náhledy
Je to právě 30 let, co se začal prodávat historicky vůbec první chytrý telefon. Zařízení, bez kterého si dnes mnozí všední život představit nedovedou, ale tehdy vlastně moc neuspělo. Trvalo ještě řadu let, než se smartphony staly běžnou součástí našich životů. Podívejte se, jaké cesty v podobě konkrétních modelů k tomu vedly.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Tím úplně prvním smartphonem na světě byl IBM Simon. Prodávat se začal 16. srpna 1994, tedy před 30 lety. Zařízení vydrželo na trhu jen zhruba půl roku, prodalo se ho zhruba 50 000 kusů a dnes je to vzácnost. Tehdy byl průkopnický telefon s dotykovým displejem a překvapivě pokrokovým ovládáním kritizován za obří rozměry a mizernou výdrž baterie. Jediná externí aplikace, která pro něj vznikla, stála třikrát tolik, co mobil samotný. A ten byl sám o sobě jedním z nejdražších telefonů vůbec, v roce 1994 stál bez dotace 1 099 dolarů. Po započtení inflace by to dnes bylo asi 2 300 dolarů, v přepočtu tedy necelých 53 tisíc korun. Bez daně. S ní by Simon vyšel na zhruba 64 tisíc.
Autor: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz
Po Simonu přišla pauza, s dalším chytrým mobilem přišla až v roce 1996 Nokia. Šlo o první model legendární řady Communicator, rozevírací smartphone s qwerty klávesnicí. Její operační systém GEOS byl založen na MS-DOS a telefon poháněl procesor Intel 386 s taktem 24 MHz. Tento model dal vzniknout celé řadě „komunikátorů“, po ní následovaly modely 9110, 9210, 9300 a 9500 (ty přišly vlastně na oslavu dekády existence smartphonů, tedy v roce 2004) a vše završil v roce 2007 model E90. Od typu 9210 používaly chytré Nokie operační systém Symbian, který se na dlouho stal na poli chytrých telefonů dominantním.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Autorem označení smartphone je švédská společnost Ericsson. Ta poprvé tento termín použila u svého připravovaného modelu GS88 v roce 1997, nicméně tento typ se na trh nedostal. Termín smartphone tak na trhu zdomácněl až s modelem Ericsson R380, který se na trh dostal v roce 2000. Používal systém EPOC, ze kterého se právě později vyvinul Symbian. Dotykový telefon s odklopnou klávesnicí zaujal i svou konstrukcí s rámem z hořčíkové slitiny, které přístroji dodávala na pocitu bytelnosti.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Důležitým modelem na poli smarthponů byl i přístroj Mitsubishi Trium Mondo. To byl první smartphone, který dostal systém, který dnes známe pod označením Windows Mobile, ale tehdy byl označován jako PocketPC. Mitsubishi, ale třeba i později uvedený Sagem WA3050 se stejným systémem, mělo ještě černobílý displej, v roce 2001 přišel jeden z prvních smartphonů s barevným displejem, Siemens SX1.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Korejský Samsung, dnes vládce světového trhu se smartphony, se do smartphonů pustil také v roce 2000, to oznámil přístroj SCH-i201, který pak na trh uvedl v roce 2001. Model se však prodával jen v Koreji. V roce 2001 následoval typ SPH-i300, který dostal dotykový barevný displej a univerzální a v té době vcelku oblíbený systém PalmOS. Tento model se ale pro změnu prodával v USA, ale už použitým systémem byl krokem ke globalizaci smartphonů korejské značky.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Rok 2002 byl na smartphony opravdu plodný. Objevilo se třeba první BlackBerry s plnohodnotnou qwerty klávesnicí, zařízení, které se v dalších variacích a generacích stalo nesmírně oblíbené zejména v zámoří. Konkurencí pro BlackBerry s jeho vlastním systémem a důrazem na e-mailové služby bylo o něco univerzálnější Handspring Treo 180 s PalmOS.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V roce 2002 se také objevil první „český“ smartphone: v nabídce místního operátora Eurotel se totiž objevilo zařízení s názvem Dataphone. Šlo o přístroj vyráběný tchajwanským HTC, který firma dodávala v různých variacích operátorům po celém světě. Přítomnost v nabídce Eurotelu ale ukazovala, že tato drahá zařízení stále určená spíše pro úzkou cílovou skupinu musíme začít brát vážně.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nokia 7650 se stala jedním z nejdůležitějších smartphonů první dekády historie těchto telefonů a to jednoduše proto, že šlo o první zařízení tohoto typu, které mířilo na běžného (byť patřičně bohatého) spotřebitele a ne na geeky, IT profesionály a manažery, jako prakticky všechny smartphony do té doby. Do historie se zapsala také jako první smartphone s integrovaným fotoaparátem a jeden z prvních fotomobilů na trhu vůbec. Legendární model tehdy přinesl systém Symbian Series 60, který více reflektoval potřeby běžných uživatelů a neměl dotykové ovládání.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Americká Motorola to se smartphony zkoušela už v počátcích, ale její modely většinou stály na Linuxu a chyběla jim síla univerzálnější platformy. Tu v podobě mobilních Windows bez dotykového ovládání přinesl v roce 2003 typ Mpx200, navíc to bylo véčko, které bylo sice oproti soudobým běžným modelům trochu přerostlé, ale jasně ukazovalo, že smartphony začínají více myslet i na uživatele, kterým nejde jen o programovou výbavu a další schopnosti telefonů, ale i o styl. V tomtéž roce také Motorola připravila i modely se Symbianem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Slavný Siemens SX1 s neobvyklou klávesnicí po stranách displeje jasně v roce 2003 ukázal, že smartphony mohou být i vyloženě stylové. Poněkud nepraktický přístroj si ve své době získal až překvapivou oblibu a jeho specialitou byly různé speciální limitované edice: třeba ta vydaná ku příležitosti závodu Mille Miglia, další oslavující tým Formule 1 McLaren, nebo třeba verze Kangaroo se zadním krytem pokrytým klokaní kůží.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Desátý rok existence smartphonů, tedy rok 2004, přinesl záplavu modelů, ale teprve začátek druhé dekády existence chytrých telefonů naznačil, že míří do mainstreamu. Nokia tak představila například fotomobil N90 s nezvyklou konstrukcí, nebo model N91 s vestavěným harddiskem, který proměnil telefon ve velmi schopný MP3 přehrávač.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Významným milníkem na poli smartphonů je i Nokia N95. A to nejen proto, že přinesla špičkový pětimegapixelový fotoaparát a zároveň chytré ovládání (nejen) hudebních funkcí, ale také proto, že je to telefon, který stál na začátku konce jedné éry. N95 byla tím nejnadupanějším, co vlastně Nokia na Symbianu vymyslela, nástupnické modely už platformu nikam moc neposouvaly. Zároveň ale nadupaný telefon sužovaly softwarové problémy, které už uživatelé nechtěli moc tolerovat. Však i kvůli nim se telefon představený v září roku 2006 začal prodávat až v dubnu roku 2007. To už ale svět obdivoval první iPhone.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
První Apple iPhone představený hned zkraje roku 2007 a uvedený na trh 29. června převrátil svět smartphonů doslova vzhůru nohama. Zařízení bylo funkčně sice podstatně chudší, než třeba špičkové smartphony Nokie, ale jeho snadné dotykové ovládání a vyladěné a plynulé uživatelské prostředí si rychle získaly davy příznivců. Apple tak necelých 13 let po prvním smartphonu odstartoval skutečný boom smartphonů a nasměroval je k cestě za dominancí na trhu. Z dnešního pohledu se zdá, že s příchodem iPhonu rázem ztratily běžné mobilní telefony smysl. Ve skutečnosti to byl pozvolnější přechod, ale nástup smartphonů byl od té doby drtivý.
Autor: ebay.com
Tchajwanské HTC dlouho platilo za experta na smartphony, firma vyráběla spousty přístrojů se systémem Windows Mobile a byla jejich největším světovým výrobcem. Kromě své značky je ale dodávala i jiným a zůstávala často trochu neviditelná. V roce 2008 ale firma stála u dalšího zásadního kroku na poli smartphonů: uvedení systému Android. Operační systém od Googlu se poprvé objevil v zařízení T-Mobile G1, které vyrábělo právě HTC. Přístroj ještě trochu „bázlivě“ kombinoval qwerty klávesnici a moderní kapacitní dotykový displej, který rok předtím přinesl iPhone. Odstartoval ale cestu k vytlačení ostatních operačních systémů (Symbian, Windows, Palm OS, BlackBerry OS a další) z trhu. Telefonů s Androidem se najednou vyrojila spousta.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Z hlediska dnešního rozložení trhu se jeví být jako důležitý první „androidí“ smartphone od Samsungu, model Galaxy GT-i7500. Ten se objevil v roce 2009. Ale tu pravou éru androidích smartphonů této značky rozjel až model Galaxy S uvedený o rok později. V roce, kdy se Nokia ještě snažila udělat třeba v modelu N8 ze Symbianu systém vhodný pro dotykové displeje (a moc jí to nešlo), ukázal Galaxy S novou cestu a vyprofiloval se v hlavního soupeře pro tehdejší iPhone 4. V roce 2010 také Microsoft vyrukoval se svým novým mobilním systémem Windows Phone 7.
Autor: Samsung
Rok 2011 přinesl nejen vynikající Samsung Galaxy SII, který definitivně Samsung etabloval jako výrobce špičkových smartphonů, ale také snahu Microsoftu prosadit Windows Phone. Na tento systém nově plně vsadila Nokia a uvedla krásný model Lumia 800. Bohužel Android a iOS už tehdy byly poměrně dominantní a Microsoft při vývoji jinak velmi slibného systému Windows Phone neposlouchal připomínky uživatelů a tak firma promeškala příležitost se prosadit. Microsoft později převzal mobilní divizi Nokie a tu, stejně jako své mobilní Windows, pak jednoduše zabil. Lumia 800 ale byla ve své době nadějí, že ve světě smartphonů spolu nebudou soupeřit jen dva mobilní operační systémy.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
A ne že by konkurence nebylo víc. V roce 2009 uvedený Palm Pre přinesl nástupce systému PalmOS nazvaný webOS. Geniálně vymyšlený systém ale slabý Palm nedovedl prosadit a tak postupně skončil v propadlišti dějin. V roce 2013 se novým systémem BlackBerry OS10 uvedeném v modelu BlackBerry Z10 pokusila zachránit další legendární značka. I tady byl systém promyšlený do detailů a v mnohém lepší, než iOS nebo Android, nicméně proti gigantům digitálního a elektronického světa se už BlackBerry prostě prosadit nedovedlo.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Chytré telefony s Androidem, na rozdíl od iPhonů, rychle pokrývaly široké cenové spektrum. Jenže levnější přístroje nebyly tehdy zrovna synonymem kvality a uživatelské přívětivosti. To ovšem v roce 2013 změnila první Motorola Moto G – telefon střední třídy přišel s nebývalým důrazem na dobrou funkčnost a minimální starosti pro uživatele. Motorola, která od té doby změnila majitele (tehdy mobilní divize patřila Googlu), z toho těží dodnes a modely střední třídy Moto G jsou stále velmi oblíbené a nabízí výborný poměr ceny a užitné hodnoty.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Korejský Samsung přinesl v roce 2014 v modelu Note Edge inovaci, která možná z dnešního pohledu důležitě nevypadá: displej zahnutý na jedné straně přes boční hranu. Jenže tento krok vlastně na výročí 20 let existence smartphonů ukázal směr do budoucna. Nejen, že se zahnuté displeje navzdory diskutabilní praktičnosti docela rozšířily, ale především naznačily, že displeje čeká další cesta: ohýbání.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Krok k levnějším smartphonům udělal Apple poprvé v roce 2013 s modelem 5c, který měl plastové tělo ve veselých barvách. A i když to nebyl propadák, celkově se tento koncept neujal. A proto později Apple sáhl po jiném řešení. V roce 2016 poprvé uvedl iPhone SE, telefon, který vypadal jako starší špičkové iPhony, které ještě měla spousta uživatelů v té době v rukou. Na první pohled to tedy nebyl takový „chudý příbuzný“. A tento recept se vcelku osvědčil, i když prozatím jsme nový model SE naposledy viděli v roce 2022.
