Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony Xperia XA2 Ultra, BlackBerry Motion a Samsung Galaxy S9+ | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Originalita nevymřela. Těchto šest smartphonů si s konkurencí nespletete

  • 21
Trend minimalizace rámečků a snaha o využití maxima plochy telefonu pro displej přináší velkou unifikaci designu přístrojů napříč značkami. Firmy se sice snaží své modely odlišit, ale je to čím dál těžší. Přesto stále existují originální telefony, a to napříč cenovým spektrem. Vybrali jsme pro vás šest nejzajímavějších.

Originálních telefonů je na trhu čím dál méně, ale přesto si výrazný smartphone pořídit lze. Nezáleží ani na vašem rozpočtu, v téměř každé cenové kategorii se najde nějaký originální zástupce. Nejvíce jich je ve vyšší střední třídě. 

Šest exemplářů originálních modelů se nám před časem sešlo v redakci. Většina z nich jsou stále poměrně žhavé novinky, což znamená, že invence stále zcela nevymřela. Šestice modelů je následující: Alcatel 5, BlackBerry Motion, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Samsung Galaxy S9+ a také Sony Xperia XA2 Ultra.

Alcatel s netradičním řešením

Značka Alcatel, která spadá do čínského koncernu TCL, oznámila zkraje roku na veletrhu MWC v Barceloně novou strategii, kdy všechny její smartphony budou mít displeje s poměrem stran 18:9. To by mohlo znamenat velkou unifikaci designu, ale Alcatel se toho, alespoň u některých modelů, zhostil po svém. Firma má s originálním designem zkušenosti, dodnes patří k nejzajímavějším designovým modelům jeho Idol Alpha s průhlednými částmi nad a pod displejem.

Nový Alcatel 5 jde trochu jiným směrem. Minimalizace rámečků se koná, ale Alcatel se po svém vyrovnal s prostorem nad a pod displejem. Minimalizoval prostor dole a nahoře mu zbyl vcelku široký pruh. Je to tedy opačný postup, než zvolili u Xiaomi a jeho modelu Mi Mix.

Řešení Alcatelu 5 je vcelku praktické. V horní části je velký reproduktor, který se nemusí schovávat do výřezu, zbylo tu dost místa na duální fotoaparát a další senzory. Pravda, na spodní straně může být sada ovládacích tlačítek na displeji pro někoho až příliš blízko k okraji a může to znesnadňovat ovládání. Příjemná je cenovka, Alcatel 5 stojí
5 000 korun.

BlackBerry zcela jinak

I další originální smartphone pochází z dílen TCL, tato firma totiž vyrábí i smartphony se značkou BlackBerry. Model Motion si rozhodně na minimalizaci rámečků nehraje, při uvedení v závěru loňského roku také nestihl zachytit trend displejů 18:9. BlackBerry je originální kombinací materiálů i designem. Kovový rám je dole plochý a má zaoblené rohy, nahoře je část telefonu plastová a zahnutí tu jde od přední strany k zadní, namísto do boků.

Design je hodně asymetrický. K tomu přispívá i provedení zad nebo umístění výrazné čtečky otisků prstů dole pod displejem. BlackBerry Motion má moderní výbavu s parádními funkcemi i solidním foťákem, takže nejde o kus ze staré školy. Motion stojí 11 990 korun. Originální smartphone je i další typ z dílen BlackBerry, už rok starý typ KeyOne, který je jedním z mála modelů s hardwarovou klávesnicí pod displejem.

Huawei P20 lite

Čínský Huawei se designem často přibližuje iPhonům a i u nové modelové řady P20 tu inspirace jasně vidět je. Jenže mezi androidími telefony a ve střední třídě obzvlášť jde o originální kousek, který se nakonec iPhonu X tolik nepodobá.

Test Huawei P20 lite. Je to nejstylovější smartphone střední třídy

Otázkou je, jak dlouho mu tento statut vydrží, protože vykrojení se postupem času stane běžnějším. Huawei P20 lite boduje i provedením skleněných zad, která dávají zajímavé odlesky podle úhlu dopadu světla a tím mění sytost barvy krytu. 

Zadní strana, kde jsou objektivy duálního foťáku uspořádány opět trochu po vzoru iPhonů, ale boduje i detailem, který se snaží dávat důraz na fotografické zaměření mobilu. Proto jsou logo i další text umístěny tak, že při focení jsou správně čitelné. Huawei si za P20 lite účtuje
8 990 korun.

Nokia 7 Plus

Nokia 7 Plus je žhavou novinkou na českém trhu, zaujala nás už při premiéře v únoru na veletrhu v Barceloně. Na první pohled se může zdát, že to je obyčejný „bezrámečkový“ smartphone s displejem 18:9. Jenže 7 Plus na tento recept jde hodně po svém. Má kovové tělo, které ovšem dostalo speciální lakování. Lak je navíc vytvrzen tak, že působí trochu jako keramika.

Stylová Nokia 7 Plus je nejlepší smartphone této značky. Prohlédněte si ji

Výsledek je výborný. 7 Plus má tělo v matné černé barvě s povrchovou úpravou jako nikdo jiný. Navíc je tělo matné, i to jde trochu proti současným trendům. A s černým lakováním ostře kontrastuje měděná barva kovového rámu, který je vybroušený a vyleštěný k vysokému lesku. 

Vypadá to opravdu dobře a v souvislosti s modelem 7 Plus se nám vybavují vzpomínky na originální dotykové modely Nokia N8 a E7 z dob slávy Symbianu. Model s luxusním zpracováním stojí lákavých 10 000 korun.

Sony Xperia XA2 Ultra

Nejnovější vlajkové lodě Sony sice tradiční originální hranatý design značky pustily k vodě, ale některé modely se ho drží. Patří k nim i v lednu představený typ XA2 Ultra, tedy velký model vyšší střední třídy. Působí až neotesaně a tím je v dnešní produkci originální a hodně vystupuje z řady. Čisté hranaté tvary tu sice jsou kombinovány s nějakými oblinami na bocích, ale stále jde o hodně jiný přístup, než používá většina značek.

Velký model má navíc ještě malého konkurenta s názvem XA2, oba přístroje pojí minimalizace rámečků na bocích displeje, který si zachovává tradiční poměr stran 16:9. Menší hranatá Xperia vyjde na 8 999 korun, model s obřím šestipalcovým displejem a názvem Ultra stojí 10 990 korun.

Samsung Galaxy S9+

Zahnuté displeje, to je cesta, kterou Samsung razí už mnoho let. Aktuální špičkové modely řady S9 z tohoto hlediska nijak originální nejsou. Ale na druhou stranu design, který Samsung už několik let piluje, v celkové produkci originální zůstává. Kombinace zahnutého displeje a kovového rámu je jedinečná a konkurence jde touto cestou jen v minimu případů – a pokud se jí vydá, výsledek vypadá přeci jen jinak.

Špičkové samsungy se zahnutými displeji zůstávají i po letech od uvedení prvních modelů originálními a jasně rozpoznatelnými kousky. Samsung si za to pochopitelně nechá zaplatit. U aktuálních modelů nejméně 21 990 v případě menšího S9 a 24 490 u většího S9+. Ale pořídit si můžete i loňské typy S8, které s cashbackem vyjdou už na 13 990 nebo 16 990 korun. A dva roky starý S7 edge stojí 11 990 korun.