Neděle 7. března 2021, svátek má Tomáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. března 2021 Tomáš

Má to být náhrada notů. Vyzkoušeli jsme, jak u Galaxy S21 funguje pero

  1:08
Jednou z významných novinek Samsungu Galaxy S21 Ultra je podpora dotykového pera S Pen. V zásadě získává funkce dosud vyhrazené modelům Galaxy Note. Šušká se, že je to znamení konce této modelové řady. S21 Ultra ji skutečně dovede nahradit, ale zatím to má kompromisy. Stejně jako samotná funkčnost pera.

Samsung Galaxy S21 Ultra | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Pero S Pen bylo dosud výsadou samsungů řady Galaxy Note a případně tabletů této značky. Nový Samsung Galaxy S21 Ultra to mění a zavádí podporu dotykového pera i do špičkové modelové řady s trochu delší tradicí na trhu.

Není úplně jasné, co tímto krokem Samsung zamýšlí. Spekuluje se o možném konci řady Galaxy Note a svým způsobem by to dávalo smysl: tradiční modely mohou mít pero jako příslušenství a další špičkovou větví jsou u Samsungu ohebné smartphony, takže „živit“ tři špičkové modelové řady se firmě nevyplatí.

Ať je záměr jakýkoli, je jasné, že pro Galaxy S21 Ultra je tu pro některé uživatele zajímavá nová možnost, která rozšiřuje funkcionalitu smartphonu o dosud v této řadě neviděné funkce. Pojďme se tedy podívat, co vlastně pero S Pen u Galaxy S21 Ultra umí a pro koho je toto řešení vhodné.

Příslušenství za příplatek

Na rozdíl od modelů Note je pero u Galaxy S21 Ultra dostupné jen jako přídavné příslušenství. Zákazníci si mohou koupit (tedy spíš budou moci, český e-shop Samsungu zatím nehlásí dostupnost) jen samotné pero za 899 korun, pero s jednoduchým silikonovým pouzdrem za 1 790 korun nebo pero s flipovým pouzdrem (to kryje i displej) za 2 490 korun. Není to žádná láce, nicméně ceny odpovídají cenám obdobných druhů oficiálního příslušenství Samsungu i u jiných modelů.

Pro každodenní používání pera je ideální koupit variantu s pouzdrem. Pero samotné, které je výrazně větší než u modelů Note (díky tomu se velmi dobře drží v ruce), není jak jinak k telefonu přichytit – nedrží ani magneticky, Galaxy S21 Ultra na něj nemá žádnou „šachtu“ či jiný integrovaný držák. Kdo si koupí samostatné pero, ten ho bude muset nosit zvlášť a může ho snadno ztratit.

Pouzdra mají určitou nevýhodu. Z již dost velkého Galaxy S21 Ultra udělají solidní monstrum. Standardní pouzdro, které už tak rozměry telefonu trochu zvětší, tu má na levé straně asi 8 mm silnou „šachtu“, kam se pero ukládá. S pouzdrem je Galaxy S21 Ultra asi o centimetr širší než bez pouzdra. Z estetického hlediska někomu může vadit silná část pouzdra na levé straně – pak je vhodnější pouzdro flipové, které toto asymetrické řešení skryje.

Samsung Galaxy S21 Ultra a pero S Pen

Ať tak, či tak, s pouzdrem je Galaxy S21 Ultra pořádný „macek“ a je větší než kterýkoli z notů. Komu jde o eleganci a kompaktnější provedení, u modelů Galaxy Note najde z tohoto hlediska přeci jen lepší řešení.

Zatím bez Bluetooth

U notů si navíc může zákazník vybrat i menší model, to u modelové řady Galaxy S21 nejde. Podpora pera se týká jen a pouze nejvyššího modelu Galaxy S21 Ultra, ten jediný má speciální detekční vrstvu, která s perem spolupracuje. Pero samotné je zatím v pasivní variantě, není tedy s telefonem propojeno přes Bluetooth, jako tomu je u špičkových notů. To uživatele ochuzuje především o funkci bezdotykových „vzdušných“ gest nebo vzdálenou spoušť fotoaparátu, což na druhou stranu nemusí být pro mnohé to nejdůležitější.

S Galaxy S21 Ultra lze samozřejmě použít i pero od některého z notů (ať už novější bluetooth provedení, nebo starší bez něj), vždy však bude fungovat jen v této pasivní podobě: například Bluetooth pero z Galaxy Note 20 Ultra není jak s telefonem propojit. Samsung nicméně chystá i variantu pera S Pen Pro, která bude mít podporu Bluetooth a bude možné ji propojit s kterýmkoli modelem s podporou S Pen. Ta však zatím není dostupná.

Obvyklá sada funkcí

Co se podporovaných funkcí týče, kromě oněch gest ve vzduchu je tu obvyklá sada, na kterou jsou majitelé modelů Galaxy Note už nějakou dobu zvyklí. U telefonu s vypnutou obrazovkou stačí „tasit“ pero, zmáčknout tlačítko na něm a rovnou lze začít psát poznámku na jinak vypnutý displej. Nikde není třeba nic pouštět, zapínat, je to podle nás jedna z nejužitečnějších funkcí S Pen. Rychle si na displej telefonu zapíšete cokoli.

Dodržel Samsung sliby? Otestovali jsme výkon Galaxy S21 Ultra

Podobně lze rychlou poznámku pořídit kdykoli při používání telefonu. Když se perem uživatel přiblíží k displeji, lze stiskem tlačítka na peru nebo zmáčknutím průhledné ikony, která se objeví na displeji, vyvolat menu zkratek s nejpoužívanějšími funkcemi pera (tento seznam si může uživatel libovolně upravit). Zde je opět možnost pořídit poznámku nebo třeba vstoupit do menu poznámek.

Užitečný může být i chytrý screenshot: funkce Inteligentní výběr umožní vybrat perem jakoukoli část obrazovky a tu buď rovnou použít jako screenshot k dalšímu uložení či sdílení, nebo z této části nechat telefon automaticky rozpoznat text (funguje to opravdu dobře) a ten takto „vytáhnout“. Pokud například chcete s někým sdílet úryvek z článku, je to někdy rychlejší způsob než pečlivé označování a kopírování dané části textu ručně. Navíc to funguje i tam, kde nejde text vybrat: v obrázcích nebo u PDF souborů, které vznikly třeba skenováním dokumentu.

Jsou tu i další funkce – zajímavá je možnost přeložit určité slovo v textu pouhým přejetím pera přes toto slovo. Funkce nezvládá překládat věty, skutečně jde jen o slova, nicméně může být užitečná pro ty, kdo si chtějí rozšiřovat svou slovní zásobu: jednoduše při čtení cizojazyčného textu mohou nad ním ukazovat perem a překládat si slovíčka, u kterých si nejsou jisti významem.

Spíš kreativní než pracovní

Jenže tato funkce zároveň ukazuje, jak i po letech vývoje nejsou některé „vychytávky“ pera S Pen dotažené. Při zapnutém překladu například přestane v prohlížeči fungovat posun stránky vyvolaný přejetím pera k jejímu spodnímu nebo hornímu okraji, takže je nutné text posouvat prstem či dotykem pera. Ano, není to na první pohled nic vážného, na druhou stranu to trochu ubírá na plynulosti a „samozřejmosti“ některých funkcí.

Samsung Galaxy S21 Ultra a pero S Pen

Uživatel také musí počítat s tím, že řada funkcí pera je k dispozici jen v aplikacích od Samsungu nebo aplikacích „spřátelených“ stran. Takže onen posun bez dotyku funguje jen ve webovém prohlížeči Samsung, naopak Chrome, Firefox nebo Microsoft Edge funkci nepodporují. Totéž platí třeba pro procházení galerie: ta standardní od Samsungu má vychytávky jako větší náhled obrázku, nad kterým uživatel drží pero a opět možnost posuvu bez dotyku, ve Fotkách Google budete něco podobného zkoušet marně.

Ano, je to dáno integrací (nebo spíše ne-integrací) pera do systému, Samsung funkce spíše vkládá do jednotlivých aplikací než do samotného OS – a totéž by museli udělat autoři těchto aplikaci, kteří v zásadě nemají k něčemu takovému důvod (a někdy asi ani prostředky). Pero S Pen se takto chová v podstatě od začátku, nicméně je to podle nás škoda a obrovsky nevyužitá příležitost. Integrace na systémové úrovni mohla být už dávno vyřešena a funkce daleko širší.

I proto považujeme S Pen spíše za záležitost pro kreativní uživatele. Třeba funkce kreslení tu funguje skvěle a ti, kdo kreslit skutečně umí, se s perem „vyřádí“ na velkém displeji Galaxy S21 Ultra dosytosti. Kdo však očekává, že bude pero skvělý nástroj pro manažerské činnosti, může být zklamán.

Věci, které nás u S20 Ultra štvaly, Samsung vylepšil a to včetně ceny

Některé funkce stále mají povahu škrábání se levou rukou za pravým uchem. Chcete třeba podepsat dokument vlastnoručním podpisem? Ano, jde to, ale musíte vědět, jak na to, a i když to umíte, je to záležitost na nejméně pět kliknutí. Namísto nějaké zkratky na tuto užitečnou funkci je nutné nejprve daný dokument otevřít ručně v aplikaci Microsoft Office (jiná to neumí), tady v pravém horním rohu vybrat režim úprav, v něm na stejném místě stisknout tlačítko režimu podpisu a teprve pak lze vybrat umístění podpisu a na displeji se podepsat.

Ano, pero umožňuje i jednoduché „čmárání“ poznámek do kalendáře (ty se však do něj nijak nepřenesou, je to jen vrstva přes zobrazení kalendáře) a pár dalších drobností, nicméně kreativní funkce (jako třeba AR Doodle – kreslení do obrazu živě pořizovaného čelní kamerou) tu mají tak nějak přednost.

I proto je S Pen podle nás poměrně okrajovou záležitostí a nedomníváme se, že si ho budou ke Galaxy S21 Ultra pořizovat davy uživatelů. A to i proto, že s pouzdrem to není zrovna úplně levná záležitost. Své příznivce si řešení jistě najde, ale otázkou je, nakolik pak bude v budoucnu samostatné dotykové pero pro Samsung významným doplňkem a zda není jeho podpora u Galaxy S21 Ultra jen takovým experimentem.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ukázkové prémiové telefony bez extrémů ve výbavě. Test Samsungů S21 a S21+

Samsung Galaxy S21 a S21+

Letošní sestava prémiových samsungů řady Galaxy S21 opět zahrnuje vedle špičkového modelu s...

Má 5G i jeden pořádný kompromis. Test Samsungu Galaxy A42 5G

Samsung Galaxy A42 5G

Levných telefonů s podporou 5G na trhu stále přibývá. I Samsung proto přistoupil na levnější model,...

I přes kompromisy je to téměř pan dokonalý. Test Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Žádný smartphone není úplně dokonalý a Samsung u nové modelové řady učinil některé ústupky, které...

Patří na absolutní špičku. Otestovali jsme fotoaparát Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Špičkové modely Samsungu patří tradičně k nejlepším fotomobilům, nicméně konkurence v posledních...

Má to být náhrada notů. Vyzkoušeli jsme, jak u Galaxy S21 funguje pero

Samsung Galaxy S21 Ultra

Jednou z významných novinek Samsungu Galaxy S21 Ultra je podpora dotykového pera S Pen. V zásadě...

Málo kompromisů a bohatá výbava za osm tisíc. Test Realme 7 Pro

Realme 7 Pro

Telefony značky Realme dávají v posledních měsících jasně najevo, že je čas zatopit konkurenci....

Je na co se těšit. Vyzkoušeli jsme notebook Asus s novinkami AMD a Nvidia

ROG Zephyrus Duo 15 SE

Exkluzivně AMD tento týden představilo nové mobilní procesory, Nvidia nové mobilní grafické čipy. Nám se...

  • Nejčtenější

České uživatele Androidu ohrožuje bankovní malware. Obchází SMS ověření

Společnost Eset zveřejnila statistiky lednových hrozeb pro české uživatele androidích zařízení. Varuje zejména před...

Může to být cenová bomba. Xiaomi má nový nejlevnější 5G telefon

Závod o nejlevnější 5G telefon stále pokračuje a Xiaomi krade titul samo sobě. Nový smartphone Redmi Note 10 5G umí...

Samsung je králem nové kategorie smartphonů. Díly dodává i konkurenci

Přestože jsou na trhu už skoro dva roky, stále nejsou skládací telefony úplně obvyklé. Nabízejí je prakticky jen tři...

Chcete výhodný seniorský tarif? S věrnostní kartou jej získá každý

Operátoři kromě běžných tarifů nabízí i speciální, určené pro konkrétní skupinu lidí. Jedním takovým je třeba seniorský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukázkové prémiové telefony bez extrémů ve výbavě. Test Samsungů S21 a S21+

Letošní sestava prémiových samsungů řady Galaxy S21 opět zahrnuje vedle špičkového modelu s přídomkem Ultra také...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Ukázkové prémiové telefony bez extrémů ve výbavě. Test Samsungů S21 a S21+

Letošní sestava prémiových samsungů řady Galaxy S21 opět zahrnuje vedle špičkového modelu s přídomkem Ultra také...

Realme GT bude jeden z nejlevnějších mobilů s procesorem Snapdragon 888

Realme představilo výkonný model GT. Zaujme především ve žluté variantě a pak také výbavou. Na jednu stranu je výborná...

Huawei zahodil svůj design skládačky a vsadil na konkurenční

Huawei představil druhou generaci skládacího modelu Mate X. Na původní model dvojka navazuje jen systémově, rozkládá se...

Vylepšený foťák i lehká odolnost proti vodě. Prohlédněte si Motorolu G30

Na trh zamířila novinka od Motoroly, model G30. Ačkoliv je to model za poměrně lidovou cenu, má ve výbavě pár...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...