Tyto dva smartphony mohou za bezrámečkový trend. Jeden na to nevypadá

  0:18
Kde přesně odstartovala aktuální móda prakticky bezrámečkových chytrých telefonů nemusí být zcela jednoznačné. Existují ovšem přístroje, které svým technickým nebo designovým řešením můžeme považovat za jedny z praotců této myšlenky. Po letech se nám dva takové dostaly do redakce.
Sharp Aquos Crystal

Sharp Aquos Crystal | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Cíl designérů chytrých telefonů je v současnosti zcela jasný. Chtějí vytvořit smartphone, který bude mít vpředu vlastně jen displej, nic jiného. Zatím ještě v takové situaci nejsme, ale už se jí hodně blížíme. Rámečky okolo displejů jsou dnes minimalizovány, zatím si většina smarpthonů ponechává jen větší či menší „bradu“ pod displejem.

V rámci bezrámečkového trendu už výrobci do displeje schovali třeba čtečku otisků prstů (ne, že by to bylo nutné, klidně může být na zádech), namísto výřezů teď vymýšlí, jak pod displej schovat čelní kameru. A existují i různá řešení, jak zamaskovat reproduktor sluchátka nebo jak se ho zcela zbavit.

Právě sluchátko bylo přitom tím, co v prvotních myšlenkách tohoto trendu inženýry trápilo asi nejvíc. Jen se podívejte na několik let staré smartphony, kolik místa vlastně sluchátko nad displejem zabíralo. Nebyla to malá plocha a upřímně, mělo to svůj účel, kterým byla kvalita telefonování. Aby tedy mohl bezrámečkový trend vůbec začít, museli inženýři přijít na to, jak se sluchátka zbavit.

Nenápadný průkopník

A na to byli experti v Japonsku. Tam vlastně, možná tehdy trochu nevědomky, bezrámečkový trend odstartovali. Právě tamní vývoj ukázal, že něco jako smartphone bez rámečků je vůbec možné. A tak vznikly smartphony, které jsou pro dnešní módní vlnu zcela zásadní. Navzdory tomu, že vlastně onu tehdejší technologii dnes využívá málokdo.

Vše odstartovala japonská Kyocera, která už dlouho vyvíjela způsob, jak se smartphonem telefonovat, aniž by potřeboval klasické sluchátko. Několikrát jsme si v minulosti na různých veletrzích vyzkoušeli její systém, který v podstatě používal jako reproduktor celý displej, jehož vibrace se přenášely přímo do citlivých kůstek sluchového ústrojí. Poprvé jsme dobře fungující prototyp zkoušeli v lednu roku 2012 na veletrhu CES v Las Vegas.

A právě v tom roce se na trh dostal i první smartphone, který telefonování bez sluchátka uměl. Stalo se tak v květnu a šlo o model Kyocera Urbano Progresso z tehdejší série Dingo. Určen byl pro japonského operátora KDDI a na svou dobu na první pohled nijak nevystupoval z řady. Ano, měl OLED displej a podporoval sítě WiMax, které se tehdy zdály být alternativou k LTE, ale v souboji technologií nakonec neuspěly.

Kyocera Urbano Progresso

I dnes ne působí Urbano Progresso, až na růžovou barvu přístroje, který se k nám dostal, nijak zvláštně. Je to obyčejný smartphone poplatný své době, který pod displejem neměl zatím ani senzorová tlačítka. Zato nad displejem opravdu chybí sluchátko, byť toho výrobce vlastně v designu přístroje nijak zásadně nevyužil: jednoduše sem místo sluchátka „plácnul“ označení modelu, aby bylo všem hezky na očích.

Ono řešení bez sluchátka označuje výrobce jako Smart Sonic Receiver a i když ho vlastně výrobce nijak zásadně nevyužil v designu telefonu, bez pochyby inspirovalo další, kteří už se nad možnostmi využití takové techniky zamysleli výrazněji.

