Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přišel den D pro iPhone. Revoluční iOS 4 s multitaskingem je ke stažení

  22:00aktualizováno  22. června
Nový revoluční firmware iOS 4 pro iPhone je oficiálně ke stažení. Majitelé modelu 3GS se mohou těšit na multitasking, model 3G pak obohatí o jiné užitečné funkce. Otestovali jsme jeho finální verzi, která je nově dostupná všem uživatelům na iTunes.

Apple představil nový operační systém pro iPhone už 8. dubna, pro všechny uživatele je ale k dispozici až ode dneška. Původní označení iPhone OS 4 nedávno vzalo za své a nově se operační systém pro iPhone označuje iOS. A iOS 4 je v mnohém revoluční.

Apple představil nový iPhone OS 4 s multitaskingem. Není ale pro všechny

Ne všichni majitelé starších iPhonů a iPodů Touch však budou moci využívat vymožeností nového systému. Plně funkční bude pouze na novém iPhonu 4, stejně jako na stávajícím modelu 3GS nebo iPodu Touch třetí generace. Těmto zařízením přinese dlouho očekávaný multitasking, tedy jednoduchou správu spuštěných aplikací na pozadí.

Majitelé iPhonu 3G nebo iPodu Touch druhé generace se musí spokojit s méně inovacemi. Nejstarší iPhone první generace z roku 2007 nedostane nový firmware vůbec,

My jsme nový operační systém vyzkoušeli na iPhonu 3GS. Odezva telefonu se s novým operačním systémem iOS4 subjektivně zlepšila. Zrychlilo se také zálohování s iTunes na počítači. iPhone s novým operačním systémem iOS4 funguje pouze s nejnovějším iTunes 9.2.

Pohodlný multitasking

Nový firmware přináší zhruba stovku vylepšení. Jednou z nejzásadnějších je podpora multitaskingu, tedy možnost mít spuštěno na pozadí více aplikací najednou. Způsob správy aplikací Apple vymyslel chytře, vše je vyřešeno přehledně a logicky.

iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone

Manažer aplikací se vyvolává dvojím stisknutím tlačítka Home. V dolní části displeje se potom objeví lišta se spuštěnými aplikacemi, mezi kterými lze jednoduše přepínat. Pokud chcete některou z aplikací ukončit, stačí na ikoně chvíli podržet prst. Objeví se malé mínus a vybranou aplikaci lze jednoduše ukončit.

Zámek zobrazení

Ve spodní liště se ukrývá také zjednodušené ovládání hudebního přehrávače iPod. Stačí v liště přejet prstem vpravo a objeví se ikony pro přehrávání a přeskakovaní skladeb.

V tomto zobrazení nalezneme ještě ikonu zámku vertikálního zobrazení. Při naklonění telefonu se pak zobrazení displeje nepřevrátí. Videa z YouTube nyní můžeme prohlížet i ve vertikálním zobrazení.

Složky

Šikovnou inovací jsou složky. Přidání složek umožňuje mít až 2 160 viditelných aplikací místo 180 u předchozí verze operačního systému. Do jedné složky se totiž vejde 12 aplikací. Složky lze libovolně pojmenovat a v jejím rohu se může objevit informace o počtu došlých zpráv atd.

iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone

Vytvoření složky je velmi jednoduché, stačí přemístit jednu aplikaci na druhou a telefon nabídne pojmenování názvu složky. Další aplikace se do složek přidávají pouhým přetahováním.

Vylepšený e-mail

Další výraznou inovací prošel e-mailový klient. Nyní je možné spravovat více Exchange účtů a všechny došlé e-maily se mohou zobrazit v jedné složce. Odpadá tedy zdlouhavé přepínání z jednoho účtu na další. Přílohy lze otevírat v aplikacích zakoupených na App Store. U obrazových příloh můžeme zvolit velikost tak, aby nebylo nutné odesílat velký objem dat.

iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone

Odpočítávání znaků v SMS

Inovací prošla i aplikace pro textové zprávy. Apple přidal funkci známou i z těch nejjednodušších mobilů, tedy odpočítávání znaků při psaní textové zprávy. Přibyla také funkce pro vyhledávání textových a MMS zpráv.

iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone

Fotoaparát se zoomem

Vylepšením prošel i fotoaparát. Nově je k dispozici pětinásobný digitální zoom, který se ovládá posuvníkem umístěným ve spodní části displeje. V průběhu nahrávání videa můžeme na displeji prstem označit místo, kam má telefon zaostřit. U obrázků s přiřazeným geotaggingem můžeme polohu pořízení zobrazovat v aplikaci Mapy.

Playlisty a Bing

Nových funkcí se dočkal i hudební přehrávač iPod. S novým firmwarem je možné vytvářet playlisty přímo v telefonu. Novinkou je zobrazení jednotlivých alb s písničkami. K dispozici je náhled obalu, rok vydání, počet skladeb a délka trvání.

iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone

V internetovém prohlížeči Safari je nyní na výběr z více vyhledávačů. Vedle stávajících vyhledávačů Google a Yahoo přibyl vyhledávač Bing. Při vyhledávání telefon nabízí možné návrhy, stejně jako se zobrazuje poslední hledání.

Navigace a VoIP na pozadí

V iOS4 je nově možnost mít při využití multitaskingu zapnutý GPS signál. Vhodné je to například u navigace pro iPhone, kdy můžete z aplikace odejít (někdo vám zavolá) a signál nebude ztracen. Ve stavovém řádku bude přitom vidět kompasová šipka. Stejně tak VoIP aplikace mohou přijímat a udržovat volání na pozadí nebo v režimu spánku.

iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone iOS4 pro iPhone

Tapety pro menu

Další novinkou je tapeta pozadí v menu. Nyní je možné zvolit separátní tapetu jak pro úvodní obrazovku, tak pro samotné menu. Na výběr je i nastavení jedné tapety pro obě zobrazení. Nový firmware přináší několik nových předinstalovaných tapet, z nichž některé mají opravdu povedenou grafiku. Každý si samozřejmě může zvolit tapetu vlastní.

Vylepšené vyhledávání

Vyhledávání Spotlight nově umožňuje hledat i na webu a ve Wikipedii. V kalendáři nyní můžeme zobrazovat narozeniny. Heslo k uzamčení telefonu může s novým firmwarem obsahovat i písmena a zmizelo hodnocení aplikací při jejich odinstalaci.

Nové reklamy

Novinkou je nový systém reklam iAd, který umožňuje prohlížení multimediálních reklamních prezentací. Nový firmware přináší i méně viditelné změny, jako je podpora Bluetooth klávesnice nebo podpora Microsoft Exchange Server 2010. Aplikace z App Store lze přímo z telefonu darovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Začínající značka má dvě novinky s nevídanými prvky. Jsou levné

Kromě smartphonu CMF Phone 1 představila malá značka CMF i nové chytré hodinky a také sluchátka. Předností obou zařízení je nízká cena v kombinaci se zajímavou funkční výbavou, ve které nechybí...

9. července 2024  7:02

Elitní škola zakázala smartphony. Nahradí je jednoduchými nokiemi

Chlapecká internátní škola Eton Collage, která byla založena už v roce 1440 a kterou prošli i princové Harry a William, oznámila, že zakazuje používání smartphonů. Cílem je omezení závislosti na...

10. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tento levný smartphone nabídne věc, kterou jste už dlouho neviděli

Značka CMF dnes představila první telefon ve svém portfoliu: CMF Phone 1. Společnost spadající pod výrobce Nothing sází u tohoto modelu na zajímavý poměr ceny a výkonu a také něco, co se dosud...

8. července 2024  13:05

Apple možná vybaví svá sluchátka kamerkami. Na ušní selfies ale nebudou

Podle nových informací by společnost Apple mohla do několika let osadit některý z chystaných modelů sluchátek AirPods kamerkami. Nic si s nimi však fotit nebudete, sloužit mají ke zlepšení ovládání.

8. července 2024  7:02

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

Letní slevy: výprodej pixelů, žhavá Motorola a levnější Apple Watch

Samsung startuje prodej svých smartphonů s ohebnými displeji s tradičními výkupními bonusy i dalšími pobídkami. Ale i řadu dalších smartphonů lze teď v červenci pořídit s výraznou slevou. Ceny srazil...

16. července 2024

Vodafone slaví čtyřicítku. V Česku letos dosáhl plnoletosti

Psal se rok 1984, když britská elektronická společnost Racal Electronics Plc oznámila název své přenosné a mobilní veřejné telekomunikační služby. Stalo se tak na březnové mediální konferenci v...

15. července 2024  6:57

Takový výhled na Prahu jen tak mít nebudete. Je od BTS u mostecké věže

Redakční putování po zajímavých pražských bétéeskách nás tentokrát zavedlo na opačný břeh Vltavy než doposud, shlíželi jsme tak na střechy malostranských budov. Jeden z pražských vysílačů operátora...

15. července 2024

Skvělý fotomobil se systémem jen pro odvážné. Test Huaweie Pura 70 Ultra

Huawei nepolevuje ze své snahy ukázat světu, že stále vyrábí špičkové smartphony. Model Pura 70 Ultra je výbornou ukázkou toho, že hardware má v mnoha ohledech opravdu na přední světové úrovni, jenže...

14. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...