Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Téměř bezchybný vládce Androidu. Recenze Nexus 5

Čtyři poslední zařízení Nexus byla spíše přechodem mezi starou a novou generací a po příchodu vlajkových lodí ostatních výrobců se na ně postupně zapomnělo. Nexus 5 je však prvním zařízením, které by mohlo být schopno překročit svůj stín a vládnout mnohem déle.

Nexus 5 se rozhodně neztratí ani po stránce kvality zpracování. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Google si dal na Nexusu 5 opravdu záležet a vložil do něj všechny trumfy, které měl k dispozici. To by se snad dalo říci o všech předchozích Nexusech, ale letos poprvé platí, že to není Android zařízení, ale čistě Google přístrojem. Není už tak prvním prototypem pro novou generaci, ale snaží se dosáhnout něčeho více. Exkluzivně pro něj například Google připravil povedený launcher, který možná nebude dostupný pro žádný jiný telefon.

Kapitoly recenze

Důraz byl kladen i na vzhled a přestože není tak troufalý jako u modelu Nexus 4, podařilo se vynikajícím způsobem skloubit praktičnost s několika příjemnými drobnostmi, jako jsou třeba keramická tlačítka. Škoda jen vystouplé čočky fotoaparátu, která způsobuje drobné kymácení při položení na stůl. Ale vše bude zapomenuto, když se pokocháte prvními snímky.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • vynikající displej
 • skvělý fotoaparát
 • výtečný poměr ceny a výkonu
 • velmi svižný chod zařízení
 • upravené uživatelské prostředí Google
 • nízká hmotnost
 • kvalitní dílenské zpracování

Proč nekoupit?

 • chybějící paměťové karty
 • vystouplá čočka fotoaparátu
 • pouze průměrná výdrž baterie

Kdy? V prodeji

Za kolik? 11 499 Kč s DPH

Výkonu má Nexus 5 se čtyřjádrovým procesorem na frekvenci 2,3 GHz opravdu na rozdávání a problémy s plynulostí uživatelského prostředí nejsou na pořadu dne. Jako vždy by se však vyplatilo více zapracovat na výdrži baterie, která dosahuje průměrných a s přimhouřením oka možná dokonce lehce nadprůměrných hodnot. Za cenu jedenáct a půl tisíce korun je to vše více než úctyhodný výsledek a poměr ceny a výkonu nebyl dlouho u podobného zařízení lepší.

I letos vychází Nexus z již prodávaného přístroje, kterým je LG Optimus G2, s nímž ho kromě podobné funkční výbavy pojí kupříkladu dvojice reproduktorů na spodní straně. Po stránce vzhledu a provedení by si však obě zařízení nemohla být vzdálenější.

Vzhled a konstrukce: přítulnost vítězí

Chladné sklo na zadní straně modelu Nexus 4 je tentokrát zapomenuto a Nexus 5 se může chlubit soft touch povrchem, který je velice příjemný na dotyk a je menším lapačem otisků prstů a jiných nečistot. Tento jemně gumovaný povrch pokrývá celá záda a boky zařízení a musíme dodat, že rozhodně nepůsobí lacině. Čelní stranu pokrývá již třetí generace Gorilla Glass, která by opět měla zlepšit odolnost, především vůči poškrábání. Stavová dioda je tradičně ukryta v dolní části pod softwarovými tlačítky.

Pohled na Nexus 5
Pohled na Nexus 5

Přestože je Nexus 5 po stránce vzhledu spíše šedou myškou, určitě si může připsat body za keramická boční tlačítka. Ta jsou velmi příjemná na dotyk a mají skvělou odezvu. MicroSIM karta se vkládá do malého šuplíčku hned pod vypínací tlačítko a uvítali bychom, kdyby ještě více lícoval s okolím. Reproduktor na čelní straně má kulatý tvar, což je rovněž drobná rarita a zejména spolehlivé poznávací znamení.

Pohled na Nexus 5
Pohled na Nexus 5

Zařízení se velmi pohodlně drží v ruce a přestože vzrostla úhlopříčka displeje, rozměry (138 × 69 × 8,6 mm) zůstaly oproti předchozímu modelu prakticky zachovány. Lehce narostla výška, ale naopak se podařilo snížit tloušťku a především hmotnost na hodně příjemných 130 gramů, což je při celkovém vylepšení všech funkčních parametrů výtečná zpráva.

