický. Dobře se na něm čte text na webu, který není třeba tolik posouvat, při ovládání obsáhne ruka hezky celou šířku displeje a vzhledem k ovládacím gestům je vlastně jedno, že do horního okraje je to daleko. Telefon se v ruce dobře drží a v takovém případě ještě vynikne jeho luxusní zpracování s minimalistickým hliníkovým rámem a sklem vpředu i vzadu (zadní sklo je matné, přesto se trochu upatlává).

Ten netradiční displej by tak podle nás neměl nikoho odradit, má vlastně docela výhody a většina aplikací se s ním naučila pracovat bez potíží. Chápeme však, že fotoaparát a cena, které jsou dalšími dvěma faktory, už hrají ve schopnosti „odlákat“ zákazníka výraznější roli. Vždyť Xperia 1 IV stojí oficiálně 35 tisíc korun, což ji řadí k nejdražším telefonům na trhu. A když si lze podobně vybavené kousky (se Snapdragonem 8 Gen 1, spoustou RAM, 256 GB paměti, IP68 a dalšími vymoženostmi) pořídit i za cenu pod 20 tisíc korun, chápeme, že to dost lidí odradí.

To chápeme, ale co ten fotoaparát?

U foťáků jde Sony tradičně také svým směrem, zatímco konkurence hledá co nejširší využití umělé inteligence a čipů s vysokým rozlišením, Sony tradičně pracuje s nižším rozlišením a menším zapojením strojového zpracování výsledných snímků. Ne, že by se algoritmy do ladění fotografií nezapojovaly, ale jejich schopnosti a potom také výsledky jejich práce jsou jiné než u většiny konkurenčních telefonů.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV

V případě aktuálního modelu Xperia 1 IV se ovšem Sony přece jen snaží zaujmout zajímavou technickou novinkou. Ze čtyř dvanáctimegapixelových čipů, kterými telefon disponuje (tři vzadu, jeden selfie vpředu), je jeden ukryt pod zcela novou periskopickou optikou s plynulým zoomem. Přiblížení teleobjektivu tak lze měnit v libovolných krocích mezi hodnotami 3,5 – 5,2násobného zoomu. Zní to skvěle a v praxi to také výborně funguje, optický zoom místo digitálního hezky zachovává kvalitu obrazu, ale podle nás to má dva háčky.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV

Tím prvním je ovládání, precizně zazoomovat pomocí tažení prstu po displeji není úplně jednoduché a jinak lze volit krajní polohy klepnutím na ikonu zoomu v prostředí foťáku – chtělo by to něco trochu přesnějšího. Zoomovat jde i pomocí tlačítka hlasitosti, ale ani tady to není zrovna pohodlné, když se zoom „rozjede“, těžko se trefuje kýžená hodnota. Ovládání však „vem čert“, největší problém je podle nás v praxi v rozsahu zoomu. Chápeme, že Sony prostě přišlo s technickou novinkou, která má svá omezení, ale rozdíl mezi 3,5 a 5,2násobným přiblížením není příliš dramatický, a tak třeba pevný trojnásobný nebo čtyřnásobný zoom mnohých konkurentů, kteří mají čipy s vyšším rozlišením, odvede stejnou práci a dává i nějaký ten prostor k digitálnímu doladění. Novinka Sony je tak spíš ukázkou technických schopností než kdovíjak praktický prvek. Navíc jsme právě u zoomu zaznamenali trochu potíže s ostřením, to však bude nejspíš softwarová záležitost, jelikož někdy telefon zoufale ostřit odmítal, jindy to bylo v pořádku. Sony to může snadno napravit updatem.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 IV

K tomu přičtěme fakt, že Sony prostě u svých snímků nejde ve zpracování tak daleko jako soupeři: HDR nevytáhne tolik detailů ze stínů ani přesvětlených míst, na nějaký super noční režim můžeme zapomenout. Chybí i mnohé kreativní režimy, snad jen ten portrétní je relativně standardní. Ano, snímky obecně působí přirozeným dojmem, to je jejich velký klad. Jenže sony prostě neumí dělat fotky tak líbivé jako jiné smartphony, platí to už roky, a i když technický základ i samotný snímek jsou kvalitní, troufáme si tvrdit, že většinu uživatelů neosloví. Je tu prostě potřeba zapomenout na fotografické „zázraky“ známé z jiných smartphonů. Kdo jich chce docílit, musí se pustit do následného zpracování snímků.

Čekají tu ještě nějaké speciality?

Pár jich ještě najdeme, ale už jde vesměs o pozitiva. Majitelé fotoaparátů Sony Alpha ocení nejen podobné podání snímků a ovládací aplikaci, která jako by té z foťáků z oka vypadla, ale také možnost bezdrátového propojení telefonu a fotoaparátu případně i kompatibilitu některého příslušenství. Tradičně u Sony chválíme čtečku otisků v bočním tlačítku, novinka pak příjemně překvapí baterií s kapacitou 5 000 mAh i solidní výdrží (den s rezervou, dva dny nemusí být utopie).

Nechybí bezdrátové nabíjení, to po drátě ovšem zvládá maximální nabíjecí výkon „jen“ 30W. Sony si zakládá také na kvalitě zvukového výstupu, a to ve všech ohledech, ať už jde o stereo reproduktory, onen jack nebo bezdrátový přenos. Specialitou telefonu je také systém dynamických vibrací, v ruce Xperia 1 IV vibruje úplně jinak než většina smartphonů – daleko příjemněji, umí to výrazněji i jemněji. Výraznější vibrace se hodí třeba při příchozím hovoru, ty jemné zase při psaní na klávesnici, tady je pocit z psaní opravdu parádní.

Mám si ji tedy pořídit?

Když se podíváme na cenu, která patří k nejvyšším na trhu, a srovnáme Xperii 1 IV na papíře se spoustou dalších soupeřů, může se zdát, že to má xperia prohrané. A asi to tak je, takto skutečně vybírá valná část uživatelů. Jenže Xperia 1 IV má nesporné kvality, o které pak možná mnozí zbytečně přicházejí. Za 35 tisíc to není levný smartphone a OK, řekněme, že to i přes „revoluční“ techniku není nejatraktivnější fotomobil a navíc uživatel dostane chudé balení bez nabíječky, kabelu i sluchátek. Ale Xperia 1 IV má také své nesporné kvality a přednosti.

Vedle stylu a zpracování je to praktičnost při manipulaci, naprosto parádní displej nebo funkce, které soupeři už dávno vynechali (slot na karty, jack, fyzická spoušť foťáku). A pokud vám jde o to si třeba čas od času (nebo hodně často) na displeji smartphonu pustit nějaké to kvalitnější video (nebo rovnou film) či poslechnout hudbu, je jen málo telefonů, které vám zprostředkují kvalitnější zážitek než Xperia 1 IV.

Vzhledem k tomu, že je to navíc mezi nadupanými smartphony s velkým displejem docela kompaktní kousek, tak skutečné soupeře vlastně xperia nemá. Takový iPhone 13 Pro Max nebo Samsung Galaxy S22 Ultra padne do ruky podstatně hůř než sony, ale pravda, tyto modely jsou levnější (32 tisíc). Lákavě vypadá třeba Vivo X80 Pro za 27 tisíc, ale i u něj budou někteří uživatelé „bojovat“ s velikostí, zahnutým displejem a rušivým průstřelem. Špičkové modely od Xiaomi nebo OnePlus už také nejsou tak cenově výhodné, jako bývaly, ale třeba nové OnePlus 10T s cenou pod 20 tisíc rozhodně vypadá lákavě. Je však soupeřem pro xperii? Tím si tak jisti nejsme.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Hodně střídmá evoluce. Test Samsungu Galaxy Z Flip 4

Samsung Galaxy Z Flip 4

Nové véčko od Samsungu se snaží být především sázkou na jistotu. Model Galaxy Z Flip 4 však hraje...

Test tabletů pro děti a žáky: I levný může uspokojit, musíte ale minout křápy

Test 11 tabletů pro děti, žáky, studenty

Pokud vám úhlopříčka displeje telefonu přijde malá a naopak velikost, hmotnost a cena notebooku...

Turbo nabíjení je jeho hlavní přednost. Test Realme GT Neo 3 150 W

Realme GT Neo 3 150 W

Svého rekordmana v rychlosti nabíjení má značka Realme v modelu GT Neo 3 150 W. Maximální výkon...

Srovnali jsme herní notebook s desktopem. Jak se liší výkonem a cenou?

Notebook Acer Nitro 5, desktop Acer Nitro 50, monitor ViewSonic Elite XG271QG....

Na jeden stačí batoh, druhý raději složíte do kufru auta. Rozdíl v přenosnosti mezi herním...

Obhajuje pozici hitu, ale má to těžké. Test Samsungu Galaxy A53

Samsung Galaxy A53 5G

Na první pohled to vypadá jako jasná sázka na jistotu. Samsungu se skvěle prodával už model Galaxy...

 • Nejčtenější

Největší softwarová novinka Applu už se zběsile kopíruje na Androidu

Apple společně s novým výřezem displeje u modelů iPhone 14 Pro a Pro Max odhalil také zajímavou softwarovou funkci,...

Apple iPhone 14 Pro Max v testu: přináší menší pokrok, než se zdá

Nové iPhony řady 14 se začaly prodávat v pátek 16. září a my už sbíráme první zkušenosti s novou generací. Špičkové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Iliad dá třicetkrát více dat než čeští operátoři. A to za nižší cenu

Proslavil se na mobilní data neuvěřitelně štědrými akčními mobilními tarify, není však již operátorem jen jednoho...

5G bude základ všeho. Ostatní sítě by operátoři rádi vypnuli hned

Do dnešní doby spoléhají mobilní operátoři v mnoha částech světa na 2G sítě, konkrétně standard GSM. Ten je základním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Známý ničitel telefonů vyzkoušel, jak odolný je skládací Samsung Z Flip 4

Krátce řečeno, když nebudete dělat blbosti, tak je nová skládačka od Samsungu bezproblémová, co se konstrukce týče. Ale...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Výkonné novinky pod pět tisíc korun lákají hlavně mobilní hráče

Výrobce Poco si přichystal dvojici mobilů, které cenu tlačí opravdu nekompromisně nízko. Přitom jde o telefony, které...

Tomuto mobilu svědčí pobyt na slunci. Dorazil i do Česka

Nový smartphone od značky Vivo na českém trhu rozhodně zaujme. Model X80 Lite 5G je model vyšší střední třídy, který...

Letos Apple překvapil iPhonem Plus, příští rok má přijít iPhone Ultra

Apple letos překopal portfolio iPhonů, z kterého zmizel model mini, a naopak se v něm objevil model Plus. Příští rok má...

Známý ničitel telefonů vyzkoušel, jak odolný je skládací Samsung Z Flip 4

Krátce řečeno, když nebudete dělat blbosti, tak je nová skládačka od Samsungu bezproblémová, co se konstrukce týče. Ale...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Herní svět je v šoku. Hacker vypustil na internet záběry z nového GTA

Klidnou neděli pro hráče přerušil masivní únik záběrů z chystaného Grand Theft Auto VI. Ačkoliv se oficiálně o hře nic...