Sony Ericsson má ve své nabídce jeden z nejlepších chytrých telefonů vůbec. Sony Ericsson P900 nabízí uživatelům operační sytém Symbian UIQ, elegantní industriální design a dotykový displej, který se může měřit s kapesními počítači. Od konce října je v prodeji jeho vylepšená verze - model P910. Ten přináší inovaci klávesnice, větší paměť, barevnější displej a konečně také Češtinu.
Chybějící tuzemská lokalizace byla trnem v oku mnoha uživatelům, kteří si nebyli příliš jisti v cizích jazycích. Oficiální česká lokalizace včetně T9 by měla být ve všech prodávaných modelech nahraná.
První symbianový model společnosti Sony Ericsson byl P800. Tomu byly vytýkány "levně" působící použité plasty. Numerická klávesnice byla řešena tak, že tlačítka se při stisku jen opírala o dotykový displej, jako by se na něj psalo perem. Šalamounské řešení ovšem způsobovalo, že v místech kontaktu se displej nadměrně opotřebovával. Tyto nedostatky výrobce odstranil a světlo světa spatřil nadčasově vypadající model P900. Nový smartphone se pyšnil elegantními šedostříbrnými kryty. Pero (nebo chcete-li stylus) u něj již vypadalo jako klasická tyčka zasunující se do těla přístroje a klávesnice se neproklepávala na displej.
Sony Ericsson P910 se svému předchůdci natolik podobá, že nemá smysl jej znovu recenzovat. Novinka se liší jen v několika bodech, a tak se zaměříme právě na ně. Zájemcům o kompletní funkční vybavení přístroje doporučujeme prostudovat si recenzi modelu P900.
Sony Ericsson P910 patří se svými předchůdci k mobilním telefonům, kterým se daří ukrajovat trh kapesním počítačům. Stejně jako PDA se tento model snaží oslovit náročné uživatele zejména velkým dotykovým displejem, množstvím funkcí a bohatou programovou základnou. Novinku ocení zejména mobilní profesionálové, kteří potřebují detailně plánovat svůj čas, spravovat velké množství kontaktů, pravidelně kontrolovat e-mailovou schránku i přílohy a občas rychle něco najít na internetu. Ačkoliv novinka zvládá bez problémů přehrávat MP3, videa a má i fotoaparát, je tento model určen zejména jako pomocník pro náročnou práci než mobil pro zábavu.
Klávesnice - devět písmen jedním palcem
Nebýt klávesnice, těžko by se někdo bez detailní expertýzy domníval, že se jedná o nový model. Chromově lesklý materiál numerických tlačítek nahradil u nového modelu průhledný plast. Nová klávesnice trochu připomíná tu, kterou používá model K700, a Sony Ericsson P910 je tak nenápadně propojen se zbytkem produktové řady výrobce.
Tlačítka jsou uspořádána do třech sloupců oddělených asi milimetrovou mezerou. Vertikálně na sebe klávesy přímo dosedají a jsou o poznání větší, než u předchůdce. Tlačítka mají optimální zdvih i odezvu a jsou popsána příjemně velkým písmem, které v šeru zvýrazňuje bílé podsvícení. Rozložení kláves zůstává stejné.
Při odklopení flipu klade kloub mírný odpor a v krajních polohách s patřičnou razancí zaklapne. O jeho bytelnost se obávat nemusíte. Vnitřní část vyklápěcí klávesnice působí u Sony Ericssonu P900 trochu prázdným a nevyužitým dojmem. Toho si pravděpodobně všimli i designéři výrobce a rozhodli se sem umístit plnohodnotnou QWERTY klávesnici. Při představení modelu jsme měli o její využitelnost trochu obavy. Fakt, že zabírá stejnou plochu jako klávesnice číselná, hovoří za vše a jednotlivá tlačítka nelze označit jinak než titěrná.
Tlačítka vnitřní klávesnice jsou poměrně výrazně vyboulená a dají se rozeznat po hmatu. To bohužel nemění nic na tom, že uživatelé s většími prsty pokryjí jedním stiskem klidně devět písmen. Tlačítka nemají ani příliš dobrou odezvu a jejich zdvih je téměř neznatelný.
Jakým způsobem se na klávesničce píše?
Při psaní je možné telefon v jedné ruce držet a psát druhým palcem. Další možnost je psát oběma palci s telefonem položeným na stole. V tomto případě je ovšem klávesnice nevhodně naklopená tak, že úhel pohledu tlačítka ještě zmenšuje. Posledním způsobem je také dvoupalcová metoda, kdy telefon podpíráte ukazováčky obou rukou. Nevýhoda tohoto způsobu spočívá v tom, že mobil není příliš stabilní. Opakovaným stiskem lze při psaní napsat znak i s diakritikou. V nastavení si můžete vybrat mezi rozložením QWERTY i QWERTZ.
Plnohodnotná klávesnice má u modelu P910 jen jakousi doplňkovou funkci, což zjistíte po pár minutách testování, kdy se s její pomocí rozhodnete napsat textovku. Jednak chybí klávesnici jakékoliv podsvícení, při psaní zprávy navíc musíte nejdřív vytáhnout pero a proklikat se v menu na novou zprávu. Pero uklidíte a napíšete požadovaný text. Na konec nezbývá než sáhnout znovu pro pero a zprávu odeslat.
Ačkoliv se někomu může zdát, že QWERTY klávesnička je k ničemu, představuje jen další způsob, jak kromě rozpoznávání ručně psaných znaků nebo virtuální klávesnice zadávat do Sony Ericssonu P910 text. Novinka je tak jediným přístrojem na trhu, který podporuje všechny tyto tři způsoby zadávání znaků. Komu bude klávesnice vyhovovat, ten z její přítomnosti bude potěšen. Kdo raději bude využívat pero, toho nenápadná klávesnice na vnitřní straně flipu nijak rušit nebude. Celý flip je navíc možné z telefonu odejmout.
Sony Ericsson P910 ovšem nelze zařadit mezi přístroje jednoznačně orientované na psaní jako Nokia 9500, 9300, 6820, Treo 600 nebo Siemens SK65. Pokud plánujete na mobilu psát delší texty, doporučujeme raději některý z nich. Silné stránky modelu P910 spočívají přeci jen někde jinde.
Displej - 260 tisíc důvodů pro nový model
Velký dotykový displej s rozlišením 208x320 obrazových bodů je pro chytré telefony s operačním systémem Symbian UIQ charakteristický. Kdo některý z těchto modelů vlastní, bude souhlasit, že displej nabízí velmi detailní zobrazení s jasnými barvami. Displej Sony Ericssonu P910 dokáže zobrazit až 262 tisíc barev, zatímco jeho předchůdci si poradili "jen" s 65 tisíci. Testovaný vzorek je bohužel předprodejní a kvalitnější displej ještě nemá. Nemůžeme tedy na vlastní oči porovnat, o kolik se ve skutečnosti liší. Horší ovšem nebude a i ten současný patří k nejlepším.
Podle zkušeností uživatelů uveřejněných na zahraničních fórech není displej tak dobrý jako například u Samsungu D410 a někteří uživatelé tvrdí, že žádný rozdíl mezi displejem P900 a P910 nevidí. Jiní chválí jasnější a kontrastnější barvy než u předešlého modelu.
Prostředí Symbianu UIQ 2.1 zůstává stejné. Pouze u zavřeného flipu se trochu změnily ikonky, které jsou nyní o něco větší a barevnější. Nabídka se na několika místech rozšířila, ale o nic zásadního se nejedná. U displeje lze nyní měnit jas v intervalu od 1 do 100 %. Vzhled menu lze měnit různými grafickými tématy. V testovaném vzorku jich bylo k dispozici pět. Originální téma z modelu P900 mezi nimi ovšem nebylo a jako standardní je zde nastavené téma Classical, které se vyznačuje hnědou základní barvou. Ostatní témata posuďte sami...
Na displeji se po uplynutí nastaveného času může aktivovat spořič obrazovky. Po další prodlevě může displej pro větší úsporu energie zhasnout a zobrazit hodiny. Sony Ericsson P910 používá baterii o kapacitě 1260 mAh. S ohledem na ostatní mobily s barevnými displeji je až neuvěřitelné, že baterie dokáže uživit telefon s tak velkým displejem i čtyři dny normálního provozu. V tomto ohledu Sony Ericsson jednoznačně trumfne chytré telefony od Nokie s operačním systémem Symbian Series 60.
Zprávy - složky pro textovky
Podpora všech základních druhů zpráv (SMS, MMS, e-mail) zůstala samozřejmě zachována. Novinkou je možnost vytváření složek pro přijaté textovky. O něco pohodlnější je nyní také práce s e-maily přes protokol IMAP4. U něj přibyla podpora pro status zprávy přečtený nebo nepřečtený. IMAP4 umožňuje také sledovat vzdálené složky na serveru. Pro zlepšení organizace se dají vytvářet složky i lokálně. E-maily lze prohlížet také v HTML formátu.
Paměť - 1 GB by měl stačit
Další inovace se dočkala paměť telefonu. Základní byla rozšířena z 16 na 64 MB a hlavně RAM se zdvojnásobila na 32 MB. Výrobce také odstranil limit pro paměťovou kartu, který omezoval kapacitu použitelné karty Memory Stick Duo na 128 MB. Sony Ericsson P910 si nyní údajně bude rozumět i s kartou o kapacitě 1 GB. Při ceně téměř 10 000 Kč za tuto kartu by ovšem investice do mobilu vyskočila hned o 50 %, a tak se možná raději spokojíte s dodávanou kartou o kapacitě 32 MB. Součástí balení je samozřejmě také redukce, která kartu zvětší na rozměry běžné Memory Stick.
Kancelář - vytvářejte vlastní dokumenty
Součástí základní instalace u testovaného vzorku byly plné verze aplikací Quickword a Quicksheet, které jsou schopné pracovat se soubory s příponou DOC (Word) a XLS (Excel). Novinkou je možnost soubory editovat nebo vytvářet. Sony Ericsson P910 si navíc bez problémů rozumí i se složitějším formátováním nebo relativně velkými tabulkami. Na přibaleném CD je i aplikace, která dokáže prohlížet prezentace v PowerPointu. Na ocet nezůstanou ani soubory s příponou PDF. Ty dokáže zobrazit další nainstalovaná aplikace PDF+.
Fotoaparát - není stejný, ale 1 MPx to není
Kdo od vylepšeného modelu očekával také megapixelový fotoaparát může být zklamán. V Sony Ericssonu P910 zůstává VGA snímač a fotografie tak může mít maximální rozlišení 640x480 obrazových bodů. Fotografie ovšem nejsou zcela stejné jako u předešlého modelu a jejich kvalita více připomíná výsledky dosahované s modelem K700.
Data
V oblasti datových služeb bude Sony Ericssonu P910 chybět jedna velmi důležitá věc – podpora EDGE. Mnoho náruživých mobilních uživatelů bude tuto technologii u nových chytrých telefonů vyžadovat, a tak je absence rychlých dat podle našeho názoru největší slabinou. Telefonu také přibyl Bluetooth profil Handsfree.
Koupit, nekoupit?
Novinku je třeba brát jako drobné vylepšení staršího modelu a jako takový má P910 všechny předpoklady zůstat na trhu velmi dlouhou dobu. Dočkal se větší paměti i podpory větších paměťových karet a i ta QWERTY klávesnička se může hodit. Významnou inovací je plnohodnotná česká lokalizace. Firmware P910 je sice možné nahrát i do P900, ale výrobce upozorňuje, že tím uživatel ztrácí záruku. Je jasné, že mnoho argumentů pro výměnu P900 za P910 Sony Ericsson majitelům staršího modelu nenabídl. Není ovšem pochyb, že P910 je ještě lepší smartphone než jeho předchůdce.
Dokáže podle vás Sony Ericsson P910 konkurovat komunikátoru Nokia 9500?