Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sklo, ocel a chrom ve svitu luny - recenze Nokia 8600 Luna

Nová stylová Nokia 8600 Luna zaujme designem, zpracováním a použitými materiály. Tomu odpovídá i vysoká cena. Výbava je bohatá, na něco se však zapomnělo. Má luxusní segment novou královnu?

Nokia 8600 Luna | foto: Mobil.iDNES.cz

Nokia má ve výrobě luxusních mobilních telefonů nejvyšší cenové kategorie dlouhou tradici. Když nepočítáme samostatnou divizi Vertu, která spadá taktéž pod Nokii a jejíž produkty atakují astronomické částky, zákazník prahnoucí po něčem výjimečném vždy našel u Nokie to pravé. Vlastně žádný velký výrobce mobilních telefonů, vyjma Nokie, luxusní řadu ve svém portfoliu nemá a neměl.

Tradice drahých luxusních mobilů se značkou Nokia začala s modelem 8810 a pokračovala přes modely 8850 a 8890 až k modelu 8910, jehož vylepšená verze 8910i jako první luxusní Nokia nabídla barevný displej. Po té přišel na řadu model 8800, který se ve vylepšené verzi Sirocco Edition prodává dodnes.


Katalog mobilů:

Nokia 8600 Luna Nokia 8800 Sirocco
Testovaná Nokia 8600 Luna a konkurent z vlastních řad 8800 Sirocco Edition.

Kapitoly recenze.

Stručná charakteristika:

Luxusní stylový mobil vyrobený z ušlechtilých materiálů.


Není zcela jasné, zda testovanou Nokii 8600 Luna můžeme označit za přímého následovníka modelu 8800 Sirocco Edition. Oba dva modely se totiž budou prodávat současně a můžou oslovit odlišné zákazníky. Cena Sirocca sice již klesla na cenu, za kterou se začne prodávat novinka Luna, ale Sirocco se nabízí i v o poznání dražší zlaté verzi a na začátku jeho cena překračovala hranici 30 000 Kč. Tak drahá Luna nebude.

Vzhled - kouřové sklo Luně sluší

Novinka 8600 Luna má prakticky shodnou výšku a šířku s modelem 8800 Sirocco Edition. Je však tenčí. Rozměry novinky jsou 107 x 45 x 15,9 milimetru. Design je však oproti Siroccu jiný. Jestliže Nokia 8800 Sirocco vsázela na kovový kryt u novinky Luna je hlavním poznávacím znamením kouřové sklo.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Že je displej telefonu kryt opravdovým sklem, s tím jsme se již u některých mobilů setkali. Testovaná Nokia má však kouřovým sklem krytou i klávesnici. Tedy pokud je v zavřeném stavu. Po zavření klávesnice pod krytem efektně poblikává. Tuto vlasnost lze však i vypnout, nebo nastavit jak dlouho má klávesnice prosvítat. Na výběr je pětimunutové a půlhodinové rozsvěcení, či tuto funkci nastavit natrvalo.

Použití skla je sice elegantní a efektní, má to však jednu chybu. Po pár minutách používání je celá vrchní část testované Nokie poseta otisky prstů. Ještě že výrobce v balení dodává hadřík na přeleštění. Na zbytku krytu telefonu jsou použity ušlechtilé materiály jako je nerezavějící ocel nebo chrom. Sklo a kov zvyšují hmotnost telefonu. 140 gramů je v kapse znát.

Nová Nokia má netradiční vysouvací konstrukci, kdy se spolu s displejem vysouvá i klávesnice. Zároveň se vysunutím odkryje čočka fotoaparátu na zádech, která je umístěna na spodní části telefonu.

Nelíbilo se nám umístění hrany krytu baterie příliš nízko, přesně v místech kde telefon držíte. Když totiž telefon zasunujete, stává se, že si skřípnete prst o horní část telefonu. Alespoň ze začátku se nám to stávalo, potom jsme si již dávali pozor. Jinak je vysouvací mechanismus perfektní, k snadnému ovládání přispívá vystouplá opora umístěná pod displejem.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Design novinky je decentní a podle našeho názoru se bude více než Sirocco líbit ženám - jak už název telefonu napovídá. Spíš než okázalost dává Luna najevo nenápadný luxus. Použité materiály a zpracování je na vysoké úrovni. Vše působí solidně a nikde není náznak jakékoliv vůle. Kryt baterie z nerezavějící oceli se na svém místě ani nehne, jelikož ho jistí pojistka, která se odjišťuje na levém boku. Na pravém boku se nachází konektor MicroUSB, který slouží jak pro nabíjení tak pro připojení telefonu k počítači a pro připojení sluchátek.

Luxusní Nokia se bude prodávat v jediném černém barevném provedení. Nevíme o tom, že by se připravovala jiná barevná varianta. Vzhledem k použitým materiálům si to ani nedovedeme představit. Aby byl dojem z telefonu perfektní, dodává se ve standardním balení i kožený kryt a řetízek pro připoutání. Řetízek je krátký a slouží pouze k nošení na ruce. Očko pro provázání poutka se nachází na vrchu telefonu.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Displej - čitelný za všech okolností

Displej je jednou ze zásadních věcí, vedle designu a použitých materiálů, čímž se Luna liší od Sirocca. Novinka má totiž displej s rozlišením QVGA, když to Sirocco si musí vystačit s displejem s nízkým rozlišením 208 x 208 obrazových bodů. Displej Luny je aktivní (TFT) a dokáže zobrazit 16,7 milionů barev.

Displej testovaného telefonu má perfektní zobrazovací schopnosti a je dobře čitelný i na přímém slunečním světle. Dobrou čitelnost na slunci připisujeme kouřovému sklíčku. Displej je dostatečně velký, má úhlopříčku 50,8 milimetru. V nabídce jsou čtyři povedená grafická témata, která vhodně korespondují se stylem samotného telefonu.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Samozřejmě nechybí možnost nastavit libovolnou tapetu nebo spořič. Nastavit můžeme také tři velikosti písma a to pro položky kontakty, zprávy a pro internetový prohlížeč.

Baterie - průměrná výdrž

Luxusní Nokia používá baterii s kapacitou 950 mAh. Podle údajů výrobce by měl telefon vydržet na jedno nabití baterie v pohotovostním stavu až 240 hodin. Nepřetržité volání by podle výrobce mělo být možné až po dobu 3,7 hodiny. V našem testu vydržela testovaná Nokia tři a půl dne. Telefon jsme používali standardně a přibližně hodinu a půl jsme poslouchali rádio. V testu jsme mobil nevypínali na noc.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Ovládání - nic nového pod sluncem

Luna používá uživatelské prostředí Series 40 třetí generace Feature Pack 1. Rozhraní a způsob ovládání se tedy neliší od rozšířené Nokie 6233. Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzováním uprostřed. Ovládací prvky doplňují dvě kontextové klávesy a tradiční klávesy pro přijmutí a ukončení hovoru. Telefon se nezapíná jak je u výrobce zvykem tlačítkem na vrchu telefonu, ale klávesou pro ukončení hovoru.

Jak již bylo napsáno, má Nokia 8600 Luna stejné uživatelské prostředí jako většina nových Nokií vyšší třídy. Jeho popisování by tedy bylo nošením dříví do lesa. Takže jen krátce. Hlavní menu má rozložení 3 x 3 ikony (k zbylé ikoně se musí navigační klávesou sjet dolu), nastavit však můžeme i zobrazení v řádcích nebo pomocí záložek. Jednotlivé položky lze uspořádat.

V klidovém stavu telefon může na displeji zobrazit aktivní obrazovku, která vylepšuje práci s telefonem. Jednotlivé položky aktivní obrazovky můžeme editovat a nechybí zobrazení právě hrané hudební skladby, poznámek nebo rádia. Hlasitost se ovládá dvousměrným tlačítkem na levém boku telefonu.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna

Stiskem postranní klávesy dolů a následným přidržením se aktivuje hlasové vytáčení a ovládání. Ovládat lze však pouze několik vybraných funkcí. Jednotlivé hlasové povely není třeba telefon učit. Jakmile přidáte do seznamu nový kontakt, telefon automaticky vytvoří hlasový povel.

Alfanumerická klávesnice telefonu má optimální zdvih a i tlačítka jsou tak akorát velká. K velikosti navigační klávesy ani kontextových kláves nemáme výhrady. Odezva telefonu je velmi dobrá, vše je příjemně rychlé. Telefon lze používat i bez vložené SIM karty a k dispozici je mód Letadlo, který vypne telefonní modul.

Telefonování - automatické hlasové povely

Telefonní seznam nové luxusní Nokie ukazuje volnou kapacitou pouze v procentním vyjádření. K jednomu kontaktu můžeme přidat opravdu vyčerpávající množství informací. Telefonních čísel lze připojit až pět. Nechybí skupiny volajících a možnost zrychlené volby. V telefonním seznamu můžeme vyhledávat postupným zadáváním písmen.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Reprodukovaný hlas je kvalitní a i při volání na jiný přístroj jsme nezaznamenali žádný problém s mikrofonem. Hlasitý odposlech potěší dostačující maximální hlasitostí. Nokia 8600 Luna pracuje ve všech čtyřech pásmech GSM a tak se s ní dovoláte i v zámoří.

Profily nabízejí širokou škálu editace a mohou být časované. Telefon má předinstalované kvalitní vyzváněcí melodie, jako vyzvánění můžeme zvolit i libovolnou skladbu ve formátu MP3. Na příchozí hovor může upozornit i videonahrávka.

Zprávy - není co vytknout

Luna vedle klasických textových zpráv podporuje i multimediální zprávy MMS a k dispozici je e-mailový klient. Psát textové zprávy můžeme bez diakritiky, musíme si to však navolit v nastavení. Nechybí doručenky. Paměť pro esemesky využívá volnou sdílenou paměť. Upozornění na došlou textovku může být ve formátu MP3.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Editor multimediálních zpráv nabízí přehlednou editaci. Zprávy MMS odešlou fotografii pouze v maximálním rozlišení VGA. Snímek ve větším rozlišení editor automaticky zmenší. Přímo z editoru můžeme pořizovat fotografie, zvukové nahrávky a videa.

Javový e-mailový klient nabízí jednoduché nastavení, když telefon má připravené nastavení pro služby hlavních provozovatelů jako je Gmail, Seznam nebo Atlas. Telefon podporuje protokoly POP3, IMAP4 a SMTP. Odesílat v e-mailech můžeme i přílohy. Nechybí ani klient pro Instant Messaging.

Další funkce - bez paměťových karet

Nokia 8600 Luna má hudební přehrávač s podporou formátů AAC, AAC+, eAAC+, MP3, MIDI, AMR, a WMA, ten si ale musí vystačit s vestavěnou pamětí s kapacitou pouze 128 MB. Paměť není možné rozšířit pomocí paměťových karet. Hudbu lze naštěstí poslouchat i z vestavěného FM rádia. To však nemá RDS. MP3 i rádio mohou hrát na pozadí.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Kvalita reprodukce ve standardně dodávaných stereo sluchátkách je dobrá. Škoda, že výrobce nedodává i redukci na klasická sluchátka s konektorem Jack 3,5 mm. Redukce na konektor 2,5 mm je totiž součástí balení, jelikož telefon disponuje pouze MicroUSB konektorem. Telefon by měl mít dva reproduktory a hudbu lze poslouchat i přes stereofonní Bluetooth sluchátka.

Ve výbavě najdeme přehledný kalendář s měsíčním, týdenním a denním náhledem, budík s opakováním, pro který lze zvolit jako buzení libovolnou MP3 skladbu nebo rádio, poznámkový blok s možností zápisu dlouhého až 3000 znaků, kalkulačku s pokročilými funkcemi, odpočítávač a stopky. Nechybí ani hlasový záznamník, který zvládá pořizovat až pět minut dlouhé nahrávky.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Luna podporuje Javu a ve výbavě jsou předinstalovány tři aplikace (Převodník jednotek, Světový čas a Presenter, který umožňuje ovládat přes Bluetooth na počítači umístěné prezentace PowerPoint) a tři hry (Golf, Kasino a Fotbal). Čtvrtá hra Sudoku je ve Flashi.

Datovou podporu obstarávají datové přenosy GPRS a EDGE třídy 10. Ty najdou využití pro vestavěný internetový XHTML prohlížeč. Připojit telefon k počítači můžeme přes Bluetooth 2.0 nebo přes USB datový kabel, který je součástí balení. Nová Nokia 8600 Luna má jako jeden z prvních mobilních telefonů konektor MicroUSB (ve specifikaci 2.0), který by se měl v následujících letech stát standardem u všech značek.  

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Fotoaparát - pro momentky postačí

Luna je vybavena dvoumegapixelovým fotoaparátem, který však postrádá automatické ostření. Chybí také přisvětlovací dioda i zrcátko pro autoportréty. Snímky se pořizují v horizontální poloze telefonu. Pro přiblížení pomocí čtyřnásobného digitálního zoomu se využívá buď navigační klávesa nebo dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti.

Nokia 8600 Luna

Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí Nokia 8600 Luna - uživatelské prostředí

Nokia 8600 Luna - foto Nokia 8600 Luna - foto Nokia 8600 Luna - foto

Telefon nabízí noční režim, nastavení vyvážení bílé v pěti krocích a několik efektů. K dispozici je možnost pořídit sekvenci za sebou jdoucích snímků nebo samospoušť. Kvalita fotografií je na poměrně slušné úrovni, podání barev je vcelku věrné a fotografie nejsou deformovány v rozích. K zaznamenání momentek fotoaparát luxusní Nokie vystačí. Zvuk spouště lze vypnout a rozlišení videonahrávky může být maximálně 176 x 144 obrazových bodů.

Sečteno podtrženo

Nová Nokia 8600 Luna je povedený stylový telefon s bohatou výbavou. Pochválit musíme design a použité materiály, které dělají z testovaného telefonu výjimečný módní doplněk. Kvalitní je vysouvací mechanismus i celá konstrukce telefonu. Displej, stejně jako klávesnice, také zaslouží pochvalu.

Za neodpustitelný nedostatek považujeme absenci slotu pro paměťové karty. U tak drahého přístroje je to vážně neodpustitelné. Luxusní Nokia sice není vzhledem k její ceně mobil pro běžného uživatele, který svůj mobil využívá i jako hudební přehrávač, výbava by však ochuzena být neměla.

Někteří potenciální uživatelé by také možná uvítali podporu sítí třetí generace. V luxusním segmentu totiž prozatím žádný mobil s podporou UMTS není. Luna sice není pracovní nástroj, rychlá data v 3G sítích by však za cenu telefonu mohla být přítomna. O videohovorech nemluvě. Chybět by také nemusel prohlížeč kancelářských dokumentů, když nechybí ovladač prezentací PowerPoint.

Luxusní Nokie 8600 Luna se začne prodávat během tohoto měsíce. Zájemce si však musí připravit částku okolo 22 000 Kč, která z Luny dělá jeden z nejdražších mobilů na současném trhu. Zákazník si však může být jist, že si vedle stylu kupuje i jistou exkluzivitu, která mu zaručí, že dalšího uživatele s Lunou jen tak nepotká.

Proč koupit?

  • design a zpracování
  • použité materiály
  • kvalitní displej
  • bohatá výbava 

Proč nekoupit?

  • absence paměťových karet
  • nepodporuje sítě třetí generace
  • cena

Kdy?

Červenec 2007

Za kolik?

21 734 Kč včetně DPH (U operátorů za 21 000 Kč)

Autor:
  • Nejčtenější

Těžko uvěřit, jak šíleně staré mobilní fosilie Češi stále používají

15. června 2024

Premium Jsou přístroje, na které lidé ani po desítkách let nezanevřou. Ať už z nostalgie, nebo ze zvyku. A...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

Příští fanouškovský samsung povyroste. Bude spíše verzí Plus

20. června 2024  7:02

Samsung chystá další fanouškovskou edici svého vrcholného smartphonu, model FE (Fan Edition) tak...

Cool novinky kladou důraz na foťák. Jejich parketou jsou portréty

20. června 2024

Výrobci smartphonů se rozhodli před prázdninami uvést množství nových modelů střední třídy....

Huawei se snaží být soběstačný. Používá více čínských součástek

19. června 2024  7:02

Nejnovější supersmartphone od Huaweie obsahuje více čínských součástek, než tomu bylo v minulosti....

Tentokrát není černá verze vůbec nudná. Stačil k tomu zajímavý trik

19. června 2024

Ibiza (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Precizní zpracování, umělá inteligence, decentní a povedený design a také výbava, která nemá...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...