Fascinující design

Příkladem je o dva roky mladší smartphone Sharp Aquos Crystal, který tehdy v roce 2014 zaujal snad celý svět. To je právě jeden ze smartphonů, který skutečně bezrámečkový trend nastolil a ve své době budil údiv. Po stranách displeje i nad ním jsou totiž opravdu minimalistické rámečky, které se ale navíc trochu schovávají, protože designéři orámování udělali tenčí, než je tloušťka samotného telefonu, takže bočnice začíná až mírně pod úrovní displeje. I dnes to vypadá fantasticky a Sharp Aquos Crystal budí zaslouženou pozornost. Vůbec nevypadá jako pět let starý smartphone, naopak snad až na celkovou tloušťku a design zad působí neuvěřitelně moderním dojmem. Jeho věk prozradí především pětipalcová úhlopříčka displeje a klasický poměr stran 16:9.

Mimochodem, ten tak zázračně a fantasticky vypadající displej vlastně vůbec není žádný „zázrak techniky“. Jde o klasický TFT panel s rozlišením 1 280 x 720 pixelů, ale jeho barevné podání a kombinace s nulovými rámečky jednoduše dovedou ohromit i dnes.

Sharp Aquos Crystal

Aby takovou pozornost budil, používá i Sharp technologii reproduktoru v displeji. Tentokrát ovšem nejde o využití vodivosti lidského těla pro zvuk, takže není tak univerzální, jako řešení u starší Kyocery. Jenže na rozdíl od ní jsme si mohli volání se sluchátkem po celé ploše displeje u Sharpu vyzkoušet. Oba telefony jsou blokované na japonské operátory, takže v běžných sítích jsme s nimi telefonovat nemohli. Ale na Sharp se nám podařilo nainstalovat klasický Facebook Messenger, který podporuje i volání, čili jsme ho mohli vyzkoušet.

I po letech to funguje dobře – fakt, že není třeba řešit, jak správně přiložit telefon k uchu, je velmi komfortní. Na druhé straně „sluchátko“ takto není zrovna extrémně hlasité a je otázkou, zda by se s přístrojem dalo pohodlně telefonovat v hlučném prostředí.

Sharp tehdy před pěti lety svým designem zaujal natolik, že bylo jasné, kam se bude vývoj v příštích letech ubírat. A i když dnes téměř nikdo funkci displeje coby sluchátka nepoužívá (nejspíš i kvůli tomu, že se pod displej schovávají čtečky a chystají se na to i kamery), prošlapal cestu, ze které už není jak uhnout.

Fascinující design Sharpu a technika velmi nenápadné Kyocery tak stály u zrodu jasného trendu, který v současnosti vládne mobilnímu světu.

  • Nejčtenější

Na zboží z Temu jsme zírali s hrůzou. Značková konkurence je úplně jinde

10. dubna 2024

Ceny mohou vypadat lákavě, ale výsledek nás opravdu nemile překvapil. Porovnali jsme značkové...

Toto jsou nejprodávanější mobily všech dob. Vévodí jim léta tápající značka

9. dubna 2024

Čtyři desetiletí stačila, aby se mobilní cihly, jak se někdejším mobilům kvůli jejich robustnosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Apple ukázal, že přejít na iPhone 15 Pro z předchůdce nemá smysl

11. dubna 2024

Apple na svém webu zveřejnil nástroj pro snadné srovnání vybraných modelů iPhonu. Uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parádička za lidovou cenu má silný čip, skvělý displej a 100W nabíjení

13. dubna 2024

Levné smartphony čínských výrobců mohou udělat plno parády. Důkazem je novinka Realme GT Neo 6 SE,...

Samsung už je zase jednička, prodeje smartphonů meziročně rostou

16. dubna 2024  7:02

Společnost Samsung se vrací do vedoucí pozice na trhu s chytrými telefony. Celkové prodeje...

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Neomezená data dává O2 ještě levněji než dříve. S odměnou jsou za hubičku

15. dubna 2024  7:02

Základní datově neomezený tarif za cenu nižší, než standardně stojí tarif s 12 GB dat? U O2 na...

Nemáte hluboko do kapsy? Tak si vyberte jeden z těchto telefonů

15. dubna 2024

Jsou to ty nejdražší, ale i nejlépe vybavené smartphony, které si aktuálně můžete koupit. A rovnou...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...