Mobilní plácačka na mouchy. Recenze obřího Samsungu Galaxy Mega 6.3

aktualizováno 
Ještě než na trh přijde třetí generace přístroje Note, snaží se Samsung zaplnit prázdné místo na trhu s dalším obrem, který je ještě kontroverznější než jeho předchůdce. Se svojí výbavou a zpracováním se však nemusí bát předstoupit před davy.

Galaxy Mega je sice obří telefon, ale štíhlou linii rozhodně nepostrádá. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Jsou tomu skoro dva roky, co se téměř každý divil Samsungu, když přicházel s obřím modelem Note s úhlopříčkou 5,3 palce. V té době byly v módě maximálně úhlopříčky 4,3 palce a cokoliv většího bylo bráno jako kuriozita. Při pohledu na dnešních standardních 4,7 až 5 palců je to skoro s podivem. Note našel prázdné místo na trhu, spoustu spokojených zákazníků, kteří potřebovali spíše zápisník křížený s telefonem, a především založil základy úspěšné generace, která se letos na podzim dočká třetího pokračovatele.

Kapitoly recenze

Klíčovou otázkou je, jestli podobnou historii bude mít i Galaxy Mega 6.3, který opět hledá skupinu uživatelů, kterým je Note malý a sedmipalcový tablet příliš velký. Je tu však výrazný rozdíl v přenositelnosti, protože Note se relativně pohodlně vešel do kapsy u saka nebo s trochou snahy i u kalhot.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • obří a kvalitní displej
 • výborné zpracování a vzhled
 • výdrž baterie
 • kvalitní fotoaparát
 • svižné prostředí

Proč nekoupit?

 • velké rozměry a hmotnost
 • chybějící stylus

Kdy? V prodeji

Za kolik? 12 899 Kč s DPH (8GB verze)

Model Mega v tomto ohledu už dost přestřelil a spíše s ním budete muset zacházet jako s menším diářem, který se rozhodl nahradit. Ale oproti Notu je zde další podstatné mínus: chybí mu stylus.

Pokud výše pro vás větší rozměry a hmotnost nejsou tím klíčovým faktorem, model Mega se vám odmění obřím displejem s nižším, ale stále ještě dostatečným HD rozlišením, skvělou výdrží baterie a svižným uživatelským prostředím. Dobře se rovněž píše na obří QWERTY klávesnici (nikoliv však jednou rukou) a větší displej přímo svádí k neustálé konzumaci multimediálního obsahu. Vzhledem k papírově lehce slabšímu procesoru si neužijete ty úplně nejlepší 3D hry, ale při paletě možností, které Android nabízí, budete mít i tak o zábavu postaráno.

Vzhled a konstrukce: přerostlý střízlík

Do redakce nám dorazila elegantní bílá verze, která společně s lesklým chromovaným rámečkem nenechává nikoho na pochybách, že model Mega chce nejen díky obří úhlopříčce hrát prim. Čelní a zadní plastová strana jsou navíc pokryty drobnou mřížkou, která přidává ještě více na zajímavosti. Vzhledem k rozměrům nás překvapilo, že celou konstrukci se podařilo udržet příkladně pevnou a ani s odnímatelným krytem baterie nikde nic nevrže. Bílá barva rozhodně také částečně eliminuje viditelné otisky prstů na zadní straně.

Pohled na Samsung Galaxy Mega 6.3
Pohled na Samsung Galaxy Mega 6.3

Po stránce rozměrů (168 × 88 × 8 mm) je model Mega opravdu gigant, kdy nás však mile překvapila nízká tloušťka. Ani přes větší rozměry nepůsobí telefon tak nafoukle jako starší Note II. Hmotnost se zastavila na relativně vysokých 199 gramech. Tu díky rozložení do velké plochy běžně nepocítíte, ale na delší hovory to už jen kvůli větším rozměrům rozhodně není.

Na ovládání jednou rukou také rozhodně zapomeňte, a přestože telefon podobnou možnost v nastavení umožňuje, týká se to několika málo nabídek, jako jsou klávesnice, číselník nebo kalkulačka.

Pohled na Samsung Galaxy Mega 6.3
Pohled na Samsung Galaxy Mega 6.3

Samsung se opět tvrdošíjně drží klasické sestavy dvou senzorových tlačítek Menu a Zpět doplněné o hardwarovou variantu klávesy Domů. Minimálně tlačítko Menu mělo již před lety zmizet v propadlišti dějin, protože nutí uživatele hádat, na jaké obrazovce či aplikaci ho lze vůbec použít. Po stranách zařízení doplňuje sestavu již pouze vypínací tlačítko a dvojice pro regulaci hlasitosti. Vše v odpovídající kvalitě s perfektní odezvou a ideálním zdvihem.

Model Mega je k dispozici ve dvou variantách s 8 GB a 16 GB vnitřní pamětí, v obou případech s možností rozšířit paměť o karty microSD. Zde upozorňujeme na fakt, že na microSD kartu nelze standardně přenášet nainstalované aplikace. V našem případě jsme měli k dispozici 8GB variantu, kde zbývalo po prvním zapnutí zhruba 4,8 GB volného místa.

Operační systém: klasika ve velkém

Samsung opět použil uživatelskou nadstavbu Androidu TouchWiz, který do standardní verze 4.2.2 přidává spoustu užitečných funkcí, na něž už jsme si za poslední roky zvykli. Jedna z nejužitečnějších je možnost pracovat v rámci multi-window režimu, kdy můžete některé z vybraných aplikací spouštět současně. S tím lehce souvisí i podpora Miracastu pro sdílení obrazu s jiným zařízením. Podstatné rovněž je, že uživatelské prostředí dokáže bez problému pracovat i v režimu na šířku.

Fotogalerie

TouchWiz nabízí další spoustu možností jako blokování určitých funkcí telefonu (např. příchozí hovory během nočních hodin), sledování vašich očí během čtení, takže se displej nevypne, nebo režim zálohování do cloudu. Po stránce využití místa na obřím displeji mohl být Samsung rozhodně o něco nápadnější a všechny nabídky a tlačítka jsou prakticky pouze zvětšeny oproti normálu. Do hlavního menu se vejde celkem šest řad po čtyřech zástupcích aplikací.

Dvoujádrový procesor Exynos 5250 (2× Cortex-A15) na frekvenci 1,7 GHz určitě není tím nejlepším, co Samsung mohl dát modelu Mega do vínku, ale rozhodně nezklamal. Uživatelské prostředí je plynulé a nebudete čekat ani na spuštění většiny běžných aplikací. Zajít chuť si však musíte nechat na ty úplně nejnáročnější hry, na něž není model Mega příliš připraven. Paměť RAM činí solidních 1,5 GB.

Displej a výdrž baterie: zázrak podruhé

Rozhodně musíme pochválit kvality SC-LCD displeje, který hraje sytými barvami, nabízí dobrou čitelnost na přímém slunečním světle a kupodivu je i šetrný k baterii. Všechny tyto kladné vlastnosti dávají zapomenout na to, že má "pouze" HD rozlišení a jemnost displeje je jenom 233 dpi. Naštěstí tento fakt není na displeji příliš vidět a konzumaci nejrůznějšího obsahu rozhodně výrazněji neškodí.

Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3
Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3
Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3
Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3

Při recenzi Note II jsme chválili vysokou výdrž zejména k přihlédnutí k obřímu displeji. To platí i u modelu Mega, který s baterií o kapacitě 3 200 mAh vydrží při hodně náročném provozu klidně dva dny. Pokud mu o něco odlehčíte, tak můžete den i dva přidat. Plnou nálož, jako je například přehrávání videa, vydrží zhruba osm až devět hodin.

Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3
Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3
Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3
Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3

Funkce: nic nechybí

Po stránce funkční výbavy nemůžeme modelu Mega vůbec nic vytknout. Rozumí si s technologiemi NFC, USB OTG, Miracastem a datové přenosy zvládá v režimu HSPA. Předinstalované aplikace zahrnují kvalitní poznámkový blok, Group Play pro sdílení multimédií a třeba S Voice, což je částečná náhrada Google Now, jenž je samozřejmě v telefonu rovněž přítomen. Zapomeňte ovšem na funkce vázané na stylus (S Pen), které zůstanou nejspíše pouze výsadou série Note.

Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3
Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3
Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3
Uživatelské prostředí Samsung Galaxy Mega 6.3

Příjemně nás překvapila kvalita snímků z 8Mpix fotoaparátu s přisvětlovací diodou a automatickým ostřením. Snímky jsou velmi ostré, barevně věrné a obsahují minimum šumu i za zhoršených světelných podmínek. Navíc pořizování fotek je naprosto plynulé a prodleva mezi pořízením dvou snímků opravdu minimální. Video lze pořizovat až ve full HD rozlišení.

Samsung Galaxy Mega 6.3 foto
Samsung Galaxy Mega 6.3 foto
Samsung Galaxy Mega 6.3 foto
Samsung Galaxy Mega 6.3 foto

Konkurence: střelba do vlastních řad

V rámci zařízení s úhlopříčkou okolo šesti palců nemá model Mega prakticky žádnou konkurenci a jediným soupeřem mu je Huawei Ascend Mate nebo několik modelů s vlastní stáje. Huawei Mate je přitom po stránce schopností o několik délek za modelem Mega a přitom je za podobnou cenu. Z chybějících funkcí můžeme zmínit třeba absenci NFC, horší fotoaparát a občas dýchavičný operační systém.

Naopak důstojnými protivníky jsou modely jako Mega 5.8 s menší úhlopříčkou nebo ještě o něco menší Note II. Navíc se na trh blíží třetí generace modelu Note nabízející opět lepší funkce a o něco větší displej. Rozhodování mezi modelovou řadou Mega a Note se tak opírá hlavně o přiložený stylus, který se přeci jen více hodí k pracovnímu nasazení. Nebo dáte spíše přednost konzumaci multimediálního obsahu, což je zase výhoda řady Mega.

 • Rozměrný Samsung Galaxy Mega 5.8 používá operační systém Android ve verzi 4.2 Jelly Bean. Displej dosahuje velikosti 5,8 palců (147 milimetrů). Je typu TFT a má rozlišení pouze 960 x 540 obrazových bodů. Jemnost displeje je tak podprůměrných 190 obrazových bodů na palec. Přístroj umožňuje rozdělení obrazovky pro zobrazení dvou aplikací.

  Cena: 8 450 Kč

 • Kříženec tabletu a smartphonu Samsung Galaxy Mega 6.3 má displej s úhlopříčkou 6,3 palce. Fotoaparát má rozlišení 8 megapixelů a doplňuje jej 1,9Mpix přední fotoaparát. Přístroj používá dvoujádrový procesor s taktem 1,7 GHz. Kapacita paměti RAM je 1,5 GB.

  Cena: 13 000 Kč

 • Samsung Galaxy Note II běží pod operačním systémem Android Jelly Bean ve verzi 4.1.1. Přístroj má obří Super AMOLED HD displej s úhlopříčkou 5,5 palce nebo integrovaný fotoaparát s rozlišením 8 megapixelů, automatickým ostřením a přisvětlovací diodou. Snímky nepostrádají ostrost ani barevnou věrnost.

  Cena: 13 500 Kč

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Tradiční velikáni v koncích. Oproti dravé konkurenci už nemají šanci

Sony Xperia 1

Tradiční značky nemají šanci především vůči dravé čínské konkurenci a jejich prodeje jsou špatné. A to rok od roku...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Další z rubriky

Toto jsou nejlepší smartphony za uplynulý rok. Každý je něčím výjimečný

Top smartphony léta 2019

Zanedlouho začne na trh nastupovat nová vlna top smartphonů, prvním z nich je Samsung Galaxy Note 10. Přesto modely,...

Odolná LG K40s a K50s mají větší displej i baterii. Budou levná

LG K50s a K40s. Novinky střední třídy, které LG naplno ukáže až v Berlíně

K40s a K50s, tak se jmenují nejnovější přírůstky ve stáji LG. Jedná se o nástupce modelů z jara letošního roku, kterým...

Nový smartphone vyřeší problém s vertikálním videem

Motorola One Action

Novinka od Motoroly s názvem One Action má nezvyklý prvek ve výbavě: snímač pro natáčení videa otočený o devadesát...

Najdete na iDNES.cz