Samsung chtěl kopírovat Apple a teď má co dělat, aby z toho vybruslil

  0:18aktualizováno  0:18
Letošek měl být pro Samsung klidný rok. Tempo inovací se mělo smrsknout na menší vylepšení loňských modelů. Přesně tak, jak to dělá Apple s iPhony. Jenže výsledkem je podcenění čínských značek, které na nic nečekají.

Samsung kopíroval Apple a teď z toho musí vybruslit | foto: Profimedia.cz

Samsung nejenže letos neměl v plánu ukazovat zásadní novinky, rozhodl se i pročistit portfolio. Takže když v lednu představil model střední třídy A8, tak to vypadalo, že ani jiný model áčkové řady už letos nepředstaví. K velmi sebevědomě naceněné A8 chtěl prodávat loňské modely A3 a A5. 

Fotogalerie

Pak přišla řada na špičkové modely řady S. Ty se od loňských liší minimálně, vzhled je v podstatě stejný, výrobce především vše doladil k dokonalosti. Na tom v principu není nic špatného, S9 i S9+ jsou skvělé smartphony, ale zákazníci si zjevně myslí něco jiného. Zpočátku se oba modely prodávaly dobře, ale postupně prodeje výrazně klesly. 

Pak Samsung přidal ještě jedno áčko a dva modely nejnižší třídy. A6 i J4 a J6 nejsou špatné smartphony, naopak, jenže jsou s ohledem na konkurenci ve své třídě poměrně konzervativní. Je sice hezké, že základní model Samsungu má AMOLED displej, ale s vyšší cenou a konzervativním designem.

Tradičně poslední novinkou Samsungu je srpnový Note. Ten letošní se drží výše uvedeného postupu, tedy mírné inovace s velmi pdobným designem. Jenže u Notu 9 to vadí nejméně, je to specifický produkt, který v podstatě nemá přímou konkurenci. Ale je opět otázkou, jestli drobné inovace budou zákazníkům stačit.

Samsung se prostě rozhodl kopírovat Apple a letošek měl být jeho rokem klidu. Možná ještě předloni či loni by mu to vyšlo. Jenže trh se změnil a čínští konkurenti nejdřív Sasmung i Apple technologicky dohnali a letos obě značky začali i předhánět. Jako první dokázali dostat čtečku otisků do displeje, jako první dokázali dostat do telefonu tříobjektivový fotoaparát, chrlí jeden model za druhým a dokonce udávají módní trendy, třeba kryty s barevným přechodem teď po vzoru Huaweie začíná používat i Samsung. 

Proto vlastně nepřekvapilo, že Samsung narychlo představil na podzim, kdy obvykle už žádné novinky neukazuje, dvě nová áčka a dvě jéčka. Modely A7 a A9 jsou zajímavé trojitým fotoaparátem u A7 a světově prvním foťákem se čtyřmi objektivy u A9. Je nanejvýš pravděpodobné, že oba modely chtěl Samsung představit až příští rok a jen výrazně urychlil vývoj a výrobu. 

U top modelů řady S už to možné nebylo, takže ty představí příští rok na jaře a musí doufat, že do té doby si zákazníci nepořídí místo nich Huawei Mate 20 Pro. Navíc je pravděpodobné, že k původním specifikacím musí Samsung něco přidat, protože tento Huawei je skvělý a příští nejlepší Samsung ho musí překonat, nejenom se mu vyrovnat. 

Samsung má v kapse jedno eso, které mu asi nikdo nevyfoukne, protože konkurence na rozdíl od něj si sama nevyrábí všechny komponenty. Ano, tím esem je ohebný či skládací smartphone. To může být hit a minimálně postrčí Samsung na vrchol inovací a technologií. A možná i docela na dlouho. Přesto značka nesmí vypustit inovace ani v „lidovějších“ třídách, protože skládací model bude extrémně drahý. 

Pokud se Samsung agresivním konkurentům nepřizpůsobí, může přijít o pozici světové jedničky. Na tu si brousí zuby Huawei a netají se tím. A popravdě, má dobře nakročeno, ač ještě na začátku roku se to nezdálo být reálné. 

Autor:
 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Další z rubriky

Chytřejší řešení než ohebný displej? K LG G8 bude možné připojit druhý

LG V40 ThinQ

Chystané LG G8 ThinQ nabídne zajímavé řešení, které možná bude praktičtější než zpočátku nedoladěné smartphony s...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Téměř neznámý fotomobil vyzval iPhone XS Max. A je možná lepší

Meizu 16th

Že patří Apple iPhone XS Max k nejlepším fotomobilům, o tom není pochyb. Proto jsme se rozhodli jej porovnat s jedním...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz