

Nabídka špičkových smartphonů s nejnovější technikou je velmi bohatá. K loňským novinkám od Applu a Googlu stihli mnozí výrobci přidat svoje nové modely. My jsme tak porovnali přístroje čtyř značek, které pocházejí ze tří kontinentů a používají dva různé operační systémy.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V našem porovnání se ocitly smartphony (zleva) Google Pixel 9 Pro XL, Apple iPhone 16 Pro Max, Vivo X200 Pro a Samsung Galaxy S25 Ultra. Pixel a iPhone jsou zástupci z USA a zároveň zástupci dvou operačních systémů, Vivo zastupuje Čínu a Samsung je bojovníkem z Koreje.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Čtyři zástupci kategorie špičkových smartphonů zároveň představují čtyři různé přístupy k designu – byť ty se projevují zejména v zadní části telefonů, kde dominují fotoaparáty. Každý z modelů je má zcela jinak uspořádané.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Telefony tak mají relativně svébytný design, i když základní obrysy jsou dány tím, co se dnes nosí: maximální plocha displeje a kovový rám kolem dokola. U něj Apple před několika lety „určil“, že bude plochý, a konkurence se tomu v aktuální generaci svých topmodelů přizpůsobila.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I přes toto určité sjednocení zůstávají špičkové modely docela svébytnými kousky a dají se od sebe odlišit. Byť pravda, v některých případech už to chce znalého uživatele.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Platí to zejména při pohledu zepředu. Tady jasně dominují displeje. Apple jde dobře identifikovat díky průřezu Dynamic Island, displej iPhonu 16 Pro Max (nahoře) má úhlopříčku 6,9 palce, totéž nabídne Samsung (vlevo). Pixel 9 Pro XL (vpravo) má 6,8 palce, Vivo udává u modelu X200 Pro (dole) 6,78 palce.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
U všech modelů výrobci minimalizovali rámečky. Ty mají nejtenčí iPhone (vlevo) a Samsung (dole), naopak Pixel 9 Pro XL a Vivo X200 Pro mají rámečky nepatrně širší. U Viva je to dáno i trochu opticky jeho jemným zakřivením skla, které konkurenti neuznávají.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Displeje můžeme hodnotit z mnoha ohledů. Čitelnost je vždy skvělá za všech podmínek, ale králem je tu přece jen Samsung (vpravo), který má antireflexní vrstvu displeje a také nejvyšší rozlišení. Soupeři ale o moc nezaostávají.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V čem špičkové modely hodně soupeří, je kvalita foťáku. Vesměs převládá přístup se třemi fotoaparáty, ty má iPhone 16 Pro Max, Pixel 9 Pro XL i Vivo X200 Pro. Samsung zvolil čtveřici fotoaparátů.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I přes určité podobnosti je koncepce foťáků docela odlišná. Ilustrují to už rozdíly u hlavního foťáku. Apple sáhl po 48megapixelovém čipu, ze kterého se dobře „počítají“ 12megapixelové fotky – to je ostatně rozlišení, které pro focení preferuje i konkurence. Specialitou iPhonu je mimochodem tlačítko Camera Control usnadňující ovládání.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Google ale u Pixelu 9 Pro XL fotí především 50megapixelovým foťákem a snad ještě víc než iPhone se spoléhá na různá softwarová kouzla. Vivo má taktéž 50megapixelový hlavní snímač, zajímavé je, že to není jednopalcový čip, který měl předchůdce. Teď má X200 Pro opět menší čip jako konkurenti, je to ale nejnovější typ od Sony se skvělými vlastnostmi. Samsung na to jde u hlavního foťáku hrubou silou, jeho rozlišení je 200 megapixelů.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
U širokoúhlého fotoaparátu je situace vyrovnanější. Apple a Google zvolili 48megapixelové snímače. Zatímco ale Pixel 9 Pro XL má nejšíriší úhel záběru, iPhone je na tom hůř, zaostává za ním jen Vivo. Naopak Samsung má podobnou šířku záběru jako Pixel. Vivo a Samsung mají 50megapixelový čip.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Zásadní rozdíly panují u teleobjektivů. Ty jsou vesměs periskopické, ale tím podobnost končí. Apple vsadil na 5násobné přiblížení a 12 megapixelů, jeho schopnosti zoomu jsou nejslabší. Konkurenti na to jdou jinak.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Samsung má teleobjektivy hned dva. Trojnásobné přiblížení s 10 megapixely kombinuje telefon s výřezem z hlavního foťáku. Výkonnější je ale 50megapixelový teleobjektiv s pětinásobným zooomem. V praxi je ale jen o málo lepší než iPhone. Pixel 9 Pro XL má 48megapixelový čip a pětinásobné optické přiblížení, software tu dovede téměř zázraky. Ale na Vivo a jeho 200megapixelový čip s 3,7násobným přiblížením nemá, tady je zoom fantastický.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Vivo má díky teleobjektivu náskok i v makro fotografii, objektiv totiž umí ostřit i na docela krátkou vzdálenost, takže jeho masivní rozlišení a velké přiblížení jsou schony uživatele nejlépe dostat k detailu. Ale ostatní soupeři se v tomto ohledu také dobře snaží, byť většinou používají širokoúhlý objektiv (jde to překvapivě dobře zejména iPhonu).
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Apple se svým iPhonem (ten s tlačítky) dlouho v podstatě udává tón ve zpracování. Špičkové iPhony vždy působily velmi luxusně, a i když měla konkurence silné momenty, dotáhla se na kvalitu provedení iPhonu až v podstatě teprve teď.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Samsung (v celé hromádce dole) tak dostal podobně jako špičkový iPhone titanový rám. Ten se trochu upatlává, stejně jako u iPhonu, ale působí luxusně a zajišťuje tenké rámečky. Vivo a Pixel mají rám hliníkový, oba výrobci ale ukazují, že i hliník může mít velmi dobrou úroveň zpracování a kvalitou se mohou s konkurencí rovnat.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Google jen u svého Pixelu 9 Pro XL podle nás trochu nešťastně zvolil leštěný rám, který je věčně upatlaný. To podélné broušení rámu Viva působí velmi elegantně, nezapatlává se a Vivo se díky němu ve zpracování od předchozího modelu X100 Pro vyšvihlo na absolutní špičku. Samsung zase jako jediný nabídne dotykové pero S Pen v těle.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Slícování je ve všech případech perfektní a celková pevnost telefonů také. Zaoblení rohů většina kopíruje od iPhonu, jen Samsung jde u S25 Ultra trochu svou cestou. Mimochodem, třeba hmotnost telefonů je velmi vyrovnaná: S25 Ultra má hmotnost 218 gramů, následuej Pixel 9 Pro XL s 221 gramy, Vivo X200 Pro má hmotnost 223 gramů a iPhone 16 Pro Max 227 gramů.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V čem iPhone jasně vede, je i přes nejmenší kapacitu (4 685 mAh) výdrž baterie. Tady mu dovede dobře sekundovat Vivo X200 Pro s jeho 6 000 mAh baterií a z konkurentů zdaleka nejrychlejším nabíjením. Dobře se jeví výdrž u Samsungu (5 000 mAh), Pixel 9 Pro XL, i když má také výdrž velmi dobrou, vysaje baterii s kapacitou 5 060 mAh nejrychleji.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Špičkové smartphony mají také překvapivý rozptyl v ceně. Pixel 9 Pro XL začíná na lákavých 26 499 korunách, ale to je za verzi se 128 GB paměti. 256 GB stojí asi 30 000. Tolik chce Vivo za své X200 Pro, ale to má rovnou 512 GB paměti. Samsung Galaxy S25 Ultra začíná na 35 990 korunách (256 GB, v předobjednávkách dvojnásobek), iPhone 16 Pro Max startuje na stejné částce (256 GB).
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz