Smartphone Smartisan R1 s rekordním úložištěm pro data | foto: Smartisan

Tomuto telefonu jen tak paměť nezaplníte. Má rekordně vysokou kapacitu

  • 41
Značku Smartisan zná u nás asi jen málokdo. Jeden z menších čínských výrobců však představil model s rekordním datovým úložištěm. Do telefonu se vejde neuvěřitelný 1 TB dat. To je kapacita, která je dnes stále spíše doménou stolních počítačů a externích disků.

Nejde sice o značku, která by dominovala byť na domácím trhu (zde vládne trio Huawei, Oppo a Vivo), ale poslední model ukazuje, že umí vystrčit růžky. Mimo toho, že jde o po všech stránkách skvěle vybavený smartphone, má zcela nevídanou kapacitu datového úložiště - 1 TB, tedy 1000 GB. Špatnou zprávou ovšem je, že se pravděpodobně za hranice Číny či asijského trhu obecně nepodívá.

Fotogalerie

Telefon má velký 6,17palcový displej s rozlišením 2 242 x 1 080 (poměr stran 18,7:9) a má výřez displeje, ovšem menší pouze pro fotoaparát, ve stylu modelu Essential PH-1. Zajímavým prvkem výbavy je také technologie 3D touch, tedy citlivost na sílu stisku displeje.

Smartisan R1 pohání špičkový procesor Snapdragon 845 společně s 6 nebo 8 GB operační paměti. Jeho akumulátor s kapacitou 3 600 mAh se dá bezdrátově nabíjet a podporuje rychlonabíjení díky technologii Quick Charge 4. Vedle výše zmíněné extrémní kapacity vnitřního úložiště se tento model prodává i v „klasických“ verzích se 64 nebo 128 GB místa pro data.

Na zádech telefonu potom zákazník najde duální fotoaparát. Kombinace 12 a 20 megapixelových snímačů se zde stará o lepší zpracování hloubky ostrostí, ke které navíc využívá i umělou inteligenci. Přední fotoaparát má potom rozlišení dokonce 24 megapixelů.

Telefonu nechybí ani možnost propojení s monitorem a zobrazení v režimu stolního počítače (stejně jako funguje například Samsung Dex), k čemu je uzpůsoben systém Smartisan OS, který funguje na modifikovaném Androidu. Ve výbavě dále nechybí ani NFC, konektor USB-C, čtečka otisků prstů či možnost telefon odemykat pomocí rozpoznání obličeje. 

Smartisan R1 se na domácím čínském trhu prodává v základní 6/64GB verzi za 3 499 čínských jüanů, tedy v přepočtu asi 12 tisíc korun. Ona vysokokapacitní verze však vyjde na podstatně více. Za model s 8 GB operační paměti a 1 TB prostoru pro data bude muset zákazník zaplatit 8 848 jüanů, tedy vysokých 30 tisíc korun. Pokud byste našli nějaký způsob, jak si telefon z Číny koupit, musíte si navíc ještě připočítat clo a DPH, takže reálná česká cena by určitě přesáhla 35 tisíc korun. Ještě složitější celou situaci navíc činí fakt, že i v Číně je tato paměťová verze v současnosti vyprodaná.