Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. ledna 2022 Slavomír

Použité PocketPC - jak koupit a neprohloupit?

Kapesní počítače s operačním systémem od Microsoftu jsou v současnosti prodávanější než konkurence Palmu, proto jich najdeme i více v nabídce použitého zboží. Jak se nespálit při nákupu takovéhoto přístroje? Pokusíme se vám poradit jako v minulém týdnu u palmů.

Ve světě PDA s PocketPC se uplatňuje strategie „jeden systém, mnoho výrobců“ známá z běžných PC. Tak, jako není problém koupit osobní počítač za několik stovek s tím, že na něm půjdou provádět základní operace, dá se pořídit podobně jednoduché PDA. Stejně jako od počítače však ani od něj nemůžeme očekávat zázraky. Naproti tomu existují přístroje se stejnou verzí systému, ale mnohem širšími možnostmi použití.
Podobně, jako u PDA s PalmOS (článek, jak vybírat použitý palm, naleznete zde), i v případě jejich bratříčků od Microsoftu existuje několik základních kritérií, podle nichž je možné se orientovat při výběru. Komplikací je v prvé řadě právě mnohem širší nabídka současných modelů a rozptyl jejich možností. To ale neznamená, že by se v PocketPC nešlo orientovat, právě naopak.

1. Výrobce a model

PDA s PocketPC vyrábí mnoho různých firem, často zvučných značek. Asi nejčastěji je u nás možné se setkat s produkty společnosti Compaq, respektive Hewlett-Packard prodávané pod původní značkou iPAQ. Další poměrně rozšířenou značkou je Fujitsu-Siemens, Dell, Acer a OEM produkty tchajwanského výrobce HTC prodávané jako komunikátory prostřednictvím mobilních operátorů. Reálně se ale je možné setkat s mnohem pestřejší varietou značek. Málokterý z výrobců přitom nabízí jediné zařízení nebo omezenou škálu přístrojů. Většinou existují modely jak nižší, tak vyšší třídy. Stává se často, že je od sebe vizuálně odlišíme jen velmi stěží, protože používají velmi podobné kryty a designérské prvky. Pro přesnou identifikaci, s čím máme tu čest, je tedy vždy potřeba podívat se na označení typu a do nastavení.

Z těchto přístrojů mají reputaci nejlepšího dílenského zpracování právě PDA od HP. Jsou po fyzické stránce odolná a vydrží i případnou malou nehodu. Na druhé straně některé typy nejsou příliš promyšlené po stránce designu. Například odstávající tlačítka, zejména pokud jsou na boku přístroje, mohou představovat problém (pravidelný otěr vede k jejich zasekávání a následné ztrátě funkce). PDA obsahující biometrické snímače je potřeba ochránit před jejich poškozením. Tím se rozumí zejména poškrábání snímací plochy, nebo její zanesení špínou či agresivní chemikálií. Podobně, jako s odstávajícími tlačítky je to i s anténkami bezdrátových adaptérů – pokud trčí mimo obrys přístroje, pak jsou kandidáty na poškození a je nutné se jim při výběru zařízení podrobně věnovat.
Podobnými problémy jako iPaq trpí také produkty dalších výrobců. U přístrojů Dell bývají obtíže s tlačítky, ale hlavně s materiálem, ze kterého je vytvořeno tělo PDA. Byly u nich také zaznamenány častější potíže s nabíjením, ale to se samotnou konstrukcí zařízení přímo nesouvisí. Není nám známo, že by podobným problémem trpěly výrobky Fujitsu – Siemens, jejichž zpracování je výborné.
Jen podle výrobce nelze usuzovat očekávanou fyzickou životnost přístroje. Pokud je ale to možné, vyplatí se vsadit na iPAQ nebo na Siemens. Dále platí, že čím lacinější byl přístroj v době své výroby, tím hůře odolává zubu času. Ne nejlépe jsou na tom v tomto smyslu PDA od Dellu a také xDA komunikátory, zejména staršího data produkce.

2. Hardware a jeho testování 

U PDA s PocketPC je hardwarová konfigurace konkrétního modelu mnohem významnějším parametrem, než je tomu v případě zařízení s PalmOS. Velikost paměti, rychlost procesoru a možnosti periférií mají výrazně větší dopad na výkon aplikací a použitelnost přístroje. Dva různé procesory na stejné frekvenci mohou mít velmi odlišný výkon, což se prakticky projeví odezvou aplikací a hlavně multimédií. Nedostatek na straně CPU může znamenat komplikaci při používání jiné části PocketPC, například Wi-Fi adaptéru, respektive internetové telefonie přes něj. Obecně platí, že pokud jsou pro vás multimédia jen málo významným zpestřením a potřebujete PDA hlavně pro plánování času a správu osobních informací, je lhostejné, jaký procesor máte. Jestliže ale je chcete více používat, pak by před výrobky jiných dodavatelů (např. Samsung) mělo dostat přednost PDA s procesorem Intel.
Velikost paměti, kterou má zařízení k dispozici určuje, kolik dat se do něj vejde a jak náročné aplikace v něm mohou fungovat. Náročnost je přímo úměrná operačnímu systému, takže pro WM2003 je 64 MB paměti více než vhodné. Starší verze operačního systému (2002, 2000) mohou bez obtíží pracovat s menším množstvím (32 nebo 16 megabajtů), avšak tím se velmi omezuje velikost informací, které PDA pojme.
Prakticky každé PDA obsahuje rozšiřující slot, někdy i dva, a další možnosti rozšíření. Pokud kus, který kupujeme obsahuje podporu karet typu SD/MMC, pak by neměla chybět možnost pracovat s rozšířením SD/IO. Ta se využije v případě, kdy chcete rozšířit přístroj pomocí tohoto slotu například o kamerku, nebo GPS modul.
Prakticky u všech PDA je standardem infračervený port pro synchronizaci a spojení s periferiemi. Dnes jej ale využijete již jen málokdy k něčemu jinému, než jako dálkové ovládání. Důležitější je přítomnost integrovaného rádiového adaptéru. Při jeho výběru je vhodné dát přednost Bluetooth před Wi-Fi. První uvedený typ totiž využijete pravděpodobně mnohem častěji. Funkci bezdrátu je potřeba si zkontrolovat. To neznamená pouze jej zapnout a vypnout, ale zkusmo PDA spojit s jiným přístrojem a uskutečnit přenos dat. Nešvarem některých zabudovaných Wi-Fi adaptérů je jejich neochota se deaktivovat. Spuštěný adaptér, který nepoužíváte je pak jednak konzumentem drahocenné energie akumulátoru, ale také rizikem pro vaše zařízení (lze je skrze něj napadnout). Skrytá porucha adaptéru je potom nepříjemností, která značně snižuje jak cenu, tak i další použitelnost zařízení.

Další věcí, kterou je potřeba důkladně otestovat je interní flash paměť. Mnoho PDA s PocketPC využívá volnou část paměti flash, v níž je uložen operační systém jako odkládací paměť – disk. Předností je využití této paměti pro zálohu RAM přístroje. Když vám dojde energie, nebo jste přinuceni k tvrdému restartu, můžete paměť obnovit z trvalého úložiště. Při zkoušení určitě do tohoto úložiště překopírujte několik souborů, nebo vytvořte zálohu. Případné problémy se zápisem do flash totiž znamenají i potíže během eventuální aktualizace operačního systému na vyšší verzi.

3. Operační systém

Nejstarší verze PocketPC, byť je stále plně použitelná, dnes představuje víceméně již jen vzpomínku. I použitý přístroj, který se chystáte koupit, by měl být vybaven WM2002 nebo 2003. V prvním případě by pak měla být k dispozici aktualizace na druhý z uvedených systémů. Ne od všech počítačů s WM2003 je možné očekávat aktualizaci na zatím poslední verzi systému 2005. V případě PDA, která jsou nativně vybavena systémem 2002 je to pak velmi nepravděpodobné. PDA s operačním systémem ve verzi 2002 je možné používat pro většinu základních, běžných úkolů. Ale ačkoliv WM 2003 z uživatelského hlediska představují spíše zpříjemnění práce s přístrojem, mnoho programů je vyžaduje a na starší verzi nebude fungovat.

4. Není nabourané?

První, co bychom měli zkontrolovat když vezmeme Pocket PC do ruky je jeho intaktnost. Není někde „nabourané“? není zaseknuté tlačítko? Nepohybuje se displej ve svém rámečku? Jdou tlačítka snadno zmáčknout a vracejí se stejně lehce zpět? Pokud má PDA vyjímatelnou baterii, sedí tato pevně ve svém prostoru? A lze ji snadno vyndat, „nedrhne“? Je v pořádku šachta pro stylus?
Pokud je vše v pořádku, musíme otestovat všechny mechanické konektory, rozšiřující sloty a další spojení přístroje s okolím. Zejména citlivý je systémový konektor, propojení s kolébkou, eventuálně s nabíječkou. U iPAQů, které jsou jím vybaveny je potřeba zkontrolovat slot na přídavné kabátky – jackety. I když žádný nemáme, podívejte se, zda v něm není nečistota či jestli nejsou zohýbané kontakty. Vyzkoušejte vložit a vyjmout SD kartu a především, pokud ji přístroj podporuje, i kartu Compact Flash, jejíž slot je citlivější. U SD karty záleží nejen na snadnosti použití jejího mechanismu, ale i na tom, zda PDA přítomnost karty okamžitě rozpozná. Pokud ne, může být problém na dně slotu.

Po tomto, základním vyzkoušení je třeba přístroj podrobit zatěžkávací zkoušce. Nejprve prověřte displej. Je-li to možné (většinou ano), zvyšte jas displeje v nastavení nebo v programu dodávaném výrobcem, bývá standardně nainstalován na maximum. Nestane se, že osvětlení displeje „plave“? Pokud ano, blíží se jeho životnost konci. Pokud má PDA automatický detektor okolního jasu, zapněte jej a sledujte změny podsvícení. Měly by vždy být plynulé a adekvátní okolnímu osvětlení. Obrazovku můžete otestovat i některým programem na přítomnost mrtvých pixelů.
Následovat by měly testy všech bezdrátových rozhraní v přístroji, jak bylo uvedeno výše. Nic nepokazíte, když pustíte několik programů, i komunikujících po síti současně. Tím máte možnost otestovat stabilitu přístroje při co nejvyšším zatížení. Na škodu by nebyla zkusmá synchronizace s počítačem, přesněji připojení k PC v režimu hosta. To se ale v mnoha obchodech s použitými zařízeními realizuje velmi stěží. Lze tak zkontrolovat stav kolébky a systémového konektoru.

5. Není kradený a nekrade?

Jak již bylo uvedeno v díle k počítačům s PalmOS, PDA by mělo být co nejkompletnější. Kromě samotného přístroje jej musí být v čem nabíjet a synchronizovat s počítačem. Tedy, kolébka či kabel je nutností a minimálním důkazem, že přístroj není kradený. U PocketPC se k tomu přidává ještě jedna maličkost a tou je operační systém. Přístroje, které jsou z původní verze upgradované na vyšší by k tomu měly mít doklad, ideálně v podobě samolepky. To platí zejména u těch zařízení, kde je upgrade placenou službou. V opačném případě máte zřejmě pirátskou verzi Windows Mobile a i když vám ji na ulici nikdo kontrolovat nebude, mohli byste mít problém například v případě potřeby servisu.

Závěr

Mnoho rad, které jsme uvedli v článku o nákupu použitého palmu platí i pro PocketPC. Než se do takové koupě pustíte, zkuste o ní pořádně popřemýšlet. Sežeňte si k vybranému kusu co nejvíce informací. Jedině tak vás nic nepřekvapí a obchodník neobalamutí. V každém případě je nákup bazarového PDA lacinou a lákavou možností, jak přijít k přístroji, který bude velmi dlouho a poctivě sloužit.  

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Velká kontrola nabíječek dopadla žalostně. Některé se nesmějí prodávat

Nabíjecí USB adaptér budeme v balení některých smartphonů hledat marně, nezbývá tak než doufat, že nám nějaký zůstal z...

Vodafone dá 30 GB za 167 korun. Ale má to háček

Vodafone začíná nabízet speciální edici předplacených karet. Především předplacenka Datová karta 30 GB může být pro...

Vlastní mobil si na olympiádu neberte, mohli by se v něm šťourat

Nizozemští sportovci, kteří koncem ledna zamíří do čínského Pekingu na XXIV. zimní olympijské hry, musí doma zanechat...

Levný mobil, který by mohl být ještě levnější. Test Xiaomi Redmi 10

Základ nabídky značky Xiaomi aktuálně tvoří model Redmi 10. Na poměry nižší střední třídy je to sice slušně vybavený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Garmin představil sedmičkové Fenixy. S dotykovým displejem i svítilnou

Chytré hodinky Garmin mají pro svou cílovou skupinu téměř kultovní status. Po delším čekání přichází sedmá generace...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Samsungu dochází tajemství, unikají specifikace modelů S22 a Ultra verze

Je poznat, že už se blíží premiéra top modelů pro letošních rok od Samsungu. Na internetu se tentokrát objevil přehled...

Garmin představil sedmičkové Fenixy. S dotykovým displejem i svítilnou

Chytré hodinky Garmin mají pro svou cílovou skupinu téměř kultovní status. Po delším čekání přichází sedmá generace...

Nové Samsungy řady S mají být dražší o 100 dolarů, což není málo

Přesné ceny nových Samsungů řady S22 se dozvíme začátkem února na premiéře. Únikáři již však znají ceny pro americký...

Z velké krize po roce na vrchol. Magic V je špičkový rozkládací mobil

Nabídka na trhu ohebných zařízení se letos bude dále rozšiřovat. Svého zástupce ukázal i Honor, který chce rovnou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...