Siemens S100 – bezšňůrový DECT/GAP

aktualizováno 
Novinka od firmy Siemens s názvem S100 má opravdu co nabídnout. Krátké textové zprávy, hlasové vytáčení, podsvětlený displej. To ale ještě není zdaleka vše. Telefonování je dotaženo k naprosté dokonalosti.

Základna a sluchátko

Klasická oranžová krabice ukrývá sluchátko, základnu, telefonní a napájecí kabel. Nechybí opasková spona a manuál. Do prohlubně uprostřed základny odkládáte sluchátko. Při odložení se ozve informační tón, který oznamuje nabíjení sluchátka. Na pravé straně od prohlubně naleznete kulaté tlačítko, které aktivuje paging; tedy vyzvánění na všechna přihlášená sluchátka, kterých může být až šest. Delší stisk zahájí přihlašování sluchátek. Je třeba podotknout, že sluchátka s označením S100 je možno přihlásit automaticky, stačí je uložit do prohlubně na základně a během jedné minuty se sluchátko samo přihlásí. Ostatní sluchátka, pokud podporují GAP, je nutno přihlásit manuálně. Do spodní části základny zasunete napájecí a telefonní kabel. Kabely je vhodné zaklesnout do kanálků, aby nenadzvedávaly základnu.

Sluchátko už na první pohled napovídá, že se můžeme těšit na několik novinek. Velký podsvětlený a tím pádem dobře čitelný displej, na který se vejdou čtyři řádky. Horní řádek zobrazuje symboly, v klidovém stavu je zde zobrazena síla signálu a nabití akumulátorů. V dalších řádcích je zobrazeno jméno sluchátka, které může uživatel změnit. V předposledním řádku je zobrazen datum a čas. Pokud se ale sluchátko delší dobu nepoužívá, datum a čas je překryt logem: dvě ležící postavičky, které telefonují. Poslední řádek má návaznost na dvě kolébková tlačítka pod displejem.

Kruhové tlačítko (navigátor), které je známé již z modelové řady 4000 Comfort, umožní ovládání celého přístroje jedním prstem. Stisk dolů aktivuje jmenný telefonní seznam na dvě stě pozic. Ke každému záznamu můžete zadat i datum a čas, kdy se ozve signál. Takto si můžete hlídat různá výročí (narozeniny, svátek apod.). Záznam můžete uložit do kategorie VIP a nastavit mu jednu z deseti melodií. Položky seznamu jsou řazeny abecedně a můžete je přidávat, opravovat, mazat, nebo kopírovat na další sluchátka Gigaset. Kopírování funguje i zpětně na nižší řady (otestovali jsme s Gigaset 3000 Comfort a Micro). Záznamy můžete také vyhledávat podle počátečních písmen. Druhý seznam slouží pro ukládání adres elektronické pošty. Gigaset S100 podporuje krátké textové zprávy (SMS) a jedna z možností je odeslat zprávu na e-mail.

Siemens Gigaset S1Horní stisk navigátoru aktivuje hlasové vytáčení. Nejdříve je ale nutné k položce seznamu nahrát zvukový záznam a teprve potom jej můžete použít. Protože sluchátko může používat více lidí, jsou hlasové záznamy rozděleny do čtyř kategorií. Pravý stisk aktivuje menu, levý stisk vrací o úroveň zpět nebo v klidovém stavu aktivuje interní volání. Červené tlačítko ukončuje hovor nebo při delším stisku vypne sluchátko. Zelené tlačítko hovor přijímá a nebo vytáčí číslo. Jsou zde i dvě tlačítka průhledná. První se symbolem reproduktoru aktivuje hlasité hands free a druhé se symbolem obálky vstupuje do speciálního seznamu. Zde najdete soupis nepřijatých hovorů, SMS a také vzkazů z hlasové schránky. Tlačítko bliká v případě, že je v jednom z těchto seznamů nová položka.

Ostatní tlačítka není nutné popisovat. Jen se zmíním o hvězdičce, která při delším stisku vypíná vyzvánění, mřížka zase uzamyká tlačítka. V dolní části naleznete také tlačítko „R“ pro využití funkcí ústředny a tři tečky pro seznam „zkrácené volby“. Ten můžete využít pro definici čísel, která lze přiřadit klávesám 0, 2-9 (jednička je vyhrazena pro hlasovou schránku). V zadní části sluchátka je kryt akumulátorů a na bocích úchytky pro opaskovou sponu.

Telefonování

Příchozí hovor přijmete buď stiskem zeleného tlačítka nebo zdvihnutím ze základny. Lze také stisknout průhledné tlačítko se symbolem reproduktoru a tím aktivujete hlasité handsfree. Pokud máte aktivovaný CLIP, je na displeji zobrazeno číslo nebo jméno volajícího (po prvním zazvonění). Lze nastavit i hlasové oznámení, kdy se ozve jméno osoby, které jste definovali dříve pro hlasové vytáčení.

Odchozí hovor lze uskutečnit dvěma způsoby: buď postaru nebo použít volbu s opravou. Ideální ale bude, když číslo nebudete vytáčet přímo, ale použijete telefonní seznam nebo hlasové vytáčení. Při telefonování je zobrazen hovorový čas.

Funkce

Další funkce naleznete v nabídkách a je jich skutečně mnoho. Zmínili bychom se o vysílačkovém režimu „walkie-talkie“. Pokud tento režim aktivujete, lze sluchátka použít stejně jako vysílačky do vzdálenosti 300 metrů. V takovém případě základna nehraje roli, protože sluchátko je od ní odpojeno. V takovém případě normální telefonování nefunguje.

Dále bych se zmínil o zajímavé funkci „sledování zvuku“. Jedno sluchátko umístíte do místnosti, kde chcete sledovat „cvrkot“. Nastavíte citlivost a pak ještě místo, kam se má zavolat, pokud zvuk dosáhne nastavené úrovně. Volat můžete interně, externě, ale také v režimu „walkie-talkie“. Tato funkce je opravdu dovedena k dokonalosti. S100 podporuje také sledování poplatků. V takovém případě je nutné, abyste si u telefonního poskytovatele objednali zasílání tarifikačních impulzů.

Siemens Gigaset S100Nesmíme zapomenout ani na krátké textové zprávy. Nejdříve je nutno nadefinovat SMS centrum. Pak už můžete zprávy odesílat i přijímat. Buď používáte jednu schránku společnou, nebo až tři, které jsou chráněny heslem. S100 zvládá nejenom klasické SMS, ale i EMS (můžete tedy posílat obrázky, loga a melodie). Ovšem v telefonu není žádný nástroj na tvorbu obrázků a melodií, takže si je musíte poslat z webu (www.my-siemens.com) nebo z jiného telefonu. Při psaní textů můžete využít systém s názvem EATONI, která se podobá T9 na mobilních telefonech. Ve spodním řádku se objeví nabídka písmen, která nejdou za sebou v abecedním pořadí, ale tak, jak by vznikalo pravděpodobné slovo. Pokud slovo neodpovídá, posunete se mřížkou na další znak. Nová slova nelze ukládat pro pozdější použití. V současné době podporuje SMS pouze společnost Fincom, takže testování proběhlo na jejich SMS centru. Neoficiálně se hovoří o tom, že by Český Telecom zavedl SMS někdy koncem roku 2003.

Akumulátory a dosah

Akumulátory vydrží v pohotovostním stavu asi jeden týden a hovořit můžete celkem třináct hodin. Nabíjení z nuly na plnou kapacitu trvá asi pět hodin. Stav akumulátorů je zobrazen na displeji, a pokud už melou z posledního, ozve se výstražné pípnutí. Dosah je dán standardem DECT: tedy ve volném terénu kolem tří set metrů a v zastavěné oblasti asi padesát metrů (zde ale záleží na typu zástavby). Dosah lze prodloužit použitím opakovačů, což je třeba nastavit v menu. Je podporován GAP. Je třeba si ale uvědomit, že při použití sluchátek jiných výrobců nemusejí být dostupné funkce základny a také nemusí fungovat identifikace volajícího. Otestovali jsme na přístroji Gigaset 3000 Comfort.

Tabulka parametrů

Standard DECT/GAP
Počet kanálů 60 duplexních
Rozsah radiové frekvence 1880 - 1900 MHz
Modulace GFSK
Délka flash 100 ms
Rozměr základny 129x114x64 mm
Rozměr sluchátka 146x55x27 mm
Hmotnost základny 148 g
Hmotnost sluchátka 131

Hodnocení

Za měsíc testování jsem nenalezl nic, co by mi při obsluze a telefonování vadilo. Za cenu 5 999 Kč s DPH dostanete přístroj, který nabízí vše, co si vyspělý uživatel bezšňůrových telefonů může přát. Jmenný seznam, hlasové vytáčení, SMS, EMS, sledováni zvuků a v neposlední řadě hlasité handsfree. Pokud hodně telefonujete, bude pro vás S100 ta správná volba.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Další z rubriky

Kompromisy: Samsung Galaxy A50 fotí jako čtyři roky stará špička

Samsung Galaxy A50

Testem organizace DxO Mark prošel možná trochu překvapivě model střední třídy Samsung Galaxy A50. U něj je jisté, že se...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Analytik: Apple u iPhonů příští rok zmenší výřez. Zmizí až později

Detail výřezu v displeji u iPhonu X

Jubilejní iPhone X před dvěma lety odstartoval módu výřezů v displeji. Zatímco ostatní výrobci jej postupně zmenšují a...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz