Není výročí, jako výročí. Na tento smartphone si asi nevzpomenete

  13:32aktualizováno  13:32
Samsung se od počátku roku ohání desátým výročím vlajkových modelů Galaxy S. Nejnovější model byl představen v desáté generaci, ale ta teprve načíná desátý rok existence této řady, kulatiny přijdou až příští rok. Ale i tak Samsung letos desetileté výročí oslaví. Tak dlouho totiž vyrábí smartphony s Androidem.

Samsung GT-i7500 Galaxy | foto: Honor

Aby bylo jasno, první model řady Galaxy S, tedy původní typ GT-i9000, byl představen světu v červnu roku 2010, desáté narozeniny tedy řada Galaxy S oslaví až za rok a něco. Ale Nejnovější Galaxy S10 vlastně onen desátý rok kariéry této nejstarší špičkové androidí modelové řady načíná.

Fotogalerie

Skutečné desáté „narozeniny“ ovšem u Samsungu slaví operační systém Android a samotný název Galaxy. Už v červnu roku 2009 totiž korejský výrobce představil svůj první smartphone s operačním systémem od Googlu. Byl to typ Samsung GT-i7500 Galaxy, který tehdy v nabídce doplnil dotykové přístroje s prostředím TouchWiz a vlastní nechytrou platformou, Symbianem S60, nebo Windows Mobile.

To u prvního androidího samsungu prostředí TouchWiz prozatím chybělo, s tím přišel až právě první typ Galaxy S. První Samsung Galaxy tak vlastně využíval vcelku čistý Android, tehdy ve verzi 1.5. Displej měl na dnešní poměry směšnou úhlopříčku 3,2 palce a rozlišení jen 480 x 320 pixelů, ale už tehdy se chlubil další klíčovou technologií špičkových chytrých samsungů: panel byl totiž typu AMOLED.

I další technické parametry dnes působí docela úsměvně: stroj poháněl jednojádrový procesor Qualcomm s taktem 528 MHz, RAM měla kapacitu 128 MB a vnitřní paměť pouhých 8 GB. Byl tu alespoň slot na microSD karty s maximální kapacitou 16 GB. Fotoaparát se chlubil pětimegapixelovým rozlišením.

Z dnešního pohledu je ovšem asi nejarchaičtější součástí telefonu ovládání. Velká plocha se sadou tlačítek a směrovým křížem se už dnes nenosí a vlastně zmizela už hned další rok právě s modelem Galaxy S. Přesto i přes toto uspořádání působí design telefonu i dnes vcelku elegantně, byť je jasné, že jde o přístroj ze zcela jiné doby. Ani plastové tělo by dnes v nejvyšší třídě neobstálo.

Samsung Galaxy GT-i7500 Galaxy jsme také krátce na fotografiích porovnali s jeho mnohem mladším následovníkem: typem Galaxy S9+. Ten jasně dokazuje, jakou cestu za uplynulou dobu chytré telefonu u Samsungu urazily. Oba přístroje působí doslova jako z jiného světa. Možná i proto Samsung při všech těch oslavách na svůj první androidí model trochu zapomíná.

Je to ale škoda, pozornost si GT-i7500 Galaxy rozhodně zaslouží. Byl to jeden z prvních androidích „flagshipů“ a přístroj, který nastartoval dnešní tradici androidích samsungů všeho druhu. A díky tomu má místo v historických záznamech naprosto jisté.

 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Instagrameři nás otravují. Chceme plot, žádají obyvatelé ikonické ulice

Pařížská ulice Rue Crémieux

Obyvatelé malebné pařížské ulice Rue Crémieux už mají dost nadšenců sociální sítě Instagram, kteří kvůli zachycení té...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Data zdarma nedají prý kvůli zákazu. Nic jsme neomezili, brání se ČTÚ

Ilustrační snímek

Využívat data zpomalenou rychlostí po vyčerpání základního datového limitu nelze, protože nám to zakázal Český...

Další z rubriky

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Huawei představil sice revoluční, ale zatím zcela virtuální smartphone

Huawei Mate X Barcelona

Nový Huawei Mate X je velmi zajímavým počinem, který přináší nová revoluční vlna ohebných smartphonů. Ovšem představený...

Skutečně limitovaná edice. Červeného telefonu vyrobí jen pět tisíc kusů

BlackBerry Key2 Red Edition

Značka BlackBerry uvádí novinky velmi sporadicky a ani na nedávném barcelonském veletrhu MWC vlastně žádnou neuvedla. I...

Najdete na iDNES.cz