Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Postavili jsme tradiční hit střední třídy proti ambicióznímu vyzyvateli

  1:08
Galaxy A „padeástkové“ řady je už nějakou dobu jasným prodejním hitem Samsungu. Je to obvykle jeho nejprodávanější telefon a tedy nejprodávanější mobil u nás. Vyzyvatelů má ovšem spoustu. Proti novému Galaxy A53 5G se staví třeba Vivo V23 5G, které překvapí řadou detailů i tím, že je dražší než konkurenční Samsung.

Samsung Galaxy A53 5G a Vivo V23 5G | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Jak to s hitovým potenciálem nového Samsungu Galaxy A53 ve skutečnosti bude, ukáže až čas. Oproti loňsku totiž Samsung trochu podražil – cena 11 499 korun není úplně nízká a sourozenec Galaxy A33 nemá ve výbavě příliš ústupků, přitom stojí devět tisíc. Na druhou stranu je A53 z hlediska výbavy i dalšími vlastnostmi nadále oním pomyslným ideálem, který dovede v některých detailech nabídnout ono „něco navíc“.

Proti oblíbeným samsungům však stojí na trhu záplava konkurentů. K těm velmi ambiciózním patří i nové Vivo V23 5G, které se rozhodně nepodbízí cenou. Novinka totiž stojí 11 999 korun, takže si oproti Samsungu dokonce připlatíte. I když je to i tím, že Samsung v základním provedení má méně paměti, za stejnou porci zaplatí zákazník stejně, jako u Viva.

Vivo se od počátku svého působení na našem trhu profiluje jako prémiová značka a ambiciózní cena V23 5G to jen dokazuje. Na druhou stranu to není jen o tom, že by byl tento smartphone „pouze drahý“, za danou cenu také zákazník dostane odpovídající produkt. Jak si tedy vede v porovnání s modelem, se kterým se budou porovnávat mnozí?

Stylový a stylovější

Vivo se snaží zájemce zaujmout už samotným stylem a zpracováním. Design se nese tak trochu ve stylu iPhonů, u V23 5G to je mimochodem zvýrazněno výřezem displeje namísto průstřelu, který má Samsung. Výřez je tu z důvodu umístění dvou čelních kamer, což probereme později – vizuálně se pak Vivo přibližuje letošním iPhonům, i když je výřez podstatně menší, než u nich. Řešení Samsungu je z tohoto hlediska daleko elegantnější, ale Vivo má navrch ve funkčnosti.

Vivo také vede v oblasti materiálů. Rám telefonu je kovový a i když se zprvu zdálo, že na kov přešel i Samsung, není tomu tak. Tedy, alespoň podle našich poznatků – rámeček na bocích telefonů rozhodně na omak nepřináší onen chladivý pocit, jaký kov přináší. A i podle dalších indicií jde prostě o plast. Plastová jsou tu i záda, což ostatně byla i u předchůdce, stejně jako rámeček, jen provedení a sladění rámečku se zády je tu tentokrát trochu jiné.

Vivo tedy v tomto případě získává rychle navrch, zpracování telefonu je oproti Samsungu o mílové kroky vpředu. Kov dodává uživateli pocit solidnosti a bytelnosti. Na druhou stranu zaujme fakt, že je Vivo lehčí, než korejský konkurent. Hmotnost telefonu činí 179 nebo 181 gramů (podle provedení), Samsung vykáže 189 gramů. Rozdíl je to v praxi téměř neznatelný a nejspíš jde na vrub použité baterii. Vivo celkově rozhodně působí luxusnějším dojmem. A to má v rukávu ještě trumf v podobě barevné varianty se zády schopnými měnit barvu (barvu ovlivňuje množství UV záření, které na záda dopadá).

Samsung Galaxy A53 5G a Vivo V23 5G

Rázem tu tak máme dva stylově zcela odlišné telefony: poměrně výrazné Vivo (výrazné je i v konzervativnější černé barvě) s důrazem na kvalitní zpracování a Samsung, který vsadil na nenucenou eleganci. Tlumené pastelové barvy zad a plynulé přechody povrchů totiž dodávají vzhledu Samsungu také skvělý šmrnc. Dokonce takový, že se nám Samsung líbí víc, než Vivo. Podle nás přitom nejde jen o otázku osobního vkusu: Samsung ladí vzhled modelů Galaxy A5x už hezkou řádku let a není divu, že se mu tedy podařilo vytvořit něco, co bude líbivé pro široké publikum. To Vivo spíš svým vzhledem dovede vzbuzovat vášně – na tom není nic špatně, ale podle nás se tím Vivo o některé potenciální zákazníky připravuje. A přidáme ještě jeden detail: Vivo V23 5G je podle nás fotogeničtější, než Samsung, na fotkách vypadá telefon skvěle, v praxi působí trochu obyčejnějším dojme. Třeba to předejde některým zklamáním.

Ten má to a ten zas tohle

Kromě vzhledu samozřejmě smartphony lákají i na svou výbavu, ve které najdeme u každého řadu zajímavých prvků, kterými dovedou zaujmout. A každý to zkouší trochu jinak, přičemž se opět ukazuje, jak každý z výrobců přemýšlí trochu jinak. Takže. Samsung jde rozhodně po praktické stránce věci, takže je tu například odolnost vůči vodě a prachu podle specifikace IP67, Vivo se ničím takovým pochlubit nemůže. Samsung si také ponechává možnost rozšířit vnitřní paměť kartami microSD, tuto možnost Vivo V23 5G zákazníkům nedá. Na druhou stranu Vivo nabídne v základu 256 GB paměti, Samsung Galaxy A53 5G „jen“ 128.

Dalším trumfem Viva V23 5G je jeho rychlé nabíjení s výkonem 44 W, před kterým výkon 25 W u Samsungu rozhodně bledne. Jenže pak je tu kapacita baterie a výsledná výdrž. Vivo má slušných 4 200 mAh a poměrně obvyklou výdrž na úrovni jednoho až dvou dní. Samsung ovšem disponuje baterií s kapacitou 5 000 mAh, což je 18 % navíc a tomu v podstatě v praxi odpovídá i výdrž baterie. Ne, ani Samsung nebude rekordmanem ve výdrži, ale jeho projev je daleko suverénnější. Poměrně důležitým detailem je však fakt, že Samsung ke svému telefonu nedává nabíječku, tu si tak musí zákazník koupit zvlášť, tedy si připlatit. Vivo má nabíječku v balení a jako bonus tu jsou i silikonový obal a také redukce z USB-C na 3,5 mm jack – oba soupeři totiž postrádají sluchátkový konektor. Vivo přidá zákazníkům i ona sluchátka, Samsung ne.

Oba telefony lákají na AMOLED displej s vyšší obnovovací frekvencí. V obou případech je rozlišení displejů 2 400 x 1 080 pixelů, úhlopříčka je 6,5 palce u Samsungu a 6,44 u Viva. Panel Viva má frekvenci 90 Hz, Samsung nabídne u svého Super AMOLEDu dokonce 120 Hz a celkově na nás displej působí příjemnějším a přirozenějším dojmem, u Viva se zase zdá, že telefon disponuje vyšším maximálním jasem. S čitelností na slunci jsme pak neměli problém ani u jednoho z telefonů.

V23 5G nabídne s procesorem MediaTek Dimensity 920 a 12 GB RAM trochu víc výkonu, než Samsung s jeho Exynosem 1280 a 6 GB RAM, v benchmarcích má zhruba o 10 – 20 % výkonu navíc. Na druhou stranu Samsung má podle nás trochu elegantnější uživatelské prostředí One UI 4.1 oproti Funtouch OS 12, které trpí často nesmyslnými překlady položek v systému a také občasným zasekáváním nebo pádem funcí a aplikací. Samsung také nabídne prémiovou podporu systému. Galaxy A53 dostane čtyři roky aktualizací systému a pět let bezpečnostních aktualizací. Vivo ohledně aktualizací víceméně mlčí. Samsung je co se stability a plynulosti systému i jeho podpory tedy rozhodně jistotou.

Přetahovaná i u foťáků

Podobnou přetahovanou hrají Samsung Galaxy A53 G5 a Vivo V23 5G i v případě fotoaparátů. A i tady je rozdělení opět poměrně jednoznačné. Vivo má rozhodně navrch u selfie snímků, napovídají tomu už specifikace. Zatímco Galaxy A53 má jednoduchý 32megapixelový čelní foťák, co funguje tak nějak normálně, jak bychom očekávali, Vivo je již po hardwarové stránce někde úplně jinde. Hlavní selfie snímač má 50 megapixelů a automatické ostření, k tomu je tu osmimegapixelový širokoúhlý foťák (bez ostření) a také sestava přisvětlovacích diod, které dokonce umí měnit i teplotu barev. Selfie z V23 5G tedy vypadají skvěle a Samsung se tu skutečně nechytá, snímky postrádají ve srovnání se soupeřem ostrost, barvy, zaostávají vlastně ve všem.

Fotografie pořízená smartphonem Vivo V23 5G
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V23 5G
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V23 5G
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V23 5G
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V23 5G
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V23 5G
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V23 5G
Fotografie pořízená smartphonem Vivo V23 5G

Fotografie pořízené smartphonem Vivo V23 5G

Jenže u hlavní sestavy se situace obrací. Pravda, rozdíl tu není tak výrazný, ale Samsung má prostě v kvalitě hlavní sestavy fotoaparátu navrch. Je to opět dáno i hardwarovými rozdíly. Hlavní snímače mají v obou případech rozlišení 64 megapixelů, ale Samsung má trochu lepší optiku (f/1.8 oproti f/1.9) a hlavně optickou stabilizaci obrazu, která pomáhá prakticky ve všech situacích. Snímky z A53 jsou ostřejší, detailnější, mají lepší kontrasty a podobně. Podobné je to u širokoúhlých foťáků, kde má Samsung navrch v rozlišení (12 oproti 8 megapixelům) a malinko i v širším úhlu záběru (123 oproti 120 °).

Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53 5G
Fotografie pořízená smartphonem Samsung Galaxy A53 5G

Fotografie pořízené smartphonem Samsung Galaxy A53 5G

Oba telefony mají také makro snímače, Vivo pouze dvoumegapixelový, Samsung ovšem pětimegapixelový a takový snímač už k něčemu na rozdíl od toho u Viva poslouží. Platí přitom, že makro s hlavním objektivem je slabinou obou telefonů (na blízko je malá hloubka ostrosti snímků a je tu hodně neostrostí i jinde), takže vlastně chápeme, proč výrobci makro foťák přidávají. U Viva je ovšem jen do počtu, u Samsungu přeci jen něco umí. A pak je tu ještě bokeh foťák Samsungu, který má rozlišení 5 megapixelů a pomáhá výraznějšímu efektu rozmazání pozadí u portrétů a dalších snímků.

Výběr je na vás

I když tedy Samsung Galaxy A53 5G a Vivo V23 5G míří vlastně na stejné publikum, každý z těchto telefonů v důsledku zaujme asi někoho trochu jiného – někoho s jinými požadavky. Vivo má navrch u selfie, rychlosti nabíjení, konstrukci a zpracování, působí skutečně prémiově a ve zlaté barevné variantě se zády schopnými měnit barvu i dost neotřele. To Samsung je určitou líbivou klasikou a triumfuje u hlavního foťáku a praktickými detaily, jako vyladěním a podporou systému, odolností vůči vodě a prachu nebo možností rozšířit paměť. Každý z těchto telefonů má něco do sebe a ať už zvolíte jeden, nebo druhý, nebude to špatná volba.

Ve výsledku je jasné, že Galaxy A53 si najde víc fanoušků, než Vivo V23. Už jen díky jistotě a „věhlasu“, které korejská značka nabízí. A také díky tomu, že je její telefon levnější, byť je to vykoupeno i tím, že zákazník nedostane v balení téměř žádné příslušenství, zatímco Vivo dodává kompletně vlastně vše, co můžete potřebovat. Zatímco Vivo V23 5G stojí 11 999 korun, Samsung oficiálně za svůj model žádá 11 499 korun, ale v aktuální květnové slevové akci lze A53 5G pořídit za 10 499 korun. To už ponechává i solidní finanční rezervu na nabíječku a silikonový obal. Galaxy A53 5G s 256 GB uživatelské paměti, což je porce, kterou Vivo nabídne standardně, ovšem vyjde na stejných 11 999 korun, jako Vivo (opět v aktuální akci, jinak stojí necelých 13 tisíc).

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Ze dvou levných nokií je lepší ta levnější. Test Nokií G11 a G21

Nokia G11 a G21

Nokie G11 a G21 představené letos na veletrhu MWC v Barceloně jsou cenově nejdostupnějšími modely,...

Zvuk odevšad a bez drátů. Vyzkoušeli jsme nejzajímavější domácí kino

Sony HT-A9

Efektně a skutečně prostorově zahraje všechny moderní formáty filmového prostorového zvuku včetně...

Test Sony Xperia Pro-I: Drahá hračka i super nástroj pro tvůrce obsahu

Sony Xperia Pro-I

Už samotná cena 46 990 korun vypadá u smartphonu Sony Xperia Pro-I poměrně děsivě. Vždyť je to svým...

Obhajuje pozici hitu, ale má to těžké. Test Samsungu Galaxy A53

Samsung Galaxy A53 5G

Na první pohled to vypadá jako jasná sázka na jistotu. Samsungu se skvěle prodával už model Galaxy...

Kdysi se levným honorům dařilo, nyní to stále není ono. Test Honoru X8

Honor X8

Levnější model X8 od značky Honor se nepouští do žádných divokých bitev s konkurencí a spíše se...

Umí toho spoustu, ale málo z toho pořádně. Test Honoru 50 Lite

Honor 50 Lite

První levnější mobil od značky Honor po jejím návratu na globální trhy vyvolává spíše rozpačité...

Levný mobil, který by mohl být ještě levnější. Test Xiaomi Redmi 10

Redmi 10

Základ nabídky značky Xiaomi aktuálně tvoří model Redmi 10. Na poměry nižší střední třídy je to...

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Vystopovala a zabila svého přítele. Pomohl jí v tom přívěsek od Applu

Případy stalkingu, ve kterých figuruje vyhledávací přívěsek Apple AirTag, jsou stále častější. Jeden z nich měl navíc...

Vodafone vyladil svůj tajný tarif. Není určen pro každého

Vodafone začal na začátku června nabízet svůj tajný akční tarif v nové podobě. Oproti předchozí nabídce zlevnil, ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze dvou levných nokií je lepší ta levnější. Test Nokií G11 a G21

Nokie G11 a G21 představené letos na veletrhu MWC v Barceloně jsou cenově nejdostupnějšími modely, které značka...

Exotický tablet někomu nebude dávat smysl a jiní z něj budou nadšení

Huawei představil v Istanbulu novinky pro evropský trh. Jasně největším exotem je tablet MatePad Paper. S běžnými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Má super fotoaparát a vyrovná se nejlepším modelům Samsungu a Applu

Vivo X80 Pro je první skutečný top model, který tato čínská značka uvádí na náš trh. Vivo v něm vidí konkurenta pro...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Levný huawei exceluje baterií. Dražší sourozenec ji má menší

Pokud sháníte telefon s opravdu velkou baterií, tak v rámci známých značek bude premiantem nový Huawei Nova Y70. Je to...

Nová Motorola G42 přináší chaos do přetékajícího portfolia značky

Kdo vybírá nový smartphone trochu pečlivěji, při studiu portfolia Motoroly bude zmatený jako pověstná lesní včela. V...

Nejlevnější foťák s optickou stabilizací má Motorola. Bez ní pak ušetříte

Motoroly G31 a G41 jsou telefony z loňské modelové řady, ale do prodeje se prakticky dostaly až letos. Po slevách to...

Žádná suchá prezentace. Podívejte se, jak Vivo představilo svou novinku

Premiéry chytrých telefonů se již dlouho odehrávají podle stejného scénáře: více či méně dlouhou prezentaci následuje...

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...