Samsung v sedm hodin večer představí v San Francisku nové špičkové smartphony řady Galaxy S23. Skokem v označení, ke kterému Samsung v minulosti sáhl, se pro letošek výrobce vyhne „smolné“ třináctce. Prohlédněte si předchozích dvanáct generací špičkových samsungů, než přijde ta třináctá.
Autor: Samsung
Úplně prvním modelem řady Galaxy S se stal v roce 2010 Samsung Galaxy S i9000. Mnozí ho mají za první smartphone Galaxy vůbec, ale toto označení už předtím použil model Galaxy Spica, první Galaxy S tak skutečně „jen“ odstartoval prémiovou řadu špičkových modelů korejské značky.
Autor: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz
Tehdejší výbava byla na dnešní poměry velmi skromná, jednojádrový procesor a čtyřpalcový displej dnes nemají ani ty nejlevnější smartphony. Tehdy to však byla špička a třeba Super AMOLED panel jen tak ledajaký mobilní telefon neměl.
Autor: Jan Lodl, Mobil.iDNES.cz
Z modelu Galaxy S II z roku 2011 se stala legenda, na určitou dobu byl etalonem na poli chytrých telefonů. Displej byl 4,3" a procesor už dvoujádrový, svým způsobem se tento model v praxi dal docela rozumně používat ještě relativně nedávno. I 8Mpix foťák byl na svou dobu překvapivě dobrý.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Samsung Galaxy S II byl smartphone, který nabízel ještě uživatelsky snadno výměnnou baterii. To je něco, co v novodobé nabídce jen tak nenajdeme, i když požadavky EU naznačují, že by mělo dojít k určitému návratu. Na snímku je Galaxy S II v porovnání s moderním Galaxy XCover5, který je jedním z mála smartphonů s výměnnou baterií.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Třetí generace, tedy model Galaxy S III, přišla v roce 2013 a mimochodem ukazuje, že modely měly v průběhu svého života i další variace. Tady je na snímku s původním S III i později „oživená“ varianta Galaxy S3 Neo.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V generaci S III přišel Samsung také s menším modelem Galaxy S III mini, malé smartphony odvozené od těch špičkových byly tehdy docela v kurzu. S III mini měl docela odlehčenou výbavu a nebyl úplnou špičkou, což se některým uživatelům nelíbilo. Na druhou stranu stál u zrodu odlišných variant s různou výbavou v jedné generaci.
Autor: Mobil iDNES.cz, Mobil.iDNES.cz
Samsung Galaxy S4 z roku 2014 pokračoval v oblém designovém trendu, který přinesla předchozí generace S III. Telefon dostal už pětipalcový displej a třináctimegapixelový fotoaparát.
Autor: Samsung
Galaxy S4 ovšem nebyl ve své generaci v modelové řadě sám. Naopak, Samsung to pořádně „rozjel“ a kromě něj měl i model Galaxy S4 mini (vlevo) a také svým způsobem experiment v podobě typu S4 Zoom (druhý zleva), jenž kombinoval smartphone a klasický kompaktní fotoaparát s desetinásobným zoomem. Také existovala odolnější varianta S4 Active (první zprava).
Autor: Vokáč Luděk, iDNES.cz
Ve čtyřech generacích od prvního Galaxy S po Galaxy S4 stihly telefony pěkně povyrůst, což byl trend i nadále do budoucna.
Autor: mobil.idnes.cz, iDNES.cz
Nicméně Galaxy S5 povyrostl jen nepatrně, v roce 2015 tento telefon dostal displej s úhlopříčkou 5,1 palce. Pořád to byl smartphone s vyjímatelnou baterií a jedním fotoaparátem, od předchůdce převzal i funkci bezdrátového dobíjení.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I v generaci S5 existoval model Galaxy S5 mini. Tady je mimochodem vidět, jak rámečky kolem displeje a jejich barva tehdy dramaticky ovlivňovaly vzhled telefonu.
Autor: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz
U šesté generace modelů Galaxy přišel Samsung s další novinkou, kterou už předtím vyzkoušel u modelů Note: se zahnutým displejem. Pro zákazníky připravil konzervativnější provedení S6 s plochým panelem a elegantnější S6 Edge s panelem zahnutým. Úhlopříčka byla u obou modelů shodná: 5,1 palce.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Existovalo také větší provedení Galaxy S6 edge+, které dostalo 5,7" panel. Mimochodem, rozlišení displejů u všech modelů S6 bylo jemných 1 440 × 2 560 pixelů. A úplně jsme zapomněli, že se k S6 edge+ dala dokoupit přídavná qwerty klávesnice, která zakryla část displeje.
Autor: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz
U generace Galaxy S7 Samsung trochu ubral na množství variant. Jako „základ“ sloužilo provedení S7 se stále 5,1" plochým displejem, který se držel vysokého rozlišení předchůdců. I design byl jen lehkou evolucí.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Evoluci razilo i provedení S7 edge, které mělo zahnutý 5,5" panel. Tato generace špičkových samsungů mimochodem začala i s „tradicí“ alternace procesorů, na některých trzích se nabízela s vlastním exynosem, jinde se Snadpragonem 820.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
U modelů generace Galaxy S8 došlo k výraznému nárůstu úhlopříček displejů. Základní S8 měl 5,8" panel, provedení S8+ pak dostalo displej s úhlopříčkou 6,2 palce. Čtečka otisků prstů, kterou měli předchůdci (když ji měli) ve vypínacím tlačítku, se přestěhovala na záda telefonu.
Autor: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz
V roce 2017 měl tedy Samsung na kontě už osm generací modelů špičkové řady Galaxy S.
Autor: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz
V roce 2018 přišla generace Galaxy S9, a to opět jako dvojice modelů, S9 s 5,8" displejem a S9+ s 6,2" panelem. Oba displeje byly zahnuté. A plusová varianta přinesla novinku v podobě dvojitého fotoaparátu, hlavní foťák tu doplňoval druhý s dvojnásobným zoomem.
Autor: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz
V závěru druhé dekády 20. století přišly modely řady Galaxy S10 a Samsung portfolio opět rozšířil. K tradičním provedením S10 a S10+ (ta vpravo) tentokrát přidal i menší model S10e, který si zamilovali uživatelé, kteří ocení kompaktní smartphone. Kompromisů ve výbavě bylo málo, plochý displej místo zahnutého a dvojitý místo trojitého foťáku mnozí rádi oželeli.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Modely řady S10 také přišly s drobným výřezem displeje pro čelní kameru (nebo kamery). Ty okamžitě začaly vtipně využívat některé tapety na plochu telefonu.
Autor: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz
V zahraničí se pak prodávala ještě čtvrtá varianta Galaxy S10 s přídomkem 5G. Byl to ten skutečný nejvybavenější model, ale v Česku k dispozici kvůli neexistenci 5G sítí nebyl.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V roce 2020 Samsung představil opět portfolio tří špičkových modelů Galaxy S. Namísto S11 dostaly označení S20 a tím vlastně dopředu Samsung přeskočil „smolnou“ třináctku, která by ho čekala letos. Modely S20 a S20+ měly společnou výbavu, jen jiné rozměry displeje, S20 Ultra pak byl tím nejvybavenějším.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Model S20 Ultra je i dnes stále dost nadupaným a moderním smartphonem. Má obří 6,9" displej s rozlišením 1 440 × 3 200 pixelů a trojitý fotoaparát s hlavním snímačem o rozlišení 108 Mpix. Optický zoom je čtyřnásobný a telefon nabízel solidní desetinásobný hybridní zoom.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V řadě S20 se nicméně setkáme i s „fanouškovskou“ edicí S20 FE, což byly takové odlehčené modely, ale jen s málo kompromisy oproti běžným modelům S20. Samsung tím reagoval na to, že jeho špičkové telefony časem výrazně podražily: zatímco první Galaxy S stál asi 13 000 korun, tak Galaxy S20 Ultra se začínal prodávat za 34 990 korun.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V roce 2021 přišla řada modelů Galaxy S21, která byla evolucí té „dvacítkové“. Modely dostaly inovovaný design a nadále byly v řadě tři zástupci: malý S21, větší S21+ a „nadupaný“ S21 Ultra. Ten vylepšil především fotoaparát.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Už u řady S20 zavelel Samsung víceméně k návratu k plochým displejům, tam ho dostal základní model S20, ostatní měly zahnutý panel. U S21 se to „otočilo“ a zahnutý displej dostal už jen špičkový model Ultra.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Specialitou modelu Galaxy S21 Ultra se stala podpora dotykového pera S Pen, které bylo do té doby vyhrazené modelům Note. Jenže pero se nevkládalo do těla přístroje, umístit se dalo do speciálního pouzdra, které se spolu s ním dalo koupit. To telefon dost zvětšilo.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
S modelovou řadou Galaxy S22 pak Samsung zavelel ke změně. Zatímco menší modely S22 a S22+ prošly spíše evolucí, u typu Ultra došlo k zásadní proměně.
Autor: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz
Galaxy S22 Ultra v sobě totiž sloučil vlastnosti dosavadních Ultra modelů a také modelů Note. Řadu Note Samsung zrušil a pro ni charakteristické dotykové pero umístil do těla nového modelu Ultra.
Autor: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz
Namísto notů je tak nyní pero součástí série S, a to u špičkového Ultra provedení. A vzhledem k únikům, ke kterým před premiérou novinek řady Galaxy S23 došlo, je jisté, že to tak zůstane i letos.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz