Nový Samsung Galaxy Z Fold 6 je opět postupnou evolucí svého předchůdce. Není to žádné překvapení, Samsung tuto taktiku razí v podstatě od začátku existence této modelové řady. Fold 6 přináší dost novinek na to, aby zaujal, ale ze staršího typu přitom neudělal zastaralý kousek.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
To je vlastně i docela dobře. Samsung totiž sice v některých ohledech (tloušťka, nej kvalita foťáku, rýha v displeji) za konkurencí trochu zaostává, ale pořád vlastně u ohebných telefonů udává směr. Ovšem ani po příchodu nového modelu ten předchozí dramaticky nezastaral a uživatelé nejsou nuceni do upgradu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Uživatelé, kteří loni utratili nejméně 45 tisíc za Galaxy Z Fold 5 (nahoře), se tak mohou pro upgrade na nový přístroj, jehož cena poskočila na 48 999 korun, rozhodovat relativně v poklidu bez velkého tlaku. To mimo jiné znamená, že spíš zůstanou Samsungu věrní a telefon vymění třeba ob generaci nebo dvě.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
U svého nového modelu se totiž Samsung opět soustředil na drobné ladění praktických detailů. Galaxy Z Fold 6 tak má oproti předchůdci na první pohled hranatější design, to je jasná vizuální změna.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nový Galaxy Z Fold 6 (vpravo) tak působí symetricky nejen v rozevřeném, ale i v zavřeném stavu. Celek je díky tomu elegantnější. Avšak kvůli eleganci Samsung k takové změně nepřistoupil.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Tím pravým důvodem je něco, co je na fotkách vidět jen docela málo: Samsung totiž změnil poměr stran vnějšího displeje a zavřený Galaxy Z Fold 6 je tedy o něco širší než předchůdce.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Vidět je to v případě, že telefony položíme na sebe rýhou kloubu slícovanou k sobě. Pak Z Fold 6 do šířky mírně předchozí Z Fold 5 přesahuje. V zavřeném stavu má Z Fold 6 na šířku 68,1 mm, zatímco předchozí generace 67,1 mm, v otevřeném to znamená 132,6 mm oproti 129,9 mm.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Díky změnám narostla úhlopříčka vnějšího displeje z 6,2 na 6,3 palce a rozlišení panelu je teď 968 × 2 376 pixelů namísto 904 × 2 316 pixelů. To je změna víceméně kosmetická, v praxi ji uživatel nezaznamená.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Co však zaznamená, jsou tenčí rámečky a opravdu o něco širší prostor displeje, což například znamená pohodlnější práci s klávesnicí. U novinky se také Samsung chlubí maximálním jasem vnějšího displeje 1 600 nitů. O kolik se zlepšil, to Samsung neudává, ale rozdíl tu je, Galaxy Z Fold 6 má vnější displej lépe čitelný na slunci.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Lepší čitelnost platí i pro vnitřní displej, ten umí lokálně až 2 600 nitů. Rozlišení je tu 1 856 × 2 160 pixelů namísto 1 812 × 2 176 pixelů. Displej je tedy o něco blíž čtverci než u předchůdce, ale nejde o dramatickou změnu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I vnitřní rámečky teď s hranatějšími tvary Foldu 6 působí minimalističtěji, praktická změna je ovšem poměrně malá. Avšak hlavní displej novinky i díky tomuto detailu působí vyváženějším a praktičtějším dojmem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Kromě růstu šířky vnějšího displeje se Samsung u Galaxy Z Fold 6 chlubí i celkově menší tloušťkou přístroje. Ta není kdovíjak rekordní, ale 12,1 mm v zavřeném stavu namísto 13,4 je znát. Je to krok dobrým směrem, i když konkurence umí i tenčí skládací smartphony.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V rozevřeném stavu je novinka také tenčí než Galaxy Z Fold 5: tloušťka je pouze 5,6 mm, předchůdce má 6,1 mm. Na kvalitu zpracování a pevnost celého smartphonu rozhodně nemá pokles tloušťky jakýkoli negativní vliv.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Nové poměry stran a tenčí konstrukce přináší i rozdíl ve výšce obou smartphonů. Zatímco Galaxy Z Fold 6 je 153,5 mm vysoký, tak Galaxy Z Fold 5 má výšku 154,9 mm. Opět to na fotkách vlastně není moc poznat, optický rozdíl způsobuje spíš změna zaoblení rohů smartphonu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Ale změna zaoblení má jeden trochu negativní důsledek. Hrany nového foldu jsou celkově ostřejší než u starší generace a v ruce je to cítit. Větší rozdíl je znát při držení v pravé dlani, kde do ní může řezat výrazně ostřejší roh telefonu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
O trochu ostřejší je ovšem i provedení u kloubu, takže změna je znát i v ruce levé. Troufáme si však tvrdit, že nejde o nic zásadního a vážného, spíš je to trochu o zvyku, Z Fold 6 prostě v ruce působí obleji a trochu hladčeji. Na druhou stranu případné pouzdro rozdíly skryje.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Co je v ruce znát, je nižší hmotnost. Z Fold 6 má hmotnost 239 gramů, zatímco předchůdce vykazuje 253 gramy. Těch 14 gramů prostě znát je. Opět ne dramaticky, ale rozdíl jasně mluví ve prospěch novinky.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Kromě změn tvarů sáhl Samsung u letošního modelu i ke změnám ve zpracování. Všechna provedení Z Fold 6 tak mají rám v matné verzi, přičemž rám je vždy přizpůsoben barevnému provedení konkrétní verze. To u Z Fold 5 přinášel rám spíš lesklý kontrast.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Matné je u Z Fold 6 i provedení zad většiny barevných verzí. Výjimkou je námi testované černé provedení, které je exkluzivní pro e-shop Samsungu a které má nezvyklá záda s úpravou připomínající karbon.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Záda se ovšem v tomto provedení lesknou jen v některých úhlech, jindy vypadají matná. Výhodou takového řešení není jen vizuální zajímavost, ale také fakt, že docela úspěšně skrývá otisky prstů a další šmouhy, které se na těle telefonu objeví.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Samsung u modelu Z Fold 6 přepracoval i kloub telefonu, a i když se tím nikde nechlubí, působí na nás oproti předchůdci přece jen zase o něco pevnějším dojmem. Životnost ovšem Samsung garantuje stále stejnou, 200 tisíc otevření a zavření.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Příjemnou novinkou kloubu je zvýšená odolnost. Zatímco Z Fold 5 má testovanou odolnost IPx8, není tudíž odolný vůči částečkám prachu a zrnkům, tak Z Fold 6 vykazuje odolnost IP48.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Samsung však trochu podezříváme, že odolnost kloubu je v praxi jen kosmetickou změnou na papíře. Číslice 4 totiž znamená, že je telefon chráněn proti vniku částeček větších než 1 mm. Nicméně ty se asi poměrně těžko dostanou i do kloubu modelu Z Fold 5, který oficiálně takovou odolností nedisponuje. Odolnost vůči prachu nemá ani jeden ze samsungů s ohebným displejem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Pevný kloub zachovává možnost telefon otevřít prakticky do libovolného úhlu. To mimo jiné přináší i pozitiva pro využívání některých aplikací a jejich ovládání. Schopnosti obou telefonů jsou v tom ovšem shodné, Z Fold 5 má totiž díky softwarovým updatům vlastně stejné vychytávky jako Z Fold 6. A pokud je nemá, brzy je dostane.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I přes změny v konstrukci kloubu a vylepšení na poli dislpeje zůstává u Z Foldu 6 viditelná rýha v místě, kde se displej překládá „vejpůl“. Ta je i na omak v podstatě stejná jako u předchůdce.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Přesto, jak jsme již zmínili, je displej novinky posunem vpřed zejména v čitelnosti na přímém slunci. Na fotkách to nevynikne, ale panel Z Fold 6 je i v plném slunci docela dobře použitelný, zatímco na Z Foldu 5 obraz trochu zaniká. Co zůstává stejné, je kamerka pod hlavním displejem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Kde k upgradu, alespoň na papíře, nedošlo, je fotoaparát. Trojitá sestava nabízí 50 megapixelů u hlavního foťáku, 10 megapixelů u trojnásobného zoomu a 12 megapixelů u širokoúhlého fotoaparátu. Beze změn zůstává velikost použitých čipů i světelnost optiky.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V případě vylepšení v oblasti fotoaparátu se tak Galaxy Z Fold 6 spoléhá především na nový hardware. Logicky je tu novější čipset Snapdragon 8 Gen 3 namísto loňského Snapdragonu 8 Gen 2. Nový procesor má pomoci s lepším zpracováním fotek nejen díky vyššímu výkonu, ale i díky novým funkcím.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I spousta dalších parametrů Z Foldu 6 zůstává stejná jako u Z Foldu 5. Tak třeba nabíjení stále funguje s výkonem maximálně 25 W po kabelu nebo 15 W bezdrátově, je tu reverzní bezdrátové nabíjení s výkonem 4,5 W. Baterie i přes tenčí tělo zachovává kapacitu 4 400 mAh.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Stejná je i čtečka otisků prstů na boku telefonu. Ale Samsung tu vylepšil zpracování a zasazení čtečky do rámu, u předchozího modelu se tlačítko mohlo malinko pohybovat a trochu chrastilo, tady se nic takového neděje.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Parametry zůstávají zachovány i v oblasti konektivity nebo třeba konektorů jako takových. Sluchátkový jack tu od počátku není, telefon nemá ani slot na paměťové karty, koupit jde, stejně jako loni, verze s 256 a 512 GB paměti a také 1TB verzi Z Fold 6.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Pozvolné upgrady jsou v praxi určitě krokem kupředu. Na druhou stranu je otázkou, jestli ospravedlňují cenový rozdíl mezi starším a novým ohebným samsungem. Zatímco novinka oproti loňsku zdražila, Z Fold 5 je teď „ve výprodeji“ o hodně výhodnější.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Galaxy Z Fold 6 tak začíná cenou na 48 999 korunách, to je opravdu hodně i přes různé možné výkupní bonusy a jiné výhody, které Samsung nabízí. Galaxy Z Fold 5 ovšem lze teď mít už za 34 990 korun, a to je vlastně hodně zajímavá částka.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz