Samsung tradičně mezi „hloupými“ mobily bez otevřeného operačního systému každý rok představí top model vysouvací konstrukce. Minulý rok patřil Samsungu U900 Soul s elegantním vzhledem a bohatou výbavou. Letos jsou kandidáti na nejlepší vysouvací Samsung dva.
Tím prvním je špičkový model S8300 UltraTOUCH, který jsme nedávno recenzovali. Tento model je ale vybaven dotykovým displejem a tím pádem se jedná i o nástupce Samsungu F480. Za nový vysouvací top model, který přímo navazuje na Samsung U900 Soul, tedy můžeme považovat další novinku S7350 Ultra S.
Katalog mobilů:
Testovaný Samsung S7350 Ultra S v Katalogu mobilů. Vedle něj sourozenec klasické konstrukce S7220 Ultra B. Dole Samsung S8300 UltraTOUCH s dotykovým displejem a konkurence v podobě Nokie 6260 slide.
Kapitoly recenze:
Stručná charakteristika:
Elegantní tenký vysouvací mobil s velkým displejem a bohatou výbavou.
Samsung S7350 Ultra S je běžný mobil s tradičním ovládáním, který nabízí v elegantním kabátku bohatou výbavu. Oproti staršímu Soulu chybí dotyková navigační klávesa. Svým designem přímo navazuje na novinku S8300 UltraTOUCH, vše je ale vyvedeno v konzervativnější podobě.
Jak již bylo napsáno, nový Samsung S7350 Ultra S svým designem přímo navazuje na model UltraTOUCH. Zezadu jsou oba telefony k nerozeznání, tedy když opomeneme jiné barevné provedení a nápis oznamující rozlišení fotoaparátu. I boky obou nových Samsungů jsou totožné.
Stejně tak zepředu najdeme podobné designové prvky se Samsungem UltraTOUCH. Vysouvací klávesnice je opět zcela shodná, stejné je i okolí displeje. To však u UltraTOUCH ozvláštňuje barevná linka. Nejen kvůli ní je Samsung UltraTOUCH o něco větší elegán.
Roli sehrávají i barevná provedení. Jestliže model UltraTOUCH byl představen v atraktivním červené a modré verzi, testovaná novinka Ultra S je prozatím k dispozici pouze ve stříbrné. Ta působí docela nenápadně, což nezmění ani efektní černá obruba displeje. V budoucnu se jistě dočkáme dalších barevných variant.
Jiné jsou oproti modelu UltraTOUCH u novinky Ultra S funkční klávesy. Ty dříve testovaný Samsung prakticky nepotřebuje, jelikož je vybaven dotykovým displejem. U modelu Ultra S nechybí tradiční čtyřsměrná navigační klávesa a dvě kontextové klávesy. Malá ploška zahrnující funkční klávesy je kovová, stejně jako černá obruba displeje zasahující až na vršek telefonu.
Stejný je nejen design obou nových vysouvacích top modelů od Samsungu, ale také rozměry jsou více méně shodné. Pouhým okem vypadají oba telefony stejně veliké. Výrobce však uvádí, že je model Ultra S o nepatrný kousek menší. Rozměry Samsungu S7350 Ultra S jsou 109 x 50,5 x 12,6 milimetru. Poznávací znamení nových Samsungů, tedy tenká konstrukce, tak zůstala zachována.
Testovaná novinka Ultra S je o pět gramů lehčí než vysouvací Samsung s dotykovým displejem. Hmotnost telefonu má hodnotu 114 gramů. Zpracování telefonu je na špičkové úrovni, stejně tak musíme pochválit i použité materiály. Netradičně uprostřed zadní části umístěný kryt baterie drží jako přibitý. Vysouvací mechanismus funguje precizně, není nutné vynakládat příliš velkou sílu na vysunutí.
Pryč jsou časy, kdy se mobily spokojily s rozlišením QVGA. Hlavní devízou testovaného Samsungu je velký displej s úhlopříčkou 2,6 palce, který nabízí rozlišení WQVGA - tedy 240 x 400 obrazových bodů. Displej je o něco menší než u dotykového UltraTOUCH a hlavně není typu AMOLED, ale pouze TFT.
Přesto displej nabízí skvělé zobrazovací schopnosti, které jej řadí mezi špičku mezi běžnými mobily. Barvy jsou jako živé a to zejména díky podpoře zobrazení až 16 milionů barev. Velký displej se nehodí pouze pro prohlížení fotek nebo videí, ale ocenit musíme i skvělou přehlednost v menu telefonu.
Displej je docela dobře čitelný i na přímém slunečním světle. Na slunci je lépe vidět světlé provedení uživatelského prostředí. Nastavit vlastní provedení menu není žádný problém, jelikož testovaný telefon stejně jako další nové Samsungy nabízí editor zobrazení uživatelského prostředí. Přizpůsobit si barvy, ale i grafiku menu k obrazu svému je možné opravdu detailně.
Nechybí možnost zvolit si libovolnou tapetu nebo zvolit takzvaný Živý svět. Potom se zobrazuje pozadí podle pozice telefonu – u nás se zobrazuje pražské Staroměstské náměstí. V pohotovostním stavu je možné nechat zobrazit i kalendář nebo dva světové časy najednou. Jas displeje lze nastavit v pěti krocích.
V testu Samsungu S8300 UltraTOUCH jsme si stěžovali na nepříliš velkou výdrž. Samsung S7350 Ultra S se ale může pochlubit větší výdrží. V našem testu vydržel nový Samsung v pohotovostním stavu tři a půl dne. Telefon jsme nijak nešetřili a nevypínali jsme ho na noc. Provolali jsme přibližně 25 minut, 20 minut jsme sledovali video a půl hodiny zabral poslech hudby z přehrávače i rádia.
Samsung se u novinky Ultra S oprostil od experimentování s druhým displejem sloužícím jako navigační klávesa, se kterým přišel předchůdce U900 Soul. Dotykový displej je sice efektní, ale pro běžné ovládání se více hodí mechanická klasika. Čtysměrná navigační klávesa nového Samsungu je poměrně velká a její okraje vystupují o něco výše, než je plocha telefonu.
Střed navigační klávesy tvoří rozměrné potvrzovací tlačítko, které slouží i pro vstup do hlavního menu z pohotovostního stavu. Kontextové klávesy by mohly být o něco větší. Výtka směřuje k absenci podsvícení nejen navigační klávesy, ale také dvou tlačítek pro přijetí a ukončení hovoru. Naštěstí není problém vyjmenované ovladače nahmatat poslepu díky jejich plastickému vyprofilování.
Kontextové klávesy mají v pohotovostním stavu napevno dané funkce. Jednotlivým směrům navigační klávesy ale můžeme v pohotovostním stavu přiřadit různé zkratky. Pravá kontextová klávesa slouží pro vstup do telefonního seznamu, levá vyvolá menu zkratek. Menu zkratek můžeme editovat a zvolit ty funkce, které nejvíce používáme. Hlasové ovládání i vytáčení chybí.
Hlavní menu telefonu je přehledně zobrazeno v matici 3 x 4 ikony. Další položky v nabídce telefonu jsou již zobrazeny v řádkových seznamech. Díky velkým rozměrům displeje je vše přehledné a není ani nutné se příliš proklikávat nabídkou. Na velký displej se totiž vejdou skoro všechny položky. V menu se lze pohybovat logicky přiřazenými klávesovými zkratkami.
Na vysouvací alfanumerické klávesnici se píše dobře, jednotlivé klávesy by však mohly být od sebe výrazněji odděleny. Klávesnice je totiž vyvedena v jedné rovině bez jasných ohraničení. Jinak jsou klávesy alfanumerické klávesnice dostatečně velké a mají optimální zdvih. Odezva telefonu je příkladná.
Telefonní seznam testovaného Samsungu dokáže uložit až tisícovku vícepoložkových kontaktů. K jednotlivým kontaktům je možné přiřazovat opravdu vyčerpávající množství informací. Telefonních čísel lze přiřadit až osm plus jedno číslo faxu. E-mailové adresy je možné přidat tři, internetové adresy dvě. K dispozici jsou i dvě poštovní adresy.
Dále můžeme ke kontaktu přiřadit poznámku, přezdívku, narozeniny a jméno zaměstnavatele. Každý kontakt může mít vlastní MP3 vyzvánění a specifický obrázek. Vyzvánění ve formátu MP3 může upozornit i na došlou textovou zprávu pro každý samostatný kontakt. Nechybí možnost třídit kontakty do skupin volajících s vlastním vyzváněním, obrázkem i jménem.
V telefonním seznamu můžeme vyhledávat podle postupného zadávání písmen. Orientaci v seznamu usnadňuje malý náhled obrázku přiřazeného ke kontaktu. Stejně jako další nové Samsungy i novinka Ultra S při vytáčení automaticky nabízí kontakty se zadanou sekvencí čísel. K dispozici jsou detailně editovatelné profily.
S testovaným Samsungem se dovoláme téměř po celém světě, jelikož podporuje všechna čtyři pásma GSM. V sítích třetí generace UMTS je podporována jak evropská, tak americká frekvence – 900/2100 MHz.
Telefon je vybaven i kamerkou pro videohovory. Kvalita reprodukce hovoru je na dobré úrovni, stejně jako intenzita hlasitého odposlechu. Telefon nabízí i takzvaný Falešný hovor. Tato funkce umožňuje stiskem tlačítka aktivovat vyzvánění a po potvrzení se dokonce může přehrát předem nahraný záznam. To se může hodit například při ohrožení. Díky pohybovému senzoru lze ztišit vyzvánění pouhým otočením telefonu čelem dolů.
Nový Samsung S7350 Ultra S disponuje pamětí na 500 textových zpráv. Se zapnutým slovníkem T9 píše testovaný mobil bez diakritiky. Telefon při psaní nabízí možná slova na dokončení a nechybí možnost do slovníku přidávat nová slova. Samozřejmostí jsou doručenky a možnost mazání SMS zpráv podle složek.
Při psaní telefon oznamuje počet zbývajících znaků z celkového počtu 2295 znaků i pořadí právě psané vícenásobné zprávy. Multimediální zpráva MMS může mít maximální velikost 300 KB. Přímo z editoru lze pořizovat fotografie, videa i zvukové záznamy. Do zpráv můžeme vkládat vizitky, události z kalendáře, úkol nebo poznámku. Na případnou krizovou situaci je telefon připraven funkcí SOS zpráva.
Elegantní vysouvací Samsung je vybaven i e-mailovým klientem s podporou protokolů POP3, IMAP4, SMTP. Příchozí e-mail může mít velikost až 5 MB a podporovány jsou přílohy. E-maily se mohou automaticky stahovat v zadaných časových intervalech. Stahovat můžeme pouze hlavičku nebo celou zprávu. Je možné požadovat zprávu o přijetí nebo přečtení, stejně tak lze blokovat vybrané adresy a předměty. Automaticky můžeme přidávat vizitky a podpisy.
Další funkce – na multimédia připraven
Nový Samsung nahradí i multimediální přehrávač. Díky rozměrnému displeji není problém sledovat v dostatečném komfortu videa. Telefon podporuje i formát DivX. Pohybový senzor automaticky změní zobrazení z horizontálního na vertikální.
Potěší kvalitní hudební přehrávač, který zobrazuje i obal alba, ze kterého hudební skladba pochází. Skladby lze vyhledávat podle několika kritérií a k dispozici je náhodný výběr i opakování. Telefon umožňuje vytvářet vlastní playlisty.
Zvukový přednes přehrávače, který může hrát i na pozadí, je na velmi dobré úrovni. Je však škoda, že klasická sluchátka lze připojit pouze přes redukci. Telefon je vybaven jediným microUSB konektorem. Nechybí možnost poslouchat hudbu pomocí bezdrátových stereo Bluetooth sluchátek.
Ve výbavě najdeme i FM rádio s funkcí RDS, které rovněž hraje na pozadí. Vysílání rádia je možné nahrávat a k dispozici je rozpoznávání hudby. Není tak problém zjistit, co právě hraje za písničku nejen v rádiu, ale i ve vašem okolí. Tato služba však vyžaduje internetové připojení.
Pro uložení dostatečného počtu multimédií je telefon vybaven slotem pro paměťové karty formátu microSDHC. Bohužel, paměťové karty se vkládají pod baterii, a tak je nutné při jejich výměně telefon vypnout. Vestavěnou paměť s kapacitou necelých 100 MB můžeme zvětšit až o 16 GB.
Konektivitu obstarává Bluetooth 2.1 nebo můžeme využít datový kabel (podpora USB 2.0 i funkce Mass Storage). Pro prohlížení internetu je připraven povedený prohlížeč NetFront 3.5. V telefonu najdeme vyhledávání přes Google i přímé připojení na Gmail. Nechybí čtečka RSS.
Telefon podporuje datové přenosy HSDPA 7,2 Mbps v sítích třetí generace a v sítích GSM lze využít datové přenosy EDGE. Samsung ani tento model nevybavil možností připojit se na internet přes wi-fi. Samsung Ultra S je vybaven i GPS navigací, která může využívat při určení polohy asistence z polohy BTS. Navigace využívá javovou aplikaci Google Maps.
Organizační složku ve výbavě nového Samsungu Ultra S obstarává přehledný kalendář s měsíčním, týdenním i denním náhledem. Dále v telefonu najdeme poznámkový blok, úkolovník, světový čas, kalkulačku s pokročilými funkcemi a převodník měn a fyzikálních jednotek. Telefon dokáže i vzbudit – budík nabízí pět nezávislých časů.
Dále je k dispozici diktafon (maximální délka záznamu 60 minut), časovač a stopky. Šikovnou funkcí je vyhledávač, který na jednom místě dokáže najít jakýkoliv soubor, hru, položku z kalendáře, kontakt či zprávu. Myšleno je i na zábavu, telefon podporuje Javu MIDP 2.0. Všech šest předinstalovaných her jsou však pouze dema. Plné verze her je třeba dodatečně zakoupit.
Fotoaparát – slušných pět mega
Rozdílem mezi Samsungem UltraTOUCH a Ultra S není jen dotykový displej, ale i fotoaparát. Jestliže UltraTOUCH nabízí osmimegapixelový fotoaparát, testovaný model Ultra S si musí vystačit s pětimegapixelovým fotoaparátem. Ten nabízí automatické ostření, detekci úsměvu i obličeje, stabilizátor, makro režim a možnost vkládat pozice z GPS navigace (geotagging).
Kvalita fotografií je na velmi dobré úrovní, snímky jsou ostré s věrným podáním barev a bez výrazných deformací. Pořizovat můžeme i panoramatické fotografie, vícenásobné snímky a telefon umožňuje i přidávání rámečků. Nastavit lze ISO, kontrast, ostrost, sytost a vyvážení bílé. Přidávat můžeme různé efekty a využít lze i samospoušť.
Pro fotografování za zhoršených světelných podmínek je fotoaparát vybaven diodovým bleskem. Při prohlížení fotografií telefon díky pohybovému senzoru automaticky změní zobrazení z horizontálního na vertikální. Pro posun na další fotografii stačí telefon naklonit.
Telefon dokáže pořizovat videonahrávky ve vysokém rozlišení 720 x 480 obrazových bodů. Videa ve formátu MPEG4 jsou pořizována v kvalitě 30 snímků za sekundu. Video ukázku si můžete stáhnout zde (MPEG4; 21,9 MB). I pro videa lze použít některý z mnoha efektů. Kvalita pořízených videí není na tak vysoké úrovni jako u modelu UltraTOUCH. Ve výbavě je nejen editor pořízených fotografií, ale i videí.
Samsung S7350 Ultra S je povedený nástupce současného dosluhujícího modelu U900 Soul. Testovaný Samsung nevyniká pouze líbivým designem, ale také bohatou výbavou. V té bohužel opět chybí wi-fi, což je nectnost všech „hloupých“ Samsungů. Naopak potěší vestavěná A-GPS navigace i kvalitní fotoaparát.
Nový Samsung boduje rozměrným displejem s vyšším rozlišením, který nabízí perfektní zobrazení. Ocenit musíme pořizování videí ve vysokém rozlišení a kvalitu reprodukce hudby. Škoda jen, že není testovaný mobil vybaven konektorem jack 3,5 milimetru. Za zásadnější nedostatek považujeme vkládaní paměťových karet pod baterii.
Samsung má ve vrcholné třídě běžných mobilů dvě želízka v ohni. Pro ty konzervativnější je připraven testovaný model S7350 Ultra S, pro náročnější je k dispozici model s dotykovým displejem S8300 UltraTOUCH. Vybere si tedy každý. Nový Samsung S7350 Ultra S by se měl začít prodávat v dubnu za předběžnou cenu okolo 8000 korun.
Proč koupit? |
|
Proč nekoupit? |
|
Kdy? |
duben |
Za kolik? |
cca 8000 včetně DPH |