Siemens S100 – bezšňůrový DECT/GAP

aktualizováno 
Novinka od firmy Siemens s názvem S100 má opravdu co nabídnout. Krátké textové zprávy, hlasové vytáčení, podsvětlený displej. To ale ještě není zdaleka vše. Telefonování je dotaženo k naprosté dokonalosti.

Základna a sluchátko

Klasická oranžová krabice ukrývá sluchátko, základnu, telefonní a napájecí kabel. Nechybí opasková spona a manuál. Do prohlubně uprostřed základny odkládáte sluchátko. Při odložení se ozve informační tón, který oznamuje nabíjení sluchátka. Na pravé straně od prohlubně naleznete kulaté tlačítko, které aktivuje paging; tedy vyzvánění na všechna přihlášená sluchátka, kterých může být až šest. Delší stisk zahájí přihlašování sluchátek. Je třeba podotknout, že sluchátka s označením S100 je možno přihlásit automaticky, stačí je uložit do prohlubně na základně a během jedné minuty se sluchátko samo přihlásí. Ostatní sluchátka, pokud podporují GAP, je nutno přihlásit manuálně. Do spodní části základny zasunete napájecí a telefonní kabel. Kabely je vhodné zaklesnout do kanálků, aby nenadzvedávaly základnu.

Sluchátko už na první pohled napovídá, že se můžeme těšit na několik novinek. Velký podsvětlený a tím pádem dobře čitelný displej, na který se vejdou čtyři řádky. Horní řádek zobrazuje symboly, v klidovém stavu je zde zobrazena síla signálu a nabití akumulátorů. V dalších řádcích je zobrazeno jméno sluchátka, které může uživatel změnit. V předposledním řádku je zobrazen datum a čas. Pokud se ale sluchátko delší dobu nepoužívá, datum a čas je překryt logem: dvě ležící postavičky, které telefonují. Poslední řádek má návaznost na dvě kolébková tlačítka pod displejem.

Kruhové tlačítko (navigátor), které je známé již z modelové řady 4000 Comfort, umožní ovládání celého přístroje jedním prstem. Stisk dolů aktivuje jmenný telefonní seznam na dvě stě pozic. Ke každému záznamu můžete zadat i datum a čas, kdy se ozve signál. Takto si můžete hlídat různá výročí (narozeniny, svátek apod.). Záznam můžete uložit do kategorie VIP a nastavit mu jednu z deseti melodií. Položky seznamu jsou řazeny abecedně a můžete je přidávat, opravovat, mazat, nebo kopírovat na další sluchátka Gigaset. Kopírování funguje i zpětně na nižší řady (otestovali jsme s Gigaset 3000 Comfort a Micro). Záznamy můžete také vyhledávat podle počátečních písmen. Druhý seznam slouží pro ukládání adres elektronické pošty. Gigaset S100 podporuje krátké textové zprávy (SMS) a jedna z možností je odeslat zprávu na e-mail.

Siemens Gigaset S1Horní stisk navigátoru aktivuje hlasové vytáčení. Nejdříve je ale nutné k položce seznamu nahrát zvukový záznam a teprve potom jej můžete použít. Protože sluchátko může používat více lidí, jsou hlasové záznamy rozděleny do čtyř kategorií. Pravý stisk aktivuje menu, levý stisk vrací o úroveň zpět nebo v klidovém stavu aktivuje interní volání. Červené tlačítko ukončuje hovor nebo při delším stisku vypne sluchátko. Zelené tlačítko hovor přijímá a nebo vytáčí číslo. Jsou zde i dvě tlačítka průhledná. První se symbolem reproduktoru aktivuje hlasité hands free a druhé se symbolem obálky vstupuje do speciálního seznamu. Zde najdete soupis nepřijatých hovorů, SMS a také vzkazů z hlasové schránky. Tlačítko bliká v případě, že je v jednom z těchto seznamů nová položka.

Ostatní tlačítka není nutné popisovat. Jen se zmíním o hvězdičce, která při delším stisku vypíná vyzvánění, mřížka zase uzamyká tlačítka. V dolní části naleznete také tlačítko „R“ pro využití funkcí ústředny a tři tečky pro seznam „zkrácené volby“. Ten můžete využít pro definici čísel, která lze přiřadit klávesám 0, 2-9 (jednička je vyhrazena pro hlasovou schránku). V zadní části sluchátka je kryt akumulátorů a na bocích úchytky pro opaskovou sponu.

Telefonování

Příchozí hovor přijmete buď stiskem zeleného tlačítka nebo zdvihnutím ze základny. Lze také stisknout průhledné tlačítko se symbolem reproduktoru a tím aktivujete hlasité handsfree. Pokud máte aktivovaný CLIP, je na displeji zobrazeno číslo nebo jméno volajícího (po prvním zazvonění). Lze nastavit i hlasové oznámení, kdy se ozve jméno osoby, které jste definovali dříve pro hlasové vytáčení.

Odchozí hovor lze uskutečnit dvěma způsoby: buď postaru nebo použít volbu s opravou. Ideální ale bude, když číslo nebudete vytáčet přímo, ale použijete telefonní seznam nebo hlasové vytáčení. Při telefonování je zobrazen hovorový čas.

Funkce

Další funkce naleznete v nabídkách a je jich skutečně mnoho. Zmínili bychom se o vysílačkovém režimu „walkie-talkie“. Pokud tento režim aktivujete, lze sluchátka použít stejně jako vysílačky do vzdálenosti 300 metrů. V takovém případě základna nehraje roli, protože sluchátko je od ní odpojeno. V takovém případě normální telefonování nefunguje.

Dále bych se zmínil o zajímavé funkci „sledování zvuku“. Jedno sluchátko umístíte do místnosti, kde chcete sledovat „cvrkot“. Nastavíte citlivost a pak ještě místo, kam se má zavolat, pokud zvuk dosáhne nastavené úrovně. Volat můžete interně, externě, ale také v režimu „walkie-talkie“. Tato funkce je opravdu dovedena k dokonalosti. S100 podporuje také sledování poplatků. V takovém případě je nutné, abyste si u telefonního poskytovatele objednali zasílání tarifikačních impulzů.

Siemens Gigaset S100Nesmíme zapomenout ani na krátké textové zprávy. Nejdříve je nutno nadefinovat SMS centrum. Pak už můžete zprávy odesílat i přijímat. Buď používáte jednu schránku společnou, nebo až tři, které jsou chráněny heslem. S100 zvládá nejenom klasické SMS, ale i EMS (můžete tedy posílat obrázky, loga a melodie). Ovšem v telefonu není žádný nástroj na tvorbu obrázků a melodií, takže si je musíte poslat z webu (www.my-siemens.com) nebo z jiného telefonu. Při psaní textů můžete využít systém s názvem EATONI, která se podobá T9 na mobilních telefonech. Ve spodním řádku se objeví nabídka písmen, která nejdou za sebou v abecedním pořadí, ale tak, jak by vznikalo pravděpodobné slovo. Pokud slovo neodpovídá, posunete se mřížkou na další znak. Nová slova nelze ukládat pro pozdější použití. V současné době podporuje SMS pouze společnost Fincom, takže testování proběhlo na jejich SMS centru. Neoficiálně se hovoří o tom, že by Český Telecom zavedl SMS někdy koncem roku 2003.

Akumulátory a dosah

Akumulátory vydrží v pohotovostním stavu asi jeden týden a hovořit můžete celkem třináct hodin. Nabíjení z nuly na plnou kapacitu trvá asi pět hodin. Stav akumulátorů je zobrazen na displeji, a pokud už melou z posledního, ozve se výstražné pípnutí. Dosah je dán standardem DECT: tedy ve volném terénu kolem tří set metrů a v zastavěné oblasti asi padesát metrů (zde ale záleží na typu zástavby). Dosah lze prodloužit použitím opakovačů, což je třeba nastavit v menu. Je podporován GAP. Je třeba si ale uvědomit, že při použití sluchátek jiných výrobců nemusejí být dostupné funkce základny a také nemusí fungovat identifikace volajícího. Otestovali jsme na přístroji Gigaset 3000 Comfort.

Tabulka parametrů

Standard DECT/GAP
Počet kanálů 60 duplexních
Rozsah radiové frekvence 1880 - 1900 MHz
Modulace GFSK
Délka flash 100 ms
Rozměr základny 129x114x64 mm
Rozměr sluchátka 146x55x27 mm
Hmotnost základny 148 g
Hmotnost sluchátka 131

Hodnocení

Za měsíc testování jsem nenalezl nic, co by mi při obsluze a telefonování vadilo. Za cenu 5 999 Kč s DPH dostanete přístroj, který nabízí vše, co si vyspělý uživatel bezšňůrových telefonů může přát. Jmenný seznam, hlasové vytáčení, SMS, EMS, sledováni zvuků a v neposlední řadě hlasité handsfree. Pokud hodně telefonujete, bude pro vás S100 ta správná volba.

Autor:

Nejčtenější

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Krutá pomsta za nadměrné používání mobilu. Dceři v noci načernila oči

Ilustrační snímek

Zamezit dětem v přístupu k moderním technologiím je téměř nemožné. Rodiče tak třeba trápí, kolik času potomci tráví nad...

Kdo se v tom má vyznat? Nové iPhony se zase budou jmenovat jinak

iPhone 11

Po loňské změně velkého modelu na přívlastek Max nás letos u nových iPhonů čeká nejspíše další změna. Spekuluje se, že...

Špičkový mobil čínského giganta nás zaujal. Už aby tu byl oficiálně

Oppo Reno 10x Zoom

Smartphone Oppo Reno 10x Zoom je velice zajímavý model, který je bohužel určený primárně pro asijské trhy. Hravě se...

Má dva displeje a výkonnější procesor než Note 10. Stojí přitom polovinu

Nubia Z20

Loni čínská Nubia uvedla na trh vskutku netradiční smartphone s displejem i na zádech. Nyní tato někdejší luxusní...

Další z rubriky

Mistr fotografie se skvělou cenou. Recenze Honoru 20 Pro

Honor 20 Pro

Po svém skromněji vybaveném sourozenci se na český trh dostává i model Honor 20 Pro. Je to výborně vybavený smartphone...

Má dva displeje a výkonnější procesor než Note 10. Stojí přitom polovinu

Nubia Z20

Loni čínská Nubia uvedla na trh vskutku netradiční smartphone s displejem i na zádech. Nyní tato někdejší luxusní...

Samsung představil mobilní snímač se šílenými 108 megapixely

Mobilní snímač ISOCELL Bright HMX

Rozlišení mobilních senzorů stále nenarazilo na technologický strop, což dokazuje nejnovější mobilní čip od Samsungu....

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz