Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Má to být náhrada notů. Vyzkoušeli jsme, jak u Galaxy S21 funguje pero

  1:08
Jednou z významných novinek Samsungu Galaxy S21 Ultra je podpora dotykového pera S Pen. V zásadě získává funkce dosud vyhrazené modelům Galaxy Note. Šušká se, že je to znamení konce této modelové řady. S21 Ultra ji skutečně dovede nahradit, ale zatím to má kompromisy. Stejně jako samotná funkčnost pera.

Samsung Galaxy S21 Ultra | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Pero S Pen bylo dosud výsadou samsungů řady Galaxy Note a případně tabletů této značky. Nový Samsung Galaxy S21 Ultra to mění a zavádí podporu dotykového pera i do špičkové modelové řady s trochu delší tradicí na trhu.

Není úplně jasné, co tímto krokem Samsung zamýšlí. Spekuluje se o možném konci řady Galaxy Note a svým způsobem by to dávalo smysl: tradiční modely mohou mít pero jako příslušenství a další špičkovou větví jsou u Samsungu ohebné smartphony, takže „živit“ tři špičkové modelové řady se firmě nevyplatí.

Ať je záměr jakýkoli, je jasné, že pro Galaxy S21 Ultra je tu pro některé uživatele zajímavá nová možnost, která rozšiřuje funkcionalitu smartphonu o dosud v této řadě neviděné funkce. Pojďme se tedy podívat, co vlastně pero S Pen u Galaxy S21 Ultra umí a pro koho je toto řešení vhodné.

Příslušenství za příplatek

Na rozdíl od modelů Note je pero u Galaxy S21 Ultra dostupné jen jako přídavné příslušenství. Zákazníci si mohou koupit (tedy spíš budou moci, český e-shop Samsungu zatím nehlásí dostupnost) jen samotné pero za 899 korun, pero s jednoduchým silikonovým pouzdrem za 1 790 korun nebo pero s flipovým pouzdrem (to kryje i displej) za 2 490 korun. Není to žádná láce, nicméně ceny odpovídají cenám obdobných druhů oficiálního příslušenství Samsungu i u jiných modelů.

Pro každodenní používání pera je ideální koupit variantu s pouzdrem. Pero samotné, které je výrazně větší než u modelů Note (díky tomu se velmi dobře drží v ruce), není jak jinak k telefonu přichytit – nedrží ani magneticky, Galaxy S21 Ultra na něj nemá žádnou „šachtu“ či jiný integrovaný držák. Kdo si koupí samostatné pero, ten ho bude muset nosit zvlášť a může ho snadno ztratit.

Pouzdra mají určitou nevýhodu. Z již dost velkého Galaxy S21 Ultra udělají solidní monstrum. Standardní pouzdro, které už tak rozměry telefonu trochu zvětší, tu má na levé straně asi 8 mm silnou „šachtu“, kam se pero ukládá. S pouzdrem je Galaxy S21 Ultra asi o centimetr širší než bez pouzdra. Z estetického hlediska někomu může vadit silná část pouzdra na levé straně – pak je vhodnější pouzdro flipové, které toto asymetrické řešení skryje.

Samsung Galaxy S21 Ultra a pero S Pen

Ať tak, či tak, s pouzdrem je Galaxy S21 Ultra pořádný „macek“ a je větší než kterýkoli z notů. Komu jde o eleganci a kompaktnější provedení, u modelů Galaxy Note najde z tohoto hlediska přeci jen lepší řešení.

Zatím bez Bluetooth

U notů si navíc může zákazník vybrat i menší model, to u modelové řady Galaxy S21 nejde. Podpora pera se týká jen a pouze nejvyššího modelu Galaxy S21 Ultra, ten jediný má speciální detekční vrstvu, která s perem spolupracuje. Pero samotné je zatím v pasivní variantě, není tedy s telefonem propojeno přes Bluetooth, jako tomu je u špičkových notů. To uživatele ochuzuje především o funkci bezdotykových „vzdušných“ gest nebo vzdálenou spoušť fotoaparátu, což na druhou stranu nemusí být pro mnohé to nejdůležitější.

S Galaxy S21 Ultra lze samozřejmě použít i pero od některého z notů (ať už novější bluetooth provedení, nebo starší bez něj), vždy však bude fungovat jen v této pasivní podobě: například Bluetooth pero z Galaxy Note 20 Ultra není jak s telefonem propojit. Samsung nicméně chystá i variantu pera S Pen Pro, která bude mít podporu Bluetooth a bude možné ji propojit s kterýmkoli modelem s podporou S Pen. Ta však zatím není dostupná.

Obvyklá sada funkcí

Co se podporovaných funkcí týče, kromě oněch gest ve vzduchu je tu obvyklá sada, na kterou jsou majitelé modelů Galaxy Note už nějakou dobu zvyklí. U telefonu s vypnutou obrazovkou stačí „tasit“ pero, zmáčknout tlačítko na něm a rovnou lze začít psát poznámku na jinak vypnutý displej. Nikde není třeba nic pouštět, zapínat, je to podle nás jedna z nejužitečnějších funkcí S Pen. Rychle si na displej telefonu zapíšete cokoli.

Dodržel Samsung sliby? Otestovali jsme výkon Galaxy S21 Ultra

Podobně lze rychlou poznámku pořídit kdykoli při používání telefonu. Když se perem uživatel přiblíží k displeji, lze stiskem tlačítka na peru nebo zmáčknutím průhledné ikony, která se objeví na displeji, vyvolat menu zkratek s nejpoužívanějšími funkcemi pera (tento seznam si může uživatel libovolně upravit). Zde je opět možnost pořídit poznámku nebo třeba vstoupit do menu poznámek.

Užitečný může být i chytrý screenshot: funkce Inteligentní výběr umožní vybrat perem jakoukoli část obrazovky a tu buď rovnou použít jako screenshot k dalšímu uložení či sdílení, nebo z této části nechat telefon automaticky rozpoznat text (funguje to opravdu dobře) a ten takto „vytáhnout“. Pokud například chcete s někým sdílet úryvek z článku, je to někdy rychlejší způsob než pečlivé označování a kopírování dané části textu ručně. Navíc to funguje i tam, kde nejde text vybrat: v obrázcích nebo u PDF souborů, které vznikly třeba skenováním dokumentu.

Jsou tu i další funkce – zajímavá je možnost přeložit určité slovo v textu pouhým přejetím pera přes toto slovo. Funkce nezvládá překládat věty, skutečně jde jen o slova, nicméně může být užitečná pro ty, kdo si chtějí rozšiřovat svou slovní zásobu: jednoduše při čtení cizojazyčného textu mohou nad ním ukazovat perem a překládat si slovíčka, u kterých si nejsou jisti významem.

Spíš kreativní než pracovní

Jenže tato funkce zároveň ukazuje, jak i po letech vývoje nejsou některé „vychytávky“ pera S Pen dotažené. Při zapnutém překladu například přestane v prohlížeči fungovat posun stránky vyvolaný přejetím pera k jejímu spodnímu nebo hornímu okraji, takže je nutné text posouvat prstem či dotykem pera. Ano, není to na první pohled nic vážného, na druhou stranu to trochu ubírá na plynulosti a „samozřejmosti“ některých funkcí.

Samsung Galaxy S21 Ultra a pero S Pen

Uživatel také musí počítat s tím, že řada funkcí pera je k dispozici jen v aplikacích od Samsungu nebo aplikacích „spřátelených“ stran. Takže onen posun bez dotyku funguje jen ve webovém prohlížeči Samsung, naopak Chrome, Firefox nebo Microsoft Edge funkci nepodporují. Totéž platí třeba pro procházení galerie: ta standardní od Samsungu má vychytávky jako větší náhled obrázku, nad kterým uživatel drží pero a opět možnost posuvu bez dotyku, ve Fotkách Google budete něco podobného zkoušet marně.

Ano, je to dáno integrací (nebo spíše ne-integrací) pera do systému, Samsung funkce spíše vkládá do jednotlivých aplikací než do samotného OS – a totéž by museli udělat autoři těchto aplikaci, kteří v zásadě nemají k něčemu takovému důvod (a někdy asi ani prostředky). Pero S Pen se takto chová v podstatě od začátku, nicméně je to podle nás škoda a obrovsky nevyužitá příležitost. Integrace na systémové úrovni mohla být už dávno vyřešena a funkce daleko širší.

I proto považujeme S Pen spíše za záležitost pro kreativní uživatele. Třeba funkce kreslení tu funguje skvěle a ti, kdo kreslit skutečně umí, se s perem „vyřádí“ na velkém displeji Galaxy S21 Ultra dosytosti. Kdo však očekává, že bude pero skvělý nástroj pro manažerské činnosti, může být zklamán.

Věci, které nás u S20 Ultra štvaly, Samsung vylepšil a to včetně ceny

Některé funkce stále mají povahu škrábání se levou rukou za pravým uchem. Chcete třeba podepsat dokument vlastnoručním podpisem? Ano, jde to, ale musíte vědět, jak na to, a i když to umíte, je to záležitost na nejméně pět kliknutí. Namísto nějaké zkratky na tuto užitečnou funkci je nutné nejprve daný dokument otevřít ručně v aplikaci Microsoft Office (jiná to neumí), tady v pravém horním rohu vybrat režim úprav, v něm na stejném místě stisknout tlačítko režimu podpisu a teprve pak lze vybrat umístění podpisu a na displeji se podepsat.

Ano, pero umožňuje i jednoduché „čmárání“ poznámek do kalendáře (ty se však do něj nijak nepřenesou, je to jen vrstva přes zobrazení kalendáře) a pár dalších drobností, nicméně kreativní funkce (jako třeba AR Doodle – kreslení do obrazu živě pořizovaného čelní kamerou) tu mají tak nějak přednost.

I proto je S Pen podle nás poměrně okrajovou záležitostí a nedomníváme se, že si ho budou ke Galaxy S21 Ultra pořizovat davy uživatelů. A to i proto, že s pouzdrem to není zrovna úplně levná záležitost. Své příznivce si řešení jistě najde, ale otázkou je, nakolik pak bude v budoucnu samostatné dotykové pero pro Samsung významným doplňkem a zda není jeho podpora u Galaxy S21 Ultra jen takovým experimentem.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ticho, nebo povědomí o okolí? Nová sportovní sluchátka Sennheiser dají vybrat

Sennheiser Sport True Wireless

Nová zcela bezdrátová in-ear sluchátka Sport True Wireless od společnosti Sennheiser nás zaujala...

Obrněnec za pár korun vlastně dává smysl. Test Oscal S60

Oscal S60

U outdoorových telefonů často pochybujeme o jejich smyslu. Příplatek oproti běžným telefonům je...

Velice střídmá evoluce. Test Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G

Redmi Note 11 Pro 5G

U letošního modelu Redmi Note 11 Pro 5G nevymýšlelo Xiaomi žádné složitosti a vsadilo na poměrně...

První top model od levné značky ukázal potenciál. Test Realme GT 2 Pro

Realme GT 2 Pro

Model GT 2 Pro je prvním opravdu špičkovým modelem značky Realme, která v posledních letech...

Na trik s měňavou barvou na zádech sází až příliš. Test Realme 9 Pro+

Realme 9 Pro+

Nejlépe vybavený model střední třídy od výrobce Realme vedle dobré výbavy nabídne také unikátní...

Prémiový a dostupný díky skrytým kompromisům. Test smartphonu Vivo Y76 5G

Vivo Y76 5G

Čínské Vivo se mezi ambiciózními a u nás relativně novými značkami smartphonů snaží profilovat jako...

Umí toho spoustu, ale málo z toho pořádně. Test Honoru 50 Lite

Honor 50 Lite

První levnější mobil od značky Honor po jejím návratu na globální trhy vyvolává spíše rozpačité...

  • Nejčtenější

Dechberoucí nové mapy Googlu. Město prozkoumáte, jako byste jím prolétali

Google na letošní vývojářské konference Google I/O nepředstavil jen hardwarové novinky, ale i své pokroky na...

Takto dělají smartphone Japonci. Má obří snímač a displej snů

Kdysi to bylo království spotřební elektroniky. V mobilech však už Japonsko vyloženě první ligu nehrálo a dnes se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Rusku jsou napřed, už nabízí iPhone 14. Tvrdý rubl ho dělá pekelně drahým

V Rusku si již lze předobjednat vrcholná provedení ještě nepředstavené šestnácté generace iPhonů. Do její premiéry...

Tak levný mobil s ohebným displejem nikdy nebyl. Samsung přidává i bonus

Skládací Samsung Z Flip 3 v redakci testujeme několik měsíců. Koncept telefonu je skvělý, i když to samozřejmě nemusí...

Nevzdávají se. První pokus byl totální průšvih, teď to už zkouší potřetí

První pokus byl totální propadák, druhý už byl lepší a na potřetí by to už mělo být perfektní. ZTE totiž představilo...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Nová Motorola je zajímavá, ale stejně stojí prémiový model značky

Motorola točí modelové řady po půl roce. A navíc představuje jeden model za druhým. Aktuální novinka se jmenuje G82 a...

Postavili jsme tradiční hit střední třídy proti ambicióznímu vyzyvateli

Galaxy A „padeástkové“ řady je už nějakou dobu jasným prodejním hitem Samsungu. Je to obvykle jeho nejprodávanější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Revoluční i staromilská Xperia 1 IV má plynulý zoom a je bez kabelu

Japonská značka Sony pokračuje na poli špičkových smartphonů vlastním směrem i tempem. Nový top model Xperia 1 IV tak...

Nadupaný mobil má speciální schovaná tlačítka a má skvělý výkon

Nejlépe vybavený model značky Poco se tentokrát zaměřil opravdu důkladně na mobilní hráče. Nabídne totiž nejenom skvělý...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...