První člověk vysoudil na Applu peníze kvůli špehování

  11:08aktualizováno  11:08
Sběr informací o poloze uživatelů telefonů iPhone by se mohl firmě Apple řádně prodražit. V Koreji totiž dle agentury Reuters prohrála soudní spor s tamním právníkem, který ji žaloval z neoprávněného zásahu do jeho soukromí.

iPhone ukládal informace o poloze | foto: Profimedia.cz

V dubnu se ukázalo, že Apple získává informace o pohybu telefonů a o dosažitelných bezdrátových sítích bez vědomí uživatelů. Za to advokát Kim Hyeongseok Apple zažaloval a uspěl.

Americká společnost mu podle listu Korea Times byla až exekučním řízením donucena vyplatit kompenzaci rovnající se v přepočtu necelým 17 tisícům korun.

Právník nabídl dalším stejně postiženým uživatelům iPhonů, že je bude zastupovat v hromadné žalobě. Prozatím se mu dle informací listu Wall Street Journal přihlásilo zhruba 300 lidí, nicméně jeho jednoduchá stránka www.sueapple.co.kr padá pod návalem návštěvníků.

V zemi má iPhone přes tři miliony uživatelů. Pakliže by v hromadné žalobě uspěli ve stejném rozsahu, hrozí pobočce Applu trest až 51 miliard korun. Korejské noviny jdou ve svých úvahách ještě dále. Celosvětově vlastní přístroj iPhone kolem stovky milionů lidí, přičemž podobná soudní řízení související s narušením soukromí ze strany Applu běží v současnosti i ve Spojených státech, Itálii, Francii či na Tchaj-wanu.

Mluvčí českého Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková uvedla, že v Česku prozatím nikdo k jejímu zaměstnavateli podobný podnět nepodal. "Jediná firma, se kterou jsme z této oblasti v minulosti vedli řízení, byla společnost Google. Případ se ovšem netýkal mobilních telefonů, ale pořizování fotografií na ulicích pro službu Google Street View," dodala mluvčí.

Právě Google by ovšem mohl podobný osud, jako nyní Apple, postihnout také. Telefony vybavené operačním systémem Android od firmy Google totiž posílaly data o svém pohybu do centrály ještě aktivněji než iPhony.

Oba druhy přístrojů v minulosti sledovaly svůj pohyb a v pravidelných intervalech zaznamenávaly, zda jsou v okolí dostupné bezdrátové sítě wi-fi. Data o jejich umístěních poté bez vědomí majitelů odesílaly do centrál Applu a Googlu. Tyto informace měly mimo jiné sloužit k vytvoření celosvětové sítě dostupných přípojných bodů wi-fi. Díky nim mohou lidé připojit k internetu například své notebooky či dotykové počítače (tablety).

Obě firmy se za své chování omluvily a umožnily sběr dat na přístrojích deaktivovat. Pokud k tomu uživatel sám svolí, probíhá podle firem sběr anonymně.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

V jednoduchosti je síla, vysvětluje Asus kompromisy špičkového modelu

Představení smartphonu Asus Zenfone 6

Asus u svého nového špičkového modelu Zenfone 6 dělá ve výbavě několik kompromisů, ale chlubí se, že je to ve prospěch...

Konečně hezký malý smartphone. Jenže se ho možná nedočkáme

Sony Xperia Ace bude v prodeji ve třech barevných variantách

Sony představilo nový malý smartphone, na špičku už však nepatří. Jmenuje se Xperia Ace a pyšní se pětipalcovým...

Nejlevnější nové xiaomi má velkou baterii i dva fotoaparáty

Redmi 7

Nejlevnější řada Redmi má nového nástupce s pořadovým číslem sedm. V nejnižší konfiguraci je to velmi levný telefon,...

Najdete na iDNES.cz