Přestože lze zadní kryt se správným nástrojem i v domácích podmínkách sundat a vyměnit přilepenou baterii, rozhodně to nebyl záměr výrobce a marně byste tu hledali kupříkladu slot na microSD kartu. Nexus 5 bude dodávaný ve verzích s 16 GB a 32 GB vestavěné paměti (plus černá a bílá varianta). Je však otázkou, kdy a jestli vůbec varianta s vyšší kapacitou dorazí i na český trh. Po vybalení telefonu je přístupných zhruba 13 GB paměti.

V základním balení najdete jen nabíječku s odnímatelným USB kabelem. Skoro až zbytečná sluchátka tentokrát chybí. K dispozici však bude opět oblíbená bezdrátová nabíječka jako volitelné příslušenství.

Operační systém: Google zařízení

Nexus 5 je prvním zařízením s novým operačním systémem KitKat, jehož hlavní přednosti jsme popsali ve starším článku. Nutno však dodat, že Google tentokrát povznesl vzezření a funkčnost základního Androidu do trochu jiných výšin. Především je to nový launcher, na němž si jako první všimnete, že vybrané pozadí je opravdu roztažené od dolního okraje displeje k druhému okraji. Displej tak vypadá daleko větší a použitá tapeta vypadá ještě lépe.

Důraz byl kladen na integraci systému Google Now, který naleznete od domovské plochy nalevo. Bude tak vždy po ruce a není potřeba déle držet tlačítko Domů jako u starších zařízení. Tato integrace s sebou však nese tu nevýhodu, že další plochy lze přidávat pouze do pravé části pohotovostní obrazovky. Může jich však být prakticky neomezený počet. Službu Google Now lze rovněž vypnout a skrýt. Widgety na plochu již nepřidáváte přes hlavní menu, ale delším podržením prstu na volné ploše na pohotovostní obrazovce.

Pohled na Nexus 5

Google Now podobně jako Motorola Moto X reaguje na povel "Ok Google" v rámci pohotovostní obrazovky bez nutnosti zmáčknout jakékoliv tlačítko. Moto X však poslouchá naprosto vždy, i když je displej vypnutý, což dostala do vínku díky zapracování této funkce již do hardwaru. Jakákoliv jiná softwarová nástavba by totiž měla za následek daleko rychlejší vybíjení baterie. Zmiňované slovní spojení můžete používat i při české lokalizaci zařízení a stačí přepnout v rámci Google Now jazyk na angličtinu. Následné povely jsou však k dispozici pouze v angličtině, a to po přepnutí celého prostředí telefonu.

Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5

Nexus 5 má rovněž o něco větší ikony než jeho předchůdci a uživatelské prostředí je nyní barevně neutrálnější. Pochvalu si zaslouží plynulost celého prostředí, za kterou kromě optimalizace systému jistě stojí i čtyřjádrový procesor taktovaný na 2,3 GHz (Snapdragon 800 Qualcomm MSM8974), GPU Adreno 330 a 2 GB operační paměti. Výkonu je tedy na rozdávání a Nexus 5 má v rámci dnešních špičkových her rozhodně ještě nějakou rezervu.

Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5

Oblíbené vlastní zámky obrazovky nikam nezmizely, ale je potřeba je povolit v rámci nabídky Zabezpečení. Režim zobrazení od okraje k okraji displeje se naštěstí týká i této části systému, čehož notně využívají multimediální aplikace jako kupříkladu Play Music nebo YouTube. Nově přibyla možnost přímo ze zamčené obrazovky posouvat průběh právě přehrávané skladby.

Aplikace: od základu přestavěno

Proměnou prošla telefonní aplikace, kdy je automaticky k dispozici seznam oblíbených kontaktů postavený na základě toho, jak často jste s danými osobami ve styku. Samozřejmě si lze vybrat i vlastní skupinu oblíbených osob. Rovnou lze rychle vyhledávat telefonní čísla na podniky ve vašem aktuálním okolí. To vše je zabaleno do velmi líbivého kabátku, který ztratil původní typický modrý nádech.

Fotogalerie

Ze základní nabídky zmizela aplikace pro odesílání SMS zpráv. Byla totiž integrována přímo do služby Hangouts, kde můžete velmi rychle přepínat mezi odesíláním běžného chatu a právě SMS zprávami. Samozřejmě není nutné, aby daná osoba využívala Hangouts a vše lze řešit podobně jako dříve. Hlavní výhodou integrace je samozřejmě lepší přehled o veškerých konverzacích s danou osobou. Je otázkou, jak si s tímto provázáním poradí běžný uživatel a zda nebude občas trochu ztracen. Naštěstí lze vždy stáhnout libovolnou SMS aplikaci z Play Storu, která na sebe převezme veškerou starost o SMS služby.

Proměny a drobných úprav se dočkala celá řada dalších aplikací, jako jsou vestavěná klávesnice, sekce Nastavení (nyní je zvlášť přístupná sekce pro nastavení Google služeb), správa času a samozřejmě tradiční sestava Google aplikací. Prakticky všechny nové verze aplikací si může stáhnout i na starší zařízení přes Play Store. Pochvalu zasluhuje především vylepšený editor fotografií a aktualizovaná verze kancelářského balíčku QuickOffice.

Displej a výdrž baterie: méně je více

Nexus 5 disponuje opravdu špičkovým Full HD IPS displejem s úhlopříčkou 4,95 palce a technologií in-cell, která zajišťuje lepší a rychlejší reakci na dotyk, ostřejší obraz a především výtečnou čitelnost na přímém slunečním světle. Všeho bylo dosaženo zmenšením počtu jednotlivých vrstev displeje, což mimo jiné přináší sytější barvy a zejména možnost snížit jas displeje (v důsledku menší náročnost na baterii). Nutno podotknout, že podobně vyspělá konkurence se bude i v budoucnosti hledat velmi obtížně.

Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5

Výdrž baterie je v porovnání s konkurencí minimálně průměrná a v některých ohledech dosahuje i lehce nadprůměrných výsledků. Celkem snadno a bez výraznějšího uskromňování jsme se dostali na celé dva dny výdrže a ještě několik hodin ze dne třetího. Samozřejmě delší doba využívání rychlých datových přenosů nebo hraní her, dokážou baterii vysát za jediný den. Dodáváme, že kapacita se oproti zařízení Nexus 4 o něco zvýšila na 2 300 mAh. Nabití úplně prázdné baterie trvá pod dvě hodiny.

Funkce: špičkový fotoaparát

Po stránce funkční výbavy nechybí modelu Nexus 5 prakticky vůbec nic. Potěší již zmiňované bezdrátové nabíjení, NFC a LTE, které snad plnohodnotně brzy využijeme i u nás. Problémy jsme nezaznamenali ani v případě citlivosti GPS a rychlosti vyhledání satelitů. O možnostech snazší integrace platebních karet nebo bezdrátovém tisku jsme se již zmínili v našem starším přehledu novinek systému KitKat.

Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5
Uživatelské prostředí Nexus 5

Google si dal tentokrát speciálně záležet i na 8Mpix fotoaparátu s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou, který se může rovnat s těmi nejlepšími kousky na trhu a v některých případech je hravě překonává. Pomáhá mu k tomu zejména technologie optického stabilizátoru LG Innotek, použitá už u modelu LG G2, a režim HDR+, kdy telefon pořídí více snímků současně v různých režimech nastavení a poskládá z nich jeden výtečný snímek.

Nexus 5 foto
Nexus 5 foto
Nexus 5 foto
Nexus 5 foto

Specialitou snímače modelu Nexus 5 propůjčenou jsou díky výše zmíněným technologiím fotografie za zhoršeného osvětlení, které jsou ostřejší a především neobsahují žádný výraznější šum. Snímky za běžného denního osvětlení jsou tak pro model Nexus 5 hračkou. Video lze nahrávat až v rozlišení 1080p.

Konkurence: král na věčné časy?

Google tentokrát přišel s opravdu silným zařízením, po němž nesáhnou pouze uživatelé toužící po rychlých aktualizacích systému. Díky spoustě přidaných funkcí nad běžnou verzi systému KitKat se Nexus 5 vytahuje i na jinak neohrožené zástupce vládnoucí elity, jako jsou HTC One nebo Samsung Galaxy S4. Přitom je však o několik tisíc levnější a v některých případech konkurenty poráží. K propracovanosti uživatelského rozhraní, jako je TouchWiz, však stále nemá a právě to je jeden z trumfů Samsungu.

Soupeři v podobě LG Optimus G2 nebo Sony Xperia Z jsou opět o něco dražší a kupříkladu model Z je o něco těžší, což je však nejspíše daní za 13Mpix fotoaparát a zvýšenou odolnost. Rovněž za něj zaplatíte skoro 14 tisíc korun.

Ačkoliv je konkurence velmi bohatá, žádný z dostupných modelů nenabídne tak skvělý poměr ceny a výkonu jako právě Nexus 5. Navíc je tu naděje, že bude více než důstojným konkurentem modelů jako Galaxy S 5. Navíc se naštěstí neopakuje situace z minulého roku, kdy přišel Nexus 4 na náš trh výrazně později. Ten bude však i nadále velmi zajímavou levnější alternativou, když nyní jeho cena spadla zhruba na osmi až devět tisíc korun. Jeho majitelé však mají více důvodů k přechodu, než tomu například bylo u modelu Galaxy Nexus.

 • Komunikátor Sony Xperia Z boduje především dokonalým pětipalcovým displejem s Full HD rozlišením a atraktivním designem. Vestavěný fotoaparát nabídne kapacitu 13 megapixelů a samozřejmostí je funkce automatického ostření nebo detekce obličeje.

  Cena: 13 899 Kč

 • HTC One míří proti vlně smartphonů s pětipalcovými Full HD displeji. Razí totiž filozofii, že méně je někdy více. Telefon skvěle padne do ruky, a to díky tvarovaným zádům. Fotoaparát má také řadu chytrých funkcí, které HTC zahrnulo pod pojem Zoe. Fotoaparát s puštěnou funkcí Zoe pořídí pět snímků vlastně ještě během toho, kdy se spouští a než zmáčknete spoušť.

  Cena: 15 990 Kč

 • Samsung Galaxy S 4 je špičkový smartphone s pětipalcovým displejem a tloušťkou pouhých 7,9 mm. Fotoaparát se chlubí vysokým rozlišením 13 megapixelů. Uživatelská paměť má velikost 16, 32, nebo 64 GB. Nechybí ani slot na paměťové karty microSD.

  Cena: 15 490 Kč

 • Nejčtenější

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Chystá se velká čistka mobilních aplikací. Zmizí jich stovky tisíc

Stovky tisíc aplikací zanedbaných či opuštěných vývojáři mohou brzy zmizet z aplikačních obchodů mobilů s Androidem i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to zbytečnost, ale ve vězení je milují. Speciální mobily jsou levné

Snadno je schováte do dlaně. Za normálních okolností je jejich využitelnost sporná, ale existuje specifická cílová...

V Rusku jsou napřed, už nabízí iPhone 14. Tvrdý rubl ho dělá pekelně drahým

V Rusku si již lze předobjednat vrcholná provedení ještě nepředstavené šestnácté generace iPhonů. Do její premiéry...

Zapomenutá značka mobilů pomáhala definovat smartphony. Pak ji zařízl Apple

Premium Blackberry je neoddiskutovatelnou a veřejně známou legendou. Nokia taktéž. A že moderní podobu smartphonů definoval...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

Postavili jsme tradiční hit střední třídy proti ambicióznímu vyzyvateli

Galaxy A „padeástkové“ řady je už nějakou dobu jasným prodejním hitem Samsungu. Je to obvykle jeho nejprodávanější...

Brutální fotomodul má osm výřezů. Má patřit špičkovému Xiaomi

Xiaomi by mělo ve své prémiové řadě brzy představit model 12 Ultra. Hlavním tahákem v jeho případě má být fotoaparát....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novinka je o 500 korun levnější, ale opravdu stojí úspora za to?

Honor se rozjíždí a představuje další nový model X7. Je velmi podobný nedávné novince X8, ale je levnější a má slabší...

Tento levnější samsung se neobejde bez kompromisů, umí je však vyvážit

Nový levnější model řady M od Samsungu namíchal celkem zajímavou výbavu. Je však znát, že výrobce musel v některých...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...