Siemens měl donedávna jen jeden telefon, který mohl pracovat i na druhém břehu Atlantiku, a to přístroj S40. Siemens, aktuálně světová trojka ve výrobě mobilních telefonů, se však zatím zdaleka nenasyceného amerického trhu nechce vzdát, a proto na začátku letošního roku představil zajímavý přístroj S46, který umožňuje příjem signálu v evropském GSM pásmu 900 MHz i v americkém GSM pásmu 1900 MHz. Vedle těchto dvou pásem ale dokáže pracovat i v Americe hojně rozšířeném standardu TDMA, a to na frekvencích 800 a 1900 MHz. Model S46 vychází z evropského modelu S45 a podrobné technické parametry najdete v tomto článku.
Dnešní novinka, model M46, je vzhledově sice podobný low-endovému modelu C45, ale svojí výbavou je blíž novému telefonu M50, který Siemens oficiálně představil před nedávnem na CeBITu. Siemens M46 je určen jen pro práci na GSM frekvenci 1900 MHz, takže v Evropě vám bude k ničemu. Podle našich informací však není vyloučena ani výroba transatlantické verze, podporující evropská i americká GSM pásma. Více bude známo po prázdninách. Novinku Siemens představil na veletrhu CTIA (Cellular Telecommunications & Internet Association Wireless 2002 Show) ve floridském Orlandu. Model M46 se začne prodávat ve třetím čtvrtletí letošního roku a výrobce slibuje velmi atraktivní cenu. Kolik to bude, zatím nevíme, neměla by se však výrazně lišit od ceny evropského modelu M50.
Siemens M46 má velmi atraktivní výbavu a především výměnné kryty, které by měly posloužit jako zbraň ve válce s Nokií, která má však americké trhy již dlouho pod palcem. Krytů bude ze začátku k dispozici osm, ale stejně jako u modelu C45 bude možné vybírat ze značkového i neznačkového příslušenství nebo si nechat vyrobit kryt i na zakázku. M46 bude podporovat J2ME - Java aplikaci, letošní hit v mobilních telefonech, a nebude chybět ani podpora GPRS. Konfigurace rychlých dat by měla být 4+1 timeslot, WAPový prohlížeč pak ve verzi 1.2.1. Vnitřní paměť telefonu pojme 50 záznamů, což není zrovna moc, naopak podpora EMS nebo SMS chatu jistě najde mnoho příznivců. Telefonu nechybějí ani další funkce známé z modelu C45 nebo nového M50, jako jsou SMS zprávy pro více příjemců najednou, budík, kalkulačka, kalendář či nahrávatelné melodie a spořiče obrazovky.
Siemens má o americký trh eminentní zájem a po spíše manažerském modelu S46 bude zkoušet americké zákazníky s low-endovým modelem M46. GSM sítě získávají především v USA na popularitě, o čemž svědčí postupné uvádění do provozu nového GSM pásma na frekvenci 850 MHz. Tuto frekvenci zatím model M46 nepodporuje, ale její integrace by neměla být velkým problémem. Siemens si podle všeho zatím testuje podmínky pro razantní vstup. Předělat evropské telefony pro americké frekvence není až takový problém při poměrně nízkých nákladech, takže s koncem roku můžeme očekávat další modely Siemensu pro Ameriku. Evropa už je nasycena, v Asii je silná domácí konkurence a v Americe mohou působit lepší evropské telefony stejné pozdvižení jako ty japonské v Evropě. Američané si musí zvyknout, že se dá komunikovat nejen pagerem či analogovým telefonem standardu TDMA. Zajímavý bude i souboj technologií CDMA a GSM. Zatím má ta první v USA navrch, GSM má však za sebou 70% mobilní populace. Příští rok bude rozhodující.