Siemens S6 (recenze)

aktualizováno 
Test mobilního telefonu Siemens S6. Kompletní popis, technické parametry, funkce.

Firmu Siemens patrně není nutno příliš představovat - když se řekne GSM a vybafne se požadavek vyjmenovat šest firem z oboru, tak i malé české dítě německého giganta elektronického průmyslu vzpomene.
Model Siemens S3com je na trhu bezmála dva roky a za tu dobu se stal jedním z nejoblíbenějších telefonů nejenom této firmy. Konec konců, není čemu se divit, že německá D2-Privat i D1-Telecom tento model zahrnují do své nabídky dotovaných přístrojů.
Léta plynou, z kdysi špičkových modelů se stávají modely průměrné a někdy i výběhové typy. Siemens není včerejší, aby toto nevěděl, a tak pro svoje zákazníky (a pro cizí samozřejmě taky) připravil několik novinek - tento rok čeká trh GSM trojí otřes - Siemens S6, Siemens S7 a Siemens S8. O těch posledních dvou je známo jen málo - model Siemens S7 již bude plně postaven na třívoltové technologii a odrazí se tak z beder svého předchůdce Siemens S4 power, model S8 bude podporovat novou technologii OneTouch on-linových služeb, se kterou přišel Alcatel.
Oba tyto telefony jsou natolik zahaleny oparem tajemství, že nezbývá, než doufat, že tento opar rozežene letošní CeBit.

Ale Siemens S6 je zde a střídá S3com - alespoň to je záměr firmy.
Podaří se mu to?
O tom je tato recenze
Siemens S6 - Střídání stráží.

Předesílám, že za zapůjčení děkuji firmě RCS Brno - zde je ostatně recenzovaný model ku koupi.

 

Siemens S6 - fotoVáha a rozměry
Telefon nepatří k nejkratším - rozměry má 16 x 5,5 x 1,6 cm, zato je nádherně lehký, váží pouhých 165 gramů - většina telefonů téže třídy je o více než třetinu těžší. Pokud vybíráte podle váhy a Motorola StarTAC (přívěšek na klíče) je mimo vaši kapsu, tak jste evidentně na první vhodné adrese.
K telefonu byl standardně dodán klips, který se zacvakává do zářezů na boku - je udělaný bytelně a nemá tendenci se lámat.

Celkový vzhled
Čtyřcentimetrová anténa je nevýsuvná, tak, jako u jeho předchůdce. Design bych ohodnotil jako rozporuplný - telefon je lazen poněkud do kulata. Kulaté klávesy, kulatý kryt reproduktoru, kulatý mikrofon - vše je kulaté. Nicméně máte po ruce dostatek funkčních kláves a to je vždy dobře. Jen té kulatosti je na mne moc, já jsem spíše na ty strohé telefony...

Displej
Tradičně kvalitní Siemensí displej je čtyřřádkový - z toho jeden řádek běžně využívá pro popis kláves kontextového menu a horní řádek se využívá jako stavový, zobrazují se na něm ikony. Displej je grafický a jeden řádek pojme až šestnáct znaků - jak je u Siemense pravidlem, znaky jsou při psaní z počátku velké a když jich napíšete více, zmenšují se. To je velmi příjemná funkce. Tento telefon hojně využívá možností grafického displeje, kterými znázorňuje vytáčení čísla, vypínání telefonu a zajímavý je i demo mód - pokud v telefonu nemáte SIM kartu a zmáčknete klávesu i, spustí se demo program, který telefonuje, vyzvání a různě demonstruje, co byste s telefonem mohli dělat.

Displej u mě má jeden černý puntík - velmi snadno se špiní. Ač na telefony dávám velký pozor a nosím je v pouzdře, během dvou týdnů bylo pod sklem displeje množství prachu.

 

Baterie a výdrž telefonu
Deklarace zní na 30 hodin v klidovém stavu na příjmu a nebo 4 hodiny provozu. Telefon používá nejmodernější Li-Iontové baterie o kapacitě 1000mAh a napětí 3,6V, což není příliš. Nelze se tedy divit, že reálný čas používání je cca. 20 hodin a 30 minut provozu. Zapomeňte na to, že byste tento telefon nedali na noc do nabíječky. Standardně je dodávána cestovní nabíječka.

Poznámka: Siemens má tradičně špatnou podporu prodeje jiných typů baterií. Doufám, že to tento model nepostihne - pokud si vysunete akupack z kolejniček, jimiž se do telefonu nasouvá, zjistíte, že je velmi malý. Naštěstí li-iont technologie dovoluje vyrobit podstatně lepší akupack bez velkého zvýšení rozměrů.

SIM karta
Siemens evidentně přešel ve svých modelech na malé plug-in karty. Nejinak je tomu i u modelu S6, malá SIM karta se zasunuje do drážek pod akupackem, nemá tedy svůj vysouvací šuplík, jak je tomu u dražších modelů.

 

Paměť, telefonní seznamy
Telefon umožňuje ukládat telefonní čísla pouze na SIM kartě, až na jednu výjimku. Můžete si vytvořit speciální adresář, ten ovšem slouží pouze k omezení příchozích či odchozích hovorů. Vyvolání adresáře se děje vyhrazeným tlačítkem s ikonou otevřené knihy, zobrazit můžete vlastní číslo, přidat nové, nebo listovat v seznamu. Záznamy jsou řazeny abecedně, můžete stiskem tlačítka skočit na první záznam odpovídající písmenu, které danému tlačítku přináleží. Protože tlačítku běžně přináleží tři písmena, dostanete se opětovným stiskem tlačítka na záznam začínající dalším písmenem v pořadí.

Listovat lze dále v seznamu levým tlačítkem pod displejem, které také slouží k vyvolávání kontextového menu. Toto tlačítko narozdíl od S3com umožňuje posun v textu nahoru i dolu, neboť má dvě polohy - to je příjemné zlepšení.

Psaní textu
Klasické - co číslo, to tři písmena a číslo. Kontextovou klávesou lze prohazovat psaní velkých a malých písmen (Philips Fizz je zatím jediný telefon, jaký znám, který rozpozná, zda začínáte větu, a podle toho vám naservíruje velké písmeno a po něm automaticky malá!) kurzor odskočí přiměřenou chvíli po posledním stisku klávesy. Klávesa i vám napoví, kde je který znak, a je také schopna vám sdělit, kolik znaků ještě do SMS zprávy můžete napsat, což je velmi příjemné.

Indikace na displeji
Nabití baterie je indikován ikonou patřičně zaplněné baterie, ta se postupně vyprazdňuje - je to velmi přehledné a graficky pěkné. Nabíjení je signalizováno šipečkou, která "píchá" do ikony baterie. Nabíjení se na displeji takto indikuje i v případě vypnutého přístroje.
Síla signálu je indikována klasickým velkým pruhem s pěti dílky. Vhodné i pro slabozraké.
Došlá SMS zpráva i promeškaný hovor je indikováno nápisem na displeji a radou, jak si prohlédnout, kdo vám volal nebo co vám přišlo. Trvale je na displeji indikován i operátor, k němuž jste přihlášeni - dobrá zpráva, lze si pod číslo své sítě (230 01 Paegas a 230 02 Eurotel CZ) naprogramovat cokoliv, telefon tedy pozná i síť Paegas.
Na displeji v klidovém stavu svítí v dolní řádce kontextové menu a rychlá volba jednoho čísla dlouhým podržením kontextové klávesy.
Další indikace - roaming, Silent (nezvoní) a zablokovaná klávesnice.

Zvuková signalizace
Nastavil lze DTMF tóny kláves, dále pak pípání kláves či tichý stisk, zapnout či vypnout servisní tóny (upozornění na přítomnost signálu po zapnutí telefonu, pípnutí příchozího hovoru při vypnutém zvonění, dovolání se - vše z toho je buď vypnuto či zapnuto). Telefon vždy pípá při vybitých bateriích, to nelze vypnout. Možnost signalizace délky hovoru pípnutím v intervalu jedné minuty.

Zvonění
Pět druhů zvonění ve čtyřech hlasitostech a s možností postupného zesilování vyzvánění. Zvonění lze vypnout, to je indikováno na displeji nápisem Silent. Druhy vyzvánění jsou totožné s předchozími modely Siemense - lze si je poslechnout na naší stránce Zvonění mobilních telefonů!

Regulace hlasitosti
Hlasitost lze regulovat během hovoru výběrem z menu, což se mi nezdá příliš jednoduché. Nicméně jsem toto zjišťoval pouze pro účely testu, neboť osobně jsem nikdy neměl dojem, že by S6 nedostačovala - zvuk z ní je přímo křišťálový. Jinak se hlasitost dá regulovat v pěti stupních a existuje možnost mute - vypnutí mikrofonu.

Telefonování
Stačí stisknout tlačítko telefonního seznamu, vybrat si patřičné číslo a "odpálit ho" tlačítkem zeleného telefonu. Pokud se nedovoláte, máte možnost vytrvalého redialování nebo toho, aby to telefon zkoušel každých patnáct minut. Telefonovat lze samozřejmě i přímou volbou čísla, nebo zatelefonovat odesílateli došlé SMS zprávy, nebo zavolat na nezrealizoavý hovor - v paměti se udržuje pět volaných čísel a pět nezrealizovaných příchozích hovorů.

Identifikace provolané doby
Mimo výše uvedené zvukové signalizace telefon nabízí podporu GSM Phase 2 - tj. tarifikaci dle impulsů sítě. Lze nastavit časový i finanční limit, dále lze zobrazit poslední hovor - ovšem jenom jeho cenu - a celkový počet telefonátů. Zatím síť Eurotel Global ani Paegas tuto tarifikaci nepodporují, takže jsou vám všechny uvedené možnosti k ničemu.

Blokování hovorů
Blokování všech odchozích hovorů (povoleno pouze 112), všech mezinárodních hovorů, mezinárodních hovorů vyjma hovorů do domovské sítě, všech příchozích hovorů a všech hovorů, pokud jste v roamingu. Dále lze nastavit omezení odchozích hovorů na čísla v telefonním seznamu, posledních pět volaných čísel a omezení příchozích hovorů jenom na čísla uložená v seznamu (pokud nefunguje identifikace volajícího, vyzvání telefon normálně).

Zabezpečení telefonu
Kromě výše uvedených blokování lze telefon chránit kódem PIN, nebo jeho ověřování vypnout, lze zakázat použití jiné SIM karty, dále existuje Phonecode jako další heslo telefonu. Lze volit mód zapůjčení telefonu, kdy nelze vyměnit SIM kartu ani smazat počitadla hovorů. Další funkcí je "Zmizelý telefon" - nelze použít jinou SIM kartu a volat na jiná čísla, než je uvedeno v seznamu. Pro přenastavení některých funkcí a blokací je potřebný kód PIN2.

Telekonference
Netestoval jsem je, ale jsou v menu dostupné, stejně tak, jako přijetí dalšího hovoru, upozornění na příchozí hovor a záměna hovorů.

SMS zprávy a CB
SMS lze přijímat i odesílat, nastavit protokol i dobu platnosti zprávy (jak dlouho se má SMSC snažit zprávu poslat). Každou zprávu lze zodpovědět s dodatkem: "Odpověď je ano" a lze zavolat na telefon, z nějž byla odeslána. Cell broadcast tento telefon primárně nepodporuje.

Doplňky
Do auta hands-free včetně auto answer (přijetí hovoru po několika zazvoněních) a auto power off - vypnutí se po nastaveném čase po vypnutí zapalování. Nemá funkci radiomute (stáhnutí hlasitosti rádia během hovoru). CL nabíječka z autozapalovače cigaret jakož i lehká sada do auta bude ku koupi, taktéž stolní nabíječka. Baterie s vyšší kapacitou zatím nebyly oznámeny.

Data a fax
Siemens možnost přenosu dat ani faxu nenabízí!

Ostatní funkce
Servisní kódy na Siemens S3com a S4 u tohoto telefonu nefungují. Tento telefon je lokalizován do češtiny včetně menu a manuálu. Překlad a výstižnost menu se mi zdála ucházející.

Citlivost telefonu
Siemens S6 se ukázal, jako typický Siemens - velmi dobrá citlivost, jen o málo horší, než jeho dražší bratřík S4 power. Zato je poměrně náchylný k rušivým vlivům, není to však příliš výrazné. Prostě ani v této disciplíně telefon nepřekvapil a splnil očekávání bez odmluvy.

 

Shrnutí předešlého

Siemens S6 si nehraje na něco, na co nemá. Je logickým pokračovatelem svého předchůdce S3com, respektuje trendy a vývoj technologie, rozhodně však nepřináší nic nového. Mohu vám zaručit, že pokud vstoupíte do prodejny, budou se vaše oči stáčet více na Nokiu 8110 nebo Sony CMD-Z1 - pokud přijde na přetřes cena, stává se tento telefon náhle zajímavým modelem. Můžete si být jisti, že za svých zhruba 13 000 Kč dostanete solidní telefon, který umí většinu toho, co od něj budete kdy požadovat.
U telefonu jsem nenarazil na nic, co by mne nepříjemně překvapilo, mimo špinění displeje. Nenarazil jsem u něj také na nic, co by mne šokovalo příjemně - jde o vzácně vyrovnaný telefon, který se nekomíhá z extrému do extrému, což je věc, kterou jest třeba ocenit.
Je tedy zřejmé, že pokud jste již majitelem nějakého modelu mobilního telefonu a pomýšlíte na přestup do vyšší třídy, není tato volba pro vás. Pokud však začínáte a chcete něco osvědčeného a přitom technologicky moderního, jste tu doma.

Siemens S6 důstojně střídá Siemens S3com

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Donald Trump zařízl Huawei. Evropu zřejmě zaplaví čínské smartphony

Na první pohled je jediným poraženým v americko-čínské obchodní válce Huawei. Jenže to není pravda, poražených je...

Konečně levný iPhone. Nástupce kompaktního modelu SE má být bestseller

Apple by mohl začátkem příštího roku uvést nástupce populárního iPhonu SE. Analytik Ming-Chi Kuo telefonu, jehož cena...

Česko pod návalem podvodníků. Opět to zkouší, zpětné volání vyjde draho

Česko zaplavila další série podvodných volání ze zahraničí. Na mobilních telefonech tisíců zákazníků se objevily...

Do Česka dorazila nová značka smartphonů

Na český trh v plné síle míří značka TCL, která vedle televizorů, sluchátek a chytrých hodinek uvede svůj první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Raketový růst nové značky. Teď útočí i na Evropu velmi nízkými cenami

Nejrychleji rostoucím výrobcem smartphonů je podle výzkumné společnosti Counterpoint čínská značka Realme. V podstatě...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Samsung slaví deset let řady Galaxy, má k tomu luxusní edici

Modelová řada Galaxy od výrobce Samsung je na trhu už deset let. K tomuto výročí si výrobce přichystal speciální...

Aplikace, po které mládež šílí, má vlastní smartphone. Je nadupaný

Čínská společnost ByteDance představila svůj první smartphone, který se zatím mimo hranice Činy nepodívá. Název má...

Nad smartphony Sony se stahují mračna, prodeje extrémně padají

Sony je tradiční výrobce smartphonů. V poslední době to však s jeho mobilní divizí jde doslova od desíti k pěti. Firma...

Konečně levný iPhone. Nástupce kompaktního modelu SE má být bestseller

Apple by mohl začátkem příštího roku uvést nástupce populárního iPhonu SE. Analytik Ming-Chi Kuo telefonu, jehož cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz