Samsung P730 – trochu komplikovaná špička

aktualizováno 
V této chvíli nejlepší mobil Samsungu pro sítě GSM se jmenuje P730. Má nezvyklou konstrukci, dva barevné displeje a bohatou výbavu. Ta zahrnuje megapixelový fotoaparát, MP3 přehrávač a podporu paměťových karet.

Než přijde na trh nedávno představený Samsung D500, drží primát nejlépe vybaveného telefonu tohoto výrobce pro sítě GSM model P730. Ten se již prodává, ale jen na vybraných trzích, u nás nikoliv. A pravděpodobně se u nás ani prodávat nebude. Kdo tedy nechce čekat ještě zhruba měsíc na model D500, bude si muset pro Samsung P730 muset dojet do zahraničí. V Německu tento telefon stojí v přepočtu přibližně 15 000 Kč a vyjma 3G modelů je to v současné době nejdražší model výrobce.

Cvalík

Již na první pohled je Samsung P730 pěkně baculatý telefon. Jeho rozměry jsou 94 x 45 x 28 mm a jeho hmotnost je 130 gramů. U zavřeného telefonu si ihned všimnete mohutné antény a nezvyklého kolečka na vrchu telefonu. V kolečku je ovládací kříž s potvrzovací klávesou uprostřed, u zavřeného telefonu ale tyto ovládací prvky nefungují.

Samsung P730 Samsung P730 Samsung P730 Samsung P730

Všechno se točí okolo kolečka

Podél kolečka se horní část telefonu otáčí, otvírá a překlápí. Možností je mnoho a v běžném provozu jsou některé polohy, podle nás, zcela zbytečné. Otevření telefonu je snadné, horní část se vyklopí jako u jakéhokoliv jiného véčka. Díky zarážce na vrchu kolečka se horní část telefonu nevyklopí o celých 180 stupňů. I této pozice ale lze dosáhnout. Pak ale musíte horní část natočit směrem doleva, kde se pojistka uvolní a horní část telefonu lze zcela položit. Pak je opět možné horní část vrátit zpět a ta je tak otevřena o 180 stupňů. V této poloze ale nelze telefon zavřít. Proč tedy do této polohy telefon otvírat? To nám není zcela jasné, jen se lépe používá ovládací kříž, konkrétně směr nahoru. U běžně otevřeného telefonu je tato klávesa částečně zakrytá horní stranou telefonu.

 Samsung P730 Samsung P730 Samsung P730

 Samsung P730 Samsung P730 

Poloh jak v Kamasutře

Do zajištěné polohy je snazší horní část telefonu dostat vytočením doprava, překlopením a dotočením. Je to však složité, zdlouhavé a nepohodlné. Díky otočnému kloubu lze horní část telefonu i překlopit, takže bude u zavřeného telefonu nahoře hlavní displej. Otázkou je, proč to výrobce takhle složitě udělal. Ani s otočeným displejem nelze telefon ovládat, lze jen fotografovat. Fotografovat lze i s vytočeným displejem o 90 stupňů, kdy lze snímat obraz na šířku. Otočený displej pak lze použít i pro pořizování autoportrétu.

 Samsung P730 Samsung P730 Samsung P730

Samsung P730 fotogalerie:

V druhé části recenze si můžete prohlédnout fotografie pořízené telefonem.

Díky komplikovanému mechanismu je ovládací kříž s potvrzovací klávesou „o patro výš“, než zbytek klávesnice. Ovládání telefonu tak není příliš ergonomické, na vyvýšený ovládací kříž je daleko a přehmatávání například na kontextové klávesy je velmi nepohodlné. Na pohled je telefon velmi efektní a než přátelům předvedete všechny možné polohy horní části telefonu, uteče půl večera.

Samsung P730 Samsung P730 Samsung P730 

Přehledné menu

Dost kritiky, další vlastnosti nového Samsungu se nám líbily. Tlačítko uprostřed ovládacího kříže slouží pro potvrzování zvolené funkce, jen v pohotovostním režimu slouží tradičně pro vstup na Wap. Hlavní menu je ikonové, zvolit lze i další dvě varianty. Systém ovládání je pak identický například s modelem E300, který se u nás již prodává.

Samsung P730 Samsung P730 Samsung P730

Telefon má nový systémový konektor, je k němu potřeba jiná nabíječka, než k současným modelům. Nabíječka, kterou jsme k testovanému telefonu obdrželi, měla efektní svítící diodu na konektoru. Konektor na sluchátka je pak atypický, zhruba ve tvaru mini USB konektoru. Stejný konektor ale má již například model E800.

Samsung P730 Samsung P730

50 MB paměti a MMC karty

Výbava telefonu je bohatá. Megapixelový fotoaparát produkuje průměrně kvalitní snímky, video má maximální rozlišení QVGA, tedy 320 x 240 obrazových bodů a jeho délka je omezena jen volnou pamětí (formát MPEG4). Samotný telefon má paměť 50 MB a dále ji lze rozšířit pomocí paměťových karet MMC, respektive RS MMC. Karty lze vyměňovat i za provozu. Standardní karta MMC bude z telefonu trčet ven, ale použít ji lze. Fotografie, videa a i MP3 skladby lze kopírovat z paměti telefonu na kartu MMC a obráceně, případně je primárně ukládat na paměťovou kartu.

Samsung P730 Samsung P730

3D hry a MP3 přehrávač

MP3 přehrávač je jednoduchý a přehledný. K dispozici je playlist, opakování, možnost třídění a samozřejmě přesouvání směrem vpřed a vzad. Telefon zobrazuje názvy skladeb i případná jména autorů. Nevýhodou je nutnost použití originálních sluchátek, konektor telefonu je specifický. Do sluchátek hraje MP3 přehrávač stereofonně, při hlasité reprodukci je zvuk jen monofonní, telefon hraje přes sluchátko telefonu. Zvuk je v obou případech dobrý, Motorola E398 ale hraje lépe. Rozdíl však může být právě ve sluchátkách, v případě hlasitého poslechu pak Motorola umí přehrávat stereofonně.

Samsung P730 Samsung P730

Vedle Java her jsou v telefonu i 3D hry. Opravdu 3D je ale jen první akční létání s roboty a třetí hra – simulátor golfu. Prostřední Tetris má jen 3D efekty, jinak je to trochu modifikovaný klasický Tetris. Střílečka Metalion je efektní, grafika pěkná, hratelnost průměrná. Golf je také pěkně provedený, nejzábavnější je ale Tetris. Nevíme, jestli lze další hry do telefonu nahrát. U Java her to asi možné bude, u 3D nevíme. Telefon se nám sice s počítačem spojit podařilo, ale tento model vyžaduje nový synchronizační software, který na stránkách výrobce není (respektive je za něj vydáván jiný). Telefon lze s počítačem spojit přes kabel, nebo pomocí infraportu.

Samsung P730 Samsung P730 

Další výbava – vše při starém

Samsung P730 fotogalerie:

V druhé části recenze si můžete prohlédnout fotografie displeje tohoto telefonu.

Další výbava telefonu se nikterak neodlišuje od výbavy jiných u nás prodávaných telefonů značky Samsung. Paměť na kontakty má kapacitu 2 000 záznamů, a SMS se do telefonu vejde 200. Další položky se pak dělí o celkovou sdílenou paměť telefonu. Kalkulačka, budík, kalendář, vše je stejné, jako například u aktuálního modelu E300, ale vlastně i jako u mnoha starších telefonů Samsungu. Hlasový zápisník má překvapivě kapacitu jen 100 KB. Zajímavé jsou šedesátičtyřhlasé polyfonní melodie, MP3 skladby použít nelze. Atraktivní jsou také nové animace a tapety na hlavním displeji. Hlavní displej je aktivní, umí zobrazit 260 000 barev a má rozlišení 176 x 220 obrazových bodů. Vnější displej je typu OLED, umí zobrazit 256 barev a má rozlišení 96 x 64 obrazových bodů. Když zhasne, není na něm nic vidět.

 Samsung P730 Samsung P730

Hezká hračka

Samsung P730 je atraktivní telefon s výbornou výbavou. Je to opravdový multimediální mobil. Videokamera je výborná, megapixelový fotoaparát průměrný. MP3 přehrávač hřeší jen na specifický konektor pro sluchátka, jinak k němu nemáme žádné výhrady. Výhodou je podpora paměťových karet a jejich možná výměna za provozu.

 Samsung P730 Samsung P730

Nový top model Samsung D500 umí to samé co P730 a navíc bude mít Bluetooth a několik dalších vylepšení. Pokud se vám na něj nechce čekat, můžete si dojet do zahraničí pro model P730. Jistě vám bude po stránce výbavy vyhovovat, horší to asi bude s ergonomií ovládání. Někdy je totiž méně více.

Další fotografie:

Samsung P730 Samsung P730

Samsung P730 Samsung P730

Samsung P730 Samsung P730

    Samsung P730 Samsung P730

 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Další z rubriky

Téměř neznámý fotomobil vyzval iPhone XS Max. A je možná lepší

Meizu 16th

Že patří Apple iPhone XS Max k nejlepším fotomobilům, o tom není pochyb. Proto jsme se rozhodli jej porovnat s jedním...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Mobilnímu trhu v Číně vládne velká čtyřka, nikoho mezi sebe nepustí

Sídlo Huawei (18.12.2018).

V Číně najdeme nespočet výrobců smartphonů. Ti ovšem proti velkým hráčům nemají šanci. Letos je čekají ještě krušnější...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz