Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Sagem my C-5w - véčko s okénkem (minirecenze)

Volat se zavřeným véčkem? Tuto netradiční možnost vám může nabídnout novinka od francouzského Sagemu. Kořeny nového netradičního véčka ale musíme hledat na Dálném východě.

Nové véčko od Sagemu na první pohled upoutá netradiční koncepcí. Vrchní odklápěcí flip totiž postrádá obvyklý druhý displej, místo toho nabízí průhledové okénko na displej vnitřní. Možnost téměř kompletně ovládat mobilní telefon rozevírací koncepce v zavřeném stavu také není běžná a o možnosti volání a přijmutí hovoru v zavřeném stavu ani nemluvě. Podobnou koncepci nabízeli již v minulosti například korejští výrobci Maxon/Sewon, a to i na evropském trhu. Ačkoli Sagem s uvedenými společnostmi úzce spolupracuje a nové véčko je Made in Korea, vyhledání jeho kořenů je dost složité. Nejdříve se na asijských trzích objevil telefon s označením Window 98 (ne, nejednalo se o smartphone s operačním systémem od Microsoftu), ten se od budoucího Sagemu lišil čelním zpracováním odklopného flipu. Pak následoval už identický model Blu Z8, který se od testovaného Sagemu odlišoval pouze jiným barevným zpracováním. Výrobci obou zmiňovaných modelů jsou „no name“ a vystopovat tedy pravý původ nového véčka Sagemu je značně nesnadné.  

  

Tolik kláves jste ještě neviděli

Vzhled Sagemu my C-5w v zavřeném stavu je oproti jiným véčkům nezaměnitelný. Všemu dominuje průhledové okénko na vnitřní displej. Displej je starý známý už z modelu my X-5, tedy CSTN s rozlišením 101 x 80 obrazových bodů a podporou 256 barev. Displej je dobře čitelný i přes okénko v zavřeném stavu - samozřejmě podsvícený. Pod okénkem se nacházejí do kruhu uspořádaná čtyři směrová tlačítka. S nimi je možné pohodlně procházet menu i u zavřeného telefonu. Ovládací prvky na čele telefonu doplňují dvě kontextové klávesy - potvrzovací a korekční. Ty v klidovém stavu fungují i jako tlačítka rychlé volby, které je možné nadefinovat. Nechybějí ani důležitá tlačítka pro příjem a zapnutí telefonu a pro odmítnutí hovoru a vypnutí telefonu. Venkovní tlačítka nejsou podsvícená, ale dobře se hledají i po paměti. Boční tlačítko na levé straně telefonu slouží pouze k regulaci hlasitosti. Regulovat hlasitost lze samozřejmě i oběma (venkovními i vnitřními) navigačními klávesami. A proto se boční tlačítko využije pouze při přiložení telefonu k uchu a regulaci hlasitosti během hovoru. Okénko infraportu je umístěno na pravé straně, pod anténou najdeme informační diodu a na zadní straně telefonu je umístěný reproduktor pro vyzvánění. Na vrchu přístroje nechybí očko k přivázání poutka.

  

Sagem my C-5w nabízí možnost volání i se zavřeným telefonem. Venkovní ovládací klávesy nabízejí mimo čtyř navigačních tlačítek i tlačítka pro zapnutí/přijmutí hovoru, vypnutí/zavěšení, potvrzovací tlačítko a tlačítko mazání/návratu. Do menu se vstupuje stiskem navigačních kláves nahoru nebo dolu, potvrzovací a mazací tlačítka jsou v klidovém stavu programovatelná.

Aktivní flip

Po otevření flipu, který je aktivní, se nabízí jasně modře podsvícená klávesnice. Tu doplňují stejně jako zvenku rozložené funkční klávesy a nepodsvícené oválné čtyřsměrné tlačítko. Jednotlivé klávesy jsou malé, ale díky dobrému vyprofilování se ovládají docela dobře. To se ovšem nedá říci o navigační klávese, která se velmi špatně mačká zejména směrem nahoru.

 

Sagem my C-5w a Sagem my X-5d vypadají na první pohled naprosto odlišně. Ve skutečnosti nabízejí prakticky to samé.

Rozměry netradičního véčka jsou trochu větší, než by se od podobně vybaveného telefonu dalo čekat - 88 x 44 x 20 milimetrů. Hmotnost je standardní - 80 gramů. Sagem my C-5w bude k dostání pouze v jediné, stříbrné barvě.

  

Porovnání s cenově srovnatelným Philipsem 330.

Telefonujte se zavřeným telefonem

Koncepce nového Sagemu umožňuje vcelku unikátní možnost volání i při zavřeném telefonu. Přes použití vestavěného hlasitého odposlechu je ale úroveň hlasitosti takto provedeného hovoru poměrně nízká. Reproduktor je totiž umístněný pouze z vnitřní strany flipu. To ale nepozná volaný nebo volající na druhé straně, jelikož mikrofon je umístěn dole pod alfanumerickou klávesnicí a tedy není úplně „zavřený“ flipem. Ze zavřeného telefonu se dá i volat, ale samozřejmě pouze čísla uložená v telefonním seznamu. To platí i pro čtení textových zpráv. Stejně tak je možné odesílání předdefinovaných nebo uložených textových zpráv. Psaní textových zpráv je, díky použití stejného softwaru a menu, stejné jako u ostatních „barevných“ Sagemů (my X-5, my X-2). To znamená že na displej se vejdou při psaní tři řádky s možností zvětšení pomocí tzv. lupy. Nechybí rozšířené textové zprávy EMS s povedenými animacemi a zvuky. Nechybí podpora prediktivního vkládání textu T9, ale pouze v angličtině. Telefonu totiž chybí česká lokalizace, se kterou se ani nepočítá. Při psaní se již nemusí držet klávesa pro požadovaný znak, na rozdíl od starších telefonů této značky.

  

Sagem my C-5w je asi jediný telefon výrobce, který je Made in Korea.

Paměť telefonu čítá 300 položek v telefonním seznamu s možností přiřazení pouze jednoho čísla ke jménu. Jednotlivé položky lze třídit až do 22 skupin s možností vlastního pojmenování a přiřazení vlastního zvonění a ikony. Telefon disponuje také pamětí na 100 textových zpráv. Odklopný flip lze aktivovat zvlášť pro přijmutí otevřením i odmítnutí hovoru zavřením.

 

Provedení menu i jeho nabídka je shodná s ostatními barevnými Sagemy nižší třídy. V menu Sagemu my C-5w pouze přibylo nastavení aktivace flipu - pro otevření i zavření.

Polyfonní melodie a dobrý displej

V telefonu je Li-polymerová baterie s kapacitou 640 mAh, která by měla vydržet až tři hodiny hovoru nebo osm dní v pohotovostním stavu. Novému véčku nechybějí stejné možnosti personalizace jako ostatním barevným Sagemům: možnost uložit obrázek na plochu displeje nebo nahrání vlastní melodie. Přes podporu pouze 256 barev je zobrazení kvalitní i v porovnání s telefony s podporou většího počtu barev (např. některé telefony Siemens nebo Motorola). Na příchozí hovor nebo zprávu upozorní jedna z 31 osmihlasých polyfonních melodií. Nastavit vyzvánění je možné s podporou vibrací nebo postupného zesílení. Do telefonu je také možné nahrát vlastní vyzváněcí melodie ve formátech iMelody, Midi nebo Wave. Přidávání vlastních obrázků a melodií je možné pouze pomocí vestavěného infraportu. Telefon totiž vzhledem ke svému nejasnému původu disponuje odlišným konektorem, a tak je použití kabelu nemožné. S jiným konektorem je spojena i nutnost pořídit si novou nabíječku, ty staré jsou příliš široké.

   

Pohled na navigační a funkční tlačítka - vnitřní a venkovní. V zavřeném stavu je možné hrát i jednu z vestavěných her - Picture puzzle.

Jak už bylo napsáno, nové véčko má shodně řešené menu jako ostatní barevné Sagemy (s výjimkou modelu my X-6). Je tedy možné zvolit jednu ze čtyř barevných variant zobrazení menu. Barevná varianta označená jako bílá zlepšuje kontrast a čitelnost displeje i na přímém slunci.

  

Konektor pro nabíjení je odlišný od ostatních Sagemů, není jej proto možné použít pro datový kabel. Pod anténou se nachází informační vícebarevná dioda.

GPRS a dvě barevné hry

V telefonu nechybí WAP, podpora GPRS třídy 8 (4+1), jednoduchá kalkulačka, konvertor měn, časovač a budík. Ten budí opakovaně, tedy do své deaktivace, a budí i při vypnutém telefonu. Dále jsou v telefonu vestavěné dvě hry známé i z dalších Sagemů: MegaBox Conquest a Picture puzzle. První z her je možné ovládat pouze při otevřeném telefonu. Druhá se dá hrát, s výjimkou úrovně Sweetheart, i při zavřeném telefonu. Podpora Javy tradičně chybí a v testovaném telefonu nebyl instalován ani herní systém in-fusio.

 

Jisté obavy vzbuzuje výdrž odklápěcího flipu - působí křehce. Při pohledu z boku vyniknou netradiční tvary netradičního véčka.

Zhodnocení

Nové véčko Sagem my C-5w se může pochlubit zajímavým vzhledem, unikátní koncepcí a výbavou, která odpovídá horní hranici low-endové kategorie. V tomto ohledu zamrzí hlavně chybějící podpora Javy a multimediálních zpráv (MMS). S ohledem na odklopný flip s množstvím ovládacích prvků se také naskýtá otázka životnosti takto koncipovaného telefonu.

Sagem my C-5w je unikátní telefon originální koncepce, se kterou jsme se na našem trhu dosud neměli možnost seznámit. To se ale také pravděpodobně nezmění. S oficiálním prodejem na našem trhu se nepočítá, a tak zbývá pouze šedý dovoz. A to je škoda, tento Sagem by jistě byl osvěžením našeho trhu, kde stále není výběr véčkových telefonů příliš široký.

Autor:
  • Nejčtenější

Byla to fuška, ale našli jsme ideální laciný smartphone. Jinak je to bída

Přestože teoreticky umí nejlevnější a nejdražší smartphony to samé, co umožňuje operační systém, tak v praxi to je jako...

Česká specialita předplacených SIM karet vadí policii. Pro zákazníky je výhodou

Premium Jsou sice tak trochu v pozadí tarifní nabídky, to však neznamená, že by nebyly ničím atraktivní. Před 26 lety se díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 zcela mění své tarify. Každý dostane neomezená data na několik dnů

Noví i stávající zákazníci O2 si od 1. června budou vybírat z nových tarifů. Ty současné končí. Bonusem nových jsou...

Katastrofy i konec byznysu. Toto jsou největší průšvihy mobilních značek

Výrobci smartphonů nejsou neomylní. Někdy udělají chybu a znemožní se před celým světem, jindy se nastřádá taková...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Papírová fotka za deset korun. Vyzkoušeli jsme tiskárnu k mobilu

Domácí tiskárna na fotografie od Xiaomi představuje rychlou a snadnou metodu, jak si pohodlně naplnit klasické album...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Pomáhali definovat smartphony. Teď uvádějí jeden kloudný model ročně

Ještě před několika lety by to byla nemístná otázka. Ale dnes je zcela na místě: Znáte smartphony HTC? Kdysi legenda...

Čínské firmy se s tím nepářou. Výbavu nejdražších modelů mají za hubičku

Čínské značky se předhání v některých parametrech výbavy, která byla doposud vyhrazená jen nejdražším telefonům na...

Na velikosti záleží, řekli si u Applu a zákazníci budou překvapeni

Proč řešit příští iPhony, když už jsou informace k těm dalším. Podle posledních úniků Apple příští rok zvětší prémiové...

Legendární značka má nový smartphone, který si koupí málokdo

Tchajwanská značka HTC představila po roce zase nový smartphone. Je to očividně strategie firmy, která pomáhala moderní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...