Budou iPhony z Vietnamu? Možné řešení, aby Apple nemusel zdražovat

  0:18aktualizováno  0:18
Úvahy Trumpovy administrativy, že by se dovozní cla na z Číny dovážené produkty rozšířily na iPhony a zřejmě i další produkty Applu, vedou Foxconn k úvahu vybudování produkčního centra na území Vietnamu. Kompletované iPhony by zde nepodléhaly dovozní dani.

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun. | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Mezi Čínou a USA zuří obchodní válka a Spojené státy podle posledních informací rozhodně nemají v plánu v této bitvě polevit. Donald Trump hodlá zvýšit celní sazby na dvou set miliardový čínský import ze současných 10 na 25 procent. Rád by také rozšířil sortiment produktů, který je clem zatížen.

V seznamu by se nově mohly ocitnout iPhony a možná i další produkty s podpisem kalifornské firmy. Podle dřívějších informací by Trumpova administrativa i toto zboží mohla zatížit clem (více v článku: Zdraží iPhony v USA o 10 procent? Trump uvažuje o uvalení cel).

Drtivou produkci iPhonů si Apple nechává kompletovat u firem Foxconn a Pegatron v Číně (obě firmy jsou z Taiwanu) a první jmenovaná společnost už na zvěsti o možném uvalení cel zareagovala.

Fotogalerie

Prezident vietnamské obchodní a průmyslové komory Vu Tien Loc uvedl, že předseda vlády Nguyen Xuan Phuc zmínil možnost vybudování nové produkční haly na území Vietnamu Foxconnem.

Tiskové oddělení společnosti údajné probíhající rozhovory mezi oběma stranami odmítlo komentovat s tím, že se nemůže vyjadřovat k současným nebo budoucím klientům a jejich produktům.

Není příliš pravděpodobné, že by Foxconn mohl v krátké době ve Vietnamu vybudovat produkční centrum, kde by se iPhony sestavovaly kompletně. Linky, zaštiťující všechny montážní operace by byly příliš drahé. 

Jen převézt a zabalit ve Vietnamu od cla neuchrání

Otázkou je, kolik úkonů by se muselo odehrávat na území Vietnamu, aby hotové iPhony při vstupu na území USA nebyly clem zatíženy.

Podle interpretace analytičky Katy Hubertové z firmy Morgan Stanley by však jen jedna etapa montáže, například finální celofánování balení, na osvobození od cla nestačila.

Samsung už ve Vietnamu vyrábí

Většina modelů Samsungu pochází z vietnamských továren. Produkce v Číně není velká, ale firma uvažuje nad možností v Číně vyrábět určité modely třetí stranou. Letos pak Samsung otevřel velkou továrnu v Indii a telefony produkuje i v Indonésii a v Jižní Americe. 

A logicky by nestačilo ani na první pohled nejjednodušší řešení, kdy by se hotové iPhony převezly do Vietnamu (nebo jiné Číně geograficky blízké země) a odtud zásilky putovaly do USA.

V nové výrobní hale by podle analytičky muselo probíhat vícero kompletovacích operací a jedině tak by z iPhonu mohla zmizet informace „assambled in China“ (tedy sestaveno v Číně). Takový import by následně uvažované desetiprocentní celní sazbě nepodléhal.

Jenže s každým krokem kompletace souvisí mnohamilionové náklady na nutné strojové vybavení a celkové vstupní investice na vybudování takového centra by se vyšplhaly na miliardy dolarů.

Otázkou je, zda by Apple na případné výstavbě nového centra Foxconnu finančně participoval. iPhone je roky nejvýdělečnějším produktem společnosti a šance, že by našel jiného partnera, který by uměl takový objem telefonů kompletovat za stejně výhodných podmínek, je mizivá.

O kolik by iPhony mohly zdražit?

Kromě Vietnamu se mluví také o Thajsku, ovšem v obou případech by se bylo nutno vypořádat s problémy nedostatečně kvalifikované pracovní síly a neadekvátní dopravní infrastrukturou pro efektivní distribuci velkých zásilek oběma směry.

Přestože dosud iPhony na seznamu z Číny dovážených komodit zatížených dovozním clem nejsou, mohly by se tam v blízké době objevit. Bude záležet, s jakými výsledky proběhnou vyjednávání prezidentů obou světových mocností.

V případě, že na iPhony skutečně bude uvaleno desetiprocentní clo, by se podle analytiků mohly jejich ceny pro koncové zákazníky zvednout o 60 až 160 dolarů (asi 1 300 až 3 500 korun). 

Tato kalkulace počítá se scénářem, kdy by Apple s clem související skokový nárůst nákladů v plné míře promítl do koncových cen. Nabízí se i možnost, že by část nových výdajů rozpustil ve svých nemalých ziscích a zákazníci by nemuseli připlácet tolik.

Eventualita uvalení importní daně na iPhony v každém případě je pro zúčastněné strany klíčovým tématem, o kterém se v následujících týdnech a měsících bude mluvit. 

Apple každoročně prodá okolo 220 milionů iPhonů, průměrná cena každého z nich míří k 800 dolarům. Pokud k uvalení cel dojde a Apple přistoupí k prostému zdražení, ASP (Avarage Selling Price, tedy průměrná prodejní cena) by se velmi rychle mohla dostat k 900 dolarům. 

 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Dodávají foťáky všem, ale jejich špičkový smartphone fotí na draka

Sony Xperia XZ3

Firma Sony má téměř monopol na dodávky fotomodulů pro chytré telefony. Dodává je téměř všem firmám v oboru. Smartphony...

Jaro plné premiér. Dočkáme se spousty nových smartphonů

Huawei P30

Zejména únor byl nabitý novinkami z oblasti smartphonů, ovšem výrobcům ani zdaleka nedošel dech. Na jaro se chystá hned...

Xiaomi má nového žraloka. Je to výkonové monstrum za rozumnou cenu

Herní smartphone Xiaomi Black Shark 2

Herní smartphone Black Shark od Xiaomi se dočkal své očekávané druhé generace. Výrobce jej prezentuje jako výrobek...

Najdete na iDNES.cz