Sharp GX10 - multimediální telefon pro Evropu (a možná i pro vás)

Telefony od firmy Sharp se v Evropě před několika lety krátce objevily, aby pak na dlouhou dobu z pultů prodejen vymizely. Na letošním veletrhu CeBIT ale Sharp představil dvě atraktivní novinky pro Evropu, které se právě v těchto dnech dostávají do prodeje. Tu atraktivnější můžete zakoupit i u nás.

Nástup multimediálních zpráv MMS přinutil operátory po celém světě nabízet patřičně vybavené telefony, kterých ale zatím není dostatek. Vedle Nokie 7650 a dvou modelů od Sony Ericssonu mnoho dalších telefonů s podporou MMS zpráv na trhu není. Panasonic GD87 se zatím prodává jen na některých trzích a na další modely se zatím čeká. Toho využil Sharp a exkluzivně dodal nadnárodnímu operátorovi Vodafone svůj top model GX10. Vodafone tento telefon nabízí ve všech svých sítích, a to za vcelku příznivou dotovanou cenu 250 eur. Jako nedotovaný stojí přibližně třikrát tolik, takže se nemůžeme divit, že je o tento telefon u Vodafonu velký zájem. Ačkoliv u nás operátor Vodafone žádnou síť neprovozuje, můžete mít tento telefon i vy. Na objednávku jej vám doveze společnost Semec, která zajišťuje i záruční servis.

 

Véčko - jak by také jinak

Sharp GX10 je véčkový telefon se dvěma displeji, který při svých kompaktních rozměrech a nízké hmotnosti nabízí velmi bohatou výbavu. Jelikož se jedná o multimediální telefon, je jasné, že hlavní displej musí být barevný, a telefon má samozřejmě i integrovaný fotoaparát. Jeho umístění je na přední straně zavřeného telefonu a abyste se mohli sami vyfotografovat, nechybí mu vedle objektivu zrcátko. Stejné řešení najdeme pak i u Panasoniku GD87, který je asi největším soupeřem tohoto telefonu. Je mu velmi podobný, což můžete sami posoudit z fotografií.

  

Fotoaparát má rozlišení 110 000 obrazových bodů a má dvojnásobný digitální zoom. Nastavit si můžete pět různých parametrů, jako je například jas (v pěti krocích), velikost obrázku (288 x 352, 120 x 160 a 60 x 80 obrazových bodů) nebo třeba samospoušť s prodlevou deseti sekund. Fotografie se ukládají ve formátu JPEG a do telefonu se jich vejde až 80. Maximální velikost jedné MMS zprávy je 30kb.

 

Barevný displej stojí za to

K dobrému focení by měl přispět i vnitřní barevný TFT displej, který slouží zároveň jako hledáček fotoaparátu. Displej má rozlišení 120 x 160 obrazových bodů a dokáže zobrazit více než 65 000 odstínů barev. Sekunduje mu druhý displej na vnější straně telefonu, který lze úplně vypnout. Vnitřní barevný displej patří mezi absolutní světovou špičku a vedle displeje Samsungu T400 a Panasoniku GD87 jsme zatím lepší neviděli. Jeho kvalitu oceníte nejen při fotografování, ale i při práci s obrázky, které lze použít jako spořiče displeje nebo jeho tapety. Telefon podporuje celou řadu formátů, jako jsou PNG, GIF, BMP, JPEG, WBMP, WPNG a NEVA animace.

   

Pokud si obrázek sami nevyfotografujete, můžete jej do telefonu nahrát pomocí WAPu nebo přímo z počítače pomocí kabelu nebo infraportu. Všechny tři způsoby jistě majitel přístroje využije i pro synchronizaci dat z telefonu nebo pro nahrávání Java aplikací, které nový Sharp taktéž podporuje. Celkem se do telefonu vejde až 50 Java aplikací, tři přednastavené hry najdete v telefonu již od výrobce (PK Game, Collection Hunter a Air Hockey).

 

Kliknutím na obrázek se dostanete do druhé části článku, kde najdete 55 detailních fotografií displeje

I další výbava oslní

Jelikož se jedná o asijského výrobce, nemohou v telefonu chybět atraktivní vyzváněcí melodie, které jsou polyfonní. Vedle třiceti přednastavených melodií můžete samozřejmě další do telefonu nahrát (formáty Wave, i Melody a MIDI) nebo můžete použít jako vyzváněcí tón i záznam z hlasového zápisníku. Velmi propracovaný je integrovaný polyfonní skladatel, který u většiny „evropských“ telefonů jen tak nenajdete. Maximální možný počet uložených zvuků a zvukových záznamů je 80. Samozřejmostí jsou pak profily, skupiny volajících a vibrace.

Do telefonního seznamu se vejde 500 záznamů, SMS zprávy mohou být dlouhé až 1 024 znaků a při jejich psaní můžete využít prediktivní vkládání textu T9. Z manažerských funkcí nechybí kalkulačka, kalendář, budík a hlasový zápisník. Ještě jsme zapomněli na datové přenosy, i ty samozřejmě Sharp GX-10 umí, a to buď klasickou vytáčenou metodou, nebo pomocí GPRS, které je v konfiguraci 4+1 timeslot. Telefon podporuje obě evropská GSM pásma, ale v USA si s ním nezavoláte. Zde má největší konkurent - Panasonic GD87 - výhodu, je třípásmový.

   

Atraktivní a elegantní

Podobnost s Panasonikem GD87 není náhodná. Oba telefony si jsou vcelku podobné a mají i přibližně stejné rozměry a hmotnost. Sharp je o něco větší (94 x 49 x 27 mm) a i těžší (110 gramů), na pohled je ale možná elegantnější než Panasonic. Provedení telefonu je japonsky precizní, nikde nic neskřípe a i použité materiály vzbuzují důvěru již na první pohled. Telefon se dodává jen v jednom barevném provedení, které je převážně stříbrné, a i v případě nedotovaného telefonu nese logo Vodafonu.

Sharp má s podobně koncipovanými přístroji bohaté zkušenosti ze svého domácího, tedy japonského trhu. Je světovou jedničkou v produkci mobilů s barevným displejem a integrovaným fotoaparátem a většinu jich prodává právě v Japonsku. Nyní se pouští na nejistý evropský trh, kde se exotickým asijským telefonům ještě donedávna moc nedařilo. Letos ale v Evropě mohutně nastoupil Samsung, a ten nabízí převážně luxusní véčkové modely, takže není důvod, proč by nemohl uspět i Sharp. Model GX-10 toho umí hodně a při výše uvedené dotované ceně se jedná o velmi zajímavou alternativu k Nokii 7650 nebo Sony Ericssonu T68i. Jak známo, u nás síť Vodafone nenajdete, takže si nový Sharp za dotovanou cenu nekoupíte. Alternativou je ale společnost Semec, která jej jako nedotovaný nabízí za zhruba 21 000 Kč.

V druhé části článku si můžete prohlédnout 55 detailních fotografií hlavního displeje Sharpu GX-10.

Adam Novák
(autor je spolupracovníkem redakce)