Sedm důvodů, proč s nákupem iPhonu 3G v Česku nemusíte pospíchat

aktualizováno 
Pokud toužíte po novém iPhonu 3G, ale nemusíte jej mít jako jedni z prvních, rozhodně se vám vyplatí počkat s jeho koupí. Prozatím má totiž iPhone a s ním spojené služby několik nevýhod, které mohou běžného uživatele dost štvát.

Koupit iPhone hned, nebo počkat? | foto: Mobil.iDNES.cz

Nový iPhone sice přitahuje především technické nadšence a hračičky, ale cílí také na skupinu běžných uživatelů, kterým se líbí jeho jednoduché ovládání. A díky poměrně výrazným dotacím u českých operátorů se koupě iPhonu opravdu může vyplatit, proto o něm uvažují i lidé, kteří by si jinak kupovali obyčejné mobily.

Pokud tedy vyloženě nepatříte mezi fanoušky značky Apple a iPhonu 3G obzvláště, ale přesto uvažujete o koupi, máme pro vás jednu radu. Ještě chvíli počkejte. Teď má totiž iPhone 3G, který je v prodeji u českýh operátorů, několik nedostatků, jež mohou běžnému uživateli vadit.

1. Chybějící čeština

Ačkoli je uživatelské prostředí Apple iPhone 3G velmi jednoduché, chybějící čeština může být pro řadu uživatelů velkou překážkou. V samotném telefonu se například nemusí vyznat v nastavení a v některých případech jim nebude jasné, co po nich vlastně telefon chce.

Nejhorší je ale problém s prediktivním slovníkem. Jelikož v iPhonu chybí naše mateřština, musí zdejší majitelé použít jiný jazyk – nejčastěji právě angličtinu, která je v telefonu přednastavená jako základní jazyk. 

Každý jazyk v iPhonu přitom obsahuje svůj prediktivní slovník pro psaní SMS zpráv. A ten nejde v menu telefonu vypnout. Proto vám budou při psaní do zprávy neustále naskakovat anglické výrazy. Slovník je sice přizpůsobivý a má se učit, ale ve skutečnosti takové učení zabere hodně dlouhou dobu.

Navíc podle ohlasů uživatelů se některá slova nebo výrazy slovník prostě odmítá naučit. Proto pokud se nechcete s psaním SMS na iPhonu trápit, počkejte s jeho koupí do doby, než se objeví softwarový update, který bude obsahovat mezi jazyky i naší mateřštinu. Podle všeho by se tak mělo stát zhruba do měsíce.

2. České iTunes také chybí

Obdobný problém provází i obslužnou aplikaci iTunes. Ta zatím také není v české verzi dostupná, ale rovněž by se měla objevit. Pak pro vás bude obsluha telefonu daleko snazší. A co si budeme povídat, iTunes jsou opravdu výkonným nástrojem pro správu iPhonu, takže na míře jejich porozumění záleží vlastně to, jak moc budete schopni přístroj využít.

3. Omezení v iTunes Storu

Rovněž iTunes Store neumí v současnosti česky a mělo by se to změnit. Navíc lze v české verzi iTunes Storu nakupovat pouze aplikace, zatímco v zahraničí mají uživatelé daleko bohatší možnosti – za všechny vzpomeňme třeba nákup vyzváněcích melodií, které do iPhonu jinak než přes iTunes Store nedostanete.

4. Problémy s registrací VISA karet

Pokud vlastníte platební kartu VISA a chcete se s ní v současnosti zaregistrovat do iTunes Storu, máte nejspíš smůlu. Můžete se totiž zaregistrovat pouze s kreditní kartou VISA, nikoli s kartou debetní, kterou máte vydanou ke svému běžnému účtu. Zajímavé je, že karty typu EC/MC tento problém nemají. Je otázkou, zda Apple bude vůbec chtít problém řešit, nebo zda jej čeští majitelé VISA karet budou muset vyřešit po svém – požádat banku o zařazení karty do databáze kreditních karet (což by prý mělo jít) nebo použít k registraci jinou kartu.

5. Nemá Visual Voicemail

V USA na iPhonu velmi oblíbená služba Visual Voicemail – tedy hlasová schránka s obrazovým výstupem - zatím není v Evropě v provozu. Čeští operátoři ji také nespustili, ale přinejmenším T-Mobile o této variantě uvažuje. Kdy a zda vůbec ale bude dostupná, to nevíme.

6. Chybějící roamingové balíčky

Apple iPhone 3G je telefon, který je bez připojení na internet doslova poloviční. A tak při cestování do zahraničí, kde jsou data dost drahá, jej nevyužijete naplno. Pokud ano, většinou za to zaplatíte horentní sumy. Proto při pobytu v zahraničí nebo v pohraničí raději přepněte přepínač povolení datových přenosů v roamingu do polohy vypnuto.

Nemusí tak činit zákazníci operátora O2, který začal před nedávnem nabízet roamingové datové balíčky. Obdobnou nabídku připravuje i T-Mobile a to i přesto, že operátor nedávno výrazně snížil cenu dat v roamingu – kilobajt stojí stejně, jako doma. S balíčkem ale bude surfování v zahraničí ještě levnější.

7. iPhonů je dostatek

Od začátku prodeje k dnešnímu dni si v Česku pořídilo Apple iPhone 3G několik tisíc zájemců. Pokud však s koupí stále váháte, vězte, že telefonů by na rozdíl od zahraničních zemí měl být dostatek. Proto klidně počkejte, až se vyřeší některé potíže iPhonu – především ty s naší mateřštinou – a teprve potom nakráčejte do obchodu vybraného operátora a telefon si kupte.

Některé problémy by měly být vyřešeny již začátkem září. Nutno ovšem také dodat, že všechny nedostatky půjde vyřešit i u stávajících přístrojů. Update firmware je automatický a bezplatný.

 

Nejčtenější

Neuvěřitelné. Xiaomi má fotomobil se 48 megapixely pod tři a půl tisíce

Xiaomi Redmi Note 7

Nejnovější přírůstek do rodiny zařízení Xiaomi se pokusí utéct konkurenci. Má totiž fotoaparát s nejvyšším rozlišením...

Z auta už nebudeme koukat. Místo oken budou displeje

CES 2019 výstaviště 4

Lasvegaský veletrh CES patří bezesporu mezi nejočekávanější akce roku. Nejen mobilní výrobci totiž v městě hříchu...

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

LG předvedlo krásné chytré hodinky, mají skutečné ručičky

Chytré hodinky LG Watch W7

Už v závěru loňského roku představilo LG nové chytré hodinky s operačním systémem Wear OS od Googlu. Novinek na tomto...

Další z rubriky

Prémiový vzhled za příznivou cenu. Honor má nový model 10 Lite

Honor 10 Lite

Čas velkých výřezů displeje se pomalu chýlí ke konci. Honor má nový model, který si vystačí pouze s kapkovitým výřezem...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Tajemné billboardy lákají na nový samsung. Dočkáme se v únoru

Samsung v Paříži netradičně láká na svůj ohebný smartphone.

Samsung oblepil pařížské billboardy reklamami v korejštině. Většina lidí jim nerozumí, ovšem sdělení je na nich docela...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz