Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Samsung X120 – low-end se špičkovým displejem (preview)

Nový low-end od Samsungu může být prvním telefonem u nás s plnohodnotným OLED displejem. Ten je největším tahákem tohoto telefonu, s novým menu, u kterého již lze potvrzovat položky klávesou uprostřed ovládacího kříže.

Tak asi budou vypadat displeje budoucnosti. Žádné TFT, STN a jejich deriváty. Budoucnost je v OLED displejích. Prvním mobilem v Evropě, který bude mít celý displej typu OLED, bude pravděpodobně Samsung X120. V Asii, tedy v Japonsku a Jižní Koreji se již telefony s plnohodnotným OLED displejem prodávají, v Evropě jsou OLED displeje využívány jen pro displeje vnější a žádný zatím neumí zobrazit víc, než 256 barev. Samsung X120 umí na svém displeji zobrazit barev 65 000.

 

 

 

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Samsung X120 je low-endový telefon, nástupce populárního modelu X100, který se delší dobu prodává i u nás. O novém Samsungu se ví již dlouho, výrobce jej ale zatím oficiálně na trh neuvedl. Nejdříve by se měl začít prodávat ve Velké Británii, posléze i na dalších evropských trzích. Přesný termín ale neznáme a to samé platí i o ceně telefonu. Podle našeho odhadu by neměla překročit 6 000 Kč, spíš by měla být nižší.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Jak již bylo uvedeno, hlavním tahákem nového Samsungu je jeho displej. Je to displej typu OLED, má rozlišení 128 x 160 obrazových bodů a umí zobrazit 65 000 barev. Displej je rozdělený na dvě části. Horní menší, zabírající zhruba třetinu celkové plochy, svítí pořád a zobrazuje aktuální čas a na druhém řádku všechny stavové informace. Tato část displeje je monochromatická, zobrazované údaje jsou modré, vyjma ikony pro došlou SMS, která je červená a ikon pro označení dopoledne a odpoledne, které jsou zelené.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Druhá část displeje má rozlišení 128 x 128 obrazových bodů a ta již umí zobrazit plných 65 000 barev. Zobrazení je stejné, jako u jiných barevných displejů výrobce, nepočítaje pozměněnou grafiku, která souvisí s přepracovaným menu telefonu. Obraz je velmi kontrastní, je i dostatečně jasný, ale trochu zabarvený do žluta. Nastavit nelze nic, ani jas, ani kontrast. Vybrat lze jen délku svícení – do půl minuty a samozřejmě tapetu.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Barvy na displeji jsou syté, někdy možná až moc. Telefon nemá fotoaparát, takže můžeme jen těžko posoudit, jak by na tomto displeji vypadal obraz z fotoaparátu. Všude tam, kde se zadává text, je zobrazení inverzní, tedy světlý text na černém pozadí, což je velmi kontrastní. Pro běžné použití je tento displej přímo ideální.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Samsung X120 má nový typ menu. Do něj se sice vstupuje stále stejně pomocí levé kontextové klávesy, ale dále je vše jinak. Potvrzování funkcí zajišťuje klávesa uprostřed ovládacího kříže a levá kontextová klávesa přebírá úplně jinou funkci. U každé položky z hlavního menu je k ní přiřazena nejčastěji žádaná položka, výběr ale provedl výrobce, bez možnosti jejího nastavení. Ve většině případů se ale trefil naprosto přesně u jednotlivých položek hlavního menu jsou to následující funkce: psaní SMS, zmeškané hovory, tón vyzvánění, tapeta, budík, výběr sítě a hry.

 Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 

Tento postup platí jen u hlavních položek menu, dále levá kontextová klávesa slouží svému běžnému určení, tedy potvrzování zvolené funkce. Pohodlnější je ale použití prostředního tlačítka uprostřed ovládacího kříže. Pozor, v pohotovostním režimu tato klávesa dále slouží pro přístup na Wap. Bohužel u nového menu nelze použít pro potvrzení položky pravý směr kontextové klávesy a pro její opuštění směr doleva.

Samsung SGH-X120

Úplně nová je i grafická úprava hlavního menu. Místo dvou možností zobrazení jsou nyní na výběr možnosti tři. Dvě zhruba odpovídají předchozím možnostem, stylu pruhu a stránky, jen jsou v jiné grafické úpravě a to dost radikálně změněné. Třetí varianta představuje karuselové menu, které se efektně otáčí. Nejsou v něm vidět všechny položky. Předchozí a následující u aktivní odpovídají posloupnosti, další položky zobrazené na pozadí již posloupnosti neodpovídají. Zhruba každá druhá položka zobrazena není.

Samsung SGH-X120

V tomto třetím druhu hlavního menu lze listovat pomocí ovládacího kříže horizontálně i vertikálně, u zbývajících dvou možností jen vertikálně. Hlouběji zanořená menu jsou tradičně již jen textová a opět vertikálně řazená. Stejný zůstává i vstup do menu telefonního seznamu, které se skrývá pod pravou kontextovou klávesou.

Samsung SGH-X120

Porovnání se Samsungem SGH-X100 a SGH-X610.

Barevně výraznému displeji sekunduje i jasně modře podsvícená klávesnice. Navíc pod ovládacím křížem se skrývá servisní světlo, které může svítit jednou ze sedmi barev. Případně ale nemusí svítit vůbec, servisní světlo lze i vypnout. V kombinaci s displejem svítí telefon jako vánoční stromeček.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120 

Paměť telefonu je rozdělena mezi jednotlivé položky. Vejde se do ní 2000 kontaktů (co jedno číslo, to jedna pozice v paměti a 10 skupin volajících), 200 SMS, pro MMS je vyčleněno 1,3 MB, pro hry 512 KB, pro hlasové poznámky 100 KB a pro obrázky zhruba 700 KB. Výbava telefonu je standardní, nikterak nevybočuje ze standardu výrobce pro nižší třídu svých telefonů. Telefon má Wap (2.0), GPRS třídy 10, Javu, kalendář, tři budíky, hlasový zápisník, kalkulačku, převodník měn, světový čas a šedesátičtyřhlasé melodie. Telefon má i infraport.

Samsung SGH-X120 Samsung SGH-X120

Porovnání se Samsungem SGH-X600 (snímek vlevo) a se Samsungem SGH-X610.

Samsung X120 je atraktivní low-endový telefon (alespoň co se výrobního programu Samsungu týče), který oslní svým displejem, malými rozměry (108 x 44 x 16 mm), hmotností (74 gramů) a decentním designem. Pochválit můžeme inovovanou strukturu menu a změnu v ovládání, která je praktická. Výbava telefonu již tak oslňující není, ale v dané kategorii je dostačující.

Samsung SGH-X120

Porovnání s modely SGH-X610 a SGH-X600.

Jak již bylo na začátku článku uvedeno, neznáme ani cenu telefonu, ani přesný termín uvedení na trh. Podle všeho to u nás letos určitě nebude, snad začátkem příštího roku. V zahraničí by se ale telefon mohl začít prodávat již před Vánoci. Testovaný vzorek ale již měl kompletní českou lokalizaci, včetně slovníku T9. Ten mimochodem píše i bez diakritiky.          

Autor:
  • Nejčtenější

Selfíčka v mobilech mají náhradu. Výrobci lákají na nový trend

Premium

Jedním ze znaků prémiových telefonů je teleobjektiv v sestavě fotoaparátů. U levnějších přístrojů tento prvek výbavy chyběl. To se nyní začíná měnit, ale má to svá specifika. Hitem letošního roku se...

6. července 2024

Začínající značka má dvě novinky s nevídanými prvky. Jsou levné

Kromě smartphonu CMF Phone 1 představila malá značka CMF i nové chytré hodinky a také sluchátka. Předností obou zařízení je nízká cena v kombinaci se zajímavou funkční výbavou, ve které nechybí...

9. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Elitní škola zakázala smartphony. Nahradí je jednoduchými nokiemi

Chlapecká internátní škola Eton Collage, která byla založena už v roce 1440 a kterou prošli i princové Harry a William, oznámila, že zakazuje používání smartphonů. Cílem je omezení závislosti na...

10. července 2024

Tento levný smartphone nabídne věc, kterou jste už dlouho neviděli

Značka CMF dnes představila první telefon ve svém portfoliu: CMF Phone 1. Společnost spadající pod výrobce Nothing sází u tohoto modelu na zajímavý poměr ceny a výkonu a také něco, co se dosud...

8. července 2024  13:05

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Účinná evoluce jako skvělá volba mezi nejlepšími. Test Googlu Pixel 8 Pro

Smartphony Google Pixel se konečně oficiálně prodávají na českém trhu. Aktuální nejvybavenější model, Pixel 8 Pro, je skvělým vyzyvatelem špičkových smartphonů tradiční konkurence. V Česku mu sice...

7. července 2024

Operátoři lákají na letní data. Současné zákazníky ovšem vesměs opomíjejí

Premium

Slunečné počasí a vysoké teploty přímo vybízejí k pobytu v přírodě. Ať už trávíte čas u vody nebo v lesích ve stínu stromů, pravděpodobně je vám stálým společníkem mobilní telefon. Toho si jsou...

13. července 2024

Kuriózní smartphone je superkompaktní. Díky fotoaparátům v bouli

Už několik let se říká, že se na poli designu smartphonů nedá vymyslet nic originálního. Z tohoto omylu nyní vyvrací nový počin s opravdu netradičním vzhledem.

13. července 2024

Samsung musel s novinkami do pouzavírané Paříže. Vybral si prestižní místo

Paříž (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Letní premiéry Samsungu se obvykle odehrávaly v New Yorku. Změnu přinesla covidová pandemie, která nejprve poslala novinky do Londýna, loni následoval jihokorejský Soul a letos nemohla padnout volba...

12. července 2024  6:57

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...