

Letošní nadílka smartphonů ve vyšší střední třídě je velmi bohatá. Smartphony této kategorie se navíc svými schopnostmi čím dál víc blíží špičkovým modelům. To ukazuje i dvojice modelů od značek mimo mainstream. Nothing Phone (3a) Pro a Realme 14 Pro+ mají teleobjektiv a další lákavé prvky výbavy. To vše za zajímavou cenu, i když u realme údajně dočasně.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Oba smartphony značek, které nemají zásadně silnou pozici na trhu, navíc vsadily na nezvyklý design. Celkově toho mají smartphony vlastně hodně společného, ovšem zároveň jsou mezi nimi i zásadní rozdíly.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nothing Phone (3a) Pro má pro značku typický „industriální“ design, který využívá vzhled elektronických součástek a dává majiteli nahlédnout do útrob přístroje. Realme vsadilo na výrazná „mramorová“ záda, která v chladu překvapí tím, že se v nich objeví modré linky.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Tvary přístrojů se dost liší. Nothing vsadil na ploché provedení rámu, který je kovový. Realme má celkově oblé tvary, rám z plastu, ale zpracování si v ničem s nothingem nezadá. Na pravém boku má realme tradiční sadu ovladačů, nothing jen vypínací tlačítko a akční tlačítko, tlačítka hlasitosti má vlevo.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Oba telefony mají výrazné výstupky fotoaparátu a celkově velmi dobré zpracování. Realme se chlubí odolností podle IP68 a IP69, nothing tu mírně zaostává, zvládne IP64 (je odolný nikoli ponoření, ale jen pocákání či dešti).
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V designu nothing dále zaujme trojicí světelných pruhů okolo výstupku fotoaparátu. Ty mohou fungovat třeba za účelem notifikací, oznámení hovoru, ukazatele nabíjení a podobně. Realme nic takového nemá.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Oba telefony lákají na výborné displeje. Nothing nabízí úhlopříčku 6,77 palce, rozlišení 1 080 × 2 392 pixelů a špičkový jas až 3 000 nitů (běžně 1 300 nitů). Jde o AMOLED panel s obnovovací frekvencí až 120 Hz.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Realme má panel ještě o malinko větší, úhlopříčka je 6,83 palce, OLED panel rovněž zvládá až 120Hz obnovovací frekvenci a maximem jasu je 1 500 nitů, běžně 1 200 nitů. Rozlišení je tu jemnější, 1 272 × 2 800 pixelů, ale v praxi to není moc znát.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Velké displeje obou modelů mají jen malý průřez pro čelní kameru v horní části (realme 32 a nothing 50 megapixelů) a elegantně symetrické rámečky. Ty jsou ve střední třídě letos jasným trendem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Rámečky se už svou tloušťkou dostaly na úroveň špičkových modelů, respektive prostě nemá cenu jejich tloušťku řešit. Nothing má u svého modelu krycí sklo displeje ploché, Realme v krajích mírně zakřivené. Obojí vždy ladí s pojetím designu telefonu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Zakřivené sklo realme dovede vytvořit hezký vizuální efekt osvětlení jeho okraje. Ale může být náchylnější k poškození. V balení s telefonem však Realme dodává pouzdro, nothing takové příslušenství v krabičce nemá.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
S designem obou přístrojů v podstatě ladí i vzhled uživatelského prostředí. Oba soupeři ho mají oproti čistému Androidu upravené, Realme vsadilo na řekněme líbivější estetiku s výraznými barvami, Nothing tradičně na minimalismus a vizuální jednoduchost.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I hardwarem jsou si modely velmi podobné. Uvnitř obou tepe Snapdaragon 7s Gen 3, oba mají 12 GB RAM. Nothing Phone (3a) Pro se prodává s 256 GB uživatelské paměti, realme má v základu 512 GB.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Dobrá je i situace u baterie a nabíjení, ale opět se tu opakuje trend, kdy má realme mírně navrch. Model 14 Pro+ totiž disponuje baterií s kapacitou 6 000 mAh a 80W rychlým nabíjením, Nothing Phone (3a) Pro má 5 000 mAh a 50W nabíjení.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Hodně podobná je i fotografická sestava obou modelů. Je trojitá, hlavní snímač a snímač v perisokpickém teleobjektivu s trojnásobným přiblížením jsou vždy 50megapixelové. Širokoúhlý foťák je u obou modelů osmimegapixelový.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Naše první dojmy z fotoaparátů jsou u obou přístrojů výborné, tady je opravdu ztráta na absolutní špičku už docela malá. Pomáhá tomu nejen dobrá světelnost fotoaparátů, ale také fakt, že hlavní a zoomový foťák mají optickou stabilizaci. Zákazníci tak dostanou za danou cenu opravdu zajímavou výbavu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nothing Phone (3a) Pro vyjde oficiálně na 11 999 korun. Realme 14 Pro+ stojí 13 999 korun, ale do konce března ho lze pořídit za 12 499 korun. To dělá z realme vzhledem k mírně lepší výbavě výhodnější volbu. Ale u těchto modelů s nezvyklým designem bude velkou roli hrát i vkus.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz