Samsung dělá z konkurence žebráky. Z prodeje android smartphonů má vše

aktualizováno 
Mimo Samsungu se jiným výrobcům výroba telefonů s operačním systémem Android nevyplatí. Alespoň to plyne ze zprávy analytické společnosti Strategy Analytics.

Samsung Galaxy S 4 | foto: Samsung

Samsung nejenže prodává nejvíce smartphonů s Androidem, ale má z nich také největší zisk. Jeho podíl na zisku ze všech prodaných smartphonů s Androidem je dokonce takový, že ostatní výrobci pouze paběrkují.

Analytická společnost Strategy Analytics uvádí, že celkový zisk ze všech prodaných smartphonů (tablety nejsou započítany) s Androidem dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku 5,3 miliardy amerických dolarů (106 miliard korun). Samsung si z této částky připsal 5,1 miliardy dolarů (102 miliard korun).

Podíl Samsungu na zisku ze všech prodaných smartphonů s Androidem tak činí 94,7 procenta. Strategy Analytics uvádí i výsledek jihokorejského rivala LG, kterému patří podíl na zisku 2,5 procenta.

Další výrobci mají tak titěrný zisk, že jsou uvedeni dohromady. Mezi tyto výrobce tak patří například HTC, Sony nebo čínské značky Huawei a ZTE. Všichni tito výrobci mají dohromady podíl na zisku z prodeje androidích telefonů 2,7 procenta. Rozdělili si tak pouhých 100 milionů dolarů (2 miliardy korun).

Strategy Analytics připisuje úspěch Samsungu povedeným produktům, efektnímu dodavatelskému řetězci a v neposlední řadě masivnímu marketingu. Výkonný ředitel Strategy Analytics Neil Mawston věří, že Samsung má z platformy Android větší příjem a zisk než Google, který je výrobcem Androidu.

Samsung má podle něj tak silnou pozici na trhu, že může ovlivňovat další směřování celého ekosystému Android. Například by tak mohl požadovat updaty systému Android dříve než ostatní výrobci.

Celé platformě Android patřil v prvním čtvrtletí letošního roku podíl na zisku ve výši 43 procent z celkové částky 12,5 miliardy dolarů (250 miliard korun) ze všech celosvětově prodaných smartphonů napříč systémy.

Pro některé výrobce tak sázka na Android neznamená trefu do černého. Smartphony se systémem od Googlu se jim nevyplatí vyrábět. Proto nepřekvapí, že výrobci jako Nokia nebo BlackBerry tvrdošíjně odmítají Android a radši to zkoušejí vlastní cestou.

Pro další výrobce tak mohou být výzvou nové operační systémy, například OS Firefox nebo Tizen. Jenže jako první by měl začít prodávat smartphone s Tizenem právě Samsung (více zde).

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Jaro plné premiér. Dočkáme se spousty nových smartphonů

Huawei P30

Zejména únor byl nabitý novinkami z oblasti smartphonů, ovšem výrobcům ani zdaleka nedošel dech. Na jaro se chystá hned...

Dodávají foťáky všem, ale jejich špičkový smartphone fotí na draka

Sony Xperia XZ3

Firma Sony má téměř monopol na dodávky fotomodulů pro chytré telefony. Dodává je téměř všem firmám v oboru. Smartphony...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz