Šéf Nokie: Nemáme žádný plán B v případě neúspěchu Windows Phone

aktualizováno 
Šéf Nokie Stephen Elop přiznal, že firma nemá žádný náhradní plán pro případ, že by připravované telefony s platformou Windows Phone neuspěly. Uvedl to v nedávném rozhovoru pro americkou televizi CNBC.

Stephen Elop - nový šéf Nokie | foto: Nokia

Současný šéf Nokie nemůže dávat jakkoli najevo, že byť jen minimálně pochybuje o úspěchu své strategie. Proto je pochopitelné, že na otázku reportéra CNBC, zda má nějaký náhradní plán pro případ neúspěchu připravovaných Nokií s operačním systémem Windows Phone, doslova odpověděl: "Plán B je ujistit se, že plán A bude velmi úspěšný."

Elop tím především ukazuje, jak moc své strategii a spojení s Microsoftem věří. V rozhovoru ale uvedl i několik důvodů, kvůli kterým je prý téměř jasné, že připravované smartphony s mobilními Windows úspěšné budou. Klíčem k úspěchu mají být operátoři, se kterými má Nokia silné vztahy. Operátoři dnes vidí velkou sílu iPhonu a Androidu a sami prý podle Elopa volají po třetím významném hráči, který by pomohl trh trochu více rozdělit a oživit.

Přílišná závislost operátorů na jednom nebo dvou operačních systémech pro ně totiž není vůbec výhodná. Obzvláště v případě, kdy Apple i Google vymýšlejí, jak si zajistit větší zisky a s operátory se o ně nepodělit nebo je o zdroje příjmů dokonce připravit. Nokia s Microsoftem by měli být k operátorům vstřícnější, a to i přes připravovanou integraci Skype přímo do Windows Phone telefonů.

Jako další důvod k úspěchu uvedl Elop usilovnou snahu vyslyšet přání amerických zákazníků. Právě ty by si Nokia ráda rychle získala novými Windows Phone telefony. Na důkaz toho, že je americký trh nesmírně důležitý, firma vyvíjí připravované mobily s Windows ve svém kalifornském centru.

Náhradní plán pro případ neúspěchu Windows Phone tak možná Nokia opravdu nemá. Firma věří, že ho nepotřebuje. Sebevědomí je samozřejmě velmi důležité. Na druhou stranu je také možné, že plán B neexistuje jednoduše proto, že nebyl čas žádný připravovat. Po nástupu Elopa došlo v Nokii k tolika změnám, že na vymýšlení záložní varianty nezbyl prostor.

Navíc i v případě neočekávaného pádu Windows Phone má stále Nokia možnost volby. Může se rychle obrátit k Androidu, který byl jednou z uvažovaných variant budoucnosti. Nokia by se také mohla obrátit na HP. Jeho šéf před časem prohlásil, že by rád licencoval systém webOS dalším výrobcům. V tomto případě by dokonce Nokia dodržela požadavek operátorů na třetího silného hráče. Firma by samozřejmě mohla také rychle přejít na platformu MeeGo nebo připravit zmrtvýchvstání Symbianu. Obojí by ale bylo finančně velmi náročné.

Nejčtenější

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Další z rubriky

Prodeje smartphonů Huawei mohou růst. Paradoxně i přes zavedené restrikce

Huawei P30 Lite

Přestože se očekává masivní propad prodejů smartphonů Huawei, tak v letošním druhém čtvrtletí může čínský výrobce odbyt...

Huawei preferuje Android. Už ale oznámil, kdy bude mít vlastní systém

Operační systém Huawei Hongmeng

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou se do prekérní situace dostal zejména současný druhý největší...

Huawei by mohl použít starý systém od Nokie v ruské národní úpravě

Nokia N9 je nedávná historie. Když už Nokia viděla, že Symbian na iPhony a...

Huawei je odříznut od služeb Googlu a jeho smartphony čeká velký propad prodejů, což připouští i samotná firma. Proto...

Najdete na iDNES.cz