Švédsko-japonský výrobce všem vyrazil dech, když v únoru představil prvního zástupce zcela nové produktové řady označeného jako M600i. A to i přesto, že na veřejnost pronikaly první informace o novince a dokonce i fotografie jejího krytu. - více zde
Veškerá pozornost totiž směřovala spíše k nejvybavenějšímu komunikátoru Sony Ericssonu, modelu P990i. Ten byl představen o téměř čtyři měsíce dříve a málokdo tak očekával, že se výrobce odhodlá k představení další klíčové novinky.
Model M600i však svou premiéru zvládl na výbornou. Okamžitě po představení se mu dostalo kladných ohlasů nejen z novinářské obce, ale i od samotných uživatelů, tedy budoucích zákazníků. Jen zvláštní koncepce klávesnice budila rozpaky. - více zde
Hlavní konkurence v podobě Nokie E61 | Sony Ericssonů s OS Symbian a grafickou nástavbou UIQ
Plnohodnotné klávesnice jsou ale v módě a každý ze světových výrobců se snaží ukousnout část pomyslného koláče, v kterém stále dominují specifické přístroje zvané Blackberry. Po Nokii E61 a Motorole Q se tak můžeme setkat i s podobným konceptem u Sony Ericssonu.
Vzhled - prcek mezi komunikátory
Model M600i se na trh dostává hned ve dvou barevných variantách - černé a bílé. Do redakce se nám dostala prvně jmenovaná, obě jsou pak doplněny o výrazné, tyrkysově modré prvky. Tuto barvu nesou nejen mřížky reproduktorů, ale i numerické popisky klávesnice či stylus.
Ten je schován v levém horním rohu přístroje a výrobce pozapomněl na fakt, že se velmi lehce ztrácí. Už po dvou dnech a pár řádcích recenze jej nemůžeme najít, přičemž v balení je právě jen jeden. Doufejme, že jako náhradní díl bude levný a hlavně dobře dostupný. Aktualizováno: Stylus se našel, zvláštní poděkování patří servírce Kateřině Sojkové z pražských Vinohrad.
Co nelze novince vytknout jsou její rozměry. Oproti běžným zvyklostem se dokázala všechna elektronika vtěsnat do pravidelného kvádříku, který má míry 107-57-15 (mm) a váží pouhých 112 gramů. Svým vzhledem přitom okouzlí nejedno labužnické oko, jelikož jednoduchý a uhlazený design se skutečně povedl. Je však jasné, že se výrobce nezavděčil každému.
Telefon zapnete hlavním spínačem v horní části, kterému v těsné blízkosti sekunduje infraport. Výrobce jej nenechal zahálet ani ve chvíli, kdy jej nevyužijete, a jeho dioda slabě červeně poblikává při vybité baterii. Tu najdete pod pevně usazeným krytem v zadní části, kde se krom plastického loga nachází i mřížka hlasitého reproduktoru a zaslepený konektor externí antény.
Baterie má kapacitu 900 mAh a vydrží napájet přístroj až sedm a půl hodiny hovoru či téměř dvacet dní pohotovosti. Při využívání datových přenosů pomocí sítí třetí generace pak výdrž rapidně klesá. Na posouzení praktické výdrže máme telefon krátce, i při velmi intenzivním využívání se ale indikátor tváří velmi slibně. Plně nabitá je baterie přibližně po devadesáti minutách.
Levá strana ukrývá ovládací kolečko s klávesou pro návrat v nabídce, strana pravá pak tlačítko pro rychlé spuštění webového prohlížeče (v nabídce lze změnit) a slot na paměťovou kartu. Ten je kryt jednoduchými plastovými dvířky pevně připevněnými k tělu přístroje. V základním balení naleznete kartu s kapacitou 64 MB, jde o formát M2 neboli Memory Stick Micro. Vespod se tradičně umístil systémový konektor.
Klávesnice, ovládání, displej - bez kolébky ani ránu
Pokud se dá na telefonu nějaký prvek označit za inovativní, je jím rozhodně neobvyklá klávesnice. Sestává z dvaceti kláves, z nichž pouze pět má jednoznačnou funkci po celé své ploše. Ostatní klávesy jsou totiž kolébkové, na každé své straně tak skrývají jeden znak či písmeno.
K takto nezvykle pojaté QWERTY klávesnici jsme původně přistupovali velice skepticky, své kouzlo však toto řešení nezapře. Zpočátku budete často tápat, kde se požadovaný symbol nachází, po chvilce cviku optického i prstokladeckého se ale s klávesnicí pracuje velice příjemně. Lidé s velkými prsty se však budou muset více soustředit.
Klávesy jsou sytě modře podsvíceny, přičemž (jak už jsme zmiňovali) numerická část je zvýrazněna tyrkysovými popisky. V případě zadávání čísel fungují jako jednolité bloky, při psaní textu opět jako kolébky. Kromě klávesnice lze zadávat znaky i pomocí rozměrného dotykového displeje ručně psaným textem či softwarovou klávesnicí.
Jak se ovládá Sony Ericsson M600i? Oficiální prezentace napoví:
Displej se může pochlubit velmi jemným rozlišením 320 × 240 obrazových bodů a podporou 262 tisíc barev. Jeho dotyková vrstva je dostatečně citlivá a slouží jako hlavní ovládací prvek telefonu. Přiložený stylus je sice malý, přístroj se s ním však ovládá příjemně. Pokud jej nechcete využít, lze s telefonem v drtivé většině případů pracovat i bez něj, na displej však musíte sahat prsty. Chybí totiž jakékoli hardwarové kontextové klávesy.
V takovém případě stačí využít již zmiňované kolečko na levém boku přístroje, které je snad jedinou archaickou vzpomínkou na telefony Sony. Je potvrzovací a jeho otáčením rolujete v jednotlivých nabídkách. V případě potřeby je třeba sáhnout i po horizontálních směrech umístěných kolem nuly/mezerníku v hlavní klávesnici. Ovládání je tak občas velmi krkolomné a šité na míru spíše levákům.
Telefonování - UMTS bez videohovorů
Sony Ericsson M600i je třípásmový telefon s podporou sítí UMTS. Kvůli chybějící kamerce či fotoaparátu si s ním ale videohovory neužijete. Zato telefonní seznam překvapí svou funkčností. Kromě nespočtu kontaktů totiž můžete vytvářet i jednotlivé seznamy. V telefonu tak můžete naráz pracovat s firemními i osobními kontakty a přitom je zvlášť spravovat.
Pomocí takto vytvořených adresářů lze filtrovat hovory, v telefonu naleznete i skupiny volajících. Ty poslouží jen jako distribuční seznam pro odesílání hromadných SMS. Telefon bohužel nenabízí vyzváněcí profily. Nastavení zvukového upozornění je však více než detailní a nabízí i takové fičury jako ekvalizér. Ani ten však mizerné kvalitě hlasitého reproduktoru příliš nepomůže.
Kromě polyfonních melodií se můžete těšit i na podporu MP3 vyzvánění. Při příchozím hovoru lze nastavit, aby přístroj při jeho odmítnutí poslal předem připravenou SMS zprávu. Tuto funkci již známe z grafického prostředí S60 používaného především finskou Nokií. Uskutečněné hovory najdete seřazené v přehledném výpisu, každé numerické klávese lze přiřadit zkratku na nejvíce volané osoby.
Zprávy - email na dva způsoby
Zprávy nabízí veškeré standardní možnosti a přidávají i něco navíc. Tvorba SMS se drží všech zažitých konvencí, tudíž vidíte všechny potřebné informace jako počet napsaných znaků, výsledných zpráv a lze využít i prediktivního slovníku. Ten lze nastálo vypnout a ač nabízí i slova s diakritikou, před odesláním ji ze zprávy odstraní. Příchozí zprávy lze třídit i do vlastnoručně vytvořených složek, jejich počet je omezen jen dostupnou pamětí. Přepínání mezí složkami ale nepatří mezi nejkomfortnější záležitost.
Multimediální zprávy využívají speciální editor, který se snaží u jejich tvorby maximálně napomoci. K dispozici máte několik šablon, případně se lze nechat provádět koncepcí zprávy krok za krokem. Ve výsledku můžete být velmi překvapení kvalitou takové zprávy. Opět jste informování o všech potřebných údajích, multimediální zprávy sdílí jednotlivé složky s textovkami. Platí pro ně tak v podstatě stejná kritika jako v předchozím odstavci.
M600i se nemá za co stydět ani u emailových zpráv. Kromě dnes již běžné emailové schránky s možností dálkové synchronizace nabízí i možnost správy emailů staticky synchronizovaných s počítačem. V telefonu přitom můžete spravovat nespočet emailových schránek naráz a nastavovat jim interval kontroly i čas, od kdy do kdy má synchronizace probíhat (např. 7:00 až 16:00).
Přijímané zprávy můžete stahovat rovnou celé nebo je omezit velikostí. Nastavit můžete i stahování pouhých hlaviček. V případě přílohy si telefon s populárními formáty dokáže přímo poradit díky kancelářskému balíku Quickoffice. K dispozici je i prohlížeč .pdf souborů. Konfigurace schránek je jednoduchá a zvládne ji i méně pokročilý uživatel.
Organizace a data - zatracené Mass Storage
Organizační vlastnosti novinky jsou na výborné úrovni. V čele stojí propracovaný a přehledný kalendář umožňující veškeré základní operace. Poradí si s opakovanými událostmi a hlavu mu nezamotají ani překrývající se schůzky či jiné naplánované položky. Umí se synchronizovat s počítačem a dokonce i se vzdáleným serverem pomocí protokolu SyncML, stejně jako kontakty, email či poznámky.
Ty lze do telefonu ukládat v podobě ručně psaného textu (skica) nebo klasickým zadáním znaků. Jejich počet ani velikost není nijak omezena, což platí i pro poznámky hlasové. Samozřejmostí je i úkolovník, stopky, odpočítavač, převodník měn a jednotek a již zmiňovaný kancelářský balík Quickoffice. S ním můžete dokumenty nejen prohlížet, ale i editovat a přímo vytvářet.
Velice se nám líbí i RSS čtečka, která ale oproti nižším modelům opět stojí samostatně. Její umístění v nabídce zpráv se nám přitom zdá nejlogičtější, M600i ale vidí její službu spíše ve složce multimedií. Tu sdílí společně s kvalitním internetovým prohlížečem v podobě Opery 8.60 a s odkazy na internetové obchody s aplikacemi či multimediálním obsahem. A abychom nezapomněli, M600i se může pochlubit i aktivním pohotovostním režimem.
Na internet se dostanete nejen pomocí GPRS, ale i UMTS. Na EDGE bohužel výrobce opět pozapomněl, což bude především české uživatele kvůli 3G pokrytí velmi mrzet. Stejně tak můžete zapomenout na podporu bezdrátových sítí Wi-Fi. Telefon lze samozřejmě využít jako datový modem a to přes přiložený USB kabel, infraport i Bluetooth technologii. Přístroj nás jistou dobu nechával na pochybách, zda podporuje USB Mass Storage. Musíte jej totiž nešikovně aktivovat hluboko v nabídce.
Zábava - mobilní Playstation?
Malý komunikátor přišel o hlavní zábavní prvek současnosti, kterým je integrovaný fotoaparát. Sony Ericsson tak reaguje na volání velkých firem, které se bojí špionážních fotografií a přitom potřebují výkonný pracovní nástroj. Novinka však svůj handicap kompenzuje až neuvěřitelně kvalitní golfovou hrou, která by si zasloužila samotnou recenzi.
Nese jméno světového golfového hráče Vijaye Singha a svou kvalitou okouzlí již při prvním spuštění. Grafická propracovanost hry je na telefon až neuvěřitelná. Krom ní naleznete v přístroji i další hru v podobě variace na populární Tetris a hudebního skladatele, u kterého se doslova vyblbne nejeden hudební talent.
Zapomenout nesmíme ani na multimediální přehrávač, který si kromě hudebních souborů poradí i s videem či streamovanými videozáznamy přímo z internetu. Pro poslech lze využít hlasitého reproduktoru či přiložených stereo sluchátek, v obou případech se ale připravte na nepříliš kvalitní a plastový přednes.
Suma sumárum
Proč ho koupit? |
|
Proč ho nekoupit? |
|
Kdy? |
Červenec 2006 |
Za kolik? |
cca 13 000 Kč včetně DPH |
Otočné kolečko Jog Dial ve spojení s klávesou zpět totiž na všechny operace nestačí a na čelní straně jakýkoli hlavní kurzorový prvek chybí. Naopak je zde kolečko doplněno o další směry v případě potřeby, což s sebou přináší neustálé přehazování přístroje v ruce. Z pohledu výbavy se však nemá model M600i za co stydět a svou kvalitou i lákavým vzhledem si získá mnohé mobilní zákazníky.