Snímač otisků prstů v displeji byl ještě nedávno skloňován s připravovaným Galaxy Note 9, další generací phabletu, který Samsung se vší pravděpodobností představí na sklonku léta a ukázat by jej měl v Berlíně v rámci tradiční výstavy spotřební elektroniky IFA.
Nakonec však má být příští note, který před lety segment phabletů, tedy přerostlých smartphonů, definoval, vybaven konvenční čtečkou a ta si odbude premiéru právě v Galaxy S10. A to možná už zkraje příštího roku.
Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone |
Redakce SamMobile uvádí, že Samsung už vestavěný snímač v displeji vyvinul. Senzor využívá ultrazvukových vln k analýze a srovnání předtím uloženého otisku a v případě shody telefon odemkne. To je běžný princip. Na rozdíl od současných snímačů vně panelu by ale tento typ načítal a následně srovnával 3D otisk prstu a nikoli jen dvourozměrnou informaci.
3D otisk zajišťuje nejen větší přesnost, ale především bezpečnost, na kterou je u smartphonů kladen stále větší důraz v každém ohledu. Vzhledem k množství informací, které v nich uchováváme, ani není divu.
Z pohledu bezpečnosti tak tento typ snímače překoná nejen ty běžné „venkovní“ čtečky, ale i optickou technologii Synaptics Clear ID, kterou je vybaven Vivo X20 Plus UD, historicky první komerčně dostupný smartphone se čtečkou v displeji.
Skokový nárůst bezpečnosti takového snímače můžeme přirovnat k náskoku systému Face ID od Applu v porovnání se systémy ostatních výrobců, kteří namísto trojrozměrné mapy tváře pracují jen se dvěma dimenzemi. To byl také důvod, proč krátce po uvedení Galaxy S8 vyšlo najevo, že telefon lze odemknout pouhým přiložením jiného telefonu se zobrazenou fotografií předtím načteného obličeje.
Snímač otisků: dříve výsada extraligy, dnes běžná výbavaSnímač otisků prstů dnes představuje osvědčený způsob autorizace uživatele, který už u většiny dnešní produkce nahradil manuální zadávání hesla. Z nejvyšší třídy si postupně našel cestu do střední i nižší cenové kategorie a dnes chybí jen těm skutečně základním smartphonům. Dříve byl nejčastěji umístěn pod displejem, odtud jej však roztahování obrazovky po celé ploše často vyhání na zadní stranu, obvykle někam pod objektiv fotoaparátu, aby byla ploška snímače ukazováku co nejdostupnější. Sony jej pak u některých xperií umístilo do bočního vypínacího tlačítka. Rozvoj technologií ale nijak nepolevuje, a tak byl dalším stupněm vývoje integrace snímače přímo pod displej. To je, alespoň designově, nepochybně nejčistší řešení. Jak se ale ukázalo, je pro výrobce také pořádnou výzvou s řadou překážek, které bylo nutno překonat. O výrobu takového snímače se pokoušela řada z nich, nakonec všem trochu překvapivě vypálil rybník americký Qualcomm, když loni v létě na veletrhu v Šanghaji spolu s čínskou společností Vivo z konglomerátu BBK Electronics takový snímač představil. A to rovnou ve trojím různém provedení podle tloušťky krycího skla. Ačkoli byl prezentovaný smartphone Vivo prototypem, bylo více než jasné, že si nový typ snímače premiéru odbude právě u jejich smartphonu. Nakonec to však bylo trochu jinak. Smartphone s první čtečkou v displeji skutečně nese logo značky Vivo a byl k vidění již v lednu v rámci veletrhu CES v Las Vegas. Vivo X20 Plus UD (Under Display) ale nebyl k „zastižení“ na stánku čínského výrobce, jak by každý logicky očekával, ale u společnosti Synaptics, která potřebnou technologii nakonec dodala (vivo totiž na veletrhu nevystavovalo). Její systém Clear ID je, stejně jako v případě Qualcommu, také optický a určen pro panely typu OLED. Ultrazvukový snímač pod displejem, který kromě Samsungu podle posledních spekulací vyvíjí i Apple, by tak byl dalším krokem kupředu. |
Výbava Galaxy S10 zatím přísně tajná
Ačkoli zatím o S10 není potvrzeno vůbec nic, o výbavě jubilejního topmodelu se samozřejmě čile spekuluje. Mluví se například o neuvěřitelně jemném displeji, jehož hustota má dokonce překročit hranici 600 PPI.
Jen pro připomenutí: když Steve Jobs v roce 2010 představoval iPhone 4, jehož Retina displej měl tehdy nepřekonatelnou jemnost 326 PPI, uvádělo se, že jemnější už není třeba, jelikož lidské oko při běžné pozorovací vzdálenosti při této jemnosti není schopno rozpoznat dva sousedící pixely. Pokud se zvěsti o panelu Galaxy S10 naplní, pak budeme oproti Retina displeji iPhonu 4/4s na téměř dvojnásobné hustotě bodů.
Opět by měly existovat dvě verze a základní model s 5,8palcovou obrazovkou doplní „plusko“ s úhlopříčkou 6,3 palce. Asi není třeba zmiňovat, že panely budou po stranách zahnuté. Rovina totiž nemá v nejvyšší lize od Samsungu co pohledávat.
Displej by měl doslova pohltit celou čelní plochu, a to z celých 93 procent. Panely řady S8 a S9 přitom zabírají „jen“ 83,6 procenta čela a v tomto ohledu by se Samsung opravdu vytáhl. Ani tak to však na rekord v této „disciplíně“ nemusí stačit, Lenovo totiž v minulých dnech ukázalo náčrt chystaného smartphonu, jehož panel má ukrojit 95 % plochy (více v článku Neuhodnete, který výrobce chce mít skutečně bezrámečkový telefon).
Hnacím ústrojím telefonu bude příští čip Samsungu Exynos 9820, jež bude na některých trzích alternovat se Snapdragonem 855. Také tento procesor bude vyrábět jihokorejský gigant svým 7nm FinFET procesem, oba budou podporovat sítě 5G (více v článku Samsung příští modely osadí superčipem. Technologie předstihne konkurenci).
Zajímavě působí dřívější zmínka o úložišti nového standardu UFS 3.0, který by přinesl větší rychlosti čtení a zápisu, což bude mít smysl třeba při záznamu 4K videí. Očekávat můžeme také špičkový fotoaparát. Dvojitý objektiv se už u Samsungu etabloval a můžeme jen odhadovat, zda po vzoru Huaweie Galaxy S10 dostane i třetí optickou soustavu.