Realme X Master edition by Naoto Fukasawa

Realme X Master edition by Naoto Fukasawa | foto: Realme

Cibule a česnek. Slavný japonský designér stvořil nový vzhled smartphonů

  • 4
Levná značka Realme možná naznačuje další trend v designu chytrých telefonů. Vzhled zad nového dostupného modelu střední třídy Realme X totiž vytvořil slavný japonský designér Naoto Fukasawa. Ten se tentokrát nechal inspirovat oblíbenými ingrediencemi z kuchyně: cibulí a česnekem.

Vymyslet v designu smartphonů něco nového není vůbec jednoduché. Obzvlášť proto, že vzhledem k jasnému trendu minimalizace rámečků vlastně designérům k vyjádření zbyla jen jedna plocha: záda telefonu. Tady často návrháři bojují už třeba se samotným umístěním sestavy fotoaparátu, v posledních letech pak popustili uzdu fantazie v provedení samotných zad.

Většinovým trendem jsou dnes záda skleněná, designéři u nich čím dál častěji sahají k různým i vcelku pestrým barvám, řeší různé způsoby odlesků a barevných přechodů. Zdá se, že možností, co dál vymyslet, ubývá. Jeden možný směr teď ukázal Naoto Fukasawa, slavný japonský designér, který možná není v našich končinách tak známý, ale doma v Japonsku je hvězdou. A to mimo jiné i díky práci na celé sérii mobilních telefonů v uplynulých více než deseti letech.

Pro značku Realme teď navrhl provedení zad jejího modelu X. Na smartphonu, jehož výrobce patří do koncernu BKK, stejně jako třeba jeho mateřská značka Oppo, se tak objevila záda, jejichž vzhled je inspirován slupkami cibule a česneku. Fukasawa tedy tentokrát nenavrhoval celý vzhled přístroje, stvořil jen nový design zad. Kromě samotného vzhledu a barev designér s výrobcem ladil i provedení materiálů a celkový dojem „na omak“. Testovalo se prý celkem 72 různých gradientů a textury se ladily na celkem 300 postupně upravovaných vzorcích.

Fukasawova práce je tentokrát výrazně jiná než u jeho předchozích návrhů pro mobilní telefony. V mobilním světě se japonský designér proslavil sérií přístrojů Infobar pro japonského operátora Au. Ty se vyznačují minimalistickým, ovšem výrazně barevným vzhledem, v němž hrají velkou roli ovládací tlačítka přístrojů.

V sérii Infobar nalezneme jak klasické „hloupé“ telefony, tak chytré modely s operačním systémem Android. U nich vznikly tři generace modelů Infobar A01, A02 a A03 a také neobvyklý tlačítkový model C01. Tyto přístroje jsme vám shodou okolností před časem představili v pohledu na neobvyklé japonské smartphony doby (ne)dávno minulé. Poslední z modelů pochází z roku 2015 a tak se možná Fukasawovi po tomto druhu práce stýskalo.

Jeho řešení je každopádně originální, dokonce natolik, že si za něj nechá Realme u svého modelu střední třídy (Snapdragon 710, 6,53palcovy OLED displej se čtečkou otisků, rychlé dobíjení a 48 megapixelový hlavní a 16megapixelový čelní vysouvací foťák) lehce připlatit. I tak je ovšem Realme X v tomto designovém provedení atraktivní volbou.

Zatímco ceny běžné verze začínají doma v Číně na částce 1 499 jüanů (4 GB RAM, 64 GB paměti, v přepočtu asi 5 000 korun) a míří až k 1 799 jüanům (8 GB RAM, 128 GB paměti, v přepočtu necelých 6 000 korun), za Fukasawovu edici je třeba připlatit vcelku přijatelných 100 jüanů (asi 330 korun). Kdo po originálním stroji, který možná poslouží coby inspirace pro další telefony, touží, bude muset nakupovat právě z Číny. Realme je zatím aktivní pouze tam a třeba také v Indii – speciální edice ale bude (alespoň prozatím) dostupná pouze doma.