Autor: Apple
Google měl smartphony s Androidem a vlastní značkou už od roku 2010, kdy uvedl model Nexus One vyráběný HTC. Postupně uvedl několik různých smartphonů Nexus, které dodávali různí výrobci: HTC, Samsung, LG, i Huawei. V roce 2017 se ale rozhodl k radikálnímu kroku a přišel s vlastními smartphony Pixel. Ty si víceméně navrhoval Google sám a i když z počátku přístroje byly spíš jen okrajovou záležitostí, postupně si získaly určitou oblibu coby „ty pravé smartphony od Googlu“.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Dnes je největším rivalem Samsungu a Applu čínské Xiaomi. Firma se od počátku soustředila na kvalitní smartphone s dobrým poměrem ceny a užitné hodnoty, nicméně modelem Mi Mix z roku 2016 ukázala, že umí i překvapivé technické inovace a odstartovala honbu za smartphony s minimálními rámečky kolem displeje. Telefon i vzhledem k vysoké ceně na trhu moc neuspěl, ale ukázal cestu a také předvedl značku Xiaomi v trochu jiném světle, než standardní záplava modelů čínské značky.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Čínský Huawei ukázal, že umí zajímavé smarthpony už dříve, vážně jsme museli brát modely P7 a Mate 7 uvedené v roce 2014. Ale modely řady P10 z roku 2017 jasně ukázaly, že Huawei má na to být světovou extratřídou. Právě tady odstartovala intenzivní snaha dohnat Samsung a sesadit ho z pozice světové mobilní jedničky. Kdo ví. Nebýt amerického embarga, které postupně od roku 2019 firmě téměř znemožnilo dodávat na západní trhy konkurenceschopné přístroje, možná by Huawei korejského rivala předehnal.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V roce 2019 konečně Samsung přivedl na trh svůj první smartphone s ohebným displejem, model Galaxy Fold. O komerční prvenství sice firma přišla, už o rok dříve uvedla smartphone s ohebným displejem FlexPai neznámá čínská firma Royole. Nicméně Samsung je od té doby vnímán jako průkopník této kategorie přístrojů a dodnes na trhu s nimi jasně dominuje. Je to ovšem i díky tomu, že Huawei, který se Samsungem v uvedení ohebného modelu soupeřil, už svůj Mate X vzhledem k embargům nezvládl prosadit.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Radikální novinky dnes ve smartphonech nenajdeme, ale v roce 2021 přišel Google přeci jen se zajímavým krokem. Do svého modelu Pixel 6 totiž zabudoval vlastní čipset Google Tensor, který sice nepatřil k nejvýkonnějším, ale byl v mnohém optimalizován pro systém Android a jeho nejdůležitější funkce. Google tak po Huawei tímto krokem převzal i štafetu vedoucího subjektu ve vývoji metod zpracování obrazu a Pixely se staly synonymem pro špičkové fotomobily. Shodou okolností Google v uplynulých dnech představil modely Pixel 9, jejich premiéra se odehrála jen tři dny před 30. výročím uvedení prvního smartphonu na trh.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz