Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Neortodoxní špička pro vybrané zákazníky. Test Sony Xperia 1 II

  1:08
Sony jde u svých špičkových smartphonů už několik let svou vlastní cestou a nevrhá se do všech módních trendů. A vlastně je to dobře, jeho smartphony jsou často velmi zajímavé a na trhu je díky tomu i nějaká ta neobvyklá volba. Aktuální špička Xperia 1 II je tím nejlepším, co Sony předvedlo za několik posledních let. Trochu potíž je, že je tento exkluzivní smartphone extrémně drahý.

Sony Xperia 1 II | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Úžasně minimalistický design a fotografické funkce a schopnosti namířené na skupinu profesionálních fotografů. To jsou asi dvě hlavní lákadla špičkového Sony Xperia 1 II. Zároveň to ovšem ukazuje, jak moc je Sony vzdáleno běžnému uživateli, jehož požadavky jsou dnes trochu jiné, než co Sony razí. Když to vše firma korunuje cenou téměř 33 tisíc korun, je jasné, že Sony Xperia 1 II je špičkový smartphone, který však nemíří na obvyklou skupinu zájemců o ty nejlepší kousky.

Přesto, nebo právě proto platí, že je Sony Xperia 1 II tím nejlepším, co jsme od Sony na poli smartphonů viděli za hodně dlouhou dobu. Nový špičkový model se nesnaží zavděčit všem, naopak míří na poměrně úzké publikum zákazníků s velmi specifickými potřebami. Ale právě v tom je Xperia skvělá. Běžného fanouška, který má rád značku jako takovou, tento přístup výrobce asi zklame. Ale fotografy nebo různé tvůrce video obsahu, kteří při své tvorbě využívají smartphone nebo alespoň chtějí mít ve chvílích, kdy mají po ruce jen chytrý telefon, podobné možnosti jako u svých profi zařízení, může Xperia 1 II nadchnout.

Proč není pro masy?

Jde o kombinaci vysoké ceny, která i přes celkový průměrný růst patří k nejvyšším na trhu, a výbavy, která nereflektuje některé módní i technické trendy, které si většinové publikum dnes oblíbilo. To však rozhodně neznamená, že by vás nemohla Xperia 1 II zaujmout. Už po stránce designu je to velmi povedený kousek.

Takže se vám líbí?

Design rozhodně ano. Sony si s minimalistickými linkami svých telefonů hrálo vždy a u modelu 1 II navazuje na loňského předchůdce, ale celek je ještě o něco minimalističtější. Obzvlášť v testované černé barevné variantě, která z telefonu dělá úhledný kvádřík, který v nás opět (ještě více než vloni) vyvolává představu obelisku z 2001: Vesmírné Odyssey. Na těle je jen minimum rušivých prvků, tím hlavním je sestava fotoaparátu, která je tentokrát ještě vystouplejší a pro někoho se možná trochu neeseteticky posunula do rohu, místo původního umístění v ose.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • povedený design
  • vysoký výkon
  • špičkový displej
  • kvalitní fotoaparát

Proč nekoupit?

  • vysoká cena
  • foťák je pro pokročilejší uživatele

Kdy? V prodeji

Za kolik? 32 990 Kč

Moc se nám líbí zpracování s kovovým rámem, který je sice tentokrát trochu „ostřeji“ řezaný, ale telefon stále do ruky padne docela dobře. To především díky „nudloidní“ konstrukci, která je dána 6,5palcovým displejem s poměrem stran 21:9, jehož je Sony na poli mobilů průkopníkem. Lesklé černé tělo se tentokrát neupatlává tolik jako u předchůdce, což je chvályhodné. Na druhou stranu je telefon docela kluzký (klouže v ruce, ale třeba i na stole), takže nějaké to pouzdro přijde rozhodně vhod – alespoň základní silikonové. Rozměry jsou 165,1 x 71,1 x 7,6 mm.

Co displej, jaký je?

Výborný. Sony opět vsadilo na extrémně vysoké rozlišení 3 840 x 1 644 pixelů, což je hodnota blízká rozlišení 4K pro digitální kina. (4 096 x 1 714 pixelů). Jemnost asi 643 pixelů na palec je výtečná, displej je typu OLED a má výborné podání barev, kromě onoho stále ještě trochu nezvyklého poměru stran pak nemá žádné výstřelky a rušivé prvky: není tu průstřel, výřez ani zahnutí, rohy jsou zaoblené jen mírně. Pod a nad displejem je vždy trochu místa, není to tedy úplně příklad bezrámečkového provedení smartphonu, ale podle nás to vůbec nevadí.

Jednu výtku ale k displeji máme a opět vlastně souvisí s cenou: za oněch 33 tisíc korun by měl uživatel dostat absolutní špičku, jenže displej má jen klasickou obnovovací frekvenci 60 Hz, namísto dnes obvyklejších 90 nebo 120 Hz. V systému je sice nastavení pro zvýšení plynulosti překreslování displeje, nicméně to zdaleka nefunguje tak dobře jako vyšší obnovovací frekvence. Jasně, spoustě lidí to vadit nebude, nicméně za dané peníze by tu taková možnost měla být.

Mimochodem, v displeji není ani čtečka otisků prstů – ta je v tlačítku na boku a je to podle nás praktické řešení. Funguje výborně.

Má ještě nějaké ústupky ve výbavě?

V zásadě ne. Sony se nezbavilo ani 3,5mm jacku pro sluchátka, takže si lze užít i kvalitní „drátový“ poslech hudby. Procesor Snapdragon 865 přináší špičkový výkon, byť na druhou stranu podle benchmarků je vidět, že tentokrát si Sony s laděním nevyhrálo tolik jako u předchozích generací špičkových xperií. Ty byly vyladěny téměř k dokonalosti a v benchmarcích patřily na absolutní špičku, Xperia 1 II se ale nechává některými soupeři trochu zastínit: se skóre 549 000 bodů v benchmarku AnTuTu překonávají Sony třeba Motorola Edge+, Poco F2 Pro a jistě i některé další modely – u těchto to ale máme ověřeno redakčním testem.

Svou roli v tom nejspíš hraje i fakt, že Xperia 1 II má 8 GB RAM, konkurence umí zapojit i větší porci (ale třeba Poco dosahuje svého výkonu se stejnou porcí). Díky Snapdragonu nechybí podpora 5G sítí – v jediné české (v pilotním provozu u O2) Xperia 1 II funguje, ale není to ideální. Napravit to ale může update firmwaru.

Uživatelská paměť má kapacitu 265 GB, lze ji rozšířit microSD kartou, ta ale patří do „sdíleného“ slotu pro druhou SIM – je tedy třeba si vybrat, co bude uživatel používat (kartu, nebo druhou SIM). Špičkové Xperie jsou tradičně odolné vůči vodě a prachu, i 1 II splňuje podmínky IP68. Systém je tu relativně čistý jen s některými specifickými aplikacemi a trochu pozměněnou strukturou menu. Kdo zná telefony Sony, bude tu jako doma.

Jak fotí?

To je pro mnohé asi ta nejdůležitější otázka. Xperia 1 II má být po dlouhé době skutečně špičkovým fotomobilem od Sony. Ne, že by se předchozí generace top smartphonů značky nesnažily, ale nikdy to nestačilo. Xperia 1 II se umí špičce vyrovnat nebo se jí přiblížit velmi těsně, ale má to trochu háček. Sony totiž vsadilo na zcela jinou cestu tvorby fotografie než prakticky všichni konkurenti. Namísto toho, aby se telefon snažil z hromady získaných dat vypočítat co nejlíbivější snímek, se Sony snaží soustředit na věrné zachycení situace. To ale také znamená, že můžeme zapomenout na spektakulární noční fotografie, u kterých mnohé fotomobily dělají z noci doslova den (ano, zejména Huawei).

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 II

Úroveň detailů a celková kvalita snímků je ale výborná, včetně malého množství šumu i v noci. Tady se Sony vyplácí sázka na dvanáctimegapixelové rozlišení, kterým disponují všechny tři snímače v hlavní sestavě. Vedle hlavního se světelností f/1.7 je tu trojnásobné přiblížení (f/2.4) a širokoúhlý snímač (f/2.2). Hlavní snímač a zoom mají optickou stabilizaci obrazu. Nejvyšší kvalitu samozřejmě poskytne hlavní snímač, ale ani další nejsou úplně k zahození, zejména za dobrého světla lze Sony počítat ke špičce.

Za toho horšího už pak dost záleží na vkusu samotného fotografa. Snímky jsou věrnější, ale prostě ne tak prosvětlené, nemají takový dynamický rozsah jako u soupeřů. Chybí tu jakýkoli noční režim, Xperia jen klasicky pozná noční scénu a tomu přizpůsobí několik drobností při snímání, ale noční režim tu prostě není. Zrovna tak nemá uživatel plnou kontrolu nad chováním HDR funkce. Je to škoda, obzvlášť když na druhou stranu nabízí Sony skoro až profesionální fotografické řešení.

Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 II
Fotografie pořízená smartphonem Sony Xperia 1 II

Xperia 1 II totiž nemá jednu, ale hned dvě fotoaplikace. Ta běžná je určena fotografům-amatérům a v ní bychom ocenili právě třeba i nějaký ten super noční režim po vzoru konkurence. Druhá aplikace se jmenuje Photo Pro a lze ji spustit buď z hlavní aplikace výběrem režimu, nebo třeba stiskem hardwarového tlačítka spouště – ano, Xperia 1 II má spoušť na boku v rámu, což je dnes v podstatě rarita.

Aplikace Photo Pro má stejné uživatelské prostředí jako fotoaparáty Sony Alpha. Jejich majitelé tu tak budou opět jako doma a navíc dovedou z fotoaparátu telefonu jistě vymáčknout maximum. Aplikace dovoluje plně manuální kontrolu nad focením, kromě tradičních parametrů ale umožňuje snadno nastavovat i třeba způsob ostření nebo měření expozice a některé další drobnosti. I tato aplikace má automatický režim, ale její kouzlo je opravdu v plné manuální kontrole.

Tady pak lze docílit opravdu skvělých výsledků, ale je nutné trochu vědět, jak na to. Ano, i konkurence má manuální režimy focení, ale většinou u ní nejdou nastavit takové detaily jako u Sony a navíc ovládání bývá trochu krkolomné a méně pohotové. S Xperií 1 II tak třeba pohotově v manuálním režimu zachytíte v noční scéně pohybující se objekt, což u vypočítávaných fotografií nejde.

Obecně je specialitou Xperie vysokorychlostní fotografie. Telefon umí ostřit až šedesátkrát za sekundu a ostření je skutečně bleskurychlé a spolehlivé – to může konkurence závidět. Zároveň umí přístroj pořídit až 20 snímků za sekundu (v plném rozlišení).

S Xperií 1 II se tedy fotí tak trochu jako ze staré školy, ale pak jsou výsledky skutečně vynikající. Jenže to je něco, co většina uživatelů neocení, i pro nás je asi důležitější mít v kapse telefon, který prostě pořídí po stisknutí spouště snímek, který bude vypadat dobře a my nad tím nemusíme přemýšlet. Takový je dnes trend, Sony jde proti němu.

Co výdrž baterie?

I přes displej s monstrózním rozlišením a baterií s kapacitou 4 000 mAh (to není málo, ale ani moc) je výdrž Xperie 1 II vcelku solidní. Jeden intenzivní den zvládne, kdo se uskromní, možná bude nabíjet jednou za dva dny, ale to je tak vše. Nabíjí se přes USB-C konektor, to už je klasika, nicméně nabíjení není v tomto případě nijak extrémně rychlé. Maximální výkon dobíjení je 21 W. Nechybí bezdrátové dobíjení, to disponuje výkonem 11 W. Co bohužel chybí, je reverzní bezdrátové dobíjení, z telefonu tak nedobijete třeba bezdrátová sluchátka – leda byste je připojili kabelem, z USB portu umí Xperia 1 II „cizí“ zařízení nabít.

Mám si ji pořídit?

Pokud patříte k fanouškům značky a zejména pokud vlastníte a intenzivně využíváte některý z moderních fotoaparátů Sony Alpha, bude pro vás Xperia 1 II určitě lákavým kouskem. Otázkou je, zda pro vás bude snesitelná cena 33 000 korun. Pro většinu ostatních totiž bude právě ta v porovnání s konkurencí nepřijatelná.

Prakticky všechna konkurence je levnější: špičková Xiaomi, OnePlus, Realme, ale třeba i zmíněná Motorola Edge+ stojí méně. Levnější je i Samsung Galaxy S20+ (27 990 Kč), pro který je Xperia 1 II asi více soupeřem, než pro monutnější typ Ultra. Ten je jako jeden z mála konkurentů dražší, stojí 37 490 korun. A pak tu jsou samsungy řady Note 20 – ten základní je levnější (25 990) a bude Xperii velmi silným soupeřem, extrémní provedení Ultra pak vyjde na 35 990 korun.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Hodně střídmá evoluce. Test Samsungu Galaxy Z Flip 4

Samsung Galaxy Z Flip 4

Nové véčko od Samsungu se snaží být především sázkou na jistotu. Model Galaxy Z Flip 4 však hraje...

Test tabletů pro děti a žáky: I levný může uspokojit, musíte ale minout křápy

Test 11 tabletů pro děti, žáky, studenty

Pokud vám úhlopříčka displeje telefonu přijde malá a naopak velikost, hmotnost a cena notebooku...

Turbo nabíjení je jeho hlavní přednost. Test Realme GT Neo 3 150 W

Realme GT Neo 3 150 W

Svého rekordmana v rychlosti nabíjení má značka Realme v modelu GT Neo 3 150 W. Maximální výkon...

Obrněnec za pár korun vlastně dává smysl. Test Oscal S60

Oscal S60

U outdoorových telefonů často pochybujeme o jejich smyslu. Příplatek oproti běžným telefonům je...

Kdysi se levným honorům dařilo, nyní to stále není ono. Test Honoru X8

Honor X8

Levnější model X8 od značky Honor se nepouští do žádných divokých bitev s konkurencí a spíše se...

  • Nejčtenější

Iliad dá třicetkrát více dat než čeští operátoři. A to za nižší cenu

Proslavil se na mobilní data neuvěřitelně štědrými akčními mobilními tarify, není však již operátorem jen jednoho...

Nenápadnými domy teče velká část českého internetu a volání. Je tam hlučno

Dva nenápadné domy uprostřed vilové zástavby pražských periferií mají velmi zajímavé vybavení. Patří společnosti Cetin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitelé iPhonů se diví. Proč firma vyplňuje část těla telefonu plastem?

Americké verze nových iPhonů nabízejí jeden vcelku velký konstrukční paradox. Ačkoliv se firma už dlouho ohání tím, že...

Moc dalších možností není. Porovnali jsme dva kompaktní smartphony

Dobře vybavených smartphonů s malým displejem, které padnou hezky do ruky i kapsy, na trhu moc není. Takové přístroje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levná motorola slibuje hodně muziky. Tentokrát té opravdové

Sousloví „další nová motorola“ je už obehraná písnička. Firma chrlí jeden model za druhým, tentokrát je to přístroj...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Tomuto mobilu svědčí pobyt na slunci. Dorazil i do Česka

Nový smartphone od značky Vivo na českém trhu rozhodně zaujme. Model X80 Lite 5G je model vyšší střední třídy, který...

Chystané top modely Samsungu nepřinesou zásadní inovace, tvrdí únikář

Zásadně se nezmění design, i výbava bude kopírovat letošní modely řady S. Známý únikář Ice Universe, který se...

Nejlepší iPhone je skvělý mobil. Zároveň je to i velmi drahý telefon

Premium iPhone 14 Pro Max je špičkový telefon s maximálním výkonem a bohatou výbavou. Chyby se na něm hledají těžko, tou...

Známý ničitel telefonů vyzkoušel, jak odolný je skládací Samsung Z Flip 4

Krátce řečeno, když nebudete dělat blbosti, tak je nová skládačka od Samsungu bezproblémová, co se konstrukce týče. Ale...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...