Úterý 14. července 2020, svátek má Karolína
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 14. července 2020 Karolína

První test v ČR: revoluční stylovka s novým ovládáním – recenze LG KF600

aktualizováno 
S novými způsoby ovládání mobilních telefonů se doslova roztrhl pytel a ani LG nechtělo zůstat pozadu. Přichází tak s dotykovou plochou, která nahrazuje běžná kontextová tlačítka a jejich použitelnost dále rozšiřuje. A to není pouze jediná věc, se kterou nás KF600 dostal.

Dotyková plocha InteractPad přináší úplně nový zážitek z listování běžnými nabídkami menu. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Dalo by se říci, že na počátku všeho byl iPhone, později relativně neúspěšně stíhán HTC Touch a teprve daleko za ním jsou nyní další firmy jako například Samsung nebo LG. Poslední trojice výrobců se více méně snažila napodobit ovládání iPhone. Tedy nezatěžovat uživatele zbytečným množstvím tlačítek. Zkrátka aby veškerá interakce s mobilním telefonem probíhala pouze skrze dotykový displej.

Dnes recenzovaný LG KF600 se zastavil někde na půli cesty mezi tímto konceptem a klasickou vysouvací stylovkou, kterých najdete na trhu nespočetně. Punc jedinečnosti si však model KF600 vysloužil hned v prvních okamžicích testování svojí dotykovou plochou, jež nahrazuje obvyklou dvojici kontextových tlačítek a čtyř směrný kříž nebo joystick. A to není všechno, co se dá s touto šikovnou ploškou dělat. K zahození není ani funkční výbava. Navíc se podařilo udržet v rozumných mezích i cenu a jenom málokdo by mohl v souvislosti s LG pochybovat o vynikajícím vzhledu. Pár vad na kráse se nám i přesto podařilo objevit.


Katalog mobilů:

 LG KG800 „Chocolate“ LG KE970 „Shine“ Samsung U600

Nejbližší stájoví kolegové - modely KG800 (Chocolate), KE970 (Shine) a zástupce konkurence Samsung U600.

Kapitoly článku:

Stručná charakteristika: Stylový vysouvací telefon, který zaujme především unikátní dotykovou plochou namísto funkčních kláves. Velmi povedený je i design a z funkční výbavy nechybí nic podstatného.


Vzhled a konstrukce – příliš svítí do světa

LG KF600 svůj vznešený původ rozhodně nezapře a hrdě se může řadit po bok takových kousků, jakými jsou LG Chocolate, Prada či Shine. Z posledního jmenovaného si navíc propůjčil lesklou čelní stranu, což považujeme za velmi rozporuplný krok. Spolu s chromovaným lemem vypadá tato kombinace vskutku úchvatně a při vypnutém displeji lze použít přístroj jako velké zrcátko. Na straně druhé se rozlučte s čitelností displeje na přímém slunečním světle a připravte se na pravidelné leštění čelní strany.

Nic ale není tak hrozné, jak se může zdát a po čase používání jsme si na tento fakt zvykli. Ostatně lesklá čelní strana není již ničím výjimečným ani v jiných kategoriích přístrojů. V tomto případě však tento prvek skvěle zapadá do celého designu přístroje. K výsledné elegantnosti ještě přispívají na vrchní a spodní straně mřížky od reproduktoru a mikrofonu. Zadní část je již kompletně černá a vyjma objektivu fotoaparátu byste hledali pouze nějaký další výrazný prvek.

Recenze LG KF600 detail

Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo

Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo

Konstrukce je tvořena na omak velmi příjemným plastem. Téměř s naprostou jistotou můžeme konstatovat, že všechny díly konstrukce budou i po čase používání držet na svém místě. Slova chvály směřujeme dále na vysouvací mechanismus, jehož pružinka drží klávesnici bezpečně ukrytou. Zároveň nemusíte vynakládat přílišné úsilí k pohybu vrchní části po malých kolejnicích. Na čelní straně se nenachází ani jediný výstupek a palec budete muset pro otevření opřít o dotykovou plochu. V naprosté většině případů se však nemusíte obávat sklouznutí prstu či nechtěného zmáčknutí některé části displeje.

Po stránce rozměrů už je to s LG KF600 trochu horší a rozhodně se nemůže řadit mezi nejtenčí a nejlehčí telefony na trhu. Konkrétní míry jsou 101,2x50,7x14,1mm a váhá činí 107 gramů, což už považujeme za hranici pro hmotnost u „hloupých“ telefonů. Tuto nadváhu nejspíše zapříčiňuje chromový rámeček a kovový plátek na zadní straně displeje.

Recenze LG KF600 detail

Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo

Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo

Klávesnice a ovládání – na půli cesty

Ještě předtím než se podrobněji seznámíme s dotykovou plochou, přijde na přetřes alfanumerická část klávesnice ukrytá v útrobách přístroje. Zdvih jednotlivých tlačítek je takřka nulový a tlačítka prakticky splývají s okolním povrchem. A přestože jsou mezery mezi nimi rovněž značně malé, psaní je velmi pohodlné. Drobné výtky máme k bočnímu tlačítku spouště fotoaparátu, pro jehož stisknutí musíte vynaložit relativně velké úsilí. Zbylé tři klávesy na ovládání hlasitosti a okamžitému přístupu k MP3 se podobného neduhu vyvarovaly.

Zlatým hřebem této části recenze je dotyková část (tzv. InteractPad), která zabírá více než čtvrtinu celé čelní plochy. V pohotovostním stavu zobrazuje šestici ikon. Pět z nich je volitelných a jedna slouží vždy k vstupu do hlavního menu. Co se právě na InteractPadu zobrazuje, závisí buďto na konkrétní úrovni v menu nebo na spuštěné aplikaci.

Recenze LG KF600 detail

Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo

Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo

Například v hlavní nabídce (klasická matice 3x3) se na dotykové části ukazuje tlačítko pro potvrzení volby, návratové tlačítko a samozřejmě čtyř směrný ovládací kříž. V telefonním seznamu jsou to například ikony pro volání, napsání zprávy či bližším detailu o dané osobě. Kapitola sama pro sebe je kupříkladu fotoaparát, MP3 přehrávač a třeba i hry. Vše postupně popíšeme v průběhu celé recenze. Strukturou menu se jinak LG KF600 nijak neodlišuje od svých kolegů.

Ikony zobrazené na Interpadu přesně odpovídají rozměrům palce a ani při navigaci za pomoci ovládacího kříže nedošlo k jedinému překlepu. Občas sice bylo potřeba vynaložit trochu více síly. Po čase jsme však získali ten správný odhad a pohyb v menu byla skutečně radost.

Recenze LG KF600 detail

Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo

Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo Recenze LG KF600 telo

Celkově tedy dotykovou plochu hodnotíme velmi kladně. Ačkoliv jedním dechem dodáváme, že spíše než o skutečně revoluční způsob ovládání se jedná o jakýsi přerod mezi klasickým telefonem a komunikátory s dotykovou plochou po celé šíři displeje. Jinými slovy LG KF600 tímto dokazuje, že se jedná skutečně pouze o stylovku a běžné PDA ho v rychlosti ovládání hravě předčí.

Displej a výdrž baterie – slunečník nutností

O nepříznivých účincích přímého slunečního světla jsme se zmínili již v úvodu recenze. Zbývá přidat parametry obou TFT displejů, kterými KF600 disponuje. Oba mají shodné rozlišení 240x320 pixelů a nabídnou 262 tisíc barev. Horní se pyšní úhlopříčkou dva palce a dolní jeden a půl palce. Zobrazení je perfektně jemné a to včetně písma jednotlivých nabídek.

KF600 výrazněji ztrácí ve výdrži baterie, která se během našeho testování prakticky nikdy nepřehoupla přes hranici tří dnů. Při náročnějším používání zahrnujícím deset minut telefonování, několik odeslaných SMS a dvě hodiny poslechu hudby, se s námi KF600 rozloučil klidně po dvou dnech. Z toho plyne, že je nabíječku lepší mít vždy po ruce.

Recenze LG KF600 detail

Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V

Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V

Telefonní seznam a zprávy – pouze stylus chybí

V případě telefonního seznamu s kapacitou tisíce kontaktů LG KF600 trochu zklamal. Samotný seznam je samozřejmě vícepoložkový a zahrnuje kromě obligátního jména a několika čísel ještě emailovou adresu, datum narozenin a fax. A to jsou prakticky veškeré údaje, které můžete k dané osobě přidat. Nepočítáme možnost zařadit kontakt do skupiny, přiřadit jí vlastní vyzváněcí tón či obrázek.

Psát SMS zprávy můžete buďto klasicky za použití slovníku T9 či ho můžete natrvalo vypnout. Naštěstí nepíše s diakritikou a poctivě se učí nová slova. Při psaní zprávy máte vždy přehled, do kolika částí se text rozdělí a kolik jste již napsali znaků. Využít můžete i funkce rozpoznávání písma, která však trpí několika dětskými nemocemi. Systém sice správně rozezná napsané písmeno, ale velmi by se hodila zkratka na psaní mezery a umazání posledního znaku jedním tahem, jak je běžné u klasických PDA. Rovněž bychom nepohrdli stylusem, protože psaní prstem není zrovna dvakrát přesné.

Recenze LG KF600 detail

Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V

Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V

Organizační funkce – pro nenáročné postačí

Kancelářské funkce nejsou příliš silnou stránkou LG KF600. Ke každé události v kalendáři sice můžete uložit několik různých údajů, ale například si musíte vystačit pouze s denním a měsíčním náhledem. O vaše vstávání se může starat několik budíků s opakováním pouze o víkendu nebo v pracovní dny. Nikoho už jistě nepřekvapí kalkulačka, stopky, převodník „všeho na všechno“ a jednoduché poznámky.

Pro prohlížení internetových stránek využijete vestavěný prohlížeč Obigo a datové přenosy GRPS a EDGE v nejvyšší desáté třídě. Nechybí ani integrovaný emailový klient. LG KF600 podporuje paměťové karty MicroSD až do velikosti 4GB, které jsou však schované nešikovně pod baterií. K počítači připojíte telefon za pomocí USB Mass Storage.

Recenze LG KF600 detail

Recenze LG KF600 disp M Recenze LG KF600 disp M Recenze LG KF600 disp M

Recenze LG KF600 disp M Recenze LG KF600 disp M Recenze LG KF600 disp M

MP3 přehrávač a fotoaparát – InteractPad v akci
Přestože nás opět okouzlilo ovládání přehrávače za pomoci dotykového displeje, KF600 celý dojem kazí naprosto zbytečnými chybami. Kupříkladu nedokáže třídit skladby podle názvu, interpreta či alba a uvítali bychom i ovládání hlasitosti přímo softwarovými tlačítky. Situaci MP3 přehrávač trochu zachraňuje vlastními seznamy skladeb a ekvalizérem. Občas jistě přijde vhod i FM rádio a A2DP profil pro přehrávání hudby skrze bluetooth sluchátka.

Recenze LG KF600 detail

Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V

Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V Recenze LG KF600 disp V

Naopak do výšin musíme vyzdvihnout 3Mpix fotoaparát s automatickým zaostřováním. Snímky jsou barevně věrné, neobsahují žádný šum a v rámci možností jsou velmi ostré. Hravě si fotoaparát poradí s focením bližších objektů či textu v režimu makro. Vedle optiky se nachází přisvětlovací dioda, která se jistě bude hodit při zhoršených světelných podmínkách. Samozřejmě KF600 nepostrádá samospoušť, vyfocení více snímků naráz, vyvážení bílé, několik různých efektů a jako bonus navíc považujeme redukci chvění. Video můžete nahrávat v rozlišení 320x240 a jeho kvalita je obstojná.

InteractPad využijete při prohlížení obrázků, kdy se na dotykové ploše zobrazí zmenšenina daného snímku a na hlavní obrazovce naopak zvětšená část. Rychle a snadno tak najdete potřebný detail. Za zmínku rozhodně stojí dvojice předinstalovaných her, které plně využívají možností dotykového displeje. V obou případech jde o sadu několika mini her, které se většinou točí okolo přeskakování překážek, hopsání do výšky či sestřelování všeho možného.

Recenze LG KF600 detail

Recenze LG KF600 foto M Recenze LG KF600 foto M Recenze LG KF600 foto M

Recenze LG KF600 foto M Recenze LG KF600 foto M Recenze LG KF600 foto M

 
Závěr – stylovka, jak se patří

LG KF600 nás velmi překvapil svojí dotykovou plochou, s níž je ovládání zase o něco zajímavější. Na klasická PDA v rychlosti ovládání samozřejmě ztrácí minimálně jednu koňskou délku. Při porovnání s běžným telefonem vyhrává jedině díky rychleji přístupným nabídkám a vděčí zato právě měnitelným ikonkám na Interpadu. To ale nic nemění na tom, že se v prvé řadě jedná o stylový telefon, což LG KF600 podtrhuje vysouvací konstrukcí a perfektním designem.

Stále ale u KF600 najdeme spoustu dětských nemocí v softwarové části, které však nejsou natolik kritické, aby rozhodovaly o případné koupi. Naopak značně znepříjemnit život by mohla nízká výdrž baterie, bídná čitelnost na přímém slunečním světle a větší hmotnost. V celkovém součtu však za cenu pohybující se okolo devíti tisíc získáte solidně vybavený stylový telefon, s kterým budete kdekoliv hrát prim.

Proč koupit?

 • výtečný design
 • dotyková plocha
 • solidní funkční výbava
 • kvalitní fotoaparát

Proč nekoupit?

 • nízká výdrž baterie
 • lesklá plocha na čelní straně
 • vyšší hmotnost

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

9257 Kč s DPH

 • Nejčtenější

Doufáme, že tuto pecku Xiaomi přiveze. Nadupané Poco má být hodně levné

Novinka s označením Poco M2 Pro od Xiaomi vypadá hodně slibně. Zatím ji sice výrobce prodává jen v Indii, ale pokud by...

Konec dobrodružné nejistoty. Aplikace s počasím je dobrý sluha, ale zlý pán

Premium Jak už nikdy nezmoknout? Stáhněte si do mobilu meteorologickou aplikaci Aladin a získejte tak velmi slušnou šanci...

Z nuly na sto za sedmnáct minut. Příští rok se bude nabíjet bleskově

Už letos sledujeme změny k lepšímu, co se kapacit baterií i rychlosti nabíjení týče. Příští rok nás však čekají další...

Jednou vyprodaný, podruhé vyprodaný. Zajíce v pytli můžete koupit teď

Pokud vám nevadí nákupy naslepo, tak ve středu 15. července bude poslední možnost koupit v předprodeji chystaný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Americká mládež propadne v pláč. Chtějí jí zakázat klíčovou aplikaci

Začátkem července Indie zakázala řadu čínských aplikací, „bezpečnostním“ sítem neprošel ani celosvětový fenomén TikTok....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

Doufáme, že tuto pecku Xiaomi přiveze. Nadupané Poco má být hodně levné

Novinka s označením Poco M2 Pro od Xiaomi vypadá hodně slibně. Zatím ji sice výrobce prodává jen v Indii, ale pokud by...

V mžiku se vyprodal. Přitom kupující ani neví, co si objednali

Firma OnePlus láká zájemce na nový model s označením Nord. Ačkoliv jej ještě ani nepředstavili a o jeho vzhledu a...

Fotomobily s jednou čočkou narazily na svůj strop, ukazuje test iPhonu SE

S jednou čočkou fotoaparátu už toho o moc víc vymyslet prostě nejde. Naznačují to výsledky testu organizace DxO Mark,...

Jednou vyprodaný, podruhé vyprodaný. Zajíce v pytli můžete koupit teď

Pokud vám nevadí nákupy naslepo, tak ve středu 15. července bude poslední možnost koupit v předprodeji chystaný...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...